Jump to content

Μια εξηγηση γι αυτο μου συνεβει με το Ph Controller...


Recommended Posts

Λοιπον παιδες να σας πω τι εγηνε απο χθες και αν μπορει καποιος να μου το εξηγησει σας παρακαλω.

Γενικα δεν δουλευω την αεραντλια μου λογο των φυτων που εχω αλλα μιας που εβαλα συστημα ph controller στο ενυδρειο ειπα να το αφησω να δουλευει ολη νυχτα αλλα για μην εχω καποιο προβλημα με το διοξείδιο ειπα να ανοιξω και την αερανλτια και να δουλευουν συνχρονος ,εκεινη την ωρα ειχα ph 7.2.

To πρωι που ξηπνησα ειδα εκπληκτος οτι το ph ειχε παει 7.6 και ειπα να αυξησω την ποσοτητα διοξειδιου μπας και το ρηξει(η αερανλτια δουλευε). Οταν γυρησα απο την δουλεια το ph συνεχιζαι να ειναι στο 7.6,ετσι εκλεισα την αεραντλια και μετα απο μια ωρα επανήλθε στο 7.2.

Με λιγα λογια οποτε ανοιγω την αεραντλια θα ανεβαινει το ph?

Link to comment
Share on other sites

λογικοτατο.

πολλοι βαζουν την αεραντλια να δουλευει το βραδι με κλειστα τα φωτα καθως τα φυτα απελευθερωνουν διοξειδιο μεσα στο νερο και αυτα.....

η χρηση της αεραντλιας συνεχεια το μονο που σου κανει ειναι να αυξανει την καταναλωση του διοξειδιου.την ημερα ειναι εντελως αχρηστη για φυτεμενο.εγω οταν ειχα φυτεμενα ουτε το βραδι δεν τη δουλευα αλλα αυτο ειναι και παλι σχετικο.....

Link to comment
Share on other sites

λογικοτατο.

πολλοι βαζουν την αεραντλια να δουλευει το βραδι με κλειστα τα φωτα καθως τα φυτα απελευθερωνουν διοξειδιο μεσα στο νερο και αυτα.....

η χρηση της αεραντλιας συνεχεια το μονο που σου κανει ειναι να αυξανει την καταναλωση του διοξειδιου.την ημερα ειναι εντελως αχρηστη για φυτεμενο.εγω οταν ειχα φυτεμενα ουτε το βραδι δεν τη δουλευα αλλα αυτο ειναι και παλι σχετικο.....

Eγω που εχω φυτεμενο και εχω μπουκαλα για διοξειδιο τι με συμβουλευεις να κανω για το βραδυ?

να το κλεινω το διοξειδιο αν πω οτι δεν χρεισημοποιω την αερανλτια?

Το εχω με controller αρα δεν θα δουλευει συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις κοντρολλερ δεν χρειαζεται καθολου η αεραντλια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...