Jump to content

Επιστροφη!!!


Δίας

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ξαναηρθες κ.Στρατο :bowdown:

Εγω σαν Tanganyiko καμενος και λογο του οτι το ενυδρειο δεν εχει μεγαλος μηκος θα προτεινα αρχικα καποιο ειδος κοχυλοψαρου αλλα οχι στα συνηθισμενα χαρεμια,σε ομαδα..Πιστευω θα ειχε ενδαιφερον η παρακολουθηση των αντιδρασεων αυτων των ψαριων σε ομαδες....Οι προτασεις μου ειναι : Lamprologus strapersi,Lamprologus speciosus,Lamprologus ocellatus και Altolamprologus....

Βεβαια επειδη το ενυδρειο εχει πολυ μεγαλο πλατος και υψος ενδιαφερον θα εχει και το Aquascape με πετρες οποτε και εδω θα προτεινα καποια ειδη σε ομαδες...Ισως Neolamprologus brichardi,Neolamprologus leleupi,Neolamprologus falcicula,Neolamprologus sp"Cygnus"....

Διστυχως δυσκολο να βρεθουν τα περισσοτερα απο τα ψαρια που παραθετω αλλα αξιζουν οι συμπεριφορες τους αν βρεθουν....

Υ.Γ Το Avatar πρεπει να αλλαξει :bowdown:

Να συμφωνήσω με τον αγαπητό Κωστή , ψάρια που συνήθως προτείνουμε ζευγάρια θα έιχε ενδιαφέρον να μπουν σαν αποικία.ΑΛΛΑ εγώ θα προτείνω και κάτι διαφορετικό στον αγαπητό Ευστράτιο που είναι το όμορφο ,περίεργο από την Δυτ. Αφρική Steatocranus Casuarius

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28215

http://www.cichlid-forum.com/articles/s_casuarius.php

http://animal-world.com/encyclo/fresh/cich...headCichlid.php

http://www.gcca.net/fom/Steatocranus_casuarius.htm ,

ενα ψάρι που κατά τη γνώμη μου έχει ενδιαφέρον και επίσης θα έχει ενα ενυδρείο με κάτι διαφορετικό που δεν βλέπουμε συχνά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Hμουν σχεδον σιγουρος πως θα μου ελεγες γι'αυτο. :thumbup:

Ειχα στο παρελθον δυο ζευγαρια,ομως οχι μονα τους.

Καταπληκτικα ψαρια με φοβερο χαρακτηρα,και πολυ ιδιαιτερο τροπο κολυμβησης.

Το κακο μ'αυτα ειναι οτι κινουνται μονο στο βυθο Σωκρατη....................

Link to comment
Share on other sites

Hμουν σχεδον σιγουρος πως θα μου ελεγες γι'αυτο. :bowdown:

Ειχα στο παρελθον δυο ζευγαρια,ομως οχι μονα τους.

Καταπληκτικα ψαρια με φοβερο χαρακτηρα,και πολυ ιδιαιτερο τροπο κολυμβησης.

Το κακο μ'αυτα ειναι οτι κινουνται μονο στο βυθο Σωκρατη....................

Εχεις δίκιο και είναι ένα θέμα που με προβληματίζει και μένα.Θα σκεφτούμε και θα προτείνουμε και άλλες λύσεις.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν και σπαμάρω και ας γίνει αόρατο η κουβέντα που εξελίσσεται που θυμίζει πολύ νύκτες καλοκαιριού του 2009 ,ξέρει ο ευστράτιος ,είμαι ευτυχής γιαυτό :thumbup::bowdown::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν και σπαμάρω και ας γίνει αόρατο η κουβέντα που εξελίσσεται που θυμίζει πολύ νύκτες καλοκαιριού του 2009 ,ξέρει ο ευστράτιος ,είμαι ευτυχής γιαυτό :thumbup::bowdown::hysterical::hysterical:

Καιρος να ξαναρχισουμε,γιατι εχουμε χαλαρωσει λιγακι :bowdown::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα ελεγες να μπυν μονο ασπονδυλα αφρικης?? :thumbup:

Δε νομιζω Νικο...............

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως η αποψη μου ειναι πως με μικρο μηκος,τα ψαρια που κατοικουν και αξιοποιουν τον βυθο ειναι μονοδρομος....Ειναι λιγες οι περιπτωσεις ψαριων που θα κινηθουν σε ολο το ενυδρειο και δεν θα εχουν αναγκη απο μεγαλο μηκος ενυδρειο...Αν δεν κανω λαθος σε αυτη την κατηγορια ανηκουν τα Brickardi...

Ενδιαφερον η προταση του κ.Σωκρατη αν και ξεφευγει απο τα συνηθισμενα δεδομενα της αφρικης(Σκληρα νερα και νταμαρια)

Αλλη προταση που θα εκανα θα ηταν(αν και ριψοκινδυνη) 2 η ισως και 3 χαρεμια απο διαφορετικα ειδη κοψυλοψαρων...Αυτο που ειναι το κλειδι για να πετυχει ενα τετοιο ενυδρειο,κατα την γνωμη μου,ειναι οι μεγαλες πετρες στο μεσο του ενυδρειου και η πολλη αμμος η οποια θα στηνοταν σε αρκετα μεγαλους λοφους...Θα προσπαθησω να κανω ενα σχεδιαγραμα με την σκεψη μου για να βοηθησω....

Περημενουμε να ακουσουμε και αλλες γνωμες...:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως η αποψη μου ειναι πως με μικρο μηκος,τα ψαρια που κατοικουν και αξιοποιουν τον βυθο ειναι μονοδρομος....Ειναι λιγες οι περιπτωσεις ψαριων που θα κινηθουν σε ολο το ενυδρειο και δεν θα εχουν αναγκη απο μεγαλο μηκος ενυδρειο...Αν δεν κανω λαθος σε αυτη την κατηγορια ανηκουν τα Brickardi...Τα brichardi στην τρυπα που θα κανουν τη φωλια τους,εκεινο το χωρο συνηθως υπερασπιζονται,γυρω στους εικοσι ποντους περιμμετρικα.Τουλαχιστον οσες φορες τα διατηρησα αυτο ειδα.Μονο μια φορα τα ειδα να περιφερονται σε ολο το ενυδρειο,το οποιο ειχε μηκος 60 ποντους,και στο οποιο ειχα και πολλες αναπαραγωγες.

Ενδιαφερον η προταση του κ.Σωκρατη αν και ξεφευγει απο τα συνηθισμενα δεδομενα της αφρικης(Σκληρα νερα και νταμαρια)

Αλλη προταση που θα εκανα θα ηταν(αν και ριψοκινδυνη) 2 η ισως και 3 χαρεμια απο διαφορετικα ειδη κοψυλοψαρων...Αυτο που ειναι το κλειδι για να πετυχει ενα τετοιο ενυδρειο,κατα την γνωμη μου,ειναι οι μεγαλες πετρες στο μεσο του ενυδρειου και η πολλη αμμος η οποια θα στηνοταν σε αρκετα μεγαλους λοφους...Θα προσπαθησω να κανω ενα σχεδιαγραμα με την σκεψη μου για να βοηθησω....

Περημενουμε να ακουσουμε και αλλες γνωμες...:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως η αποψη μου ειναι πως με μικρο μηκος,τα ψαρια που κατοικουν και αξιοποιουν τον βυθο ειναι μονοδρομος....Ειναι λιγες οι περιπτωσεις ψαριων που θα κινηθουν σε ολο το ενυδρειο και δεν θα εχουν αναγκη απο μεγαλο μηκος ενυδρειο...Αν δεν κανω λαθος σε αυτη την κατηγορια ανηκουν τα Brickardi...

Ενδιαφερον η προταση του κ.Σωκρατη αν και ξεφευγει απο τα συνηθισμενα δεδομενα της αφρικης(Σκληρα νερα και νταμαρια)

Αλλη προταση που θα εκανα θα ηταν(αν και ριψοκινδυνη) 2 η ισως και 3 χαρεμια απο διαφορετικα ειδη κοψυλοψαρων...Αυτο που ειναι το κλειδι για να πετυχει ενα τετοιο ενυδρειο,κατα την γνωμη μου,ειναι οι μεγαλες πετρες στο μεσο του ενυδρειου και η πολλη αμμος η οποια θα στηνοταν σε αρκετα μεγαλους λοφους...Θα προσπαθησω να κανω ενα σχεδιαγραμα με την σκεψη μου για να βοηθησω....

Περημενουμε να ακουσουμε και αλλες γνωμες...:thumbup:

Δεν συμφωνω.

Το στησιμο του ενυδρειου θα παιξει μεγαλο ρολο

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω.

Το στησιμο του ενυδρειου θα παιξει μεγαλο ρολο

Εννοειται αυτο...Και με τις συγκεκριμενες διαστασεις θα εχει και πολυ παιχνιδι....

Τα λεγομενα μου στηριζονται στο οτι πολλα ειδη οπως και να το κανουμε θελουν αρκετο μηκος για απλωτες και ισως επειδη καταλαμβανουν μεγαλυτερη κυριαρχη περιοχη....Ενας απο τους λογους που δεν θα προτεινα Malawi για αυτο το ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται αυτο...Και με τις συγκεκριμενες διαστασεις θα εχει και πολυ παιχνιδι....

Τα λεγομενα μου στηριζονται στο οτι πολλα ειδη οπως και να το κανουμε θελουν αρκετο μηκος για απλωτες και ισως επειδη καταλαμβανουν μεγαλυτερη κυριαρχη περιοχη....Ενας απο τους λογους που δεν θα προτεινα Malawi για αυτο το ενυδρειο....

Υπαρχουν ομως και καποια mbuna μικρα σε μεγεθος,τα οποια αρεσκονται πιο πολυ στις περιηγησεις αναμεσα στα βραχια παρα στις απλωτες σε ολο το ενυδρειο.

Δεν εχω ακομα αποφασησει,οποτε αναμενω και αλλες γνωμες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ατονησαμε η μου φαινεται;;;;;

Γνωμες και ιδεες θελωωωωωωωωωωωω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε καλώς τον !

Και λέγαμε που είναι αυτό το παιδί που είναι :thumbup::bowdown:

Λοιπόν Αφρική δεν είναι μόνο οι λίμνες και συγχαίρω το Σωκράτη για την πρότασή του.

Μαζί τους θα έβαζα κάτι μικρότερο όπως

http://www.dwarfcichlid.com/Nanochromis_parilus.php

Η μόνη μου επιφύλαξη είναι η διαφορά στις διατροφικές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο καθαριστηκε,ο αραγωνιτης πλυθηκε καλα,και ξανατοποθετηθηκε.

Το ενυδρειο γεμησε,και αυτη τη στιγμη τρεχει μονο με ανθρακα.

Πετρες δεν εχουν τοποθετηθει ακομα,καθως δεν εχει παρθει αποφαση τι ψαρια θα φιλοξενηθουν.

Στερεψατε απο ιδεες ωρε;;;;;;; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για βυθό θα μεινεις μονο με αραγωνητη?? :helpsmilie:

Μια μιξη με αμμο θαλασσης?? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για βυθό θα μεινεις μονο με αραγωνητη?? :helpsmilie:

Μια μιξη με αμμο θαλασσης?? :ninja:

Δεν ξερω.........

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μην πετρωσει.............

Ξαναλεω οτι το πετρωμα ΔΕΝ ειναι αποκλειστηκα και μονο παραγωντας της ποιοτητας της αμμου.... αλλα της ποσοτητας και της κοκκομετριας!!

Οσο κκαλη και ακριβη να ειναι αμμος.... οταν ειναι σαν πουδρα... (παιπαλη οπως λεμε εμεις)

τοτε σε συναρτηση με την ποσοτητα, υψος βυθου, ειναι βεβαιο οτι θα πετρωσει!!

Και ο λογως επειδη ΔΕΝ εχει την πλυτελεια να εχει κενο για να αεριζεται ή ακομα και να εχει κυκλοφορια...

Με λιγα λογια.... ΔΕ θεωρω οτι θα πετρωσει.... :ninja:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Οκ Νικο δεχομαστε οτι δεν θα πετρωσει. Γιατι να βαλει και αμμο θαλασσης μαζι με τον αραγωνιτη; Υπαρχει προβλημα ποσοτητας; Θα ανεβασει πιο πολι τις τιμες η αμμος απο τον αραγωνιτη;

Link to comment
Share on other sites

Άμμος θαλάσσης και αραγωνίτης μαζί, μπαίνουν μόνο για οικονομικούς λόγους και για μεγαλύτερη φυσικότητα.

Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να γίνει αυτός ο συνδιασμός.

Δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι μπαίνει για να ανεβάσει τις σκληρότητες. Την ίδια δουλειά κάνει και ο αραγωνίτης και ξέρουμε ότι δεν θα πετρώσει.

Σε 3 ενυδρεία που έχω άμμο θαλάσσης και αραγωνίτη η άμμος έχει πετρώσει και έχουν δημιουργηθεί περιοχές που μέσα τους υπάρχει εγκλοβισμένος αέρας. Αυτό δεν είναι καλό.

Κρατήστε ότι η άμμος αργά ή γρήγορα θα πετρώσει.

:ninja:

Έγινε επεξεργασία - sink0r
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...