Jump to content

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ


nnd

Recommended Posts

:lmao: ....ΟΙ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ 250ΛΙΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΣΤΕΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ!! ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΖΑΜΙΩΝ, ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ!!

ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΛΑ:

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 100 Χ 45 Χ 61 ΝΤΥΜΕΝΟ ΜΕ ΑΛΟΥΜΙΝΟΓΩΝΙΑ. ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥΣ ΣΩΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΙΔΕΥΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΜΟΥΦΕΣ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΤΖΑΜΙΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ 2 ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ EHEIM 1000άρια.

ΤΟ ΕΝΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ 70 ΒΙΟΣΦΑΙΡΕΣ ΚΑΙ 2 ΣΙΠΟΡΑΞ, ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΧΗΜΙΚΟ ΜΕ 70 ΒΙΟΣΦΑΙΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ. ΤΟ ΧΗΜΙΚΟ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ TETRA400 UV ΛΑΜΠΑ. ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΟ, ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ, ΠΟΛΥΣΠΕΡΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ :lmao: . ΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΒΑ ΚΑΙ ΣΥΝΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΖΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΕΜΕΝΟ ΜΕ ΛΑΒΑ. ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΣ ΕΠΡΙΞΑ ΜΕ ΑΥΤΑ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ. :rasp:

post-411-1153251909_thumb.jpg

post-411-1153251946_thumb.jpg

post-411-1153251986_thumb.jpg

post-411-1153252017_thumb.jpg

post-411-1153252053_thumb.jpg

post-411-1153252090_thumb.jpg

post-411-1153252127_thumb.jpg

post-411-1153252171_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ!!

Και το έφτιαξες και μόνη σου!!!

Τα συγχαρητήρια μου..

:lmao::lmao::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μπράβο!!!

Αντε να βλέπω και γυναίκες γιατι οι άντρες μας πήραν φαλλάγγι.

Οι δίσκοι σου μου φαίνονται πολλοί ίσως όταν μεγαλώσουν θα πρέπει να τους μετακομίσεις αλλού γιατι ο καθένας θέλει τουλάχιστον 40λ.

Συγχαρητήρια. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Φίλη nnd

Δεν έχω παρά να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου για το πολύ ωραίο αποτέλεσμα και ιδιαίτερα για την ιδιοκατασκευή σου.

Τα δισκάκια σου, που είναι και αδυναμία μου, δείχνουν πολύ καλά.

Δεν είδα κάποια ρίζα ξύλου στο σύστημά σου. Αν δεν έχεις θα πρότεινα να βάλεις κάποιο κομμάτι. Τα δισκάκια σου θα το εκτιμήσουν πολύ.

Μια επιφύλαξη έχω για τη μόνιμη χρήση ενεργού άνθρακα.

Και πάλι τα συγχαρητήριά μου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η κατασκευή. Τα συγχαρητήρια μου :lmao::lmao::rasp:

ΥΓ: Μπορείς, εσύ ή κάποιος άλλος να εξηγήσεις λίγο τη χρήση του αλουμινίου? Δηλαδή τι ακριβώς αγοράζετε, πως το στερεώνετε κλπ. Είτε εδώ είτε κατά προτίμηση σε νέο θέμα στις κατασκευές?? P L E A S E !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καμια φωτο απο την ωρα της κατασκευης ??

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου.

Θα πρότεινα η αφίσα που έχεις πίσω να αντικατασταθεί με μαύρη και να φτιάξεις το αντίστοιχο ντεκόρ που απεικονίζει με ρίζες-ξύλα και αληθινά φυτά εφόσον προσθέσεις χαλίκι βέβαια γιατί νομίζω ότι το ύψος του ήδη υπάρχοντος είναι πολύ χαμηλό.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα. :rasp::rasp:

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου. :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

:lmao:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ :lmao::lmao::rasp:

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΠΩΣ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΕΣ ΤΙΣ ΜΟΥΦΕΣ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ????

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα Νάντια! :lmao:

Όπως είπαν μερικοί και εγώ με την σειρά μου θα σε συμβούλευα να βγάλεις τις πέτρες λάβας και στη θέση τους να βάλεις κάποιο ξύλο+φυτά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!

Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η κατασκευή. Τα συγχαρητήρια μου  :lmao:  :lmao:  :rasp:

ΥΓ: Μπορείς, εσύ ή κάποιος άλλος να εξηγήσεις λίγο τη χρήση του αλουμινίου? Δηλαδή τι ακριβώς αγοράζετε, πως το στερεώνετε κλπ. Είτε εδώ είτε κατά προτίμηση σε νέο θέμα στις κατασκευές?? P L E A S E !!!!!!

29711[/snapback]

Εγω να προσθέσω το ερώτημα: Την επένδυση με αλουμινογωνίες που

παρατηρησα και στις κατασκευές του φίλου με τον μονομάχους, νομιζω

filoxenos, τις τοποθετείτε για να κρατήσουν βάρος, δλδ είναι άμεση η επαφή

σε όλο το μήκος του τζαμιου ή είναι για ομορφιά? Τοποθετήθηκαν μετά

την κατασκευή του ενυδρείου ή ήταν η βάση για την κόληση του ενυδρείου?

Νομίζω πως λίγο περισσότερο στο ύψος και ένα ξυλάκι θα έδενε πολύ όμορφα!

Καλή συνέχεια!

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μπράβο!!!

Αντε να βλέπω και γυναίκες γιατι οι άντρες μας πήραν φαλλάγγι.

Οι δίσκοι σου μου φαίνονται πολλοί ίσως όταν μεγαλώσουν θα πρέπει να τους μετακομίσεις αλλού γιατι ο καθένας θέλει τουλάχιστον 40λ.

Συγχαρητήρια. :lmao:

29690[/snapback]

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΡΟΣΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ!!! ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 9 ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ 120 ΛΙΤΡΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑ ΣΤΑ 250 ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΛΙΤΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΙΤΡΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΟΡΙΣΕΙ Η ΦΥΣΗ...

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Φίλη nnd

Δεν έχω παρά να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου για το πολύ ωραίο αποτέλεσμα και ιδιαίτερα για την ιδιοκατασκευή σου.

Τα δισκάκια σου, που είναι και αδυναμία μου, δείχνουν πολύ καλά.

Δεν είδα κάποια ρίζα ξύλου στο σύστημά σου. Αν δεν έχεις θα πρότεινα να βάλεις κάποιο κομμάτι. Τα δισκάκια σου θα το εκτιμήσουν πολύ.

Μια επιφύλαξη έχω για τη μόνιμη χρήση ενεργού άνθρακα.

Και πάλι τα συγχαρητήριά μου.

Φιλικά Νίκος

29704[/snapback]

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ ΔΙΟΤΙ ΑΝΤΑΜΟΙΦΤΗΚΕ Ο ΚΟΠΟΣ ΜΟΥ. ΞΥΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΑ ΜΕ YAVA MOSS. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΗ ΧΡΗΣΗ ΕΝΕΡΓΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΧΡΩΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου.

Θα πρότεινα η αφίσα που έχεις πίσω να αντικατασταθεί με μαύρη και να φτιάξεις το αντίστοιχο ντεκόρ που απεικονίζει με ρίζες-ξύλα και αληθινά φυτά εφόσον προσθέσεις χαλίκι βέβαια γιατί νομίζω ότι το ύψος του ήδη υπάρχοντος είναι πολύ χαμηλό.

Καλή συνέχεια.

29714[/snapback]

ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΙ ΦΥΤΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΓΛΑΣΤΡΑΚΙ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΚΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΟΥΡΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙ ΣΟΥ ΨΟΦΑΝΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ. ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙ!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ  :lmao:  :lmao:  :rasp:

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΠΩΣ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΕΣ ΤΙΣ ΜΟΥΦΕΣ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ????

29724[/snapback]

ΟΙ ΜΟΥΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ. ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΜΟΥΧΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΠΟΥ "ΚΟΛΛΑ" ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καμια φωτο απο την ωρα της κατασκευης ??

29712[/snapback]

ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!

Εγω να προσθέσω το ερώτημα: Την επένδυση με αλουμινογωνίες που

παρατηρησα και στις κατασκευές του φίλου με τον μονομάχους, νομιζω

filoxenos, τις τοποθετείτε για να κρατήσουν βάρος, δλδ είναι άμεση η επαφή

σε όλο το μήκος του τζαμιου ή είναι για ομορφιά? Τοποθετήθηκαν μετά

την κατασκευή του ενυδρείου ή ήταν η βάση για την κόληση του ενυδρείου?

Νομίζω πως λίγο περισσότερο στο ύψος και ένα ξυλάκι θα έδενε πολύ όμορφα!

Καλή συνέχεια!

:lmao:

29773[/snapback]

ΟΙ ΑΛΟΥΜΙΝΟΓΩΝΙΕΣ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 5ΜΕΤΡΕΣ ΒΕΡΓΕΣ. ΕΠΕΙΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΜΕ ΔΙΣΚΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΟΙΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΕΝΑ. ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΕΓΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ(ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΜΕΤΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΞΕΚΟΛΛΑΓΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΠΟΥ ΠΟΥ ΧΑΝΕΙ?) Η ΕΠΑΦΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΑΝ ΤΡΑΒΕΡΣΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΡΙΑΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΣΗΜΙ ΚΟΛΩΝΕΣ. ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ Η ΚΟΛΛΗΣΗ ΕΝΟΣ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ, ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΤΥΧΑΙΑ. ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΠΡΙΖΕΣ. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΙ ΦΥΤΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΓΛΑΣΤΡΑΚΙ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΚΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΟΥΡΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙ ΣΟΥ ΨΟΦΑΝΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ. ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙ!!!

Αυτό το αν ψοφάνε τα ψάρια από το βούρκο ενός ώριμου υποστρώματος σηκώνει πολύ συζήτηση. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τις χημικές και βιολογικές λειτουργίες που επιτελούνται σε ένα ώριμο φυτεμένο ενυδρείο.

Επειδή στο παρόν θέμα κάνεις απλά την παρουσίαση του ενυδρείου σου καλό είναι να μην το συνεχίσουμε εδώ. Απλά επί του παρόντος θα ήθελα να δω πιο κοντινές φωτογραφίες αν υπάρχει δυνατότητα.

Βέβαια υπάρχουν πολλά θέματα στα οποία έχω ενστάσεις (9 δίσκοι + λοιπά ψάρια στα λίτρα σου, χρήση άνθρακα με φυτά, γλαστράκια). Αν θες άνοιξε ένα νέο θέμα ή θέματα για να τα συζητήσουμε εκτενώς.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αν ψοφάνε τα ψάρια από το βούρκο ενός ώριμου υποστρώματος σηκώνει πολύ συζήτηση. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τις χημικές και βιολογικές λειτουργίες που επιτελούνται σε ένα ώριμο φυτεμένο ενυδρείο.

Επειδή στο παρόν θέμα κάνεις απλά την παρουσίαση του ενυδρείου σου καλό είναι να μην το συνεχίσουμε εδώ. Απλά επί του παρόντος θα ήθελα να δω πιο κοντινές φωτογραφίες αν υπάρχει δυνατότητα.

Βέβαια υπάρχουν πολλά θέματα στα οποία έχω ενστάσεις (9 δίσκοι + λοιπά ψάρια στα λίτρα σου, χρήση άνθρακα με φυτά, γλαστράκια). Αν θες άνοιξε ένα νέο θέμα ή θέματα για να τα συζητήσουμε εκτενώς.

Καλή συνέχεια.

29807[/snapback]

:lmao: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΘΕΜΑ ΑΠ'ΟΛΑ..... ΟΣΟΝ ΑΦΑΡΑ ΤΙΣ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΦΩΤΟ, ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΩ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΧΗΜ. ΚΑΙ ΒΙΟΛ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΗ ΠΕΙΡΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ "ΓΕΙΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ" ΟΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ, ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ , ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 9 ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ 120 ΛΙΤΡΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑ ΣΤΑ 250 ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΛΙΤΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΙΤΡΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΟΡΙΣΕΙ Η ΦΥΣΗ...

:rasp:

29794[/snapback]

Θα μου επιτρέψεις φίλη Νάντια να διαφωνίσω. Πόσα ψάρια έχεις συνολικά στο ενυδρείο σου? Και μόνο οι 9 δίσκοι σε 120 ή 250 λίτρα είναι πολλοί! Σκοπός του ενυδρείου είναι (κατά τη δική μου πάντα άποψη) να γίνεται το κατάλληλο "σπίτι" για τα ψάρια που φιλοξενεί. Δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάζουμε ό,τι ψάρια θέλουμε σε όσα λίτρα θέλουμα, και ότι απλά τα ψάρια δεν θα μεγαλώσουν όσο πρέπει. Κι εγώ αλλά και όλοι μας μπορούμε να ζήσουμε σε ένα δωμάτιο 1χ1 αν μας βάζανε. Το θέμα είναι τι ζωή θα ζούσαμε...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΗ ΧΡΗΣΗ ΕΝΕΡΓΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΧΡΩΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. :lmao:

29795[/snapback]

Καλό είναι ο ενεργός άνθρακας να μην χρησιμοποιείται σε συνεχή βάση σε φυτεμένα ενυδρεία, γιατί μπορεί μεν να αποχρωματίζει το νερό (σε άλλους αυτό το χρώμα της τανίνης αρέσει), αλλά απορροφά και πολλά από τα θρεπτικά συστατικά των φυτών. Αν δεις επίσης σε αρκετές μάρκες στα διάφορα λιπάσματα ή σκευάσματα ιχνοστοιχείων (όπως της Kent Discus Essential), αυτό που αναγράφεται από πίσω στις οδηγίες είναι ότι συστήνεται η απομάκρυνση άνθρακα κατά την δοσολογία του προϊόντος.

ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΙ ΦΥΤΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΓΛΑΣΤΡΑΚΙ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΚΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΟΥΡΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙ ΣΟΥ ΨΟΦΑΝΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ. ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙ!!! :lmao:

29797[/snapback]

Σίγουρα η φύτευση ενός φυτού μέσα στα γλαστράκια που πουλιούνται μόνο κακό μπορεί να κάνει στις ρίζες ενός φυτού, οι οποίες μπορεί να σαπίσουν αν δεν προλάβουν να διαπεράσουν τον πετροβάμβακα και να βγουν στο χαλίκι. Το αναφέρει ακόμα και η Tropica σε ένα άρθρο της σχετικά με το πως να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά τα φυτά της. Σχετικό link μπορείς να δεις ΕΔΩ.

Όσον αφορά το βούρκο που αναφέρεις αυτός δημιουργείται όταν δεν σιφωνάρουμε τον βυθό μας με κάποια σκούπα και όταν δημιουργούνται αναερόβια βακτήρια. Το βέλτιστο ύψος υποστρώματος για φυτεμένο ενυδρείο είναι 4-6 εκ. Αν κάποιος βάλει 15 σίγουρα θα έχει πρόβλημα, όπως επίσης κι αν βάλει μόνο 2, όπου δεν θα μπορούν να πιάνονται οι ρίζες των φυτών.

Το σίγουρο είναι ότι τα ψάρια δεν ψοφάνε από το βούρκο στο υπόστρωμα, αλλά από τις συνθήκες που μπορεί να δημιουργηθούν στο νερό του ενυδρείου αν δεν γίνεται το σωστό σιφωνάρισμα και δεν καθαρίζεται τακτικά ο βυθός από τα υπολοίματα τροφών και σάπιων φύλλων.

ΟΙ ΜΟΥΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ. ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΜΟΥΧΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΠΟΥ "ΚΟΛΛΑ" ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ.

29798[/snapback]

Τις τσιμούχες αυτές από που τις πήρες? Από τον Σταματίου στο ποτάμι? Αν τις πήρες από αλλού, μπορείς να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία για το μαγαζί (τηλ, οδό & αριθμό) ώστε να μπορεί να προμηθευτεί ο καθένας μας τέτοιες μούφες?

Link to comment
Share on other sites

..... ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥΣ ΣΩΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΙΔΕΥΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΜΟΥΦΕΣ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΤΖΑΜΙΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ 2 ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ EHEIM 1000άρια.

......... :lmao:

29658[/snapback]

Νάντια γειά σου.

Καλορίζικο το νέο ενυδρείο σου. Να το χαίρεσαι.

Όταν λες μούφες στον πάτο του τζαμιού ποου συνδέονται με 2 εξωτερικά φίλτρα τι εννοείς ακριβώς. Στον πάτο έχεις τις εισόδους των φίλτρων και αν ναι τις εξόδους που τις βγάζεις;

Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο το σύστημα.

Επίσης όταν λες 2 EHEIM 1000άρια εννοείς τα 2217 ; Γιατί έβαλες 2 ;

Υπερβολή δεν είναι για 250 λίτρα γυάλα ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ωραια τα σχολια αλλα αλλα μου φαινεσται λιγακι επιθετικοι! ας ευχηθουμε τα καλυτερα στην ναντια και λιγο περισσοτερο ψαξιμο. συμφωνο οτι δεν μπορεις να τα κσερεις ολα εκτος και αν εισαι ο θεος!

ναντια απλα υπεροχο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...