Jump to content

Egeria Densa βγαζει ριζες


Recommended Posts

καλησπερα παιδια. προσφατα ο φιλος γιωργος μου εδωσε καποια φυτα και egeria densa. ολα πανε πολυ καλα. το συγκεκριμενο φυτο εχει βγαλει ριζικα σε καποια σημεια του και πανε προς τα κατω και προσπαθουν να χωθουν στο χωμα. ετσι γινεται παντα? και αν να τι να κανω?? να τα φυτεψω? ή να τα αφησω? γτ αν τα φυτεψω θα γινει η egeria φυτο ξαπλωμενο στο πατο...

ευχαριστω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. προσφατα ο φιλος γιωργος μου εδωσε καποια φυτα και egeria densa. ολα πανε πολυ καλα. το συγκεκριμενο φυτο εχει βγαλει ριζικα σε καποια σημεια του και πανε προς τα κατω και προσπαθουν να χωθουν στο χωμα. ετσι γινεται παντα? και αν να τι να κανω?? να τα φυτεψω? ή να τα αφησω? γτ αν τα φυτεψω θα γινει η egeria φυτο ξαπλωμενο στο πατο...

ευχαριστω :buttrock:

ποιος ο λογος να μην τα φυτεψεις ? :blush:

Link to comment
Share on other sites

ποιος ο λογος να μην τα φυτεψεις ? :buttrock:

ξερεις εχουν βγει αρκετα ψηλα στο φυτο και αν τα φυτεψω θα ειναι ξαπλα το φυτο και μακρια απο το φως. λες να τα φυτεψω ε?

Link to comment
Share on other sites

ξερεις εχουν βγει αρκετα ψηλα στο φυτο και αν τα φυτεψω θα ειναι ξαπλα το φυτο και μακρια απο το φως. λες να τα φυτεψω ε?

δεν μπορεις να κοψεις λιγο απο κατω απο το φυτο χωρις να χαλασεις τις ριζες?

Αν οχι κοψε τις ριζες ( εγω αυτο θα εκανα )

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να κοψεις λιγο απο κατω απο το φυτο χωρις να χαλασεις τις ριζες?

Αν οχι κοψε τις ριζες ( εγω αυτο θα εκανα )

εννοεις δηλαδη να κοψω το φυτο απο ενα σημειο και πανω και να το μεταφυτεψω? μετα θα μεγαλωνει το αλλο ομως?

Link to comment
Share on other sites

εννοεις δηλαδη να κοψω το φυτο απο ενα σημειο και πανω και να το μεταφυτεψω? μετα θα μεγαλωνει το αλλο ομως?

δεν εχει προβλημα , μεγαλωνει κανονικα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει προβλημα , μεγαλωνει κανονικα :blush:

α ωραια τοτε θα το κανω προσεκτικα! ευχαριστω γιωργο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

α ωραια τοτε θα το κανω προσεκτικα! ευχαριστω γιωργο :buttrock:

Τιποτα , να σε καλα :blush:

Link to comment
Share on other sites

σε μένα έχει βγάλει ρίζες οι οποίες ξενικούν από τη μέση του φυτού και έχουνε ριζώσει μόνες τους μέσα στο χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

φίλε το φυτό βγάζει επιπλέον ρίζες στον κορμό του γιατί δεν του φτάνει το φαϊ που παίρνει από τις ρίζες. Το ξέρω ότι είναι ενοχλητικό στην όψη. Δοκίμασε κάποιο λίπασμα-ταμπλέτα ώστε να μην προσπαθεί με επιπλέον ρίζες να φάει! :buttrock:

Αν δε διορθώσεις αυτό, όσο κοντό και να το κάνεις θα συνεχίσει να βγάζει ρίζες παντού!

Link to comment
Share on other sites

φίλε το φυτό βγάζει επιπλέον ρίζες στον κορμό του γιατί δεν του φτάνει το φαϊ που παίρνει από τις ρίζες. Το ξέρω ότι είναι ενοχλητικό στην όψη. Δοκίμασε κάποιο λίπασμα-ταμπλέτα ώστε να μην προσπαθεί με επιπλέον ρίζες να φάει! :D

Αν δε διορθώσεις αυτό, όσο κοντό και να το κάνεις θα συνεχίσει να βγάζει ρίζες παντού!

μπορεί να ξεραθεί δλδ ή θα συνεχίσει να βγάζει ρίζες?θα μπορούσε να βγάζει ρίζες επειδή δεν είναι βαθιά φυτεμένο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...