Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :Ασπρα στιγματα στο κεφαλι και στο σωμα του μονομαχου (σαν να τον εχεις αλατισει για αν τον φας :D αλλα με πολυ ψιλο αλατι)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:20

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Το στοκ φιλτρακι που ερχεται μαζι με το cayman 40 Χωρις χωρο για βιολογικο υλικο μονο σφουγγαρι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):Το ενυδρειο εστρωνε με τροφη 2 μηνες απο τις μετρησεις το φιλτρο εδειχνε πληρες στρωμενο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):Ενας μονομαχος και κανα 2 λαθρεπιβατες σαλιγκαρια

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα στις 3 μερες που τον εχω εχω ταισει τις 2 (την μερα της προσαρμογης ΔΕΝ ταισα και ΔΕν αναψα φως) τετρα μπετα η τροφη και κατεψιγμενα blood worms τα τελευταια τα εχω δωσει μονο μια φορα ...απο 2 φορες την ημερα ταισμα με την τετρα μπετα

Το νερο το ετοιμαζω σε ενα ταπερακι 5 λιτρων (τοσο αλλαζω) με αντιχλωριο και μετα απο μιση ωρα το βαζω μεσα αργα αργα.

Αλλαγες νερου δεν εχω κανει συχνες στην διαρκεια του στρωσιματος ....ΠΡΙΝ παρω το ψαρι ειχα κανει την προηγουμενη μια αλλαγη 5 λιτρων με τον τροπο που αναφερω πανω ..(οι μετρησεις δεν εδειχναν αναγκη για αλλαγη αλλα το εκανα ετσι για ανανεωση)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.2

- KH:..

- GH:..

(σημερα δεν μπορω να κανω μετρηση δεινω τις τελευταιες μετρησεις 1 μερα μετα την εισαγωγη του ψαριου)

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0 (ειναι τεστ της σερα και δεν εχει ποιο μικρη κλιμακα κατω απο το 10 ...ειχε μια υποψια χρωματισμου το τεστ αρα θα μπορουσε να ειναι και μεχρι 5)

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:σερα

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Betta (κοινος μονομαχος οπως ελεγε και το ταμπελακι)

- Ιστορικό Ψαριού:Τον αγωρασα σε οχι τελεια κατασταση επειδη (οπως μου ειπανε) ειχε ξεφυγει και επεσε λιγο ξυλο με τον αλλο μεσα στο ενυδρειακι του περαν της εμφανιση του που δεν δειχνουν και τελεια τα πτερυγια του κατα τα αλλα ειναι πολυ κηνιτικος και οικιος προς εμενα(κανει και φουσκες για αναπαραγωγη)

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ΔΕΙΧΝΕΙ να αναπνεει κανονικα περιτωματα δεν εχω δει το χρωμα του ΔΕΝ ειναι εντονο τρωει με ωρεξη και ειναι κινητικοτατος ..εξερευνα ολο το ενυδρειο σε ολες του τις περιοχες

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Δεν εχω ιστορικο επειδη τον εχω 3 μερες

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:Δεν εχω κανει τιποτα μεχρι τωρα ανεβαζω σιγα σιγα την θερμοκρασια (τωρα ειναι 26,5)

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

Συγνωμη για την ποιοτητα ειναι απο κινητο και οπως εχω αναφερει ειναι ιδαιτερα κινητικος

1. post-18440-1275652549_thumb.jpg

2. post-18440-1275652568_thumb.jpg)

3.post-18440-1275652581_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Αν δεν ειχε τα ασπρα στιγματα θα ελεγα οτι ειναι ενα υγειη ψαρακι το οποιο μετα την ταλαιπωρια του πετ σοπ αναρωνει ταχυτατα :D

θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις οποιες απαντησεις σας και θα ηθελα επεισης μια διευκρινηση ΑΝ πρεπει να τον ταισω τις επομενες ημερες κανονικα λιτοδιαιτα η παραπανω

και παλι αευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε σταδιακά την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς. Σταδιακά εννοώ πως αύριο πρέπει να τους έχεις πιάσει. Μη ρίξεις ενυδρειακά αλάτια και φάρμακα. Τάιζε περιορισμένα και προμηθεύσου βιταμίνες. Υπάρχουν πολλές στο εμπόριο και μάλιστα νομίζω πως υπάρχουν και συγκεκριμένες για Betta. Τις βιταμίνες θα τις χρησιμοποιείς 1 το πολύ 2 φορές την εβδομάδα.

Καθημερινή ενημέρωση για όσα βλέπεις και κάνεις :D

Link to comment
Share on other sites

Η τροφη του αναγραφει οτι εχει βιταμηνες μεσα ...να παρω και εξτρα να παρω δεν λεω αλλα μην παθει τιποτα απο τις πολλες βιταμηνες ε;

επεισης καταφερα και του εβγαλα 2 ποιο καθαρες φωτογραφιες

post-18440-1275653588_thumb.jpg

post-18440-1275653600_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ αν και η ψυξη γινεται στον χωρο το air contition ειναι μακρια του και οι περσιδες του επειτηδες κατω !

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουμε διακύμανση της θερμοκρασίας στο χώρο τέτοια που να μας επηρεάζει ;

Οι μονομάχοι αναπνέουν και αέρα ξέρεις .

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω και εχω και υπαρεχει και κενος χωρος απο το καπακι για να περνει ανασες ...

Κοιτα πως ρυθμιζω την θερμοκρασια του ..

Εχω δει οτι το ενυδρειο εχει την ταση να διατηρει ενα βαθμο μικροτερο απο τον χωρο ...

Αν δηλαδη η θερμοκρασια στο δωματιο ειναι 27 το ενυδρειο εχει 26 ...

Μεχρι τωρα την θερμοκρασια την ρυθμιζω στο ενυδρειο με ελενχο της θερμοκρασιας του δωματιου ...ΔΕΝ δουλευει κανενας θερμοστατης δηλαδη μεσα ...

Εστι δεν υπαρχει και καμοια διαφωρα η διακημανση της θερμοκρασιας μιας και μεχρι τωρα ΑΠΛΑ το δωματιο που ειναι το ενυδρειο εχει σταθερη θερμοκρασια 27 βαθμους ...

Δεν ξερω αν βοηθαει αυτο

Link to comment
Share on other sites

καλα τοση ωρα (λογο δουλειας) απανταω λακωνικα ...και δεν εχω πει ενα ευχαριστω το γαιδουρι

Ευχαριστω για το ενδιαφερον φιλαρακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας βοηθά καθόλου ο τρόπος που κρατάς τη θερμοκρασία .

Πάρε ενα θερμοστάτη τώρα ( θερμομετρο έχεις ) και ρύθμισε τον στους 30 βαθμούς του θερμόμετρου .

Link to comment
Share on other sites

να και μια προσφατη φωτογραφεια του ενυδρειου για να εχεται μια ποιο σφαιρικη οικονα του τι παιζει ..

ps η σταθμη του νερου ειναι αρκετα χαμηλη επειδη εχω βγαλει 5 λιτρα νερο για αλλαγη δεν θα μηνει τοσο χαμηλη δηλαδη ....

Στο κεντρο πανω απο την ανουβια στην επιφανεια αυτο που μοιαζει με λευκη γραμμη ειναι οι φουσκαλες του κυριου για αναπαραγωγη που λεγαμε (απλα λογο κινητου βγαινουν ετσι)

post-18440-1275655682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οκ θα παω να παρω ...

δεν φερνω αντιρηση ..απλα ΑΝ θες μου εξηγεις γιατι ειναι λαθος αυτος ο τροπος που κανω ;

Μου φανηκε λογικο να ρυθμιζω την θερμοκρασια ετσι ..για αυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δεν μπορείς να ανέβεις στους 30 βαθμούς που θέλουμε εμείς τώρα και δεύτερον έχεις διακυμάνσεις στη θερμοκρασία , εκτός και εάν είναι μέρα νύχτα ανοιχτός ο κλιματισμός .

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα και ειναι ανοιχτος μερα νυχτα ο κλιματισμος ....

Οπως εγραψα και ποιο πριν το ενυδρειο ειναι στην δουλεια ...

ειναι σε δωματιο με μηχανηματα και ειναι απαρετητη η συνεχωμενη ψυξη ...

Τωρα αν θελω να ανεβασω την θερμοκρασια οπως στη περιπτωση μας ...το μονο που εχω να κανω ειναι να ανοιξω την μεσοπορτα στον χωρο ...ετσι και τα μηχανηματα μου δεν θα ζεσταθουν και ο χωρος θα γινει 30 βαθμους ... :D

Πραγματικα ειναι δυσκολο να περιγραψω πως ειναι το γραφειο μου ...αλλα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι οταν λεω οτι το δωματιο εχει ΠΧ 27 βαθμους αυτο συμβαινει χειμωνα καλοκαιρι χωρις αποκληση ..

Ακομα και ο κλιματισμος ειναι πανω σε ups για να καταλαβεις !

Εν πασα περιπτωση αν λες οτι χρειαζεται θερμοστατης ...θερμοστατης θα αγωραστει !

Αρα μεχρι στιγμης ΜΟΝΟ θερμοκρασια να ανεβασω ε; οχι αλατι ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 3 μερες μετα με θερμοκρασια στους 29 ..(σημερα αγωρασα θερμοστατη :D )

Το ενυδρειο δειχνει μια χαρα ...

Ο μονομαχουλης αν και περασε μια περιοδο που δεν ηταν καλα τελικα ...

επανηθλε ..δεν υπαρχει ηχνος απο ασπρα στιγματα πανω του και ειναι και παλι ευθημος

The bubbles of love εχουν επανελθει (μιας και οταν δεν ηταν καλα το κακομοιρο ...δεεεεε εβγαζε αλλες)

Αν τοβλεπατε εστι σημερα το ενυδρειακι θα λεγατε οτι ολα ειναι καλα..;

ΕΙΝΑΙ ομως ; μεσα σε 3 μερες περασε ; να κρατησω μερικες μερες ακομα την θερμοκρασια μεγαλη;

Μηπως ειμαστε στην φαση που εχουν γινει αυγα και μετα θα εκολαυθουνε και θα ξανα πανε στον ψαρι μου;

Επεισης μια (χαζη ) ερωτηση ... μπορω να βαλω χερι μεσα στο νερο;

Δηλαδη παιζει να ποιαστει κανα αυγο στο χερι μου ; Οχι οτι φοβαμε οτι θα κολησω εγω ...αλλα μην γινω φορεας και ξανα παθει τιποτα το ψαρακι μου ... η ακομα χειρωτερα το μεταφερω και στο ενυδρειο του σπιτιου μου το μεγαλο; ..Γνωμες;

ps Χερι θελω να βαλω στο νερο για να βαλω τον θερμοστατη !

Link to comment
Share on other sites

και μια διορθωση ..οταν αναφερα οτι δεν υπαρχει ηχνος ..ich πανω του ..ειμουν λιγο αισιοδοξος ..

οκ εχει παρει την κατηφορα το ich ...αλλα με πολυ λεπτομερη παρατηρηση κατι θα δεις :D

Link to comment
Share on other sites

To ψαρακι δεν θα ενοχληθεί απο μερικές μέρες ακόμα :D Εφόσον βλέπεις ακόμα στίγματα κράτα θερμοκρασία στους 29-30.

Μπορείς να βαλεις χέρι στο νερό προσέχοντας να μην ενοχλήσεις το ψάρι πολύ.

Ξεπλυνε τα χέρια σου πολύ καλα μετα απλα αν φοβάσαι οτι θα μεταφέρεις κάτι στο άλλο ενυδρείο :D

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Τα χέρια σου θα τα πλένεις κατά με ζεστό νερό. Καλό είναι να μη χρησιμοποιείς σαπούνι ή αν το κάνεις να χρησιμοποιείς πράσινο που ξεπλένεται ευκολότερα.

Επίσης τον θερμοστάτη θα τον πλύνεις με ζεστό νερό (απλό ξέβγαλμα) και θα τον βάλεις μέσα στο ενυδρείο και θα τον ρυθμίσεις στους 30 βαθμούς.

Θα κάνεις καθημερινή καλή παρατήρηση του ψαριού σου. Από την τελευταία μέρα που θα δεις ίχνος ich πάνω στο ψάρι σου θα μετρήσεις άλλες 10 μέρες όπου η θερμοκρασία θα μείνει στα ίδια υψηλά επίπεδα. Μία αλλαγή νερού 30% (ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΥ) και στην ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείο θα έκανε καλό. Αν θεωρείς ότι δεν μπορείς να κάνεις σωστή αλλαγή (προετοιμασία με αντιχλώριο + θερμοκρασία) καλύτερα να μην κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις ...

Αλλαγη νερου οταν λες καθε ποτε την εννοεις; καθε 2 3 5 μερες;

Αλατι γιατι δεν βαζω ακομα;

Δεν χρειαζεται ;

Ανεβαζοντας την θερμοκρασια μονο ανεβαζω τον μεταβολισμο και στo ich και στο ψαρι σωστα;

Στην ουσια τι πετυχαινω λοιπον να αναπτυξω ποιο γρηγορα το ich ; πως και <<δουλευει >> χωρις τιποτα αλλο;

Δεν αμφισβητω τις συμβουλες σας φυσικα ...

Αυτες οι απορειες μου βγαινουν απο το διαβασμα που εχω ριξει εδω (σε αλλα αντιστοιχα θεματα) και απο την λιστα με τις ασθενειες που εχει το forum !!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις ...

Αλλαγη νερου οταν λες καθε ποτε την εννοεις; καθε 2 3 5 μερες;

Αλατι γιατι δεν βαζω ακομα;

Δεν χρειαζεται ;

Ανεβαζοντας την θερμοκρασια μονο ανεβαζω τον μεταβολισμο και στo ich και στο ψαρι σωστα;

Στην ουσια τι πετυχαινω λοιπον να αναπτυξω ποιο γρηγορα το ich ; πως και <<δουλευει >> χωρις τιποτα αλλο;

Δεν αμφισβητω τις συμβουλες σας φυσικα ...

Αυτες οι απορειες μου βγαινουν απο το διαβασμα που εχω ριξει εδω (σε αλλα αντιστοιχα θεματα) και απο την λιστα με τις ασθενειες που εχει το forum !!

Καλά κάνεις και ρωτάς και φαίνεται ότι το έχεις μελετήσει!

Καταρχήν μίλησα για μία αλλαγή νερού σήμερα ή αύριο ή όποτε νομίζεις.

Το Ich πεθαίνει πάνω από τους 28 βαθμούς. Βάζοντας την θερμοκρασία στους 30 αφενός πετυχαίνεις πιο γρήγορο κύκλο ζωής του Ich αφετέρου αποφεύγεις πιθανές αποκλείσεις του θερμόμετρου και του θερμοστάτη. Όταν εξαφανιστεί και το τελευταίο Ich, τότε μένουν μόνο τα αυγά τους τα οποία θέλουν 7-8 μέρες να εκκολαφθούν. Στις υψηλές θερμοκρασίες μπορεί να εκκολαφθούν και νωρίτερα, αλλά όπως είπα... ΜΠΟΡΕΙ!

Οπότε σου λέω να κρατήσεις την θερμοκρασία στους 30 για 10 μέρες επιπλέον από την "εξαφάνιση" του Ich, για να είσαι βέβαιος πρώτον ότι θα σκοτώσεις όλα τα ich και δεύτερο να σκοτωθούν και τα αυγά όταν εκκολαφθούν.

Αλάτι δεν βάζεις καθόλου! Είναι περιττό και κακό για τον μονομάχο! Είναι λύση έσχατης ανάγκης την οποία ποτέ δεν προτείνω. Είναι σαν να έχεις απλό κρυολόγημα και να σου λέω να κάνεις ένεση για να γίνεις καλά (πρόχειρο παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητοτατος ..Σε ευχαριστω πολυ για την αναλυση ...

Περαν οτι στο μελλον δεν θα σας ζαλισω (αν γνωριζω τι και πως) μπορει (δεν ξερεις) να συμβουλεψω μελλοντικα και καποιον αλλο που μπορει να εχει το ιδιο προβλημα ...θα προγραματισω αλλαγη νερου πολυ γρηγορα !

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλαρακια ...Δυστηχως ξανα μανα τα ιδια ..εχουμε υποτροπη !

Σημερα το πρωι τον ξανα πετυχα ..<<αλατισμενο>> προφανος ..για καποιο λογο το ich ξαναγυρισε!

Θερμοκρασια καρφι στους 30 ... αμωνιας ικα μικα συκα ...0 (εκτος απο λιγα νιτρικα)

Το μονο που μπορει να εκανα λαθος ειναι οτι επειδη αρχιζουν να την ακουνε τα φυτα τους εβαλα λιγο λιπασμα να την παλεψουν ...λες αυτο τα φταιει και βρηκαν <<εδαφος>> τα αυγουλακια του ich να πηραν μπρος;

Το σπαστικο ειναι οτι οπωτε βλεπω εξαρση ich πανω του ..ΤΟΤΕ ειναι που ειναι ποιο κινητικος και χαρουμενος ο ψαρης !!!!

Ρε παιδια να το σωσουμε το ψαρι !! :thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καμοια ιδεα βρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αλλαγή νερού? Την θερμοκρασία μη την πειράξεις καθόλου. Η απώλεια φυτών είναι το λιγότερο που μπορεί να έχεις. Μην επιβαρύνεις το περιβάλλον με φυτά. Σκοπός είναι να σωθεί το ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν είναι ich , το καθαρίσαμε αυτό , μάλλον η καθυστέρηση στο ανέβασμα τις θερμοκρασίας μας έφερε δευτερογενείς μολύνσεις .

Η χρήση του omnipur νομίζω πως είναι απαραίτητη .

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλαγη 5 λιτρα περιπου (μην ξεχνας ειμαι 20 λιτρα μιον φυτα αμμο κτλ) το 30% λογικα αλλαξε

ΝΑ ΚΑΝΩ αλλη μια;

Θα παω σταματη να παρω και το φαρμακο που λες ..

Παντως παιδια τι να πω ΑΝ ηταν ich απο την αρχη ..τοτε το ιδιο εχει ..εκτος αν ειναι λαθος η διαγνωση εξαρχης

Δηλαδη εξακολουθει να εχει τα ιδια <<αλατια>> πανω του οπως και στην πρωτη φορα !

Η διαθεση του ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ ! και ακομα θελει να κανει παιδακια ..τι να πω

Η θερμοκρασια ειναι καρφι 30 ...

Θα αγωρασω και το φαρμακο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...