Jump to content

Φύλο νεογέννητων ξιφοφόρων


Marmaths

Recommended Posts

Τα νεογέννητα ξιφοφοράκια μου είναι ήδη ενός μήνα ( :D ) περίπου κι ακόμα δεν μπορώ να ξεχωρίσω το φύλο. Δεν έχουν ούτε την ουρά-ξίφος αλλά ούτε και γονοπόδιο φαίνεται ακόμα.

Αυτό σημαίνει ότι είναι όλα θηλυκά ή ότι είναι ακόμα νωρίς για να ξεχωρίσουμε το φύλο τους; Κι αν είναι το 2ο, πόσο καιρό μετά τη γέννησή τους αρχίζει να φαίνεται;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ειναι νωρις πιστευω για να δεις το φυλο τους .

Τωρα μετα απο ποσο καιρο μπορεις να το δεις δεν γνωρισω .

Link to comment
Share on other sites

Ενα δίμηνο το θέλουν για να δειξουν το φύλλο τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα αργήσουν αρκετά.

Μπορείς όμως να το καταλάβεις απο το ότι τα θηλυκά έχουν ελαφρώς πιό παχύ στομάχι ενώ τα αρσενικά είναι πιο στυλάτα, δηλαδή το σώμα τους είναι μακρόστενο και ομοιόμορφο.

Επίσης τα αρσενικά απο 3-4 μηνών και μετά κάνουν την χαρακτηριστική όπισθεν απο τώρα όταν βλέπουν θηλυκό.

Αυτά απο παρατηρήσεις δικές μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα αργήσουν αρκετά.

Μπορείς όμως να το καταλάβεις απο το ότι τα θηλυκά έχουν ελαφρώς πιό παχύ στομάχι ενώ τα αρσενικά είναι πιο στυλάτα, δηλαδή το σώμα τους είναι μακρόστενο και ομοιόμορφο.

Ναι μα το γονοπόδιο και την ουρά ξίφος πως θα την αναπτύξουν αργότερα; Μου φαίνεται λίγο περίεργο! :bowdown:

Επίσης τα αρσενικά απο 3-4 μηνών και μετά κάνουν την χαρακτηριστική όπισθεν απο τώρα όταν βλέπουν θηλυκό.

Αυτά απο παρατηρήσεις δικές μου.

Μήπως ήθελες να πεις το αντίθετο; Από πότε τα θυληκά κυνηγούν τα αρσενικά; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα το γονοπόδιο και την ουρά ξίφος πως θα την αναπτύξουν αργότερα; Μου φαίνεται λίγο περίεργο! :hysterical:

Μήπως ήθελες να πεις το αντίθετο; Από πότε τα θυληκά κυνηγούν τα αρσενικά; :thumbup:

Τα αρσενικά με την κίνηση αυτή προσπαθούν να δείξουν τα προσόντα τους στα θηλυκά. :bowdown:

Είναι πολύ κοντά τους και κολυμπούν προς τα πίσω κάνοντας και καλά κίνηση ότι θα τιε καρφώσουν με την ξιφοουρά. :bowdown::hysterical:

Και όμως.

Το γονοπόδιο αναπτύσεται αργότερα και η ουρά την εποχή που αρχίζουν και αναπτύσονται πλήρως. Οι αρσενικοί ξυφοφοροι που δεν έχουν ουρά αλλά γονοπόδιο θα μεγαλώσουν κι' άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρσενικά με την κίνηση αυτή προσπαθούν να δείξουν τα προσόντα τους στα θηλυκά. :thumbup:

Είναι πολύ κοντά τους και κολυμπούν προς τα πίσω κάνοντας και καλά κίνηση ότι θα τιε καρφώσουν με την ξιφοουρά. :bowdown::bowdown:

Και όμως.

Το γονοπόδιο αναπτύσεται αργότερα και η ουρά την εποχή που αρχίζουν και αναπτύσονται πλήρως. Οι αρσενικοί ξυφοφοροι που δεν έχουν ουρά αλλά γονοπόδιο θα μεγαλώσουν κι' άλλο.

εχεις απολυτο δικιο αυτο το κανουν και τα αρσεμνικα γκαπι μου....

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτή τη σελίδα: http://www.fishbase.org/Reproduction/FishR...;StockCode=3427

Oh thanks!

Μεταφράζω για άλλους που τυχόν έχουν την ίδια απορία:

Το θηλυκό γεννάει από 20 μέχρι 200 μωρά μετά από μια περίοδο κύησης από 24 έως 30 ημέρες. Επιτυγχάνει τη σεξουαλική ωριμότητα, μετά από οκτώ έως δώδεκα μήνες. Το είδος αυτό έχει την τάση να αλλάζει το φύλο του (από θηλυκό σε αρσενικό) υπό ορισμένες περιβαλλοντικές συνθήκες.

Να γιατί τα ψαράκια μου μοιάζουν όλα θηλυκά! Ας ελπίσουμε ότι θα εξελιχθούν κάποια σε αρσενικά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

για να σε βοηθισω και γω με την σειρα μου και να σου πω μιας και εχω παρα πολλες γεννες απο τον ιανουαριο εως και 4 μηνες δεν ξερεις τι ειναι τα μωρα.απο την μερα που γενιουνται εως και περιπου 3 μηνες ειναι πολλη μικρα ακομη σε μεγεθος οπως θα δεις και εσυ.στον ενα μηνα πανω (τεταρτο)εκει αρχιζει και μεγαλωνει το ψαρακι και ραγδαια μαλιστα και στον πεμπτο μηνα πλεον που εχει αρχισει να δειχνη εαν θα ειναι αρσενικο (γονιμοποδιο) η θυλικο.εαν εχεις πανω απο 2 αρσενικα θα αρχισουν να δειχνουν την κυριαρχια τους στα αλλα ψαρια (θυλικα) θα χτιπαει και θα κυνηγαει το πιο δυνατο αρσενικο το αλλο ασπουμε πιο αδυναμο αρσενικο.ειδη να συμπληρωσω απο τον πεμπτο μηνα αρχιζει να μεγαλωνει και η ουρα του και να γινετε μυτερη στην ακρη.εως εδω εχω φτασει (5 μηνες) εγω. να ξερεις οτι θελουν πιο πολλα λιτρα εαν εχεις πολλα μωρα και τα κρατισεις εως να δεις ξανα απο αυτα γεννες.εγω στο cayman 80 με καθαρα λιτρα 100 και το cd του ενυδρειου αλλα οπως ειδα και στην πραξη πανω απο 6-7 δεν χωρανε μεγαλα ψαρακια.ειναι κινητικα ψαρια και επειδη εχουν και την μακρια ουρα γινετε χαμος με το μεγεθος τους και εαν προσθεσεις και τα μικρα που ανεβαζουν κατευθειαν τα νιτρικα θελη προσοχη συνεχεια.

καθοδον περισσοτερα οπως θα μεγαλωνουν τα δικα μου ψαρακια.πιστεβω να σε βοηθισα λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

για να σε βοηθισω και γω με την σειρα μου και να σου πω μιας και εχω παρα πολλες γεννες απο τον ιανουαριο εως και 4 μηνες δεν ξερεις τι ειναι τα μωρα.απο την μερα που γενιουνται εως και περιπου 3 μηνες ειναι πολλη μικρα ακομη σε μεγεθος οπως θα δεις και εσυ.στον ενα μηνα πανω (τεταρτο)εκει αρχιζει και μεγαλωνει το ψαρακι και ραγδαια μαλιστα και στον πεμπτο μηνα πλεον που εχει αρχισει να δειχνη εαν θα ειναι αρσενικο (γονιμοποδιο) η θυλικο.εαν εχεις πανω απο 2 αρσενικα θα αρχισουν να δειχνουν την κυριαρχια τους στα αλλα ψαρια (θυλικα) θα χτιπαει και θα κυνηγαει το πιο δυνατο αρσενικο το αλλο ασπουμε πιο αδυναμο αρσενικο.ειδη να συμπληρωσω απο τον πεμπτο μηνα αρχιζει να μεγαλωνει και η ουρα του και να γινετε μυτερη στην ακρη.εως εδω εχω φτασει (5 μηνες) εγω. να ξερεις οτι θελουν πιο πολλα λιτρα εαν εχεις πολλα μωρα και τα κρατισεις εως να δεις ξανα απο αυτα γεννες.εγω στο cayman 80 με καθαρα λιτρα 100 και το cd του ενυδρειου αλλα οπως ειδα και στην πραξη πανω απο 6-7 δεν χωρανε μεγαλα ψαρακια.ειναι κινητικα ψαρια και επειδη εχουν και την μακρια ουρα γινετε χαμος με το μεγεθος τους και εαν προσθεσεις και τα μικρα που ανεβαζουν κατευθειαν τα νιτρικα θελη προσοχη συνεχεια.

καθοδον περισσοτερα οπως θα μεγαλωνουν τα δικα μου ψαρακια.πιστεβω να σε βοηθισα λιγακι.

Ευχαριστώ πολύ! Χρήσιμες οι πληροφορίες ειδικά αφού είναι μέσα από την εμπειρία σου!

Θα πάρει καιρό δηλαδή να δω αν είναι θηλυκά ή αρσενικά τα ψαράκια μου, καθώς τα δικά μου είναι μόλις ενός μήνα! Όσο για τα λίτρα προς το παρόν τα έχω ακόμα σε ένα μικρό ενυδρείο που το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για τα νεογέννητα. Στην πορεία, κάποια θα τα μεταφέρω στο μεγάλο (όσα αποφασίσω να κρατήσω δηλαδή) και τα υπόλοιπα θα τα δώσω...

Πάντως έχουν μεγαλώσει αρκετά από τότε που γεννήθηκαν, κάποια έχουν πιο έντονα χρώματα και κάποια πιο απαλά και κάποια όντως είναι πιο στυλάτα (όπως είπε κι ο Μπαμπης11) ενώ κάποια λίγο πιο παχουλά... Τώρα δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί το καθένα, αλλά παρόλο που στην αρχή ήταν σχεδόν ολόιδια, τώρα το καθένα εξελίσσεται διαφορετικά, όπως είναι λογικό!

Με μια λέξη, είναι πανέμορφα! :thumbup:

Ανυπομονώ να ακούσω περισσότερες πληροφορίες καθώς μεγαλώνουν τα δικά σου (για να ξέρω και τι να περιμένω δηλαδή) και αν θες ανεβάζεις και καμμιά φωτό να μας δείξεις! :bowdown:

Ερώτηση: Όταν λες ότι τα μικρά ανεβάζουν τα νιτρικά τι ακριβώς εννοείς; :bowdown:

Ερώτηση 2η: Αν έχει κανείς νεογέννητα molly, είναι φυσιολογικό να έχουν πολύ μεγάλη γκρι κοιλιά; Θα προσπαθήσω να ανεβάσω καμμιά φωτό, αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί τα ξιφοφοράκια μου δεν είναι έτσι... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 2η: Αν έχει κανείς νεογέννητα molly, είναι φυσιολογικό να έχουν πολύ μεγάλη γκρι κοιλιά; Θα προσπαθήσω να ανεβάσω καμμιά φωτό, αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί τα ξιφοφοράκια μου δεν είναι έτσι... :hysterical:

Ναί. Τα Molly είναι ακριβώς έτσι. Μια μικρή μπαλίτσα. Σχεδόν το μισό σώμα είναι μια κοιλιά. :thumbup::bowdown::bowdown:

Είναι μια χαρά. Μην ανησυχείς. Βέβαια και εδώ τα αρσενικά πολύ σύντομα θα γίνουν "μακρόστενα" :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ναί. Τα Molly είναι ακριβώς έτσι. Μια μικρή μπαλίτσα. Σχεδόν το μισό σώμα είναι μια κοιλιά. :thumbup::bowdown::bowdown:

Είναι μια χαρά. Μην ανησυχείς. Βέβαια και εδώ τα αρσενικά πολύ σύντομα θα γίνουν "μακρόστενα" :hysterical::hysterical:

Αααα... πάλι καλά γιατί έλεγα μήπως έχουν καμμιά αρρώστια!

Μα τα ξιφοφοράκια μου είναι ήδη μακρόστενα, αλλά είναι όμαρφα σε αντίθεση με τα μόλλυ που είναι σαν μια γκρι μπάλα με πορτοκαλί ουρά... Μα αφού είναι φυσιολογικό δεν με νοιάζει! :hysterical:

Για του λόγου το αληθές ανεβάζω και 2 φωτό που φυσικά είναι χάλια σε ποιότητα, αλλά έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα:

post-16263-1276301711_thumb.jpg post-16263-1276301727_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα ξιφοφοράκια σου, πραγματικά κουκλιά, να σου ζήσουν όλα και να τα χαίρεσαι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα ξιφοφοράκια σου, πραγματικά κουκλιά, να σου ζήσουν όλα και να τα χαίρεσαι. :bowdown:

Ναι όντως είναι πανέμορφα! :thumbup: Ευχαριστώ πολύ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...