Jump to content

Τι κιχλίδες πρέπει να βάλω??


pateras

Recommended Posts

καλησπέρα,

αποφάσισα λοιπον και εγω να στραφω στις πανέμορφες αφρικάνες..

Το ενυδρειο μου ειναι γυρω στα 500 lt και εχει χοντρο χαλίκι το οποιο θα βγει και θα μπει ποταμισια ψιλη αμμος..

Ενοείται ότι θα βγουν και οι τωρινοι του κάτοικοι..

Αυτο που δεν θέλω να βγει με τίποτα είναι οι ανούμπιες μου..Θα τις δέσω σε πέτρες, ρίζες, αλλά δε τις βγάζω,,

Λοιπόν ποιες αφρικάνες μου προτείνετε 'ωστε να μην γινουν μεζές οι ανούμπιες μου??

μαλάουι ή όχι ??/ και αν ναι ...ποιες απο αυτές??

ποσα κομματια? τι συνδιασμο??

ευχαριστω εκ των προτέρων,...καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πεις τις ακριβής διαστάσεις του ενυδρείου και γενικά αν έχεις προτίμηση σε κάποια λίμνη για να κάνουμε πιο συγκεκριμένες τις προτάσεις μας.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις ειναι 130 χ 80 χ 60 , αλλα έχω ιδικατασκευη πλάτη, μια τεραστια ριζα και αρκετες ανουμπιες..

γιαυτο λεω περιπου 500 lt καθαρα..

απο λίμνες δε μπορω να πω οτι ξερω πολλα, αλλα σκεφτομουν για μαλάουι...

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου είναι αρκετά και το μηκος σου αρκετα ικανοποιητικο,μιας και το μηκος θεωρω πως ειναι η σημαντικοτερη απο τις διαστάσεις στο αφρικάνικο.Διαφώνω για το ξυλο,μιας και λες οτι ειναι μεγαλο,διοτι ισως σου ρίξει τις τιμές του νερού.Δεν λέω,θα μπορούσε να μπει ενα κομματι ξυλο,αν τοσο σου αρέσει,αλλα μικρό,μιας και πέρα απο τις τιμές του νερού,στο ενυδρειο γενικά πρέπει να κυριαρχεί η αμμος και οι πέτρες.Αν θελεις και φυτά,καλύτερα να βάλεις κάποια βαλισηνέρια. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήλθες.Μια φωτογραφία όπως είναι τώρα το ενυδρειο θα ήτνα καλό να την δούμε.Τις ανούμβιες να τις αφήσεις και θα μπορούσες να προσθέσεις και βαλισνέρειες.Την ρίζα θα ήταν καλό να την δούμε ,η γνώμη είναι να την βγάλεις εφόσον θα πάμε σε αφρική.Προτείνω Ταγκανίκα και ειδικά από την οικογένεια των tropheus.

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=15

Να σε παρακαλέσω να διαβάσεις για την Αφρική και τα λέμε.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

μια παλια φοτο ειναι αυτη ........δεν εχω τοσα φυτα τωρα ,αλλα φαινεται η ριζα......

Ευχαριστω για τις απαντησεις και ενοειται οτι θα παισει διαβασμα....

καλο βραδυpost-11425-1275517292_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και η πρόταση μου δεν θα είναι από την λίμνη Μαλάουι, συμφωνώ με την πρόταση του κ. Σωκράτη. Μια μεγάλη ομάδα από τα αγαπημένα Tropheus Duboisi θα ήταν ότι πρέπει.

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1862

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις, δε το συζητω πανεμορφα ψαρια.....

Το θέμα ειναι οτι το ενυδρειο μου λογω της πλατης ειναι ηδη πολυ σκοτεινο και φοβαμαι μηπως δε "δειχνουν" ....

Δε θα ταιριαζε καποια κιχλιδα με εντονο χρωμα ποιο πολυ (κιτρινες λαμπιδοχρωμες??)..βεβαια άλλη λιμνη και σίγουρα για να μου λετε Τανγκανικα κάτι ξέρετε.....

Το βράδυ θα ρίξω μια ματια όλες τις φοτο αποτο link του κΣωκράτη ....(και να ριξω πολυ διαβασμα)

καλη σας μερα

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής η φωτογραφία που έβαλες είναι πολύ μικρή για να δούμε το background στο οποίο αναφέρεσαι. Αν θες βάλε μια μεγαλύτερη για να έχουμε άποψη.

Επειδή σου προτείναμε Τανγκανίκα δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πας σε Μαλάουι αν κάτι σου αρέσει από εκεί. Έτσι κι αλλιώς εσύ θα το βλέπεις καθημερινά και πρέπει να ικανοποιεί τα δικά σου γούστα.

Προτείνω να πάρεις τον χρόνο σου διαβάζοντας στο θεματικό της Αφρικής, να ρίξεις μια ματιά σε ενυδρεία άλλων μελών μήπως βρεις κάτι να σου αρέσει εκεί και τέλος να κάνεις μια λίστα με τα ψάρια που σου αρέσουν από τις παρακάτω κατηγορίες για να προχωρήσουμε.

Μalawi mbuna: http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2

Tanganyika Tropheus & Petros: http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=15

Tanganyika Lamprologines: http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=12

Tanganyika Julidochromis: http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=11

Καλή συνέχεια.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής η φωτογραφία που έβαλες είναι πολύ μικρή για να δούμε το background στο οποίο αναφέρεσαι. Αν θες βάλε μια μεγαλύτερη για να έχουμε άποψη.

Επειδή σου προτείναμε Τανγκανίκα δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πας σε Μαλάουι αν κάτι σου αρέσει από εκεί. Έτσι κι αλλιώς εσύ θα το βλέπεις καθημερινά και πρέπει να ικανοποιεί τα δικά σου γούστα.

Προτείνω να πάρεις τον χρόνο σου διαβάζοντας στο θεματικό της Αφρικής, να ρίξεις μια ματιά σε ενυδρεία άλλων μελών μήπως βρεις κάτι να σου αρέσει εκεί και τέλος να κάνεις μια λίστα με τα ψάρια που σου αρέσουν από τις παρακάτω κατηγορίες για να προχωρήσουμε.

Μalawi mbuna: http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2

Tanganyika Tropheus & Petros: http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=15

Tanganyika Lamprologines: http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=12

Tanganyika Julidochromis: http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=11

Καλή συνέχεια.

:buttrock:

καινουριες φοτο (η μια ειναι απο το πλαι

post-11425-1275566177_thumb.jpg

post-11425-1275566240_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.....εριξα λίγο διάβασμα και σκέφτομαι το εξής...

1 αρσενικο Labidochromis caeruleus με τρεις θηλυκες,

1 αρσενικο Pseudotropheus socolofi με τρεις θηλυκες,

και θα ήθελα αλλά δε νομιζω ότι ταιριαζει ένα χαρεμακι Pseudotropheus crabro

το ενυδρειο φαινετε σε φοτο ποιο πανω, θα βγει το χαλικι, θα μπει ψιλη ποταμισια ή θαλασινη άμμος, κάποιες πέτρες που έχω ότι πρέπει (με τρύπες και καβάτζες) ....για 500 lt είναι πολλα 3 χαρεμάκια?

Τι λέτε??

ο συνδιασμος είναι καλός?

Link to comment
Share on other sites

Τα Pseudotropheus crabro έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες οι οποίες εμένα θα με ανάγκαζαν να τα φιλοξενήσω σε σε ενυδρείο ως μοναδικό είδος (species tank) ή μαζί με εξίσου επιθετικά ψάρια. Αρχικά έχουν συγκριτικά πολύ μεγαλύτερη όρεξη σε σχέση με τα υπόλοιπα είδη της ομάδας των mbuna και απαιτούν συχνό τάισμα. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στο να τραφούν σωστά τα υπόλοιπα είδη του ενυδρείου. Είναι αρκετά επιθετικό είδος και έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις όπου έχει επιτεθεί σε άλλες κιχλίδες για να τραφεί από τα λέπια τους.

Τα υπόλοιπα δύο είδη είναι ένας συνδυασμός που μπορεί να λειτουργήσει, με τα socolofi λογικά να κυριαρχούν στο ενυδρείο.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ναι, το περιμενα οτι τα Pseudotropheus crabro δε πρέπει να μπουνε (ειχα μια ελπιδα)....

Οπότε μένω στα Pseudotropheus socolofi και Labidochromis caeruleus

Κάτι τελευταίο μόνο.....ποσα κομματια απο το ένα λαι ποσα απο το άλλο μου προτείνετε?

οπως έγραψα παραπάνω 1 αρσενικο με τρια θηλυκα είναι καλα?

αν ειναι έτσι θα είναι συνολο 4 Pseudotropheus socolofi και 4 Labidochromis caeruleus

συνολο 8 άτομα...

Λίγα δεν είναι ? το ενυδρειο είναι αρκετα μεγάλο.....να βάλω ακόμη ένα ή δυο χαρεμακια?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς να βάλεις κι άλλο χαρέμι. Δώσε μου όμως την δυνατότητα να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα αύριο που θα είμαι κοντά στις σημειώσεις μου. Το θέμα είναι να βρούμε έναν συνδυασμό που θα δουλέψει καλά.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς να βάλεις κι άλλο χαρέμι. Δώσε μου όμως την δυνατότητα να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα αύριο που θα είμαι κοντά στις σημειώσεις μου. Το θέμα είναι να βρούμε έναν συνδυασμό που θα δουλέψει καλά.

:D

σε ευχαριστω πολυ....., θα περιμένω..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ....., θα περιμένω..

pseudotropheus polit,pseudotropheus flavus;

Link to comment
Share on other sites

pseudotropheus polit,pseudotropheus flavus;

πολυ ομορφα ψάρια....

θα μπορούσα δηλαδή να βάλω

1 χαρέμι Pseudotropheus socolofi

1 Labidochromis caeruleus

1 Pseudotropheus flavus

και 1 Pseudotropheus polit ??

απο όσο μπορεσα και προλαβα να διαβάσω , τα flavus δεν ειναι πιο επιθετικα απο τα άλλα??

και κατι ακόμη....πόσο εύκολα βρίσκονται στο εμποριο τα flavus και τα poli ??

(έχω ήδη ξεκινήσει διαδικασία αλλαγής....άδειασα το νερο, τα ψαράκια που είχα βρίσκονται σε προσωρινο "σπιτι" μεχρι να τους βρω νέο, οι ανουμπιες βγηκαν και αυτες και ειναι μεσα σε δοχεια με νερο, και εμεινε το δυσκολο εργο , να βγει το χαλικι ....μάζεψα αμμο ψιλη απο παραλια και Δευτερα θα εχω τις πετρες,,,)

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα,και στην Αθηνα,τα εβλεπα συχνα τα συγκεκριμενα ψαρια.

Δεν χανεις τιποτα να επικοινωνησεις με τα μαγαζια που φιλοξενουνται στο φορουμ μας :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα,και στην Αθηνα,τα εβλεπα συχνα τα συγκεκριμενα ψαρια.

Δεν χανεις τιποτα να επικοινωνησεις με τα μαγαζια που φιλοξενουνται στο φορουμ μας :ninja:

ευχαριστω πολυ,

με βοηθησατε πολυ, καλη σας μερα....

(μολις ειναι έτοιμο θα ποσταρω φοτο και θα δεχτω εκ νεου συμβουλες και διορθωσεις..)

Link to comment
Share on other sites

τελικα έβαλα venustus....

Τα είδα στο πετσοπάδικο και έπαθα πλάκα....είναι μέγεθος που ηθελα (μικρα , γυρω στα 3 cm )

και ηδη έχω πάθει πλακα με το χαρακτηρα τους..

πολυ ζωντάνια , πολυ κίνηση μέσα στο ενυδρείο , βέβαια είναι μικρα και το ενυδρειο μεγάλο και χανονται, αλλα κυκλοφορουν συνηθος σε κοπαδι...

Έβαλα 11 άτομα....

Σκέφομαι να βάλω και 5-6 αυλονοκαρα ρουμπιν ρεντ (A. Stuartgranti (Rubescens) )

τι λέτε είναι καλος συνδιασμός??

ευχαριστω, καλο βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που έβαλες γινονται 25 cm και ειναι θηρευτες.Γιαυτο να μην βαλεις τιποτα άλλο καλυτερα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το καλυτερο που θα μπορουσες κατα τη γνωμη μου να κανεις,θα ηταν με το που ξεχωρισουν τα φυλα,να κρατησεις ενα αρσενικο και τρια θυληκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για ακομη μια φορα πληρωνω τα λάθη μου...τη βιασυνη μου για να ειμαι πιο ακριβης.

Οταν (προλιγων μηνων) αποφασισα να αλλαξω το ενυδρειο μου σε αφρικανικο, ενω διαβασα αρκετα εδω, και πηρα αρκετες συμβουλες οσο αφορα τα ειδη που αρμονικα συμβιωνουν, παλι εκανα λάθος.

Αρχικα ηθελα να βάλω μονο κιτρινες λαμπιδοχρωμες....

το pet shop ομως που ψωνιζω ετυχε τις μερες εκεινες να εχει μονο venustus μωρα....ετσι πηρα 10 απο αυτες (τελικα επιβιωσαν και αναπτυχθηκαν οι 5)..

σε πολυ λιγες μερες συμπληρωσα 5 κιτρινες που βρηκα τελικα, και 3 μπλε σοκολοφι.....

Στην αρχη ολα καλα, μεγαλονοντας ομως τα ψαρια, οι venustus δειχνουν ολο και ποιο πολυ τον οξυθυμο χαρακτηρα τους, δημιουργοντας αρκετο στρες στο ενυδρειο , με αποτέλεσμα, τα ψαρια να ειναι ολο καβατζομενα στις τρυπες τους και να βγαινουν την ωρα του φαγητου.....

Ειναι κριμα γιατι το ενυδρειο ειναι κατα τα αλλα πολυ ομορφο, αλλα δε χαιρομαι τα ψαρια....

Γιαυτο και αποφασισα να βγαλω τις venustus (σε άλλο θεμα εγραψα για αυτη μου την προσπαθεια) .....

και να συμπληρωσω μερικες 5-6 κιτρινες..

Βεβαια οι venustus δεν βγαινουν με τιποτα.....

Προτεινετε κατι άλλο? σκεφτομαι σοβαρα να το ξεστησω και να το φτιαξω παλι απο την αρχη (σε αυτη την περιπτωση βεβαια θα με σκοτωσει η γυναικα μου).....

βρηστε ανετα αν θελετε αλλα δωστε και καμια συμβουλη....

ευχαριστω για την υπομονη σας, καλο απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματά σου ενώθηκαν για να βρίσκονται ολες οι πληροφορίες μαζεμένες

Ξαναδάβασε τις προτάσεις που σου είχαν γίνει και για ότι χρειαστείς εδώ ειμαστε....

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κανείς δεν θα σε βρίσει, είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε. Καλό είναι τα βήματα που θα κάνεις να είναι μελετημένα και όχι παρορμητικά. Το μεγαλύτερο προσόν του ενυδρειά είναι η υπομονή. Αν φτάνεις μπροστά στο κατάστημα και δεν βρίσκεις το ψάρι που θες, πας σπίτι κάνεις την μελέτη σου και προχωράς σε κάτι διαφορετικό.

Όπως σου είπε και ο Πρίγκηπας ρίξε μια ματιά στο θέμα γιατί υπάρχουν μερικές πολύ καλές προτάσεις.

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...