Jump to content

ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΚΑΛΑΡΙΑ


Recommended Posts

Αυτη την στιγμη κατασκευαζω ενα ενυδρειο 130Χ55Χ60 360-380 ΛΤ. καθαρα κι εκει θα μεταφερω 4 σκαλαρια που εχω σημοιωτεων οτι τα 2 ειναι ζευγαρι αφου εχω δει 2 φορες αυγα αλλα μεχρι εκει.Τι ψαρακια μου προτεινετε να βαλω στο ενυδρειο αυτο και αν μπορω να προσθεσω και αλλα σκαλαρια?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις ραμιρεζι,corydoras και σιγουρα 3 σκαλαρια ακομα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη κατασκευαζω ενα ενυδρειο 130Χ55Χ60 360-380 ΛΤ. καθαρα κι εκει θα μεταφερω 4 σκαλαρια που εχω σημοιωτεων οτι τα 2 ειναι ζευγαρι αφου εχω δει 2 φορες αυγα αλλα μεχρι εκει.Τι ψαρακια μου προτεινετε να βαλω στο ενυδρειο αυτο και αν μπορω να προσθεσω και αλλα σκαλαρια?

καλύτερα βάλε και άλλα σκαλάρια, αλλά γενικά μπορείς να βάλεις ήρεμα ψάρια όπως τα Guramies. Γρήγορα ψάρια (όπως πχ τα δολάρια) προκαλούν στρες στα σκαλάρια με αποτελέσμα συνήθως ασθένειες και τελικά το θάνατο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα guramies δεν ειναι επιθετικα ψαρακια μηπως εχουμε μαχες μαλον θα παω πρως ραμιρεζι και κοριντορας αλλα ποσα μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι αρκετά μεγάλο μπορείς να βάλεις αρκετά ψάρια αλλά να είναι σε αναλογία με τα σκαλάρια γιατί μετά ίσως υπάρξει πρόβλημα ανταγωνισμού όταν τα ταιζεις

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις φυτα, που πρεπει να εχεις τουλαχιστον λιγα (ΙΜΟ), τα δολλαρια αποκλειονται.

Επισης επειδη ειναι κοπαδοψαρα και γινονται μεγαλουτσικα (12-13 εκ), θα σου φανε λιτρα απο τα σκαλαρια.

Μια ομαδα 5 ατομων (το ελαχιστο) απο δολλαρια θελει καμια 70αρια λιτρα νερο.

Η προταση για ραμ και κορυ ειναι απο τις καλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

τα κορυ που ειναι ψαρακια βυθου χριαζοντε φωλιες για να μπενουν μεσα?

Link to comment
Share on other sites

τα κορυ που ειναι ψαρακια βυθου χριαζοντε φωλιες για να μπενουν μεσα?

Οχι.

Αλλα δεν θα πουν οχι σε καμια κρυψωνα ακομα και αναμεσα σε φυτα ή κατω απο ξυλα, ιδιως αν ειναι πολυ φωτεινο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, αλλά αν έφτιαχνες καμιά καρύδα DIY όπως εδώ δεν θα ήταν άσχημη ούτε γι' αυτά, ούτε στην αισθητική του ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια με τα πλάτυ τα πανε καλά?

Καλως ηρθες στο ΑΖ.

Με το νερο το ενα του αλλου δεν τα πανε καλα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια η ιδεα με την καρυδα αλλα για να κοπει πρεπει να ειναι μεγαλο ζορι αλλα να δουμε μπορει και να το τολμισω

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις φυτα, που πρεπει να εχεις τουλαχιστον λιγα (ΙΜΟ), τα δολλαρια αποκλειονται.

Επισης επειδη ειναι κοπαδοψαρα και γινονται μεγαλουτσικα (12-13 εκ), θα σου φανε λιτρα απο τα σκαλαρια.

Μια ομαδα 5 ατομων (το ελαχιστο) απο δολλαρια θελει καμια 70αρια λιτρα νερο.

Η προταση για ραμ και κορυ ειναι απο τις καλυτερες.

φιλε μου δεν του προτεινα τα δολλαρια, του ειπα οτι δεν πανε και ουσιαστικα τα ραμιρεζι ειναι επιθετικα ψαρια, γιατι χωριζονται σε ζευγαρια κ οριοθετουν την περιοχη τους που σε αυτη την περιπτωση τα αρσενικα γινονται παρα πολυ επιθετικα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

apistogramma μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...