Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:110

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ΣΦΟΥΓΚΑΡΙΑ ΑΝΘΡΑΚΑΣ ΚΑΙ ΣΙΠΟΡΑΞ

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 15 ΜΕΡΕΣ

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 5 ΦΟΡΕΣ ΜΕ FLAKES 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΑΡΚΕΣ 1 ΜΕΡΑ ΔΙΑΙΤΑ 1 ΜΕΡΑ ΑΡΑΚΑ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,6 ΣΤΙΚ

- KH:6 ΣΤΙΚ

- GH:14 ΣΤΙΚ

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0 ΥΓΡΟ JBL

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0 ΥΓΡΟ TROPIC MARIN

- ΝΟ3 (νιτρικά):10 ΥΓΡΟ TROPIC MARIN

- Θερμοκρασία:25-26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): ΝΕΥΡΙΚΟ ΚΟΛΥΜΠΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΒΥΘΟ

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

Λοιπόν η κατάσταη έχει ως εξής: Από σήμερα το ένα από 2 χρυσόψαρα (το πιο μικρό) έχει ασυνίθιστη συμπεριφορά. Κατά διαστήματα κ'αθεται για κανα μισάωρο στον πάτο, ύστερα σηκώνεται και κολυμπάει άλλωτα με ανοιχτα πτερύγια αλλωτε όχι. Μερικές φορές σου δίνει την ετύπωση ότι δεν τρέχει τίποτα αλλά άλλες φορές κολυμπάει ιδιάιτερα νευρικά και μετά ξανακάθεται στον πάτο.

Είμαι πολύ μπερδεμένος. Δεν έχει κανένα σημάδι που να υποδηλώνει ασθένεια αλλά η συπεριφορά του με έχει ανυσηχήσει.

Τι μπορεί να έχει πάθει. Τι να κάνω για να το βοηθήσω να επανέλθει στα κανονικά του? Δεν θέλω να πάθει κάτι ο μικρούλης.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα νομιζω πως πρεπει να ριξεις τη θερμοκρασια. 20 βαθμοι νομιζω ειναι καλα. τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου.

αφαιρεις τον ανθρακα και συμπληρωνεις το κενο με βιολογικο υλικο(σιποραξ). τον ανθρακα τον βαζουμε μονο μετα απο ασθενειες να απορροφησει το φαρμακο. αυτη τη στιγμη τραβαει τα θρεπτικα συστατικα του νερου. αυτος ειναι ο λογος που θα ελεγα να κανεις μια αλλαγη νερου κατα το 40%, ωστε το νερο να εμπλουτιστει παλι. φυσικα το φρεσκο νερο πρεπει να προετοιμαστει πριν μπει στο ενυδρειο σου. ξερεις τι εννοω?

οι τιμες του νερου, εκτος απο τη θερμοκρασια, μου φαινονται μια χαρα. φυσικα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν γνωριζω πολλα απο χρυσοψαρα. ας μας πει πανω σε αυτο καποιος που γνωριζει.

εχεις προσεξει αν το ψαρι ανεβαινει στην επιφανεια, δυνοντας σου την εντυπωση οτι αναπνεει απο τον ατμοσφαιρικο αερα?

δεν μπορω να πω κατι παραπανω. αν θελεις ανεβασε και μια φωτο του ενυδρειου σου και του ψαριου. επισης πες μας πως εστρωσες το φιλτρο σου. εβαλες χημικα? εριχνες τροφη? εβαλες τα ψαρια απο την πρωτη μερα?

Link to comment
Share on other sites

εχεις προσεξει αν το ψαρι ανεβαινει στην επιφανεια, δυνοντας σου την εντυπωση οτι αναπνεει απο τον ατμοσφαιρικο αερα? αυτό το κάνει

δεν μπορω να πω κατι παραπανω. αν θελεις ανεβασε και μια φωτο του ενυδρειου σου και του ψαριου. επισης πες μας πως εστρωσες το φιλτρο σου. εβαλες χημικα? εριχνες τροφη? εβαλες τα ψαρια απο την πρωτη μερα? για την ακρίβεια τρέχουν 2 φίλτρα. το πρώτο του μεγάλου ενύδρειου και ένα δευτερο μικρότερο στρωμένο.

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει σκέφτομαι να ξεκινήσω αύριο θεραπεία με αλάτι. Να μην ταίσω και βάλω 1 γρ αλάτι ανά λίτρο. Το αλάτι μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο άλλο ψάρι που φαίνεται καλά?

Link to comment
Share on other sites

γιατι να βαλεις αλατι?

η εξαγωγη του καθαρου νερου απο το φιλτρο πρεπει να προκαλει αναταραξη στην επιφανεια της ωστε να εχεις οξυγωνοση του νερου. πισθανον να μην εχεις αρκετο οξυγονο. εχεις φυτα μεσα(αληθινα)? αερανλτια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

γιατι να βαλεις αλατι? γιατί από την στιγμή που δεν ξέρω τι ακριβώς έχει και εφόσον το αλάτι χρησιμοποιείται σχεδόν σε όλες τις ασθένειες σκέφτηκα ότι δεν θα κάνω κακό.

η εξαγωγη του καθαρου νερου απο το φιλτρο πρεπει να προκαλει αναταραξη στην επιφανεια της ωστε να εχεις οξυγωνοση του νερου. πισθανον να μην εχεις αρκετο οξυγονο. εχεις φυτα μεσα(αληθινα)? αερανλτια εχεις?

Η ανατάραξη μου φαίνεται μια χαρά. Από αληθινά φυτά έχω 3 ανούμπιες. Αεραντλία δεν έχω.

καμιά σκέψη για να επαναφέρω το ψαράκι?

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα τι να κανεις. το νερο σου δεν εχει θρεπτικα συστατικα λογω του ανθρακα και ισως να μην εχεις οξυγονο. μη βαλεις αλατι αν δεν σου το πει καποιος εμπειρος απο εδω.

αν δε δουμε φωτογραφιες δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα. εχεις παρατηρησει να ξυνεται, να εχει πρησμενη κοιλια και ματια, ανασηκωμενα λεπια, περιεργα χρωματα ή κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

εγω σου ειπα τι να κανεις. το νερο σου δεν εχει θρεπτικα συστατικα λογω του ανθρακα και ισως να μην εχεις οξυγονο. μη βαλεις αλατι αν δεν σου το πει καποιος εμπειρος απο εδω.

αν δε δουμε φωτογραφιες δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα. εχεις παρατηρησει να ξυνεται, να εχει πρησμενη κοιλια και ματια, ανασηκωμενα λεπια, περιεργα χρωματα ή κατι αλλο?

Δεκτόν. Αυριο πρωί θα βγάλω τον άνθρακα. Αλλα υμπτώματα δεν έχει. Ουτε ξύνεται ούτε τίποτα. Μονο κάθεται στον βυθό και όταν σηκώνεται κάνει πολύ νευρικές και απότομες κινήσεις και δεν κολυμπάει όπως συνίθιζε. Εχει κάποια ασθένεια και αν ναι τι άλλο μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεκινήσω αύριο θεραπεία για swim bladder μήπως και καταφέρω να βελτιώσω την κατάσταση. Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να πει αν κάνω καλά? Το αλα΄τι μπορεί να προξενήσει προβλήματα στο άλλο ψαράκι που φαίνεται καλά?

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να μας βάλεις και μια φωτογραφία του ψαριού με το πρόβλημα και μια του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Το άρρωστο ψαράκι είναι αυτό που φαίνεται. Φοτο πως είναι τώρα αργότερα γιατί δεν έχει μπαταρία η φωτογραφία.

φοτο ενυδρείου.

post-19873-1275650528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τώρα μια αλλαγή νερού 50% σταματάς το τάισμα και μας βάζεις και μια φωτογραφία του ψαριού .

Link to comment
Share on other sites

Το τάισμα το έχω σταματήσει. Εχει να φάει από χθες το πρωί. Αλλαγή έκανα χθες 35%. μα κάνω και την μεγάλη τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Σηκώεται που και που κάνει πολύ νευρικές και απότομες κινήσεις και μετά ξανακάθεται στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

foto από το άρρωστο ψαράκι.

post-19873-1275652568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Furan 2 ή bactopour direckt τι είναι αυτά? .

εχω πάρει ένα αλάτι της API να ξεκινήσω από αυτό?

Link to comment
Share on other sites

και το δευτερο ψαρακι μολις εμφανισε ακριβως τα ιδια συμπτωματα με το πρωτο!!! καθονται και τα δυο ατο πατο του ενυδρειου ,με κλειστα τα πτερυγια,το δευτερο φαινεται και καπως πρησμενο. προσθεσα μια αεροπετρα-αεραντλια για να βοηθησω την οξυγονωση,εκανα αλλαγη νερου της ταξης του 40% και εχω αρχισει να ριχνω αλατι της API σε αναλογια 1 gr/lt σταδιακα και διαλυμενο πριν σε νερο ενυδρειου. σημερα ειναι αταιστα. ετοιμαζομαι να παω να παρω φαραμακο.

Furan 2 ή bactopour direckt? ποιο απο τα δυο να παρω? τι διαδικασια να ακολουθησω απο εδω και περα? τι επιπτωσεις θα εχουν στη βιολογια μου? υποθετω οτι πρεπει να αφαιρεσω τον ανθρακα πριν,ε?

τι προγραμμα ταισματος να ακολουθησω?

βοηθηστε παρακαλω!!!! δε θελω να τα χασω.......

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την θεραπεία με bactopour direckt. Μισή ώρα σε ενυδρείο-καραντίνα με 4 λίτρα νερό και 2 ταμπλέτες φάρμακο. Αντε να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

καλη τυχη φιλε μου... :D

Link to comment
Share on other sites

καλη τυχη φιλε μου... :D

Σε ευχαριστώ πολύ. Ας ελπίσουμε ότι θα πιάσει τόπο η θεραπεία και θα επανέλθουν τσα ψαράκια :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Ας ελπίσουμε ότι θα πιάσει τόπο η θεραπεία και θα επανέλθουν τσα ψαράκια :D

Ενημέρωνε καθημερινά για τυχόν εξελίξεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός έχει εμφανίσει κάτι σαν αιμάτωμα- πολύ πολύ μικρο στην ουρά του. Ισα που φαίνεται σήμερα το παρατήρησα. Ελπίζω η αγωγή που ακολουθώ να κάνει και για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερώτηση... Χθες άρχιασα την θεραπεία σε ενυδρείο καραντίνα 4λτ με 2 ταμπλέτες από το φάρμακο. Οι οδηγίες λένε να συνεχίσω την θεραπεία με αναλογία 1 ταμπλέτα ανα 50 λίτρα μέσα στο ενυδρείο και μετά από 3 μέρες 50% αλλαγή νερού. Αυτό θα διαλύσει τελείως την βιολογία μου. Τι να κάνω να συνεχίσω την θεραπεία μέσ στο ενυδρείο ή να τα ξαναβάλω στο ισχυρό μίγμα στην καραντίνα και αν ναι πότε?

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερώτηση... Χθες άρχιασα την θεραπεία σε ενυδρείο καραντίνα 4λτ με 2 ταμπλέτες από το φάρμακο. Οι οδηγίες λένε να συνεχίσω την θεραπεία με αναλογία 1 ταμπλέτα ανα 50 λίτρα μέσα στο ενυδρείο και μετά από 3 μέρες 50% αλλαγή νερού. Αυτό θα διαλύσει τελείως την βιολογία μου. Τι να κάνω να συνεχίσω την θεραπεία μέσ στο ενυδρείο ή να τα ξαναβάλω στο ισχυρό μίγμα στην καραντίνα και αν ναι πότε?

Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του φαρμάκου στην καραντίνα με ισχυρό μείγμα. Το φάρμακο έχει 5 μέρες κύκλο νομίζω. Αυτό σημαίνει πως για 5 μέρες θα κάνεις καθημερινά μπάνια στο ισχυρό μείγμα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κάθε μέρα θα χρησιμοποιείς νέο νερό από το ενυδρείο σου με νέες ταμπλέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...