Jump to content

Ελληνες και περηφανοι!


Recommended Posts

Δεν προσπαθω να σε διαψευσω οντος σε πολλα εχεις δικιο αλλα δεν βραζουν ολοι στο ιδιο καζανι ειτε ειναι αλοδαποι ειτε ειναι Ελληνες.

καλε μου φιλε η εργασια μου ειναι στην ομονοια οποτεδηποτε σε παω για μια ξεναγηση οπως και οποιον αλλον θελει και τοτε να ξανασυζητησουμε το θεμα με τους αλλοδαπους και ελληνες.εχουμε γινει μια ζουγκλα και δεν πιστευουμε σε τιποτα Θεο οικογενοια και πατριδα :D

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα δεν ειναι ο αλλοδαποι σαν προσωπα αλλα το φαινομενο αλλοδαποι. αυτοι εχουν ερθει για ενα καλυτερο αυριο. αρκετοι απο αυτους εκμεταλλευονται καταστασεις οπως κι εμεις. το αποτελεσμα ομως μετραει. φυσικα δεν ειναι ο μονος παραγοντας που μας εχει φερει εδω, αλλα συνησφερει σημαντικα. πρεπει επιτελους απο καπου να ξεκινησουμε, σταματωντας να βαζουμε κι αλλους και να κοιταξουμε να δουμε τι θα κανουμε με αυτους που ειναι εδω, σεβομενοι τα δικαιωματα τους ως ανθρωποι. γιατι δεν παυουν να ειναι ανθρωποι. εμεις δεν ημαστε. μας κανανε σα τα μουτρα τους με τη διαφορα οτι εμεις κατεβαζουμε οτι μας δωσουν.

τελος θελω να πω κατι αλλο. οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν μαθει στην αναρχια. στη χωρα τους δεν νομιζω να πληρωνουν φορους. ειναι δυνατον λοιπον ενας ανθρωπος που εχει μαθει ετσι να κανει το αντιθετο εδω? ακομη και αν του παρουσιαστει η ευκαιρια. δεν ξερω... τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα δεν ειναι ο αλλοδαποι σαν προσωπα αλλα το φαινομενο αλλοδαποι. αυτοι εχουν ερθει για ενα καλυτερο αυριο. αρκετοι απο αυτους εκμεταλλευονται καταστασεις οπως κι εμεις. το αποτελεσμα ομως μετραει. φυσικα δεν ειναι ο μονος παραγοντας που μας εχει φερει εδω, αλλα συνησφερει σημαντικα. πρεπει επιτελους απο καπου να ξεκινησουμε, σταματωντας να βαζουμε κι αλλους και να κοιταξουμε να δουμε τι θα κανουμε με αυτους που ειναι εδω, σεβομενοι τα δικαιωματα τους ως ανθρωποι. γιατι δεν παυουν να ειναι ανθρωποι. εμεις δεν ημαστε. μας κανανε σα τα μουτρα τους με τη διαφορα οτι εμεις κατεβαζουμε οτι μας δωσουν.

τελος θελω να πω κατι αλλο. οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν μαθει στην αναρχια. στη χωρα τους δεν νομιζω να πληρωνουν φορους. ειναι δυνατον λοιπον ενας ανθρωπος που εχει μαθει ετσι να κανει το αντιθετο εδω? ακομη και αν του παρουσιαστει η ευκαιρια. δεν ξερω... τι να πω.

εχεις δικιο φιλε αλλα οσον αφορα την αναρχια απο οσο εχςω μιλησει μαζι τους δεν νομιζω να ισχυει.σε τετοιες χωρες αν κλεψεις και γενικα αν κανεις κατι σου κοβουν το χερι τρως ξυλο εχουν διαφορες "ωραιες" μεθοδους.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε αλλα οσον αφορα την αναρχια απο οσο εχςω μιλησει μαζι τους δεν νομιζω να ισχυει.σε τετοιες χωρες αν κλεψεις και γενικα αν κανεις κατι σου κοβουν το χερι τρως ξυλο εχουν διαφορες "ωραιες" μεθοδους.

μαλλον εχεις δικιο! :D

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε αλλα οσον αφορα την αναρχια απο οσο εχςω μιλησει μαζι τους δεν νομιζω να ισχυει.σε τετοιες χωρες αν κλεψεις και γενικα αν κανεις κατι σου κοβουν το χερι τρως ξυλο εχουν διαφορες "ωραιες" μεθοδους.

Δηλαδη αναρχικος ειναι οποιος κλεβει..??

Καπου εχει μπερδευτει ολη η συζητηση....

Οι αλλωδαποι κατα την γνωμη μου ειναι το μικροτερο προβλημα της ελλαδος(αν και θεωρω πως δεν ειναι προβλημα)...Χωρις αλλοδαπους η χειονακτικη εργασια στην ελλαδα θα επευτε κατακορυφα και θα εμεναν μονο "ανθρωποι του πνευματος"....

Αν θελουμε να ειμαστε ρεαλιστες θα πρεπει να βρουμε την ριζα του προβληματος...Και αυτη για μενα ειναι η νοοτροπία του σύγχρονου αλλα και του αρχαιου ελληνα :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι την συζήτηση σας την παρακολουθούμε με ενδιαφέρον ,είμαστε σίγουροι οτι μέσα στα πλαίσια του κανονισμού του φόρουμ και του πολιτισμού θα γράψετε ενδιαφέροντα πράγματα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αναρχικος ειναι οποιος κλεβει..??

Καπου εχει μπερδευτει ολη η συζητηση....

Οι αλλωδαποι κατα την γνωμη μου ειναι το μικροτερο προβλημα της ελλαδος(αν και θεωρω πως δεν ειναι προβλημα)...Χωρις αλλοδαπους η χειονακτικη εργασια στην ελλαδα θα επευτε κατακορυφα και θα εμεναν μονο "ανθρωποι του πνευματος"....

Αν θελουμε να ειμαστε ρεαλιστες θα πρεπει να βρουμε την ριζα του προβληματος...Και αυτη για μενα ειναι η νοοτροπία του σύγχρονου αλλα και του αρχαιου ελληνα :D

Ο invman αν καταλαβα καλα δεν αναφερεται μονο στη κλεψια αλλα και στους βανδαλισμους που γινοντε κατα καιρους λιγο πιο κατω απο τη Ομονοια.

Μεγαλες ομαδες αλοδαπων συγκεντρωνοντε σε 2 η' 3 παραταξεις με ροπαλα λοστους σιδεριες ακομα και τσεκουρια και σκοτωνοντε μεταξυ τους κανοντας παραλληλα ζημιες και σε καταστηματα που βρισκοντε εκει.

Και εγω αυτα τα περιστατικα τα κατακρινω αλλα υπαρχουν και αλλοι που οπως ειπε μπορει να κουρεβουν γκαζον η' να δουλευουν σε καταστημα αξιοπρεπεστατα και χωρις να προκαλουν,για αυτο και ειπα οτι δεν μπορουμε να τους βαλουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.

Για να εργατικα χερια εμεις ειμαστε η αιτια,οταν ο Ελληνας μαστορα ζηταει για μια δουλεια 200 ευρω και εσυ επιλεγεις τον αλοδαπο με 50 ευρω,δεν φταιει ο αλοδαπος που προσπαθει να επιβιωσει αλλα ουτε και ο Ελληνας που ζηταει ενα λογικο ποσο για τα ελληνικα δεδομενα.

ΑΛΛΑ θα επρεπε να ειναι και αυτοι φορολογουμενοι πολιτες αν θελουν να το κανουν αυτο.

Η χειρονακτικη εργασια πιστευω οτι δεν θα επεφτε γιατι και πριν ερθουν ολες οι χειρονακτικες εργασιες προχωρουσαν κανονικα,δεν ηρθα να μας μαθουν κατι νεο.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

κυριοι επιτρεψτε μου.....

ασ πω και εγω τι πιστευω μιας και αντμετωπιζω συχνα και την οδο μενανδρου και τους΄αναρχικους΄......

οσο αφορα την μενανδρου.....

οι αλλοδαποι ειναι προβλημα πλεον διοτι δεν υπαρχουν δουλειες και αυτο τους παρακινει να κλεψουν μιας και η αστυνομευση ειναι ιδιαιτερα χαλαρη.....

στην αρχη οχι αλλα πλεον ζουν εις βαρος του Ελληνα φορολογουμενου....

αυτη ειναι η αληθεια....

και αν καποιος διαφωνει ασ μου το πει...εγω θα δωσω ενα παραδειγμα....

οι αλλοδαποι δνε εχουν χαρτια αρα δνε φορολογουνται....

χρησιμοποιοντας τους δρομους τα μμε και οτιδηποτε δημοσιο απλα χρησιμοποιουν κατι που πληρωνω εγω....

και εχουμε φτασει πλεον να συχαινομαστε να μπουμε στα λεωφορεια που συντηρουμε εμεις επειδη μυριζουν αυτοι.....

στην τελικη αν καποιον δικαιουται να λερωνουν(ακομα και με την παρουσια τους μιας και οι περισσοτεροι ειναι απλιτοι) την οδο μενανδρου σιγουρα δεν ειναι αυτοι γιατι και παλι εγω πληρωνω τους οδοκαθαριστες....απο κει και περα....δεν φταινε οπως ειπε και ο fishaki αυτοι σαν προσωπα αλλα σαν παραγοντας.....

το θεμα ειναι τι κανει η κυβερνηση που επιλεξαμε ΕΜΕΙΣ!!! για να βελτιωθει η κατασταση????

θα σας πω εγω....

η οδος μενανδρου και περιξ ειναι κεντικοι δρομοι....τα τελευταια χρονια εχει πεσει αρκετα η αξια της περιοχης και εντελως ξαφνικα εχουν βρεθει αμερικανοι επενδυτες που θελουν να την αγορασουν.....σε λιγα χρονια θα ειναι μια πολυ ακριβη και καθαρη περιοχη που θα στεγαζει ενα τεραστιο εμπορικο κεντρο.....

το θεμα αναρχια....

δεν υπαρχει αναρχια και κουραφεξαλα......

η τουλαχιστον δεν ειναι αυτο μου νομιζουμε ολοι....

αυτο που βλεπουμε στις ειδησεις ειναι πλουσιοπαιδα που δνε εχουν δουλεψει ποτε στη ζωη τους και δεν ξερουν πως ειναι να σου καινε ενα αυτοκινητο που εκανες 5 χρονια να το ξεχρεωσεις γιατι ποτε δεν τους ετυχε....

σπανε την πλακα τους πετοντας μολοτοφ και πετρες και κανοντας ντορο....

αλλωστε εχουμε να κανουμε πλεον με 3 διαφορετικες αποψεις που συγκρουονται....

1ον την βουλη που ειναι δημοκρατιοφανης απατη

2ον τους υποκινητες των διαδηλωσεων ακι ολων αυτων των βανδαλισμων που σκοπο εχουν την καταλυση της οποιαδηποτε μορφης δημοκρατιας και την εφαρμογη ενως χαοτικου πολιτευματος

3ον τους ενδιαμεσους που δνε ξερουν τι να επιλεξουν και ειναι σε φαση μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.....

ζωη σε λογου μας!!!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχεια απλα συμφωνω με τον chris z3

Link to comment
Share on other sites

για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα...

κυριοι επιτρεψτε μου.....

ασ πω και εγω τι πιστευω μιας και αντμετωπιζω συχνα και την οδο μενανδρου και τους΄αναρχικους΄......

οσο αφορα την μενανδρου.....

οι αλλοδαποι ειναι προβλημα πλεον διοτι δεν υπαρχουν δουλειες και αυτο τους παρακινει να κλεψουν μιας και η αστυνομευση ειναι ιδιαιτερα χαλαρη.....

στην αρχη οχι αλλα πλεον ζουν εις βαρος του Ελληνα φορολογουμενου....

αυτη ειναι η αληθεια....

και αν καποιος διαφωνει ασ μου το πει...εγω θα δωσω ενα παραδειγμα....

οι αλλοδαποι δνε εχουν χαρτια αρα δνε φορολογουνται....

χρησιμοποιοντας τους δρομους τα μμε και οτιδηποτε δημοσιο απλα χρησιμοποιουν κατι που πληρωνω εγω....

και εχουμε φτασει πλεον να συχαινομαστε να μπουμε στα λεωφορεια που συντηρουμε εμεις επειδη μυριζουν αυτοι.....

στην τελικη αν καποιον δικαιουται να λερωνουν(ακομα και με την παρουσια τους μιας και οι περισσοτεροι ειναι απλιτοι) την οδο μενανδρου σιγουρα δεν ειναι αυτοι γιατι και παλι εγω πληρωνω τους οδοκαθαριστες....απο κει και περα....δεν φταινε οπως ειπε και ο fishaki αυτοι σαν προσωπα αλλα σαν παραγοντας.....

το θεμα ειναι τι κανει η κυβερνηση που επιλεξαμε ΕΜΕΙΣ!!! για να βελτιωθει η κατασταση????

θα σας πω εγω....

η οδος μενανδρου και περιξ ειναι κεντικοι δρομοι....τα τελευταια χρονια εχει πεσει αρκετα η αξια της περιοχης και εντελως ξαφνικα εχουν βρεθει αμερικανοι επενδυτες που θελουν να την αγορασουν.....σε λιγα χρονια θα ειναι μια πολυ ακριβη και καθαρη περιοχη που θα στεγαζει ενα τεραστιο εμπορικο κεντρο.....

το θεμα αναρχια....

δεν υπαρχει αναρχια και κουραφεξαλα......

η τουλαχιστον δεν ειναι αυτο μου νομιζουμε ολοι....

αυτο που βλεπουμε στις ειδησεις ειναι πλουσιοπαιδα που δνε εχουν δουλεψει ποτε στη ζωη τους και δεν ξερουν πως ειναι να σου καινε ενα αυτοκινητο που εκανες 5 χρονια να το ξεχρεωσεις γιατι ποτε δεν τους ετυχε....

σπανε την πλακα τους πετοντας μολοτοφ και πετρες και κανοντας ντορο....

αλλωστε εχουμε να κανουμε πλεον με 3 διαφορετικες αποψεις που συγκρουονται....

1ον την βουλη που ειναι δημοκρατιοφανης απατη

2ον τους υποκινητες των διαδηλωσεων ακι ολων αυτων των βανδαλισμων που σκοπο εχουν την καταλυση της οποιαδηποτε μορφης δημοκρατιας και την εφαρμογη ενως χαοτικου πολιτευματος

3ον τους ενδιαμεσους που δνε ξερουν τι να επιλεξουν και ειναι σε φαση μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.....

ζωη σε λογου μας!!!

+1000 :D

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα αλλα ξεχναμε την αιτια που τα γεννα.φτωχεια καταπιεση εξαθλειωση μεταναστευση για ολα αυτα αιτια ειναι το καπιταλιστικο συστημα.ολος ο πλουτος εχει μαζευτει σε λιγες εταιριες και ο μισος και παραπανω πλανητης λοιμοκτονει.δυστυχως ερχεται και η σειρα μας και μαλιστα διχως αντισταση.και οι δικοι μας οταν πηγαν μεταναστες αρκετοι ηταν αυτοι που κλεψανε για να επιβιωσουν λογικο ειναι(εντος εισαγωγικων το λογικο)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ένα πουλάκι οτι τους αλλοδαπούς τους χρησιμοποιούν κάποιοι στεγνά.

Θα μπορούσαμε να τους χρησιμοποιήσουμε με κάποιον έξυπνο τρόπο ισχυροποιόντας την οικονομία της Ελλάδας χωρίς αυτοί να είναι παράνομοι και εξαθλιωμένοι και από ευγνωμοσύνη θα αγαπούσαν την Ελλάδα.

Τι εννοώ τους χρησιμοποιούν στεγνά:

Τους περιορίζουν σε διάφορες περιοχές δημιουργόντας γκέτο, πέφτει η αξία των ακινήτων κατακόρυφα, αγοράζουν οι "κάποιοι" ακίνητα, διώχνουν τους αλλοδάπούς στην επόμενη υποψήφια περιοχή, αναβαθμίζουν την πρώτη περιοχή, πουλάνε τα ακίνητα χρυσά.

Και όοολοι οι υπόλοιποι βλέπουν μόνο τους κακούς αλλοδαπούς που γεννήθηκαν για να τυρανάνε εμάς τους καλούς Έλληνες.

Χοντρό?

Link to comment
Share on other sites

Τους περιορίζουν σε διάφορες περιοχές δημιουργόντας γκέτο, πέφτει η αξία των ακινήτων κατακόρυφα, αγοράζουν οι "κάποιοι" ακίνητα, διώχνουν τους αλλοδάπούς στην επόμενη υποψήφια περιοχή, αναβαθμίζουν την πρώτη περιοχή, πουλάνε τα ακίνητα χρυσά.

αυτο ειναι φιλε το μεγαλο μυστικο!οπως το εκαναν και στην περιοχη του ψηρη απο'οτι εχω μαθει πιο παλια.

οσον αφορα την αστυνομευση οσο και να υπαρχει το θεμα ειναι τι γινεται οταν πανε στο δικαστηριο?επειδη λοιπον τα ξερω αρκετα καλα τα πραγματα και ξερω και πολλα παραπανω απο πολλους μην πω ολλους εδω μεσα η απαντηση ειναι τιποτα.ο καθε μαυρος η ελληνας οταν συλλαμβανεται αφηνεται ελευθερος συνηθως.περιπτωσεις κλοπης τσαντας κλπ απο γυναικες δεν το συζητω καν.το προβλημα μπορει να λυθει οπως ολα αρκει να το θελησουν καπιοι αλλα πισω απο ολα ειναι οι μασονοι.

δειτε λιγο αυτο http://www.youtube.com/watch?v=wY70-8TeeLI

οταν το ειδα εμεινα ...

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μπορει να λυθει οπως ολα αρκει να το θελησουν καπιοι αλλα πισω απο ολα ειναι οι μασονοι.

δειτε λιγο αυτο http://www.youtube.com/watch?v=wY70-8TeeLI

οταν το ειδα εμεινα ...

νομιζεις οτι μας ειπες κατι νεο?

Εμένα μου είπε ένα πουλάκι οτι τους αλλοδαπούς τους χρησιμοποιούν κάποιοι στεγνά.

Θα μπορούσαμε να τους χρησιμοποιήσουμε με κάποιον έξυπνο τρόπο ισχυροποιόντας την οικονομία της Ελλάδας χωρίς αυτοί να είναι παράνομοι και εξαθλιωμένοι και από ευγνωμοσύνη θα αγαπούσαν την Ελλάδα.

Τι εννοώ τους χρησιμοποιούν στεγνά:

Τους περιορίζουν σε διάφορες περιοχές δημιουργόντας γκέτο, πέφτει η αξία των ακινήτων κατακόρυφα, αγοράζουν οι "κάποιοι" ακίνητα, διώχνουν τους αλλοδάπούς στην επόμενη υποψήφια περιοχή, αναβαθμίζουν την πρώτη περιοχή, πουλάνε τα ακίνητα χρυσά.

Και όοολοι οι υπόλοιποι βλέπουν μόνο τους κακούς αλλοδαπούς που γεννήθηκαν για να τυρανάνε εμάς τους καλούς Έλληνες.

Χοντρό?

οσον αφορα τα γκετο, γινεται απο μονο του. ο καθε φτωχος δεν μπορει να νοικιασει ή να αγορασει σπιτι σε ακριβες περιοχες. θα παει σε φθηνες περιοχες και σιγα σιγα θα φερει και αλλους, φιλους συγγενεις, οπως θα φερει και στη χωρα που τον δεχτηκε. οι ντοπιοι θα φυγουν γιατι δεν θα αισθανονται ασφαλεια, κυριως λογω διαφορετικης κουλτουρας και αυξηση της εγκληματικοτητας(η φτωχεια ειπαμε τι φερνει). αυτο που μπορει να εφαρμοστει ειναι η αστυνομευση και η τηρηση των νομων αλλα δεν γινεται εσκεμενα, ισως για τους λογους που αναφερθηκαν πριν απο εσας. δεν νομιζω ενας ελληνας να πιστευει οτι οοοολοι οι αλλοδαποι και μονο αυτοι εφεραν την εγκληματικοτητα. δες τα λιγο πιο ανοιχτα ρε συ νικο και μη κοιτας οπως καποιοι θελουν.

επισης οσο εξυπνα και να τους χρησιμοποιησεις δεν λυνεις το προβλημα. αν εχεις 10 επιχειρησεις για να τροφοδοτουν την αγορα με προιοντα και υπηρεσιες, θα χρειαστεις 100 εργατουπαλληλους για να δουλευουν εκει. αν η συγκεκριμενη κοινωνια εχει 200 υποψηφιους για εργασια το αποτελεσμα θα ειναι ανεργια και φτωχια (προσφορα και ζητηση εργασιας). οι μισοι υποψηφιοι (100 απο τους 200) θα εχουν δουλεια με χαμηλα μεροκαματα και οι αλλοι μισοι θα λιμοκτονουν και θα επιβαρυνουν τους 100 που εργαζονται μεσω αμεσων φορων. απο τους 100 που θα λιμοκτονουν οι 50 θα γινουν κλεφτες. απο τους 100 που θα εργαζονται ενα ποσοστο θα ειναι ξενοι που θα στελνουν συναλλαγμα στις οικογενειες τους στο εξωτερικο, θα φευγει δηλαδη χρημα προς τα εξω χωρις να το κυκλοφορουν στη χωρα που το παρηγαγαν. καποια στιγμη η συγκεκριμενη κοινωνια θα στερεψει απο χρημα και τα εργοστασια θα απολυσουν προσωπικο γιατι δεν θα υπαρχει ζητηση των προιοντων και υπηρεσιων τους. αρα, περισσοτερη ανεργια- εγκληματικοτητα και αργοτερα θα κλεινουν το ενα μετα το αλλο. αν η εισροη των αλλοδαπων στη κοινωνια ηταν σωστα ελεγχομενη οι ανεργοι θα ηταν 20. ποσο ποιο απλα να το πω πια? για πες πως μπορεις να τους χρησιμοποιησεις εσυ καλυτερα? η ελληνικη κοινωνια-οικονομια μπορουσε να ανεχθει 500.000 ΝΟΜΙΜΟΥΣ αλλοδαπους και εχει ηδη δεχθει 5.000.000 αλλουδαπους, ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ (ενδεικτικα νουμερα). πως να μην φτασει ως εδω(μαζι με τα λαμογια που επιβαρυνουν πολυ περισσοτερο τη κατασταση)?

οσον αφορα την αποψη του Ζ3, συμφωνω και επαυξανω. τονιζω ομως οτι δεν φταινε οι ιδιοι οι ανθρωποι. κι εμεις το ιδιο καναμε καποτε και αν χρειαστει θα κανουμε στο μελλον. αυτοι που φταινε ειναι αυτοι που τα ρυθμιζουν ολα αυτα. ομως επιβαρυνομαστε εμεις. βρωμιζουμε εμεις. φοβομαστε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

νομιζεις οτι μας ειπες κατι νεο?

οσον αφορα τα γκετο, γινεται απο μονο του. ο καθε φτωχος δεν μπορει να νοικιασει ή να αγορασει σπιτι σε ακριβες περιοχες. θα παει σε φθηνες περιοχες και σιγα σιγα θα φερει και αλλους, φιλους συγγενεις, οπως θα φερει και στη χωρα που τον δεχτηκε. οι ντοπιοι θα φυγουν γιατι δεν θα αισθανονται ασφαλεια, κυριως λογω διαφορετικης κουλτουρας και αυξηση της εγκληματικοτητας(η φτωχεια ειπαμε τι φερνει). αυτο που μπορει να εφαρμοστει ειναι η αστυνομευση και η τηρηση των νομων αλλα δεν γινεται εσκεμενα, ισως για τους λογους που αναφερθηκαν πριν απο εσας. δεν νομιζω ενας ελληνας να πιστευει οτι οοοολοι οι αλλοδαποι και μονο αυτοι εφεραν την εγκληματικοτητα. δες τα λιγο πιο ανοιχτα ρε συ νικο και μη κοιτας οπως καποιοι θελουν.

επισης οσο εξυπνα και να τους χρησιμοποιησεις δεν λυνεις το προβλημα. αν εχεις 10 επιχειρησεις για να τροφοδοτουν την αγορα με προιοντα και υπηρεσιες, θα χρειαστεις 100 εργατουπαλληλους για να δουλευουν εκει. αν η συγκεκριμενη κοινωνια εχει 200 υποψηφιους για εργασια το αποτελεσμα θα ειναι ανεργια και φτωχια (προσφορα και ζητηση εργασιας). οι μισοι υποψηφιοι (100 απο τους 200) θα εχουν δουλεια με χαμηλα μεροκαματα και οι αλλοι μισοι θα λιμοκτονουν και θα επιβαρυνουν τους 100 που εργαζονται μεσω αμεσων φορων. απο τους 100 που θα λιμοκτονουν οι 50 θα γινουν κλεφτες. απο τους 100 που θα εργαζονται ενα ποσοστο θα ειναι ξενοι που θα στελνουν συναλλαγμα στις οικογενειες τους στο εξωτερικο, θα φευγει δηλαδη χρημα προς τα εξω χωρις να το κυκλοφορουν στη χωρα που το παρηγαγαν. καποια στιγμη η συγκεκριμενη κοινωνια θα στερεψει απο χρημα και τα εργοστασια θα απολυσουν προσωπικο γιατι δεν θα υπαρχει ζητηση των προιοντων και υπηρεσιων τους. αρα, περισσοτερη ανεργια- εγκληματικοτητα και αργοτερα θα κλεινουν το ενα μετα το αλλο. αν η εισροη των αλλοδαπων στη κοινωνια ηταν σωστα ελεγχομενη οι ανεργοι θα ηταν 20. ποσο ποιο απλα να το πω πια? για πες πως μπορεις να τους χρησιμοποιησεις εσυ καλυτερα? η ελληνικη κοινωνια-οικονομια μπορουσε να ανεχθει 500.000 ΝΟΜΙΜΟΥΣ αλλοδαπους και εχει ηδη δεχθει 5.000.000 αλλουδαπους, ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ (ενδεικτικα νουμερα). πως να μην φτασει ως εδω(μαζι με τα λαμογια που επιβαρυνουν πολυ περισσοτερο τη κατασταση)?

οσον αφορα την αποψη του Ζ3, συμφωνω και επαυξανω. τονιζω ομως οτι δεν φταινε οι ιδιοι οι ανθρωποι. κι εμεις το ιδιο καναμε καποτε και αν χρειαστει θα κανουμε στο μελλον. αυτοι που φταινε ειναι αυτοι που τα ρυθμιζουν ολα αυτα. ομως επιβαρυνομαστε εμεις. βρωμιζουμε εμεις. φοβομαστε εμεις.

:D καλα τα λες το θεμα ειναι ομως οτι οπως και να το δεις εμενα σαν ελληνα μονο κακο μου κανουν ασχετα αν φταινε οι οχι.πραγματικα περνας απο μενανδρου και νομιζεις οτι εισαι στο πακισταν ειναι για γελια και για κλαματα!

Link to comment
Share on other sites

νομιζεις οτι μας ειπες κατι νεο?

οσον αφορα τα γκετο, γινεται απο μονο του. ο καθε φτωχος δεν μπορει να νοικιασει ή να αγορασει σπιτι σε ακριβες περιοχες. θα παει σε φθηνες περιοχες και σιγα σιγα θα φερει και αλλους, φιλους συγγενεις, οπως θα φερει και στη χωρα που τον δεχτηκε. οι ντοπιοι θα φυγουν γιατι δεν θα αισθανονται ασφαλεια, κυριως λογω διαφορετικης κουλτουρας και αυξηση της εγκληματικοτητας(η φτωχεια ειπαμε τι φερνει). αυτο που μπορει να εφαρμοστει ειναι η αστυνομευση και η τηρηση των νομων αλλα δεν γινεται εσκεμενα, ισως για τους λογους που αναφερθηκαν πριν απο εσας. δεν νομιζω ενας ελληνας να πιστευει οτι οοοολοι οι αλλοδαποι και μονο αυτοι εφεραν την εγκληματικοτητα. δες τα λιγο πιο ανοιχτα ρε συ νικο και μη κοιτας οπως καποιοι θελουν.

επισης οσο εξυπνα και να τους χρησιμοποιησεις δεν λυνεις το προβλημα. αν εχεις 10 επιχειρησεις για να τροφοδοτουν την αγορα με προιοντα και υπηρεσιες, θα χρειαστεις 100 εργατουπαλληλους για να δουλευουν εκει. αν η συγκεκριμενη κοινωνια εχει 200 υποψηφιους για εργασια το αποτελεσμα θα ειναι ανεργια και φτωχια (προσφορα και ζητηση εργασιας). οι μισοι υποψηφιοι (100 απο τους 200) θα εχουν δουλεια με χαμηλα μεροκαματα και οι αλλοι μισοι θα λιμοκτονουν και θα επιβαρυνουν τους 100 που εργαζονται μεσω αμεσων φορων. απο τους 100 που θα λιμοκτονουν οι 50 θα γινουν κλεφτες. απο τους 100 που θα εργαζονται ενα ποσοστο θα ειναι ξενοι που θα στελνουν συναλλαγμα στις οικογενειες τους στο εξωτερικο, θα φευγει δηλαδη χρημα προς τα εξω χωρις να το κυκλοφορουν στη χωρα που το παρηγαγαν. καποια στιγμη η συγκεκριμενη κοινωνια θα στερεψει απο χρημα και τα εργοστασια θα απολυσουν προσωπικο γιατι δεν θα υπαρχει ζητηση των προιοντων και υπηρεσιων τους. αρα, περισσοτερη ανεργια- εγκληματικοτητα και αργοτερα θα κλεινουν το ενα μετα το αλλο. αν η εισροη των αλλοδαπων στη κοινωνια ηταν σωστα ελεγχομενη οι ανεργοι θα ηταν 20. ποσο ποιο απλα να το πω πια? για πες πως μπορεις να τους χρησιμοποιησεις εσυ καλυτερα? η ελληνικη κοινωνια-οικονομια μπορουσε να ανεχθει 500.000 ΝΟΜΙΜΟΥΣ αλλοδαπους και εχει ηδη δεχθει 5.000.000 αλλουδαπους, ΝΟΜΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ (ενδεικτικα νουμερα). πως να μην φτασει ως εδω(μαζι με τα λαμογια που επιβαρυνουν πολυ περισσοτερο τη κατασταση)?

οσον αφορα την αποψη του Ζ3, συμφωνω και επαυξανω. τονιζω ομως οτι δεν φταινε οι ιδιοι οι ανθρωποι. κι εμεις το ιδιο καναμε καποτε και αν χρειαστει θα κανουμε στο μελλον. αυτοι που φταινε ειναι αυτοι που τα ρυθμιζουν ολα αυτα. ομως επιβαρυνομαστε εμεις. βρωμιζουμε εμεις. φοβομαστε εμεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν φταινε οι ανθρωποι ειναι σχετικο. Δεν εννοω οτι αυτοι ειναι οι κακοι, αλλα σιγουρα εχουν αλλλη κουλτουρα και αντιληψεις. Ετσι ας πουμε καποια πραγματα που για εμας να ειναι σοβαρα για αυτους να ειναι λιγοτερο σοβαρα. Ετσι λοιπον η αφαρμογη των νομων μας δεν σημαινει οτι αντιμετωπιζεται το ιδιο απο τους αλλους.

Και για να ειμαστε ανικειμενικοι, οπως ειναι οι κακοι αλλοδαποι για εμας, ετσι ειμαστε εμεις για τους δυτικοευρωπαιους.

ΚΑΙ για αυτον τον λογο, αν ειμασταν ΕΜΕΙΣ σοβαροι ως πολιτες και ειχαμε ενα σοβαρο και οργανωμενο κρατος, δεν θα αντιμετωπιζαμε τετοια προβληματα. Ειτε γιατι δεν θα επιτρεπαμε την παρανομη εισοδο, ειτε γιατι θα φροντιζαμε να επαναπροωθουμε.

Για αυτο λοιπον, κατα τη γνωμη μου, οι πραγματικοι υπαιτιοι του προβληματος δεν ειναι οι αλοδαποι αλλα ΕΜΕΙΣ. Αυτοι στο κατω κατω της γραφης κοιταζουν το καλυτερο για τον εαυτο τους οπως ολοι μας.

ΥΓ. αν αφηναμε λιγο την γκρινια και κουναγαμε λιγο κανενα δαχτυλακι θα ειμαστε πολυ διαφορετικα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...