Jump to content

Αλλαγη νερου πριν ή μετα το ταισμα


Recommended Posts

Θα παρακαλουσα για την αποψη και την συντομη αιτιολογηση αυτης απο οσους ασχολουνται με αναπαραγωγες για το παρακατω ερωτημα.

Δεδομενα :

Σε ενα ενυδρειο αναπαραγωγης και για "σπρωξιμο" σε αναπαραγωγη, ταιζω τους μελλοντικους γονεις καλα και με καλης ποιοτητας τροφη και οσο πιο φρεσκια γινεται με αποτελεσμα να εχω πολλους ρυπους.

Εδω λοιπον επιβαλλεται οι αλλαγες νερου να ειναι συχνες (εως καθημερινες)

Ερωτηση :

Ειναι προτιμοτερο να γινεται η αλλαγη νερου μετα το ταισμα (οπως λεει η λογικη για καθαρο νερο) ή πριν το ταισμα για να εχουμε το "σπρωξιμο" που κανει η εισαγωγη του καθαρου και λιγο πιο δροσερου νερου και η προσομοιωση της διαδικασιας χρονικα στη φυση?

Παραδειγμα:

Ξηρασια > βρωμικο, σκληρο και ζεστο νερο > ελλειψη τροφης

και μετα

Βροχη > καθαρο, μαλακο και δροσερο νερο > αφθονια τροφης

Ευχαριστω για την συμμετοχη και τη διαθεση του χρονου σας εκ των προτερων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον ερωτημα

εγω παντως ταιζω λιγο πριν και μολις φανε τα μικρα γκαπι μου, το αλλαζω για να μαζεψω οσο περισσοτερους ρυπους γινεται...

δεν εχω μπει στο παιχνιδι των συνθηκων που βρισκουν στη φυση κατα το ταισμα...

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον ερωτημα

εγω παντως ταιζω λιγο πριν και μολις φανε τα μικρα γκαπι μου, το αλλαζω για να μαζεψω οσο περισσοτερους ρυπους γινεται...

δεν εχω μπει στο παιχνιδι των συνθηκων που βρισκουν στη φυση κατα το ταισμα...

Δεν ρωτησα για το ταισμα του γονου αλλα για το ταισμα των γονεων πριν την αναπαραγωγη :thumbup:

ΥΓ εκανα edit να γινει οσο πιο ευκρινες γινεται το ερωτημα στο πρωτο ποστ

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εαν και δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με αναπαραγωγες θα συμφωνησω μαζι σου για την

ποιοτητα και την φρεσκαδα της τροφης,αλλα θα διαφωνησω για την ποσοτητα.Δεν νομιζω

να χρειαζονται περισσοτερη τροφη κατα την αναπαραγωγικη περιοδο απ' οτι την υπολοιπη

περιοδο,κατα συνεπεια δεν συντρεχουν λογοι για περισσοτερες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου στο φορουμ :thumbup: !

Εχει τυχει να ασχοληθω με μια γεννα aeneus ... ξεκινησαν να γεννανε σε ενα 80αρι που τα ειχα σαν τρελα κ απο τον ενθουσιασμο μου-αν κ σε λαθος συνθηκες-εκανα καποιες προσπαθειες να σωσω οσο γονο μπορουσα(μεγαλωσα 19 ψαρακια).....Ταϊζα με ταμπλετες βυθου διαφορων ειδων(τους γονεις εννοειτε)...(4-5 διαφορετικες μαρκες -ειδοι)...αλλαγες εκανα ανα 2 ημερες το 25% κ παντα το βραδυ-αφου εσβηναν τα φωτα! Αρα..μετα το ταισμα -αν κ αλλοι μου ειπαν οτι αυτο στρεσαρει τα ψαρια περισσοτερο-εγω δεν ειδα κατι τετοιο...εφοσον ολα γινοντουσαν με πολυ αργες κ ομορφες κινήσεις ...

βεβαια αυτο ειναι μια προσωπικη μου εμπειρια κ τιποτα αλλο! Ειμαι σιγουρος οτι θα δουμε κ αλλες απαντησεις καθως εχουμε δει κατα καιρους απιστευτα πραγματα απο χομπιστες εδω μεσα!Απλα θεωρισα οτι κ η δικη μου αποψη -μπορει εστω κ λιγο...να βοηθησει τον φιλο μας Delta66 που μας εχει συνεισφέρει τοοοσα πολλα εδω μεσα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό είδος ψαριού μιλάμε?

Θα έλεγα οτι εξαρτάται άμεσα από την τροφή, αν βγάζει πολλά διαλυτά (όπως ο βρασμένος κρόκος αυγού) θα έλεγα στο καπάκι μετά το τάισμα αλλαγή, αν είναι κάτι στερεό όπως σκουλίκι, θα έλεγα βέλτιστη αλλαγή μετά την κένωση των ψαριών (θέλει λίγο ψαξιματάκι).

Φυσικά υπάρχουν και άλλες μεταβλητές όπως το αν γίνεται σιφωνάρισμα βυθού, αν τα φίλτρα απαλάσσουν το νερό από τα διαλυτά και μπορούν να καθαριστούν μετά κλπ.

Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος για το είδος της τροφής και τα ταΐσματα σε συχνότητα θα βρεις πιο ακριβείς ππληροφορίες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι πως καλυτερο ειναι να κανεις την αλλαγη και μετα να ταιζεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνεις την αλλαγή νερού μια φορά στην αρχή της ημέρας και μετά να τα ταιζεις, χωρίς όμως να αφαιρείς μεγάλες ποσότητες νερού για να μην αλλάζουν οι φυσικοχημικες παράμετροι.

Προσωπική μου άποψη :thumbup:

Τουλάχιστον σε αναπαραγωγές στο Τεί έτσι κάναμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα Corry μου που δοκίμασα μια φορά να τα ζευγαρώσω με σπρώξιμο, τα ταϊζα περίπου στις 8-9 το βράδυ αρκετά καλά και μετά απο 3-4 ώρες έριχνα το κρύο νερό.

Μετά απο 6 ή 7 μέρες περίπου μου γέμισαν τα τζάμια αυγά και οι 2 θηλυκές την ίδια μέρα.

Βέβαια μουχλιάσαν τα περισσότερα και σώθηκαν μόνο 3 μικρά με μεγάλα ζόρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα Corry μου που δοκίμασα μια φορά να τα ζευγαρώσω με σπρώξιμο, τα ταϊζα περίπου στις 8-9 το βράδυ αρκετά καλά και μετά απο 3-4 ώρες έριχνα το κρύο νερό.

Μετά απο 6 ή 7 μέρες περίπου μου γέμισαν τα τζάμια αυγά και οι 2 θηλυκές την ίδια μέρα.

Βέβαια μουχλιάσαν τα περισσότερα και σώθηκαν μόνο 3 μικρά με μεγάλα ζόρια.

Ναι σωστά γιατί παίζουν ρόλο πολλά, γενικά για μια επιτυχημενή αναπαραγωγή θέλει πρόγραμμα διατροφής με αρτέμια και τις κλασσικές granular τροφές και συνήθως απαιτήται πάνω απο ένα τάισμα ημερισίως. Επίσης είπες οτι γέμισαν τα τζάμια εδώ θέλω να πω οτι χρειάζονται διάφορα υποστρώματα ανάλογα με το είδος.

Πάντα φιλικά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά γιατί παίζουν ρόλο πολλά, γενικά για μια επιτυχημενή αναπαραγωγή θέλει πρόγραμμα διατροφής με αρτέμια και τις κλασσικές granular τροφές και συνήθως απαιτήται πάνω απο ένα τάισμα ημερισίως. Επίσης είπες οτι γέμισαν τα τζάμια εδώ θέλω να πω οτι χρειάζονται διάφορα υποστρώματα ανάλογα με το είδος.

Πάντα φιλικά :hysterical:

Τάιζα και το πρωί αλλά για συντήρηση, ελάχιστα.

Υπόστρωμα είχα λευκή άμμο αλλά νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο στα Corry. Αυτά γεννούν στα τζάμια και στους θερμαντήρες. :thumbup::bowdown::bowdown:

Τώρα που τα έχω στο μεγάλο ενυδρείο και κάπου κάπου γενούν μόνα τους τα κολλάνε και σε κανένα ξύλο. :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τάιζα και το πρωί αλλά για συντήρηση, ελάχιστα.

Υπόστρωμα είχα λευκή άμμο αλλά νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο στα Corry. Αυτά γεννούν στα τζάμια και στους θερμαντήρες. :hysterical::hysterical::hysterical:

Τώρα που τα έχω στο μεγάλο ενυδρείο και κάπου κάπου γενούν μόνα τους τα κολλάνε και σε κανένα ξύλο. :hysterical::hysterical::hysterical:

Ναι κάθε είδος έχει διαφορετικές επιλογές πχ τα αγγελόψαρα θέλουν φύλλα ή κομμάτια PVC. τελοσπάντων η αναπαραγωγή είναι μεγάλη συζήτηση :thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εαν και δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με αναπαραγωγες θα συμφωνησω μαζι σου για την

ποιοτητα και την φρεσκαδα της τροφης,αλλα θα διαφωνησω για την ποσοτητα.Δεν νομιζω

να χρειαζονται περισσοτερη τροφη κατα την αναπαραγωγικη περιοδο απ' οτι την υπολοιπη

περιοδο,κατα συνεπεια δεν συντρεχουν λογοι για περισσοτερες αλλαγες νερου.

Φίλε μου η ποσότητα της τροφής και η ποικιλιά τροφών παίζει μεγάλο ρόλο κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής γιατί βοηθάει στην γεννετική ωρίμανση των ψαριών. Η ποσότητα τροφής έχει να κάνει περισσότερο με το αίσθημα επιβίωσης που έχει κάθε οργανισμός φυσικα όχι μόνο τα ψάρια. Οπότε καταλαβαίνουμε ότι αν τα ψάρια δεν έχουν αυτό το αίσθημα είναι πιο δύσκολο να αναπαραχθούν.

:thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...