Jump to content

Σχετικά με το Seachem Neutral Regulator.


Recommended Posts

Αγόρασα το Seachem Neutral Regulator με σκοπό να το δοκιμάσω σε ένα βαρέλι 75l και να δω αν και πόσα φωσφορικά ανεβάζει και αν κάνει αυτό που υπόσχεται.

Στις οδηγίες αναφέρει 1 teaspoon per 40-80l, εγώ έριξα μια κοφτή της σούπας.

Μετά από 25 ώρες λειτουργίας, το pH από 7,7 βρύσης, πήγε στο 7,5. Οι μετρήσεις γίνονται με ηλεκτρονικό pHμέτρο και φρεσκοκαλυμπραρισμένο.

Ξανά ρίχνω ή περιμένω και θα πέσει κι άλλο το pH?

Φωσφορικά από αύριο γιατί δεν είχε το πλησιέστερο κατάστημα και θα μου το φέρει αύριο.

Ξέχασα να πω οτι στο βαρέλι έχω ένα εσωτερικό φιλτράκι 200-300l/h απλά για να γυρίζει το νερό και να μην μένει στάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Seachem Neutral Regulator με σκοπό να το δοκιμάσω σε ένα βαρέλι 75l και να δω αν και πόσα φωσφορικά ανεβάζει και αν κάνει αυτό που υπόσχεται.

Στις οδηγίες αναφέρει 1 teaspoon per 40-80l, εγώ έριξα μια κοφτή της σούπας.

Μετά από 25 ώρες λειτουργίας, το pH από 7,7 βρύσης, πήγε στο 7,5. Οι μετρήσεις γίνονται με ηλεκτρονικό pHμέτρο και φρεσκοκαλυμπραρισμένο.

Ξανά ρίχνω ή περιμένω και θα πέσει κι άλλο το pH?

Φωσφορικά από αύριο γιατί δεν είχε το πλησιέστερο κατάστημα και θα μου το φέρει αύριο.

Ξέχασα να πω οτι στο βαρέλι έχω ένα εσωτερικό φιλτράκι 200-300l/h απλά για να γυρίζει το νερό και να μην μένει στάσιμο.

Μπορει να κανω και λαθος :thumbup:

Συνηθως αυτα τα μπαφερ ανεβαζουν φωσφορικα , ομως νομιζω οτι καλυτερο θα ηταν οι μετρησεις να γινουν μεσα στο ενυδρειο για να υπαρχει και ο συνδιασμος απο τα ''καταλοιπα'' των τροφων . στο βαρελι μπορει η ποσοτητα των φωσφορικων να ειναι ελαχιστη ισως και μη ανιχνευσιμη

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάση αυτό που λες, αλλά κρίμα δεν είναι να κάνω πείραμα με τα ζωντανά?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάση αυτό που λες, αλλά κρίμα δεν είναι να κάνω πείραμα με τα ζωντανά?

Δεν νομιζω να ανεβαζει τοσο πολλη ωστε να ταλαιπωρησεις τα ψαρια , βεβαια καλο ειναι να παρεις πρωτα το τεστ με τα φωσφορικα να μετρησεις στο ενυδρειο σου και μετα απο εκει και περα αν ειναι να προσθεσεις μπαφερ για να δεις κατα ποσο ανεβηκες , πριν την αλλαγη σου μετρησε , γιατι αν μετρησης μετα την αλλαγη δεν θα δεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να τα ανεβάσει τα φωσφορικά αλλά αν κρίνω από αυτά που διαβάζω και την ολική(σχεδόν) παρότρυνση για την μη χρησιμοποίηση τέτοιων προϊόντων, φοβάμαι να το βάλω στο νερό του ενυδρείου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...