Jump to content

Το pH δε λέει να πέσει...


agalenia

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί. Έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων το οποίο πρόσφατα ξαναστήθηκε. Αυτό όμως που δε λέει να πέσει με τίποτα είναι το pH. Δοκίμασα το aquacid της jbl, αλλά μετά από 2 μέρες που το χρησιμοποίησα συνεχίζει να μένει σταθερά πάνω από το 8. Σήμερα θα δοκιμάσω μία μικρή αλλαγή νερού όπου κάποιο από το νερό που θα μπει στο ενυδρείο θα είναι απιονισμένο. Να δω μήπως έτσι δω κάποια προκοπή. Πάντα προτιμούσα τις μη χημικές λύσεις για τη ρύθμιση των παραμέρων του νερού. Ξέρει μήπως κανείς που μπορώ να βρω τύρφη για να βάλω στο φίλτρο; Γιατί αν έχω καταλάβει καλά αν χρησιμοποιήσω κάποιο χημικό μέσο για τη μείωση, θα πρέπει μετά να το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Η Θερμοκρασία είναι 27C και NH4 0. Σήμερα θα μετρήσω και ΚΗ.

Άντε να δούμε... :lmao:

Έγινε επεξεργασία - agalenia
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να το ρίξεις με CΟ2 ή με αλλαγές νερού απο Αντίστροφη Όσμωση πιο ακριβή λύση βέβαια.

Το νερό της βρύσης σου τι pH έχει αλήθεια ;

Τύρφη μπορείς να βρεις σε όλα τα μαγαζιά που ασχολούνται με το Hobby.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί. Έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων το οποίο πρόσφατα ξαναστήθηκε. Αυτό όμως που δε λέει να πέσει με τίποτα είναι το pH. Δοκίμασα το aquacid της jbl, αλλά μετά από 2 μέρες που το χρησιμοποίησα συνεχίζει να μένει σταθερά πάνω από το 8. Σήμερα θα δοκιμάσω μία μικρή αλλαγή νερού όπου κάποιο από το νερό που θα μπει στο ενυδρείο θα είναι απιονισμένο. Να δω μήπως έτσι δω κάποια προκοπή. Πάντα προτιμούσα τις μη χημικές λύσεις για τη ρύθμιση των παραμέρων του νερού. Ξέρει μήπως κανείς που μπορώ να βρω τύρφη για να βάλω στο φίλτρο; Γιατί αν έχω καταλάβει καλά αν χρησιμοποιήσω κάποιο χημικό μέσο για τη μείωση, θα πρέπει μετά να το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Η Θερμοκρασία είναι 27C και NH4 0. Σήμερα θα μετρήσω και ΚΗ.

Άντε να δούμε...  :lmao:

30127[/snapback]

H ΚΗ είναι αυτή που καθορίζει τα επίπεδα του ΡΗ.

Αν η τιμή του ΡΗ είναι μεγαλύτερη του 7,0 και η τιμή του ΚΗ πάνω από 6 βαθμούς dKH

τότε θα πρέπει να βάλεις περισσότερο από το σκεύασμα.

Την επόμενη μέρα έλεγξε ξανά τις τιμές του ΡΗ και ΚΗ και αν χρειαστεί προσπάθησε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο, ο καλύτερος τρόπος να ρίξεις το ρΗ είναι η προσθήκη DIY co2 - και δεν σου λέω για μπουκάλα κλπ, γιατί είναι 60 λίτρα μόνο, οπότε το DIY co2 είναι υπερ-αρκετό. Θα κάνει πολύ καλό και στα φυτά σου.

Συνήθως το ρΗ είναι υψηλό για 2 λόγους:

1. Σκληρό και με υψηλό ρΗ νερό περιοχής.

2. Υπαρξη ασβεστολιθικών πετρωμάτων ή χαλικιών ή άμμου, μέσα στο ενυδρείο (με αποτέλεσμα και την άνοδο του ρΗ).

Μακροχρόνια, σε παλιά ενυδρεία, υπάρχει η τάση να χαμηλώνει το ρΗ.

Πρέπει να ελέγξεις:

1. Ανάλογα με τα ψάρια που έχεις, τι σκληρότητες και ρΗ χρειάζεται να έχεις στο τανκ σου.

2. Αν υπάρχουν ασβεστολιθικά μέσα (μπορεί ακόμα και κάποια διακοσμητικά αν έχεις, να αυξάνουν τις τιμές).

3. Πρέπει να μετρήσεις με τεστ ακριβώς τις τιμές γενικής σκληρότητας (GH), ανθρακικής σκληρότητας (KH) και ρΗ που έχεις, ώστε να δεις τη σχέση μεταξύ τους, για να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις ανάλογα.

4. Η τύρφη ίσως να μην είναι η καλύτερη λύση.

5. Μην χρησιμοποιείς χημικά. Υπάρχουν φυσικοί τρόποι να επέμβεις σε τέτοια θέματα και σου προτείνω να τους προτιμάς. Κάνουν καλό στην τσέπη σου αλλά και στα ψάρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Μόλις μέτρησα πάλι το pH και έχει πέσει λίγο , αλλά είναι ακόμα πάνω από 7,6. Το ΚΗ είναι 7 βαθμούς d. Η θερμοκρασία 28 και ΝΗ4 0. Το έχω υπόψη μου για το CO2. Είχα για αρκετά καιρό, απλά όπως είπα το ενυδρείο ξαναστήθηκε. Τώρα όμως ετοιμάζω να βάλω πάλι. Πιστεύω ότι μέχρι τη Δευτέρα θα έχει μπει στο ενυδρείο.

Θα σας ενημερώσω πως θα πάει μετά την αλλαγή και προσθήκη απιονισμένου που θα γίνει σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: Σήμερα και μετά απ' όλα τα παραπάνω, το pH πλησίασε το 7,6, αλλά δεν το ακούμπησε. Αύριο θα μπει το CO2 και αν κι αυτό δεν κάνει δουλειά θα πάω για τύρφη ή ζεόλιθο στο φίλτρο. Σ' αυτο τώρα θα ήθελα τη γνώμη σας. Ποιο από τα 2 θα προτιμούσατε εσείς και γιατί;

Ευχαριστώ.

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείω τη περίπτωση με προσθήκη DIY co2 να ΜΗΝ σου πέσει το ρΗ.

Η πτώση τώρα, θα εξαρτηθεί από διάφορους παράγοντες.

Δεν ξέρουμε όμως και τι ψάρια έχεις ή θα βάλεις, ώστε να καταλάβουμε και για το που στοχεύεις. Καθώς ούτε και άλλες παραμέτρους του ενυδρείου...

Αν γίνεις πιο αναλυτικός, θα μπορέσεις να έχεις και πιο σωστή βοήθεια, φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

filoxenos το ενυδρείο είναι 60lt και οι κάτοικοι είναι 5 spiketail paradise, 2 corydoras leopard, 2 sae και 1 pleco. Δεν σκέφτομαι να βάλω άλλα ψάρια στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Η θερμοκρασία είναι 27-28 βαθμούς, η αμμωνία 0 και το pH όπως είπα έχει πάει σχεδόν στο 7,6 (είναι λίγο παραπάνω). Δεν έκανα μόνο χθες μέτρηση κΗ. Επίσης στο ενυδρείο υπάρχει μία anubia, μία echinodorus rose kai ακόμα ένα φυτό το οποίο όμως δεν ξέρω το όνομά του. Είχα και java moss, αλλά την έχασα. Ας είναι καλά η γυναίκα μου. Τέλος πάντων. Αυτά εν ολίγοις για το εν λόγω ενυδρείο. Αλήθεια, γιατί αποκλείεις την εισαγωγή CO2;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, γιατί αποκλείεις την εισαγωγή CO2;

30462[/snapback]

Ο filoxenos εννοει οτι με την προσθηκη co2 δεν υπαρχει περιπτωση το

PH να μην πεσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το χαλίκι σου, τυχόν πέτρες που έχεις μέσα και τυχόν διακοσμητικά, μήπως είναι ασβεστολιθικά.

ΔΕΝ λέω ότι είναι, απλά κοίταξέ τα.

Πότε απέκλεισα εγώ την εισαγωγή co2 ??? (!)

Είπα:

"Αποκλείω τη περίπτωση με προσθήκη DIY co2 να ΜΗΝ σου πέσει το ρΗ."

Επεξηγώ:

Αποκλείεται να βάλεις ιδιοκατασκευή διοξείδιο (DIY co2), και να παραμείνει το ρΗ στις ίδιες τιμές. Θα πέσει οπωσδήποτε. Το πόσο θα πέσει, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (τιμές ΚΗ, ποσότητα και πυκνότητα co2 που θα μπει στο νερό - που εξαρτάται από το μίγμα που θα κάνεις, κλπ).

Αμα διαβάσεις όλα τα σχετικά άρθρα πάνω στο θέμα, καθώς και όλα τα σχετικά ποστ αναλυτικά, θα καταλάβεις και τη σχέση μεταξύ co2, ΚΗ & ρΗ και δεν θα χρειαστείς και την βοήθεια κανενός...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δεν είδα το ΜΗΝ. Είμαι στη δουλειά και είναι εύκολο να γίνει λάθος. Τόσα άτομα στο κεφάλι μου. Θα δοκιμάσω το CO2 και βλέπουμε. Σχετικά με τύρφη ή ζεόλιθο τι λέτε; Εννοώ ότι αν δε βάλω CO2 μιας και τα φυτά που έχω δεν είναι τόσο απαιτητικά και μέχρι τώρα φαίνεται να τα πηγαίνουν αρκετά καλά. Τι θα συστήνατε να χρησιμοποιήσω; Αν δεν κάνω λάθος ο ζεόλιθος κρατάει το pH σταθερά γύρω στο 7. Είναι όντως έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...