Jump to content

διακοπη ρευματος


Recommended Posts

καλησπερα παιδια!!!!το πρωι οταν εφυγα για την σχολη μου στο ενυδρειο που βρισκετε σε κατασταση στρωσηματος(8 μερες) ηταν ολα μια χαρα......οταν γυρασα το μεσιμερι μου ειπαν στο σπιτι οτι ειχαμε 3 ωρες διακοπη...το φιλτρο μου αυτη τι στιγμη εχει μειωμενη ροη σχεδον καθολου κανει ενοχλητικο θορυβο.το ανοικσα να δω μηπως ειχε γινει τιποτα με την φτερη αλλα ολα οκ....το φιλτρο σινεχιζει να υπολειτουργει!!!!!τωρα τι κανω????????ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων οπωσ καταλαβενεται επηγει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γραψε τι φιλτρο εχεις.

(μαλλον δεν ειναι προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι εσωτερικο το φιλτρο σου και δεν μπορω να σε βοηθησω.

Εμενα μου ετυχε στο εξωτερικο μου και ηταν ευκολη η διαδικασια.

Ισως καποιο παιδι να ξερει να σου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον..ναι εσωτερικο ειναι...και νομιζω οτι σιγουρα υπαρχει προβλημα...τελοσ παντων περιμενω τα φωτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

βγαλτω απο την πριζα και αστω 5 λεπτα και μετα θα ειναι οπως πριν...ετσι κανω εγω

Link to comment
Share on other sites

1. έχει ρουφήξει κάτι;

2. η στάθμη του νερού μήπως κατέβηκε;

3. περιέγραψε τον θόρυβο, κάνει σαν να χτυπάει κάτι;

:buttrock:

Υ.Γ. σκέψου το σοβαρά για 1 επώνυμο φίλτρο.. στις αγγελίες βρίσκεις θησαυρούς!

Link to comment
Share on other sites

κανε επι τοπου αυτοψια... καθαρισε το λιγο με νερου του ενυδρειου τα χοντρα κοματια, και κοιτα μηπως επιασε τπτ στο στροφαλο...

Link to comment
Share on other sites

κανε επι τοπου αυτοψια... καθαρισε το λιγο με νερου του ενυδρειου τα χοντρα κοματια, και κοιτα μηπως επιασε τπτ στο στροφαλο...

ακυρο τωρα ειδα οτι εκανες αυτοψια...

Link to comment
Share on other sites

μηπως ρε παιδια εκανε διακοπες διακοπτομενες και χαλασε? τα εσωτερικα και αν δεν ειναι και επωνυμο πολυ δεν θελουν και παρα πολυ να καψουν φλατζα... αλλα εχω την εντυπωση πως τα φιλτρα επειδη δουλευουν συνεχεια πρεπει να ειναι ανθεκτικα...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχουν βουλωσει τα υλικα.

Με την επαναφορα του ρευματος και την επανεναρξη του φιλτρου η αποτομη πρη τραβηξε μπιχλα και πηγε σε σημεια που εφραξαν.

Αν στιψεις ελαφρα τα σφουγγαρια σε νερο που βγαλεις απο το ενυδρειο, μπορει να αποκατασταθει η ροη.

Καλο ειναι τα πολυμπιρζα να ειναι με σταθεροποιητη τασης για να μη χαλανε τα ηλετρικα απο την αποτομες αλλαγες τασης κατα τις διακοπες ρευματος.

Δεν εχουν πολυ πιο ακριβα απο τα απλα

πχ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701161

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701174

Link to comment
Share on other sites

1.δεν εχει ρουφιξει κατι γιατι το ανοιξα και δεν ειδα τιποτα

2.δεν κατεβηκε η σταθμη του νερου

3.ο θορυβος που κανει ειναι σαν να ζοριζεται...πως κανει οταν ξεχναμε να αλλαξουμε ταχυτητα??ετσι :buttrock:

αυτο που ειπες με τα σφουγγαρια δεν το εχω κανει θα το δοκιμασω ομως και θα σας πω αυριο τα αποτελεσματα....απλα γενικοτερα πιστευω οτι οπως ειπατε δεν ειναι καποιο επωνημο λογικο ειναι με τισ διακοπες ρευματος να χαλασει και για να πω και την αληθεια εχει ξαναγινει διακοπη ρευματοσ αλλες 2-3 φορες!!!!!!!!οποτε??παμε για φιλτρο...ουτως η αλλως το ειχα στα υποψιν μου για τον αλλο μηνα αλλα βγηκε σε αυτον δεν πειραζει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό είναι να έχει ''χάσει'' το νερό της η αντλία και να έχει πάρει αέρα βύθισε το ολόκληρο,

ξεκούμπωσε λίγο το σημείο όπου ενώνεται η αντλία με τον ''κάδο'' για το σφουγγάρι ώστε να πάρει

νερό και πιστεύω θα λειτουργήσει κανονικά, κλείσ' το ξανά και είσαι οκ. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι δεν εγινε τιποτα....θα τα κοιταξω καλυτερα και αυριο να το δω και λιγο πιο προσεκτικα μεσα και βλεπουμε...αλλα δεν νομιζω να γινει κατι....να σου πω την αληθεια καλυτερα γιατι ηθελα να παρω αλλο φιλτρο!!!!!!!!!!!!!!! :buttrock::blush:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι βλάβη αλλά έχει χάσει το νερό της η αντλία (φτερωτή).

Έχω ένα της ίδιας σειράς και μου συμβαίνει σχεδόν σε κάθε αλλαγή που κάνω. Άνοιξέ το βγάλε το προστατευτικό καπάκι που υπάρχει πριν την φτερωτή, βγάλ'την (είναι μαγνητική) καθάρισε με μία μπατονέτα, κλείσ' το πάλι και δοκίμασε αν βγάζει νερό χωρίς τον ''κάδο''. Αν σκέφτεσαι να πάρεις άλλο φίλτρο καλώς, αλλα το φιλτράκι σου δεν πρέπει να έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω φιλε μου θα το κανω αυριο γιατι η ωρα ειναι λιγο περιεργι και πρεπει το ρωι να σικωθω να παω σχολη!!!!!!!!!!!!!!!!!ετσι και αλλιως θα παρω αλλο λογικα!!!!!σε ευχαριστω για το ενδιαφερον θα ξανα ποσταρω αυριο το μεσιμερακι για να σου πω τι εγινε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καθαρισε με μια παλια οδοντοβουρτσα (ξεπλυμενη καλα και χωρις απορυπαντικα σαπουνια κλπ) το θαλαμο που μπαινει η φτερωτη.

Προσοχη να μη σπασεις τη φτερωτη ειναι ευαισθητη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...