Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ


Recommended Posts

στις οδηγιες αναγραφεται αν η ασθενεια ειναι προχωρημενη να τα κανεις μπανιο σε νερο ενυδρειου με αναλογια 1 ταμπλετα ανα 2 λιτρα (αυτο εκτος ενυδρειου) και μετα να συνεχισεις τη θεραπεια εντος ενυδρειου με 1 ταπλετα ανα 50 λιτρα και μετα απο 3 μερες 50% αλλαγη νερου. απλα απο το μαγαζι μου προτιναν να κανω το μπανιο για 30 λεπτα (οπως λενε και οι οδηγειες) , μετα επιστροφη των ψαριων στο ενυδρειο χωρις φαρμακο για 5 μερες και μετα ξανα μπανιο- συνολο 2 μπανια... το προβλημα μου ειναι οτι στις οδηγειες του φαρμακου δεν υπαρχει αναφορα στη συχνοτητα της καραντινας ουτε λεει για κυκλο ζωης κτλ...

οποτε λες να τα κανω καθημερινα,συνολο 5 μερες- 5 μπανια?θα παθουν τπτ απο τοση αντιβιωση? εκτος απο αυτα που εχουν....

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

οποτε λες να τα κανω καθημερινα,συνολο 5 μερες- 5 μπανια?θα παθουν τπτ απο τοση αντιβιωση? εκτος απο αυτα που εχουν....

Άκου... Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Η διαδικασία του μπάνιου έχει τα καλά της, έχει και τα κακά της, ξεκινώντας σαν πρώτο κακό το στρες του ψαριού. Σίγουρα θες καθημερινά μπάνια για να μπορέσεις να πεις ότι θα χτυπήσεις την ασθένεια. Το θέμα είναι σε τι κατάσταση είναι το ψάρι και το πόσο αντέχει ο οργανισμός του σε αυτή τη διαδικασία. Αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, παρά να δοκιμάσεις και να ελπίζεις.

Μέσα στο 4λιτρο ενυδρειάκι μη ξεχνάς πως πρέπει να έχεις και αεραντλία κατά την διάρκεια του μπάνιου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και την βοήθεια. Δυστυχώς το ένα ψαραάκι (το μικρότερο) δεν άντεξε και μα άφησε. Το άλλο φαίνεται καλύτερα... Είναι κινητικό, έχει όρεξη για φαγητό και δείχνει να επανέρχρεται στην φυσιολογική του συμπεριφορά..

Να ρωτήω και κάτι άλλο.... Εχω προσθέσει μια αεραντλία, με αερόπετρα στο ενυδρείο (juwel record 800). Την έχω τοποθετήσει δίπλα στο φίλτρο. υπάρχει περίπτωση να δημιουρεί ρεύμα μέσα στο ενυδρείο και να δυσκολεύει το κολύμπι των ψαριών? καλά έκανα που ην έβαλα?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και την βοήθεια. Δυστυχώς το ένα ψαραάκι (το μικρότερο) δεν άντεξε και μα άφησε. Το άλλο φαίνεται καλύτερα... Είναι κινητικό, έχει όρεξη για φαγητό και δείχνει να επανέρχρεται στην φυσιολογική του συμπεριφορά..

Να ρωτήω και κάτι άλλο.... Εχω προσθέσει μια αεραντλία, με αερόπετρα στο ενυδρείο (juwel record 800). Την έχω τοποθετήσει δίπλα στο φίλτρο. υπάρχει περίπτωση να δημιουρεί ρεύμα μέσα στο ενυδρείο και να δυσκολεύει το κολύμπι των ψαριών? καλά έκανα που ην έβαλα?

Καλά έκανες, αλλά δεν είναι και απαραίτητο αν έχεις καλή ανατάραξη. Από την άλλη, επειδή είπες ότι είναι κοντά στο φίλτρο, πρόσεξε να μην σου ρουφάει το φίλτρο φυσαλίδες, γιατί έτσι θα σου κάνει θόρυβο η φτερωτή του φίλτρου!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες, αλλά δεν είναι και απαραίτητο αν έχεις καλή ανατάραξη. Από την άλλη, επειδή είπες ότι είναι κοντά στο φίλτρο, πρόσεξε να μην σου ρουφάει το φίλτρο φυσαλίδες, γιατί έτσι θα σου κάνει θόρυβο η φτερωτή του φίλτρου!

ok! θα το κοιτάξω και αν είναι θα την βάλω από την άλλη μεριά του ενυδρείου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...