Jump to content

Βοηθεια με επιλογη φυτων


argife

Recommended Posts

Ποια απο τα παρακατω φυτα ειναι καταληλα για εναν αρχαριο σε φυτεμα?

CABOMBA CAROLINEANA

CABOMBA AQUATICA

HYGROPHILA POLYSPERMA

EGERIA DENSA

Επισης εχω παρει κατι λιπασματα απο το water inn denerle.Αυτα τα βαζω στο νερο σε καθε αλλαγη νερου που κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ποια απο τα παρακατω φυτα ειναι καταληλα για εναν αρχαριο σε φυτεμα?

CABOMBA CAROLINEANA

CABOMBA AQUATICA

HYGROPHILA POLYSPERMA

EGERIA DENSA

Επισης εχω παρει κατι λιπασματα απο το water inn denerle.Αυτα τα βαζω στο νερο σε καθε αλλαγη νερου που κανω?

η egeria πολυ ευκολη, carolineana μετρια, polysperma πανευκολο, aquatica νομιζω δυσκολουτσικο. δες εδω

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

και θα σου πουν και οι εμπειροι. καλη συνεχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

η egeria πολυ ευκολη, carolineana μετρια, polysperma πανευκολο, aquatica νομιζω δυσκολουτσικο. δες εδω

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

και θα σου πουν και οι εμπειροι. καλη συνεχεια :buttrock:

εγω αν κρινω απο την αναπτυξη της στο γαριδαδικο μου θα ελεγα οτι ειναι ποιο ευκολη απο την egeria densa .

Link to comment
Share on other sites

εγω αν κρινω απο την αναπτυξη της στο γαριδαδικο μου θα ελεγα οτι ειναι ποιο ευκολη απο την egeria densa .

καλα εσενα ειναι και τελειο μεσα αλλα τοθ λεω τι λεει στο site, εγω δεν εχω καν εμπειρια σε τετοια φυτα. για αυτο του ειπα να ακουσει τους εμπειρους.

παντως δεν ρωτησε νομιζω για την αναπτυξη αλλα για το ποσο ευκολα ειναι γιαυτο του το ειπα...

Link to comment
Share on other sites

Ποια απο τα παρακατω φυτα ειναι καταληλα για εναν αρχαριο σε φυτεμα?

CABOMBA CAROLINEANA

CABOMBA AQUATICA

HYGROPHILA POLYSPERMA

EGERIA DENSA

Επισης εχω παρει κατι λιπασματα απο το water inn denerle.Αυτα τα βαζω στο νερο σε καθε αλλαγη νερου που κανω?

για την ακουατικα δεν γνωριζω κατι , για ολα τα υπολοιπα τα εχω σε 30 λιτρα ενυδρειο χωρις λιπασματα , με γαριδες μεσα και με βυθο της jbl mandago καπως ετσι λεγεται και εχω αρκετα καλη αναπτυξη σε ολα , με 7-8 ωρες φωτοπεριοδο .

Τωρα για τα λιπασματα δεν μπορω να σου απαντησω :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες χωρις λιπασμα ενωεις το υγρο λιπασμα?

ητε υγρο , ητε ταμπλετα , δεν βαζω τιποτα απο λιπασματα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα δύο είδη cabomba, αντικειμενικά η C. aquatica είναι η πιο δύσκολη, άσχετα αν σε κάποιους πάει καλά ή όχι. Αυτό φαίνεται εξάλλου και από το γεγονός ότι η C. caroliniana είναι και το είδος cabomba που συναντάμε περισσότερο στο εμπόριο.

Τα άλλα δύο φυτά που αναφέρεις είναι και τα δύο αρκετά εύκολα. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θέλουν την φροντίδα τους και την προσοχή τους. Όλα αυτά που λέμε περι δυσκολίας, δεν αφορούν μόνο τα φυτά άλλα και το ενυδρείο σου. Ανάλογα με τις συνθήκες που τους παρέχεις, ένα δύσκολο φυτό μπορεί να γίνει εύκολο, αλλά και ένα εύκολο μπορεί να μην τα καταφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ευκολα ειναι αυτα τα δυο φυτα που μου ειπατε πριν η' το κερατοφυλλο?

Το λιπασμα το ριχνω στο νερο σε καθε αλλαγη νερου που κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ευκολα ειναι αυτα τα δυο φυτα που μου ειπατε πριν η' το κερατοφυλλο?

Το λιπασμα το ριχνω στο νερο σε καθε αλλαγη νερου που κανω?

θα σου μιλησω ΜΟΝΟ για τη δικη μου περιπτωση: εγω δεν ειχα καλη ιστορια με το κερατοφυλλο, μου ταβουσε ολα τα θρεπτικα και τα αλλα φυτα ασφυκτιουσαν. απο αυτα που ανεφερες το κεραοφυλλο ειναι φυτο κυριως επιφανειας, τα αλλα ειναι ειτε για στηριξη, ειτε για φυτεμα. διαλεγεις και περνεις...κατσε θα σου πουν και τα παιδια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...