Jump to content

Μπορώ να βάλω αφρικάνες σε 60lt;


agalenia

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας. Δεν έχω ασχοληθεί ως τώρα καθόλου με αυτό το είδος. Οι μόνες κιχλίδες που έχω εδώ και πολύ καιρό είναι τα σκαλάρια. Θα μου περισσέψει σε λίγο καιρό ένα ενυδρείο 60lt. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν υπάρχει κάποιο είδος που να μπορώ να βάλω σ' αυτό το ενυδρείο. Τώρα που μιλάμε το εν λόγω ενυδρείο είναι φυτεμένο και φιλοξενεί spiketail paradise (Pseudosphromenus cupanus), 2 sae και 1 μικρό ancistrus. Θα αγοραστεί άλλο όπου θα μεταφερθούν αυτά, οπότε λέω να αλλάξω λίγο και το είδος.

Αναμένω ιδέες και συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις ένα ζευγάρι Kribensis (Pelvicachromis pulcher). Είναι πολύ όμορφα ψάρια και με εκπληκτική συμπεριφορά ειδικά στα μωρά τους.

Για κιχλίδες malawi σε 60 λίτρα δεν θα σου πρότεινα να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντησή σου. Κάποιο άλλο είδος κιχλίδας εκτός από αφρικάνες; Kribs είχα παλιότερα. Όντως πολύ ωραία ψάρια. Αλλά θέλω να δοκιμάσω κάτι που να μην το ξαναείχα στο παρελθόν.Ξέρεις τι λένε. Η ποικιλία είναι το αλάτι της ζωής...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θεωρώ πως microgeophagus, apistogramma, nannacara, crenicara θα είναι μια χαρά στο ενυδρείο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θεωρώ πως microgeophagus,  apistogramma, nannacara, crenicara θα είναι μια χαρά στο ενυδρείο αυτό...

29911[/snapback]

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα αρχίσω τη μελέτη πάνω σ' αυτά τα είδη. Από ποσότητες όμως; Πόσα; Τα ψάρια που αναφέρετε μπορούν και να συμβιώσουν, ή θα πρέπει να καταλήξω σε ένα είδος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από κάποιο καιρό λοιπόν και όντας πιο κοντά στην πραγματοποίηση αυτής της μετατροπής θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Μιας και το μεγαλύτερο που θα πάρω θα είναι φουλ φυτεμένο, θα ήθελα το 60άρι να έχει άμμο και πέτρες. Οπότε θα ήθελα αν μπορείτε να μου πρτείνετε κάποιο είδος για αυτό το σκηνικό. Επίσης πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω; Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να βάλω 2 διαφορετικά είδη. Αλλά ποια και πόσα; Ευχαριστώ.

Και κάτι ακόμα. Τι άμμο να βάλω; Η άμμος θαλάσσης κάνει; Πόσα cm; :D

Έγινε επεξεργασία - agalenia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...