Jump to content

περιεργες κινησεις


Recommended Posts

παιδια δουλευω εδώ και ένα μήνα ενα 40 λιτρων θαλλασσινο ενυδρείο.έχω ριξει μέσα 2,5 κιλα ζωντανό βράχο και αραγωνίτη επίσης εχω και ενα κοράλι zoanthus,ειχα βάλει και 2 clown αλλα μου πεθαναν και λιγο πριν πεθάνουν έκαναν πάρα πολυ περίεργεσ κινήσεις.πριν λίγες μέρες εριξα ένα ντροπαλο damstel και σήμερα ειδα να κάνει τισ ίδιες κινήσεις...τι μπορει να ειναι??

(μετρησα αμμωνια και δεν εχω καθολου,επίσης και η αλατότητα ειναι σε κανονικά επίπεδα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Οδυσσεα και καλώς όρισες,κάνε μας μια αναλυτικη παρουσίαση του ενυδρείου σου,δηλαδή...

Τι skimmer έχεις?Φιλτρανση?Απο φωτισμό?Περα απο την αμμωνία τι άλλο μετράς?ΝΟ3 ΝΟ2?Ph?Kh?Πόσες ημέρες στρώθηκε το ενυδρείο σου και πόσες ημέρες άντεξαν τα ψάρια στο ενυδρείο σου..?

Link to comment
Share on other sites

εχω πανω 2 λαμπες τ5 μια μπλε και μια ασπρη.ενα εξωτερικο φιλτρο κρεμαστο με φοσφωρο και ανθρακα,επειτα ενα εσωτερικο με υαλοβαμβακα και sephora μετα εχω ενα θερμαντηρα 50watt το ενυδρειο ειναι ανοιχτο απο πανω.επισης εχω ενα σκιμμερ κρεμαστο prizm.μετραω αλατοτητα και ειναι σε κανονικα επιπεδα,επισης αμμωνια ειναι ενταξει εχω μετρησει,δεν εχω μετρησει νιτρικα..το ενυδρειο στρωθηκε μια βδομαδα και καπου ενδιαμεσα εριξα μεσα sera safe start for salt water.πηρα 2 clown που κλεισαν σχεδον ενα μηνα και πεθαναν..τωρα εχω μεσα ενα zebra damstel...

Link to comment
Share on other sites

μου πέθανε και το damstel...:/

Mπορεις να μας πεις τι μετρησεις κανεις και αν γινεται να μας τις πεις;Και τι θερμοκρασια εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους περίεργες κινήσεις δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

εμ τις προηγουμενες μερες ειχα θερμοκρασια μεχρι 29..τωρα που πεθαναν τα ψαρια χτυπαει το θερμομετρο και 31 λογω ζεστης..καναν αφυσικες κινησεις και μετα απο ενα σημειο καναν ολο και πιο λιγοες κινησεις δηλαδη δεν πολυκουνιοντουσαν...

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις που λες οτι ειναι ενταξει,ποιες ειναι και με τι τεστ εχουν μετρηθει...?

Link to comment
Share on other sites

εχω μετρησει αλατοτητα ανα τακτα διαστηματα και κυμαινεται αναμεσα στο 1024 με 1025 επισης εχω μετρησει αμμωνια με test της τετρα και μου εχει βγει 0...

Link to comment
Share on other sites

εχω μετρησει αλατοτητα ανα τακτα διαστηματα και κυμαινεται αναμεσα στο 1024 με 1025 επισης εχω μετρησει αμμωνια με test της τετρα και μου εχει βγει 0...

Χρησιμοποιεις ρεφρακτομετρο για την αλατοτητα;Τεστ να χρησιμοποιεις salifert η tropic marin.Ειναι πιο αξιοπιστα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

εστω και -+1 αποκλιση να εχει παλι δεν παιζει μεγαλο ρολο στα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...