Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.Εχω το skimmer venturi berlin της red sea και δεν βγαζει αρκετο αφρο στο ποτηρι,θα ελεγα εως καθολου μετα απο 2 περιπου ωρες μετα το καθαρισμα.Το ποτηρι δεν το εχω αδειασει ποτε.Στην επιφανεια δεν εχω καθολου φιλμ πρωτεινων.Θελει καμια ρυθμιση;Στο σωληνακι εχει βιδα που ρυθμιζει την ροη του αερα.Η δικη σας γνωμη ποια ειναι;Πατατα τελικα το red sea; :thumbup: Αν ισχυει αυτο τοτε να προγραμματισω αγορα αλλου skimmer και εχω κλιση προς τα h & s.Eχει καποιος καμια γνωμη η εμπειρια με το συγκεκριμενο skimmer; To skimmer ειναι αυτο της φωτογραφιας.red sea venturi berlin

  • Y.Γ Ξεχασα να πω οτι το ενυδρειο ειναι 300 καθαρα λιτρα και ο η red sea το skimmer το δινει για ενυδρεια πανω απο 250 γαλονια (1000 λιτρα)

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.Εχω το skimmer venturi berlin της red sea και δεν βγαζει αρκετο αφρο στο ποτηρι,θα ελεγα εως καθολου μετα απο 2 περιπου ωρες μετα το καθαρισμα.Το ποτηρι δεν το εχω αδειασει ποτε.Στην επιφανεια δεν εχω καθολου φιλμ πρωτεινων.Θελει καμια ρυθμιση;Στο σωληνακι εχει βιδα που ρυθμιζει την ροη του αερα.Η δικη σας γνωμη ποια ειναι;Πατατα τελικα το red sea; :thumbup: Αν ισχυει αυτο τοτε να προγραμματισω αγορα αλλου skimmer και εχω κλιση προς τα h & s.Eχει καποιος καμια γνωμη η εμπειρια με το συγκεκριμενο skimmer; To skimmer ειναι αυτο της φωτογραφιας.red sea venturi berlin

  • Y.Γ Ξεχασα να πω οτι το ενυδρειο ειναι 300 καθαρα λιτρα και ο η red sea το skimmer το δινει για ενυδρεια πανω απο 250 γαλονια (1000 λιτρα)

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

στη φωτογραφία είναι το δικό σου skimmer ?

δε φέρνει καθόλου ΑΦΡΟ στο κυπελάκι ? η το πρόβλημα παρουσιάζεται μετά από το ταχτικό καθάρισμα του skimmer ?

Link to comment
Share on other sites

Παίξε λίγο με την ρύθμιση του αέρα σιγά σιγά και σταδιακή άνοιγε των μέχρι η φυσαλίδα να φτάσει λίγο παραπάνω απο την αρχή του λαιμού του ποτηριού , είναι η μοναδική ρύθμιση τού red sea ,

Link to comment
Share on other sites

στη φωτογραφία είναι το δικό σου skimmer ?

δε φέρνει καθόλου ΑΦΡΟ στο κυπελάκι ? η το πρόβλημα παρουσιάζεται μετά από το ταχτικό καθάρισμα του skimmer ?

Οχι δεν ειναι το δικο μου skimmer την εβαλα για να δειτε τον τυπο του.Αφρο στο κυπελακι καθολου.Το καθαρισα την τεταρτη και ο αφρος που εχει βγαλει ειναι αυτος που φαινετε στην φωτογραφια 1.Καθαρισμα κανω μια φορα την εβδομαδα (κυπελο,σωληνα venturi).Mια φορα το μηνα το καθαριζω ολοκληρο.

Παίξε λίγο με την ρύθμιση του αέρα σιγά σιγά και σταδιακή άνοιγε των μέχρι η φυσαλίδα να φτάσει λίγο παραπάνω απο την αρχή του λαιμού του ποτηριού , είναι η μοναδική ρύθμιση τού red sea ,

Το skimmer το δουλευω με πληρες τον αερα.Εχει μια βιδα για την ρυθμιση.Δες την φωτογραφια 2.

post-13456-1276351044_thumb.jpg

post-13456-1276351467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ρύθμιση που να ανεβάζει πιο ψηλά τη στάθμη του νερού στο skimmer ?

[/quoteOχι δεν νομιζω να υπαρχει.Μονο για τον αερα εχει μια βιδα στο σωληνακι.Το δουλευω με την eheim compact 5000+.Πριν απο αυτην ειχα μια 2000+.Tην μονη ρυθμιση για το νερο πρεπει να γινεται με τον μειωτηρα της αντλιας.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το βιδακι του αέρα κλειστο λίγο .....πιστεύω ότι η 5000 είναι υπερβολή , ποια είναι η αντλία της μάνα τoυ.

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

αυτό το βιδακι του αέρα κλειστο λίγο .....πιστεύω ότι η 5000 είναι υπερβολή , ποια είναι η αντλία της μάνα τoυ.

οκ το βιδακι θα το κλεισω.Μιση στροφη ειναι καλα;Ειναι χωρις αντλια,οταν την αγορασα το μαγαζι μου εδωσε την 2000 και ειχα τα ιδια αποτελεσματα με τωρα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ το βιδακι θα το κλεισω.Μιση στροφη ειναι καλα;Ειναι χωρις αντλια,οταν την αγορασα το μαγαζι μου εδωσε την 2000 και ειχα τα ιδια αποτελεσματα με τωρα. :thumbup:

Κατά αρχήν πιστεύω ότι έχεις λάθος αντλία , η 5000 δεν κάνει με τίποτα , αν θυμαμε καλά η αντλία του red sea δεν είναι με φτερωτή άλλα με impeller τσέκαρε το , σιγά σιγά κλεινε των αέρα για να ανεβάσεις τη στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν πιστεύω ότι έχεις λάθος αντλία , η 5000 δεν κάνει με τίποτα , αν θυμαμε καλά η αντλία του red sea δεν είναι με φτερωτή άλλα με impeller τσέκαρε το , σιγά σιγά κλεινε των αέρα για να ανεβάσεις τη στάθμη.

Δηλαδη θελω μια αντλια σαν αυτη που βαζει η red sea.Την αντλια την αγορασα εξτρα.Αν βρω ιδια εχει καλως αλλιως μια αντλια που να μου ταιριαζει; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θελω μια αντλια σαν αυτη που βαζει η red sea.Την αντλια την αγορασα εξτρα.Αν βρω ιδια εχει καλως αλλιως μια αντλια που να μου ταιριαζει; :thumbup:

ποιο μοντέλο είναι ??? βγάλε μια ολόκληρη φωτο το skimmer σου ...

https://secure.urmstonaquatics.com/media/gb...RRS40253-2T.jpg

υπάρχει αντιπρόσωπος στην ελλαδα , σε οποιοδήποτε ενυδρειακο μαγαζί μπορείς να παραγγείλεις την αντλία σου.

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

ποιο μοντέλο είναι ??? βγάλε μια ολόκληρη φωτο το skimmer σου ...

https://secure.urmstonaquatics.com/media/gb...RRS40253-2T.jpg

υπάρχει αντιπρόσωπος στην ελλαδα , σε οποιοδήποτε ενυδρειακο μαγαζί μπορείς να παραγγείλεις την αντλία σου.

Aυτο ειναι το skimmer.Χωρις αντλια το εδινε η εταιρια.

post-13456-1276368137_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι αυτό το skimmer σου δουλεύει με αντλία max 650 lph / Λίτρα ανά ώρα , υπάρχει μια τεράστια διαφορά από την 2000 και 5000 που χρησιμοποιείς απορώ πως δεν έχεις πλημμυρίσει ακόμα ??

www.aquatichouse.com/.../redseaberlin.asp

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εαν είναι αυτό το skimmer σου δουλεύει με αντλία max 650 lph / Λίτρα ανά ώρα , υπάρχει μια τεράστια διαφορά από την 2000 και 5000 που χρησιμοποιείς απορώ πως δεν έχεις πλημμυρίσει ακόμα ??

www.aquatichouse.com/.../redseaberlin.asp

Aπο ενα ψαξιμο που εκανα στο internet ειδα οτι ειναι αλλες οι αντλιες για skimmer.Aρα να υποθεσω οτι εγω αφου εγω εχω την 5000 δεν κανει για το skimmer. :)

Link to comment
Share on other sites

Aπο ενα ψαξιμο που εκανα στο internet ειδα οτι ειναι αλλες οι αντλιες για skimmer.Aρα να υποθεσω οτι εγω αφου εγω εχω την 5000 δεν κανει για το skimmer. :hysterical:

:):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν απευθύνεσαι στον αντιπρόσωπο ???

Προς τα εκει θα παω.Βλεπω ομως να το αφηνω στην ακρη και να παιρνω το ATB Hang-on που ειναι ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προς τα εκει θα παω.Βλεπω ομως να το αφηνω στην ακρη και να παιρνω το ATB Hang-on που ειναι ΑΥΤΟ.

Τελικα λογω χωρου (υψος) δεν χωρουσε καποιο απο τα ATB στο sump και κατεληξα στο h&s 150-f2001 με την αντλια της aqua-bee.Ξερει κανενας που πρεπει να ειναι η σταθμη του νερου μεσα στο skimmer,το υψος δηλαδη για να εχω wet skimming;Που πρεπει να φτανει ο αφρος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...