Jump to content

Επιστροφη!!!


Δίας

Recommended Posts

Μπηκαν και οι πετρες.................. :ninja:

Τι μας λειπει; :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ πετρα....:helpsmilie:

Προσωπικα δεν μου κολανε οι πετρες με τις τρυπες... :lmao:

Θα προτεινα να εμπαινε για θεμα ομορφιας μαι πετρα μεγαλη σχετικα,στο κετρο και μπροστα... :ninja:

Για ψαρια τι αποφασηστηκε..??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω κι αλλες πετρες!!!

ΔΕ θελω να βλεπω καθολου πλατη!!

Θελω να βλεπω μονο πετρα!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Απαντω σε 2 ποστα παραπανω περι αμμου θαλασσης και αραγωνητη. Ο λογος ειναι απλα για το χρωμα.... ΔΕ μου αρεσει ανοιχτοχρωμος ο βυθος και θεωρω θα δειξουν καλυτερα χρωματα τα ψαρια με σκουρο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω πως αφου δε δεχτηκα αλλες προτασεις,μετα απο σκεψη αποφασισα να δοκιμασω τα δυσκολα...............

Απο σημερα το απογευμα λοιπον,το ενυδρειο φιλοξενει μια 6αδα pseudotropheus demasoni.

Ηθελα να βαλω οχτω,αλλα δυστυχως τα μονα που βρηκα σε αξιοπρεπη κατασταση ηταν μονο αυτα τα εξι.

Θα παιξω στα δεκα ομως τελικα,αφου εχω κρατημενα σε καποιο φιλο αλλα τεσσερα. :ninja:

Φωτογραφιες προσεχως............

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το απογευμα λοιπον,το ενυδρειο φιλοξενει μια 6αδα pseudotropheus demasoni.Ηθελα να βαλω οχτω,αλλα δυστυχως τα μονα που βρηκα σε αξιοπρεπη κατασταση ηταν μονο αυτα τα εξι.

Θα παιξω στα δεκα ομως τελικα,αφου εχω κρατημενα σε καποιο φιλο αλλα τεσσερα. :lmao:

Απο τα αγαπημενα μου :ninja::helpsmilie::lmao:

Συντομα φωτος Στρατο,να τα χαιρεσαι :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το setup μπορεί να βελτιωθεί αρκετά, οπτικά.

Από πρακτικότητα πάντως σκίζει.

Όσο για τα ψάρια τα θεωρώ τεράστιο ρίσκο. Μακάρι να βγει χαρεμάκι γρήγορα για να φύγουν τα υπόλοιπα. Μέχρι τότε όμως έχω την εντύπωση ότι τα αδύναμα αρσενικά θα υποφέρουν. Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό, δεν νομίζω να καταφέρουν να βρεθούν οι απαραίτητες κρυψώνες. Αυτό που δυστυχώς θα γίνει είναι να πιάσουν 4-5 ψάρια (χαρέμι) τις πέτρες και τα υπόλοιπα 5 να εκτοπιστούν στις γωνίες του ενυδρείου. Αυτά θα είναι συνεχώς στρεσαρισμένα και άχρωμα και θα είναι πολύ επηρρεπή σε ασθένειες. Πιθανότατα δεν θα αντέξουν.

Εύχομαι να μην γίνει έτσι.. Θα το δούμε στην πορεία όμως.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η μικρη μου εμπειρια στα ενυδρει μου εχει δειξει πολλα... απλα θα περιμενουμε να δουμε!!! :ninja:

Στρατο τι θα κανεις τελικα με τις πετρες???

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η μικρη μου εμπειρια στα ενυδρει μου εχει δειξει πολλα... απλα θα περιμενουμε να δουμε!!! :ninja:

Στρατο τι θα κανεις τελικα με τις πετρες???

εχει πει να του φυλαξουν μερικες ακομα ....

DSC00630.JPG

:helpsmilie::lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το setup μπορεί να βελτιωθεί αρκετά, οπτικά.

Από πρακτικότητα πάντως σκίζει.

Όσο για τα ψάρια τα θεωρώ τεράστιο ρίσκο. Μακάρι να βγει χαρεμάκι γρήγορα για να φύγουν τα υπόλοιπα. Μέχρι τότε όμως έχω την εντύπωση ότι τα αδύναμα αρσενικά θα υποφέρουν. Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό, δεν νομίζω να καταφέρουν να βρεθούν οι απαραίτητες κρυψώνες. Αυτό που δυστυχώς θα γίνει είναι να πιάσουν 4-5 ψάρια (χαρέμι) τις πέτρες και τα υπόλοιπα 5 να εκτοπιστούν στις γωνίες του ενυδρείου. Αυτά θα είναι συνεχώς στρεσαρισμένα και άχρωμα και θα είναι πολύ επηρρεπή σε ασθένειες. Πιθανότατα δεν θα αντέξουν.

Εύχομαι να μην γίνει έτσι.. Θα το δούμε στην πορεία όμως.

:ninja:

Oταν μιλαμε για species ενυδρειο,δεν λεμε οτι σε 200 λιτρα θα μπουν μονο 4 ψαρια,και μαλιστα αυτου του μεγεθους.

Link to comment
Share on other sites

καλα ποτε προλαβες ?

Εδω δεν μπορω να απαντησω,για ευνοητους λογους Νικο............... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο :bowdown:

Θα βαλεις αφισα πισω η' θα βαψεις τη πλατη;

Φυτα θα βαλεις;

Η πλατη και το ενα πλαινο θα βαφτουν,κατα πασα πιθανοτητα αποψε.Μαλλον σκουρο γκρι.

Θα δοκιμασω κανα δυο βαλισνεριες απο φυτα,αλλα δεν νομιζω να εχουν τυχη................

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο ενυδρείο, με απίστευτα ψάρια . Για να δούμε πως θα συμπεριφερθούν κάτω από αυτές τις συνθήκες.

:bowdown:

Όσο για τα ψάρια τα θεωρώ τεράστιο ρίσκο. Μακάρι να βγει χαρεμάκι γρήγορα για να φύγουν τα υπόλοιπα. Μέχρι τότε όμως έχω την εντύπωση ότι τα αδύναμα αρσενικά θα υποφέρουν. Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό, δεν νομίζω να καταφέρουν να βρεθούν οι απαραίτητες κρυψώνες.

Μεγάλο ρόλο σε ενυδρεία που θεωρούνται "πιεσμένα" κατά την προσωπική μου γνώμη παίζει το ποιος τα χειρίζεται και στην συγκεκριμένη περίπτωση ο χομπίστας δεν είναι χθεσινός.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως ειναι τρομερα περιεργα ψαρια,και ερχονταν συνεχως μπροστα στο φακο.

Κατα τα αλλα ομορφη συμπεριφορα,δεν τρωγονται ιδιαιτερα,γυρνανε εξω συνεχεια,και πιστευω πως αν μεγαλωσω λιγο το κοπαδακι,θα δουμε καλυτερο εργο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως ειναι τρομερα περιεργα ψαρια,και ερχονταν συνεχως μπροστα στο φακο.

Κατα τα αλλα ομορφη συμπεριφορα,δεν τρωγονται ιδιαιτερα,γυρνανε εξω συνεχεια,και πιστευω πως αν μεγαλωσω λιγο το κοπαδακι,θα δουμε καλυτερο εργο :bowdown:

το πιστευω και εγώ στράτο.Αλλωστε το ενυδρειο παρακολουθειται συνεχώς απο έμπειρα μάτια για οτιδήποτε στράβο.Καλη συνεχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου προτεινεται χρωμα για βαψιμο της πλατης;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...