Jump to content

Recommended Posts

Γενική απορία. Δεν αφορά το ενυδρείο μου. Με την αναζήτηση δεν κατάφερα κάτι.

Έχω δει αρκετές φορές σε ενυδρεία ψάρια που γέρνουν (ως προς τον κάθετο άξονα), χωρίς κάποιο άλλο περίεργο σημάδι. Τι μπορεί να είναι?

Στις ασθένειες το μόνο αναφέρει ισορροπία είναι η ασθένεια της νηκτικής κύστης. Αν είναι αυτό, τότε μάλλον μιλάμε για συνολική απώλεια των ψαριών στην συνέχεια (που δεν το έχω διαπιστώσει).

Αν έχει κανείς τι διάθεση να μου λύσει την περιέργεια... :buttrock:

Ευχαριστώ,

Ντόρα

Link to comment
Share on other sites

Τα συνηθέστερα ψάρια στα οποία παρατηρούμε είναι ακανόνιστη κολυμβητική συμπεριφορά είναι τα balloon π.χ mollies και τα περισσότερα είδη fantails π.χ oranda pearlscale και σε όλες σχεδόν τις αναβαντίδες(Λαβυρυνθόψαρα),στα παραπάνω είδη αυτό παρατηρείται απο λάθος επιλογή διατροφής,δηλαδή ταίζονται με τροφή που δεν βυθίζεται ενω στην πραγματικότητα αυτο είναι λάθος.Η τροφή που τους αντιστοιχει είναι βυθιζόμενη,τη στιγμή που ανεβαίνουν να σιτηστούν στην επιφάνεια μαζί με την λήψη τροφής λαμβάνουν και μικροποσότητες αέρα..αυτές οι μικροποσότητες αέρα λόγω της διαφοράς θερμοκρασιας που υπάρχει(του ατμοσφαιρικού αέρα με αυτή του νερού) παρουσιάζονται μυκητιάσεις και λοιμώξεις.Στην ουσία το ψάρι παθαίνει μια μορφή πνευμονίας

norm_airbladder2.jpg

Η νηκτική κήστη είναι ενα εσωτερικό όργανο το οποίο εξασφαλίζει στο ψάρια να μην κολυμπάει συνεχώς και να μπορει να ισσοροπεί,είναι γεμάτη με διάφορα αερια και ανάλογα στο βάθος που θέλει να κινηθεί,προσθέτει η αφαιρεί ποσότητα αερίου.Τα ψάρια ιχθυοκαλλιεργειας που παρουσιάζουν μερική βλάβη την νυκτικής κύστης κολυμπάνε συνεχως με αποτέλεσμα να είναι μικρότερα σε μέγεθος και σαρκική μάζα με αυτά όμοιας ηλικίας,εν ολίγοις το ψάρι δεν μεγαλώνει

Οι θεραπείες που μπορούμε να εφαρμόσουμε είναι:

Μείωση της ροής του φίλτρου ελάχιστα ώστε να μην παρασύρει το ψάρι,(εάν δεν υπάρχει ενυδρείο καραντίνας)

Διακοπη ταισματος(2 ημέρες)

Ταισμα με μπιζέλια(φρέσκα)

Ταισμα τροφής με ενσωματομένο φάρμακο κατα βακτηριδίων(π.χ bactotabs)

Και ας μην ξεχνάμε πως η χαμηλή ποιότητα νερού είναι η αρχή όλων των ασθενειών.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Φιλικά Νικος

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

Ταιριάζει απόλυτα ως εξήγηση για τη μία περίπτωση που είχα κατά νου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

Ταιριάζει απόλυτα ως εξήγηση για τη μία περίπτωση που είχα κατά νου...

Παρακαλώ!!Οποιαδήποτε απορία μικρή ή μεγάλη τα μέλη του Aquazone θα χαρούν να την απαντήσουν :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...