Jump to content

Aqua Medic Uv


theodosis32

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 200 lit. και εχω βρει μια uv της aqua medic 18 watt ισχυς, ειμαι καλυμενος????? η ειναι πολυ δυνατη και θα μου καταστρεφει τα βακτηρια????? το ενυδρειο ειναι θαλασσα

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο μεγάλη και κατά τη γνώμη μου αχρείαστη

μπορείς να την λειτουργείς για λίγες ώρες κάθε μέρα αν θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμοσε καποιον χρονοδιακοπτη και ρυθμισε την 4 ωρες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Προσαρμοσε καποιον χρονοδιακοπτη και ρυθμισε την 4 ωρες την ημερα.

ΛΑΘΟΣ. οι :bowdown: λαμπες uv καταστρεφονται με το αναψε σβησε,

:hysterical: η ρυθμιση μπορει να γινει με την ταχυτητα ροης του νερου και ακολουθωντας της οδηγιες του κατακευαστη.

χαμηλη ροη υψηλο αποτελεσμα και αντιστροφα :hysterical:

τα βακτηρια που μας ενδιαφερουν αναπτυσονται στο υλικο του φιλτρου σου . :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

ΛΑΘΟΣ. οι :bowdown: λαμπες uv καταστρεφονται με το αναψε σβησε,

:hysterical: η ρυθμιση μπορει να γινει με την ταχυτητα ροης του νερου και ακολουθωντας της οδηγιες του κατακευαστη.

χαμηλη ροη υψηλο αποτελεσμα και αντιστροφα :hysterical:

τα βακτηρια που μας ενδιαφερουν αναπτυσονται στο υλικο του φιλτρου σου . :thumbup:

Λαμπα uv tetra tec την δουλευα επι 4 χρονια (απο το 2005) με χρονοδιακοπτη 4 ωρες πρωι και 4 ωρες βραδυ συνολικα 8 ωρες την ημερα.Λαμπα δεν αλλαξα ποτε. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λαμπα uv tetra tec την δουλευα επι 4 χρονια (απο το 2005) με χρονοδιακοπτη 4 ωρες πρωι και 4 ωρες βραδυ συνολικα 8 ωρες την ημερα.Λαμπα δεν αλλαξα ποτε. :thumbup:

αυτο δεν σημαινει οτι δουλευει σωστα. ολες οι λαμπες ακτινοβολιας εχουν συγκεκριμενη ζωη που αναφερεται στις οδηγιες της. οτι βγαζει φως δεν λεει τιποτα. επισης οι λαμπες αυτες ταλαιπωρουνται απο το αναψε σβησε και μικραινει η ζωη τους.

η δικη μου VECTON 400 συνοδευεται απο ειδικο "φακο" για να μηδενιζεις τη ενδειξη τελους ζωης οταν αλλαζεις λαμπα.

ενδεικτικα καθε 2 χρονια πρεπει να αλλαζει η λαμπα.

στα ερπετα οι λαμπες uv ειναι για μονο 6 μηνες χρηση. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

How often should a UV lamp be replaced?

UV lamps, used for sterilisation purposes in our Vecton and Commercial System UVs, should be replaced every 6 months (approx. 4000 hrs) to ensure the continuous high output that is required for these applications. Lamps used for clarification of ponds can be replaced once a year (approx. 8000 hrs) without detriment to the effectiveness of the unit under normal circumstances. Whilst replacing the UV lamp, the quartz sleeve should be carefully cleaned with a light acid cleaner and washed with water to remove any deposits and dirt that may have built up. The quartz sleeve should be completely dry before replacing it in the unit. The quartz O-rings should be replaced to ensure an effective seal between the quartz sleeve and the plastic body.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν σημαινει οτι δουλευει σωστα. ολες οι λαμπες ακτινοβολιας εχουν συγκεκριμενη ζωη που αναφερεται στις οδηγιες της. οτι βγαζει φως δεν λεει τιποτα. επισης οι λαμπες αυτες ταλαιπωρουνται απο το αναψε σβησε και μικραινει η ζωη τους.

η δικη μου VECTON 400 συνοδευεται απο ειδικο "φακο" για να μηδενιζεις τη ενδειξη τελους ζωης οταν αλλαζεις λαμπα.

ενδεικτικα καθε 2 χρονια πρεπει να αλλαζει η λαμπα.

στα ερπετα οι λαμπες uv ειναι για μονο 6 μηνες χρηση. :thumbup:

Καμμια διαφορα δεν ειδα ολα τα χρονια λειτουργειας της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...