Jump to content

Blood Parrot VS Salvini


Guest Lego

Recommended Posts

Κατ'αρχάς καλησπέρα σε όλους!

Στο ενυδρείο μου συμβιώνουν (τουλάχιστον προσπαθούν) μεταξύ άλλων, ένα Blood Parrot και ένα Salvini (μάλλον του είδους Cichlasoma) αντίστοιχου μεγέθους - γύρω στα 15 εκατοστά.

Εδώ και αρκετό καιρό βρίσκονται σε συνεχή διαμάχη. Υπήρξα μάρτυρας μιας πολύ θεαματικής μονομαχίας όπου είχαν πιαστεί "στόμα με στόμα" και τραβούσαν το ένα το άλλο - κάτι σαν διελκυστίνδα δηλαδή! Δεν επαναλήφθηκε αυτό απ'όσο μπορώ να ξέρω, όμως παρατηρώ ότι εξακολουθούν να "τρώγονται" κι ο πιο επιθετικός είναι ο παπαγάλος. :rasp:

Πρόσφατα, παρουσίασαν fungus και οι δύο στο στόμα (ο ένας στο άνω χείλος ο άλλος στο κάτω). Κάπου διάβασα πως πέραν των κακών συνθηκών νερού, παίζει ρόλο και η επιθετικότητα ή το stress.

Αν ισχύει αυτό, μήπως θα έπρεπε να τους χωρίσω; Δεν υπάρχει πιθανότητα να συμφιλιωθούν; Ο ΟΗΕ τι λέει; Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να διατάξω κατάπαυση του πυρός.:lmao:

Ζητώ τη συμπαράσταση και την καθοδήγησή σας... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Lego και καλως ήρθες στο φόρουμ. :lmao:

Όσο αφορα τα δύο ψαράκια σου δυστυχώς θα πρέπει να τα χωρίσεις καθώς αργά ή γρήγορα θα έχεις κάποια απώλεια.

Το fungus προκλήθηκε προφανώς από τις πληγές στο στόμα των ψαριών από την πάλη που μας περιέγραψες.

Θα πρότεινα για να μήν εξαπλωθεί το fungus να ακολουθήσεις μιά συντηριτική θεραπεία με Melafix και Pimafix! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη και ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! :lmao:

Επειδή ανησύχησα αρκετά, πήγα χθες στο ενυδρειάδικο (που συνήθως πηγαίνω) και έτσι ακολούθησα τις οδηγίες του υπεύθυνου εκεί. Το μήνυμά σου το διάβασα σήμερα. Παρόλα αυτά θα ήθελα τη γνώμη σου πάνω στη θεραπεία που μας συνέστησε αυτός.

Μου είπε να τα βάλω σε άλλο ενυδρείο με Fungicell για 3 ώρες, πρωί-βράδυ, για 3 μέρες περίπου και να δούμε πως θα πάει.

Προς μεγάλη μου έκπληξη, όση ώρα ήταν στην "εντατική" οι δύο μονομάχοι, ήταν πολύ ήσυχοι και αγαπημένοι. :lmao: Λες να τους ένωσε το δράμα που περνούν ή μάλλον απλώς έφταιγε το ότι ήταν "έξω από τα νερά τους";

Και κάτι άλλο: επειδή πάντα είχα υψηλό δείκτη νιτρίτη, παρόλα τα χημικά και τις αλλαγές νερού, έκανα τεστ στο νερό της βρύσης, το οποίο δυστυχώς έχει και υψηλό pH, πάνω από 8, και υψηλό νιτρίτη. Φαντάσου τι πίνουμε...

Και καλά, εμείς θα πίνουμε εμφιαλωμένο, με τα ψαράκια τι γίνεται; :rasp:

Αυτά τα ολίγα(?!)

Καλό ΣΒΚ!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες υψηλό νιτρίτη, εννοείς ΝΟ2 και τι τιμή? Σε ποια περιοχή μένεις?

Link to comment
Share on other sites

Ουπς λάθος! Εννούσα ΝΟ3. Είναι της τάξης του 100 με 250, τουλάχιστον έτσι δείχνει το στικ της HS products.

Το ΝΟ2 είναι μηδενικό.

Μένω στους Αγίους Αναργύρους (στη Δυτική Αττική, όχι στον Πειραιά).

Link to comment
Share on other sites

Η είναι χαλασμένο το στικ ή το νερό που πίνετε δεν κάνει ούτε για πότισμα.

Δοκίμασε να τεστάρεις με υγρά τέστ και να δείς τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...