Jump to content

Help. ασθενεια στο ενυδριο!!!


Recommended Posts

γεια σας παιδια.

καταρχας καλως σας βρηκα και συγχαρητηρια για την παρεα σας.

θα ηθελα την συμβουλη σας.ειμαι νεος κατοχος ενυδρειου οποτε συγχωρεστε μου τυχον βλακειες που θα γραψω...

μεασ στο ενυδριο εχω 7 ψαρια διΦορων ειδων(τιγροψαρακια, αγγελοψαρο, 2 gurami dwarfs κτλ). το ενυδρειο το εχω 2 μηνες περιπου. ενω κανω κανονικα τις αλλαγες κτλ, ριχνω τα βακτηρια, αρχισα να τα ταιζω 2 φορες την μερα απο τον δευτερο μηνα κτλ , ενα dwarf μου ψοφησε. ειχε 2 μερες περιεργη συμπεριφορα.ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.καθοταν κοντα στον θερμαντηρα, δεν κουνιοταν καθολου, δεν ετρωγε, και μου φανηκε σαν να ειχε αλλοιωθει το χρωμα του.

τωρα εχω 3 μερες ενα αλλο dwarf με την ιδια συμπεριφορα. καθεται κρυμμενο πισω απο τον βραχο,και βγαινει μονο οταν τα ταιζω. αλλαξα νερο, μειωσα την τροφη κτλ

υποθετω εκανα καποια βλακεια(ειχα πλεινει το σφουγγαρι του φιλτρου με νερο βρυσης 2 φορες σε ενα μηνα, ισως τα ταιζα υπερβολικα).

δεν ξερω τι να κανω... εχετε καποια συμβουλη? ph τεστ κτλ δεν μπορω να αγορασω. θεωρω υπερβολικο να δωσω 30 ευρω(τοσο κανει στα γιαννενα σχεδον) για ενα κομματι χαρτι...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ορισες.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου, τι φιλτρο εχεις, τι στρωσιμο εκανες.

Το οτι επλυνες το σφουγγαρι με νερο βρυσης κατεστρεψε ολα τα ωφελιμα βακτηρια. Τι αλλο εχεις μεσα στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...