Jump to content

Αναγνώριση σαλίγκαρου


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πεί το όνομα αυτου του σαλιγκαριου και αν τρώει ενυδρειακά φυτά?

Μου το έδωσε ενας φιλος :buttrock:

DSC02394.jpg

DSC02395.jpg

DSC02393.jpg

DSC02396.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι black apple snail?? :D

οχι οχι ειναι πολύ πιο μικρο κάπου στα 2,5 cm μηκος και συνήθως το βέπω να γαντζόνεται απο την κάτω μεριά των ξύλων μέσα στην άμμο.Είναι καθαρά νυκτόβιο αφου πάντα βγαινει απο εκει το βραδυ.

Μην το βλέπετε που μοιαζει να ειναι μεγάλο στην φωτό ειναι illusion :D

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πάντως για τέτοιο μου κάνει. :D Μήπως είναι καινούριο στο ενυδρείο σου γι' αυτό κρύβεται συνέχεια? Επίσης, και τα apple snail μικρά ξεκινούν τη ζωή τους και μετά γίνονται μεγάλα, δεν είναι ολόκληρες κοτρόνες απ' την αρχή. :D Μπορεί να είναι νεαρό ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δεν ανηκει στην οικογενεια των Apple Snails....

Κατα την γνωμη μου και συμφωνα με αυτο,ανηκει στην οικογενεια Neritidae! :D

Link to comment
Share on other sites

Δε μου μοιάζει με κάτι τέτοιο... :D Ενώ με black apple snail μοιάζει περισσότερο, αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου.

Να δες μια εικόνα από black που βρήκα, μοιάζει αρκετά... :D

http://www.shrimpdiaries.com/wp-content/up...le%20Snail..jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντος δεν ειναι apple snail σιγουρα γιατι εχω και αλλα και ξερω πως μεγαλωνουν.Αυτο είναι το τελικό μεγεθος του σαλιγκαριου καθως ειναι ενήλικο!

Link to comment
Share on other sites

Η Πλακε επιφανεια στο κατω μερος των σαλιγκαριων αυτων τα κανει να ξεχωριζουν ευκολα...Ουτε εγω ειμαι ειδικος αλλα μιας και ειχα Apple Snails και Gold και Μαυρα μπορω να πω πως δεν μου μοιαζουν καθολου....

Ας μας διορθωσει καποιος γνωστης :D

Link to comment
Share on other sites

Παντος δεν ειναι apple snail σιγουρα γιατι εχω και αλλα και ξερω πως μεγαλωνουν.Αυτο είναι το τελικό μεγεθος του σαλιγκαριου καθως ειναι ενήλικο!

Αυτός που στο έδωσε δεν ξέρει τι είναι? Έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω...

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

βέβαια τα δικά μου είχαν στην αρχή τουλάχιστον 3-4 κερατάκια που με τον καιρό εξαφανίστηκαν

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που στο έδωσε δεν ξέρει τι είναι?

Οχι δυστηχώς :D

Link to comment
Share on other sites

Η Πλακε επιφανεια στο κατω μερος των σαλιγκαριων αυτων τα κανει να ξεχωριζουν ευκολα...Ουτε εγω ειμαι ειδικος αλλα μιας και ειχα Apple Snails και Gold και Μαυρα μπορω να πω πως δεν μου μοιαζουν καθολου....

Ας μας διορθωσει καποιος γνωστης :D

Αν εννοείς ότι στα apple snails προεξέχει αρκετά η άκρη του κελύφους σαν μυτούλα ενώ σ' αυτά όχι, κι εμένα αυτό με μπέρδεψε στην αρχή, αλλά μετά θυμήθηκα τη διαφορά μεταξύ του pomacea bridgesi και του pomacea cananiculata. Το πρώτο είναι το κλασσικό apple snail με τη μυτούλα που δεν τρώει τα φυτά, ενώ το δεύτερο είναι ίσιο στο τέλος του κελύφους, δηλαδή αυτή η άκρη δεν προεξέχει ως μυτούλα αλλά είναι πατημένη και τρώει τα φυτά. Συχνά μπερδεύονται τα πρώτα με τα δεύτερα, με συνέπεια να πωλούνται τα δεύτερα ως bridgesi. Απλά είπα μήπως ήταν αυτά τα δεύτερα, αλλά γενικώς απ' όσο ξέρω γίνονται μεγαλύτερα από τα bridgesi, ενώ αυτό λες πως είναι τελικό μέγεθος 2,5 εκ. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τον σαλίγκαρο στο καινούριο φυτεμένο nano cube μου και δεν έχει φάει κανένα φυτό.Ολα ΟΚ :D

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω τι σαλιγκάρια είναι αυτά?

Τα βρήκα στα φυτά που αγόρασα από το κατάστημα... τα μάζεψα επειδή δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνα... έχω ακούσει ότι κάποια σαλιγκάρια πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα και μετά δεν θα μπορείς να τα ξεφορτώσεις με τίποτα...

Να τα αφήσω η να τα πετάξω?

dsc06897n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είνα τα λεγόμενα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες.

Είναι πάνω, σχεδόν σε κάθε φυτό που αγοράζεις!

Επικίνδυνα δεν είναι, αλλά πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα, και μετά δεν προλαβαίνεις να τα μαζεύεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...