Jump to content

Νεο ενυδρείο βυθοψαρων


tsoum

Recommended Posts

Γεία σας πλεκοπορωμένοι!

Σήμερα σκεφτόμουν για το ενυδρειακό μου μελλον γιατί ως φοιτητής απο του χρόνου (ελπιζω) θα έχω αρκετό χρόνο για να ασχολούμαι και καποιο σχετικό χαρτζιλίκι. Επίσης επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πρέπει να πάω σε αλλη πόλη πρέπει να μην είναι κανένα θηρίο. Έτσι κατέληξα στο να κάνω ενα ενυδρείο γύρω στα 200-250 λίτρα. Νομίζω είναι αξιοπρεπή λίτρα ωστε να έχεις χώρο να "δουλέψεις". Επίσης το τωρινό μου ενυδρείο είναι Ασιατικό, οπότε θα ήθελα στο επόμενο να προσανατολιστώ προς Αμαζόνιο μερια. Βλέποντας τόσες φωτογραφίες έχω ψιλοκαταλήξει στο να κάνω ενα ενυδρείο με κύριο κάτοικο βυθόψαρα με την συνοδεία κανενός ροδόστομου ή καρδινάλιου.

Τα ψάρια που με ενδιαφέρουν περισότερο (απο μια γρηγορη αναζήτηση στο planetcatfish) είναι τα εξής:

Panaque Nigrolineatus

Panaque Bathypilus

Peckoltia Sabaji / braueri / vittata

Hypancistrus Zebra.

Hypancistrus debilittera

-γενικά όλοι οι υπανκιστροι είναι όλα τα λεφτά-

καθως και η "μπλε" ψαρούκλα που έχει για φωτογραφία ο djtonyel

(Τα παραπάνω είναι με τυχαία σειρά, όπως τα βρήκα.)

Στα παραπανω λίτρα ποια θα ήταν καλα να βάλω; Επίσης το κόστος των ψαριών αυτών τα οποία προφανώς έρχονται απο Νοτια Αμερική πόσο πάει; Αμα μου βγεί κανενα εκατοστάρι το χαρεμακί.... θα παω σε έναν common και στα νεον!

Το ιδανικό στήσιμο πέρα απο αμώδη βυθό τι άλλο περιλαμβάνει;

Μπορω να βάλω και κανένα άλλο μεγάλο ψάρι μέσα; βλ γεωφάγους. Ειδικά τα ραμιρέζι και τα αλτισπινοσους μου φαίνεται πολυ ενδιαφέρον. Απλα, προφανώς, δεν θέλω να γίνεται χαμός μεταξύ των ψαριών στο ενυδρείο...

Για την ώρα απο τον εξοπλισμό του μελλοντικου μου ενυδρείου έχω ένα 2213 :bowdown: ... Εκπτώσεις βλέπετε.. :thumbup:

Περιμένω συμβουλές και προτάσεις για αλλα ψάρια!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά τα ψάρια που θες άμα τα βρεις στην Ελλάδα είναι πανάκριβα, μόνο τον panaque έχω δει κάπου στα 60ε και το Zebra στα 450ε....

Κάτι ξέρω εγώ και σαν φοιτητής παραγγέλνω γαρίδες από γερμάνια :thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά τα ψάρια που θες άμα τα βρεις στην Ελλάδα είναι πανάκριβα, μόνο τον panaque έχω δει κάπου στα 60ε και το Zebra στα 450ε....

Κάτι ξέρω εγώ και σαν φοιτητής παραγγέλνω γαρίδες από γερμάνια :bowdown::bowdown::hysterical:

Ακριβως αυτο θα ελεγα... καλα για το zebra L046 δεν το συζητω εχουμε πει οτι εκτος του οτι ειναι παρα πολυ σπανιο να βρεις η τιμη τους μπορει να φθασει και τα 1000 ευρω ανα ψαρι... Σκεψου εγω που ηθελα Sp3 που ειναι ευκολο ειδος αναγκαστικα και εφερα απο αθηνα (να ναι καλα ο vicius :thumbup: ) με ολο το ρισκο τις μεταφορας...

οποτε οπως σου ειπε ο πανος ξανα σκεψουτο... βγες και μια βολτα στα petshop τις σαλονικας και δες τι "παιζει"

Καλη τυχη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

.........και το Zebra στα 450ε..........

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

:thumbup:

:bowdown:

Θα περιμένω και τον τρουπη να μου πεί αυτός. Αν θυμάμαι καλα έχει ζεβρες. Αμα πετύχει και καμια αναπαραγωγη... μπορεί να τα βολέψουμε καπου λιγότερο απο 450€ το ψάρι... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

:thumbup:

:bowdown:

Θα περιμένω και τον τρουπη να μου πεί αυτός. Αν θυμάμαι καλα έχει ζεβρες. Αμα πετύχει και καμια αναπαραγωγη... μπορεί να τα βολέψουμε καπου λιγότερο απο 450€ το ψάρι... :hysterical:

Για σένα στα 500 :hysterical:

Τα ζέμπρα είναι ακριβά, αλλά και 450 είναι υπερβολή. Θα πρέπει να είναι ενήλικο και wild caught για να φτάσει σε αυτή τη τιμή! Αν βρεις σε κάποιο κατάστημα και είναι αναπαραγωγής, ανάλογα με το μέγεθος και την ηλικία, μπορείς να πετύχεις τιμές από 100 έως 250 ευρώ το ψάρι.

Επειδή όμως το συγκεκριμένο ψάρι δεν είναι για μόστρα (μιας και το βλέπεις σπάνια), καλό είναι να αποκτήσεις μία ομάδα από αυτά!

Λίαν συντόμως όμως, πιθανόν να έχουμε ευχάριστα νέα από το ΑΖ... Λίγη υπομονή και πίστη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε tsoum :thumbup:

ειμαι χαρουμενος που ακομα ενας πλεκοτρελαμενος γενιεται

μετα το εμπαρκο που εκανε η βραζιλια στα πλεκο μας η γκαμα τον πλεκο

εχει μικρινη παρα πολυ ,και ετση παρα πολοι που ηταν στο χομπι τα παρατησανε και τα ψαρια τους η χαθηκαν η πουληθικαν η σε ατομα που δεν ξερανε δυστιχος.το κακο ειναι οτι στα τοσα πολα χρονια που ηπαρχουν τα πλεκο στην αγορα ξερουμε παρα πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια και οτι δεν εξαπλοθηκαν σχεδον καθολου.κανω μια προσπαθια να μαζεπσω οσο πιο πολα πλεκο μπορω και να τα κανω οσο πιο πολα μπορω

για να κανω το χομπι ξανα ΙΝ (και οχι για τα λεφτα).εαν χασο ενα ψαρι απο το ζευγαρη μετα τι θα κανο με ενα δεν μπορο να το ξανα βρω,αλα αν ειμασταν πολοι θα μπορουσα να αγορασο το ιδιο ψαρι απο καπιον αλο πλεκοτρελαμενο.

αν πας για Hypancistrus δεν μπορης να εχεις αλλα ιδος πλεκο

για εμενα ειναι το καλιτερο ιδος δεν χριαζεται πολα πολα το εβδομαδιεο αλαγμα νερου και την τροφη του που δεν ειναι τιποτα σπουδεο

δεν χριαζεται αγγουρια ντοματες και κολοκιθια.που και που λιγο κατεψηγμενη τροφη.και ευκολο στη αναπαραγογη.το Hypancistrus debilittera ειναι πολυ cool ψαρακι μπορις να το αναπαραγης σα 40 λυτρα

εμενα μου εκανε αυγα χορις καν αλαγη νερου κατι σπανιο.

οπιος θελη τον αυγουστο κατεβενο ροδο και θα παρο μαζη μου 15 με 20 πλεκο για εναν φιλο μου.οχι ολα βεβεα αλα αν θελη καπιος μπορο να του στυλο μεσο ροδου σε αθηνα η Θεσσαλονίκη. 8 και 6 ευρο τα δινο

για του φιλους του φορουμ.μεχρι και ζεβρες με 90 ευρο ,και wild caught

μεσο περου 140 ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως το συγκεκριμένο ψάρι δεν είναι για μόστρα (μιας και το βλέπεις σπάνια), καλό είναι να αποκτήσεις μία ομάδα από αυτά! Δηλαδή;

Λίαν συντόμως όμως, πιθανόν να έχουμε ευχάριστα νέα από το ΑΖ... Λίγη υπομονή και πίστη :thumbup:

Ελπίζουμε για το καλύτερο! :hysterical:

οπιος θελη τον αυγουστο κατεβενο ροδο και θα παρο μαζη μου 15 με 20 πλεκο για εναν φιλο μου.οχι ολα βεβεα αλα αν θελη καπιος μπορο να του στυλο μεσο ροδου σε αθηνα η Θεσσαλονίκη. 8 και 6 ευρο τα δινο

για του φιλους του φορουμ.μεχρι και ζεβρες με 90 ευρο ,και wild caught

μεσο περου 140 ευρο.

Ελπίζω αμα όντως είναι έτσι όπως τα λες να μην χαθούν οι διαφορες ποικιλίες πλεκο απο την αγορα... :hysterical: Η αλήθεια είναι οτι εδώ στην Θεσσαλονίκη μόνο common pleco βλέπεις και μερικές φορές albino.... Και είναι κρίμα γιατί θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία.

Εσύ, τι ψάρια θα φέρεις; Ποια είναι αυτά που δίνεις 6 και 8 ευρώ; Αυτό που λές "μεχρι και ζεβρες με 90 ευρο" πουλάς εσύ απο αναπαραγωγή σου; Αμα μπορείς να μου αναφέρεις μερικά ψάρια που έχεις πετύχει αναπαραγωγές ίσως με ενδιαφέρει καποιο και σου αγοράσω. :bowdown:

Το ενδιαφέρον είναι οτι μπορεί και εγώ να είμαι Ροδο τον Αυγουστο για διακοπες! :bowdown: Ποιες μερες θα πας; Αμα είναι να το κανονίσουμε να βρεθούμε. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

L-270 L-002 L071 θα ειμαι απο 3 μεχρι 24 αυγουστου

εχω και αλα πλεκο αλα δεν ξερο αν θα ειναι ετιμα να ταξιδεπσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ολα πολύ ωραία είναι. Για τρια L-270 (χαρεμάκι) ποσα $$ θες;

Link to comment
Share on other sites

24 ευρο συν τα μεταφορικα και φισικα θα εχεις και δωρακι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλα είναι! Μεχρι τοτε βλέπουμε βέβαια! Θα πρέπει να ετοιμασω και ενυδρείο.

Η μεταφορά πως γίνεται; Με το αεροπλάνο; Χρειαζεται ειδικές αδειες κτλπ; Τόσες μερες πως συντηρούνται τα ψαράκια; Γιατι αμα έρθω θα έρω για μια βδομαδα. (Λεω με εναν φίλο μου 3-10)

Το έχεις ξανακάνει αυτό; Να φέρεις ψάρια απο εκεί;

Link to comment
Share on other sites

To ταξιδη ειναι 5 ωρες .εγω το κανω σινεχια παω και αγοραζω πλεκο απο αλλες πολεις ,και ταξιδι οχτω ωρες.τα ψαρια δεν θα ταιστουν για δυο μερες για να μην βρομεσουν το νερο .οταν θα φτασω ροδο τα ψαρια θα πανε

σε ενυδρειο ενος φιλου μου .τα ψαρια θα τα παρις μαζι σου που ειναι που ειναι το καλιτερο τιν μερα που θα φηγις .αρα δεν χριαζεται να μου πλιροσις μεταφορικα.δεν χριαζεται καπια αδια

Link to comment
Share on other sites

Και τα περνεις μαζι σου στο αεροπλάνο ή στις αποσκευες;

Βασικα εχω ξεχάσει να σε ρωτήσω το ποιο σημαντικό. Σε τι συνθήκες τα έχεις; (ph σκληροτητες κτλπ). Αρχικά, όσο είναι σχετικά μικρά μπορω να τα βάλω σε 65 λίτρα καθαρά μόνα τους; Αμα είναι να αδείασω το ενυδρείο και να αρχίσω να το ετοιμάζω...

Γενικά είναι ευκολά ψαράκια; Γιατί ουσιαστικά θα είναι το πρωτο είδος πλεκο με το οποίο ασχολούμαι και προφανώς δεν θέλω να τα παρω και να μου πεθανουν σε εναν μήνα. Και τα ψάρια είναι κρίμα και οι δικές σου προσπάθειες.....

Υ.Γ. Μπορείς να ξεχωρίσεις αρσενικά/θυληκα;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

ναι θα τα εχω στην βαλιτσα .τα σιγγεκριμενα πλεκο μεγαλονουν σε μικρο ενυδρειο χορις εξωρερικο φυλτρο,τα L-270 δεν προερχονται απο τοσο καθαρα νερα οπος L-066 L-260 L-262. το ΡΗ 7,2 και σκλιροτια 90 χιλογραμαρια.αυτα τα πλεκο ειναι ακομα μικρα οταν θα τα παρεις θα ειναι 4 με 5 εκατοστα και 6 μινον,και μεγαλονου 10 /11 εκατοστα .εγω τα ζευγαροσα προτι φορα σε 60 λυτρα .ναι αυτο θα ηταν καλη υδεα να στροσις το ενυδρειο .σου υπα για δωρο , :helpsmilie:

αν θες εχεις και ενα ζευγαρη L-071 ,6 , 7 εκατοστα και μπορης να τα εχεις με τα 270 .ειναι φοβερο πλεκο ειναι φτιστο ε το L-183 αλα το L-071 δεν μεγαλονη σαν το 183.μπορης να δεις στιν σελιδα μου www.myplecos.webs.com.αν επιβιοσουν στην ροδο δεν θα εχεις προβλημα μετα ,αλα θα τα πουμε και στην ροδο.αυτα τα πλεκο που θα σου φερο θεν υπαρχουν στα μαγαζια πια το ξερις νομιζω και τον οκτομβριο θα κατεβο θεσσαλονηκη για να δω την αδερφη μου και τα πλεκο που θα εχεις και αν θες θα σου φερο και αλα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει συνομιλία μεταξύ δύο χρηστών για παραγγελία, παρακαλώ πολύ να συνεχιστεί μέσω ΠΜ. Και όποιος άλλος ενδιαφέρεται για κάτι από τον djtonyel ας επικοινωνήσει μαζί του μέσω ΠΜ.

Ας μη χαλάσουμε το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως όμως είναι πολλα ψάρια για 65 λίτρα μαζι με το ζευγάρι L-071; Θα είναι 5 ψάρια εκεί μεσα....

Αυτα ποσο τα δίνεις;

Ειδα στο site οτι έχεις και μικρά L-066. Υπάρχει περίπτωση να είναι έτοιμα για ταξίδι αυτα;

Αν ναι προτιμω αυτα που είναι πιο ασπρο-μαυρο. Τα αλλα είναι λιγο "βρωμικο"ασπρο και μαυρο ε; Πιο πολυ καφε αντι για ασπρο; Τουλαχιστον αυτό βλέπω απο τις φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι αν εχεις καλο φυλτραρισμο ανετα πεντε πλεκο.

τα L-071 δωρο κανονικα τα δινο 6 ευρο

Τα L-066 ειναι μικρα και δεν θα ειναι ετιμα για το ταξιδι

και ειναι και πολυ εβεστιτα μπορη τον οκτομβριο αν θες

Link to comment
Share on other sites

Μπαινουν ολα μαζι αυτα; L-071 L-066 L-270?

Μπορει να ζευγαρωσουν μεταξυ τους τα L-066 L-270; Επειδη μοιαζουν και είναι απο την ιδια οικογένεια...

Link to comment
Share on other sites

Παρακάλεσα για κάτι και με αγνοήσατε...

Εδώ μέσα γράψτε ΜΟΝΟ ότι αφορά πληροφορίες ψαριών κι ενυδρείων. Οι προσωπικές συζητήσεις για δοσοληψίες και κόστη δεν αφορούν το σύνολο των αναγνωστών. Αυτό που γίνεται εδώ μέσα για την ώρα αφορά chat και όχι forum.

Φίλε tsoum...

Σύλλεξε πληροφορίες, ρώτα ότι θες και όταν αποφασίσεις στέλνεις ΠΜ στον djtonyel για να ρωτήσεις τα κόστη.

Φίλε djtonyel...

Εφόσον έρχεσαι Ελλάδα (κι εγώ θα λείπω :ninja: ) μπορείς να ανοίξεις ένα τόπικ στις ενυδρειακές αγγελίες γλυκού νερού με λίστα των ψαριών που μπορείς να προμηθεύσεις τους χρήστες του φόρουμ μας και με τις τιμές που τα δίνεις. Αυτό θα εξυπηρετήσει τους πάντες.

Link to comment
Share on other sites

Sorry απλα εφοσον δεν έχει να κάνει μόνο για δοσοληψιες νομιζα οτι...

Π.χ. ηξερες πως ερχεται ψάρι απο άλλη χώρα μέσω αεροπλάνου;

Τωρα να είναι το μισο ποστ εδω και το μισο σε pm ειναι μπερδεμα, μέσω του θεματος αυτού είναι πολυ πιο ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Sorry απλα εφοσον δεν έχει να κάνει μόνο για δοσοληψιες νομιζα οτι...

Π.χ. ηξερες πως ερχεται ψάρι απο άλλη χώρα μέσω αεροπλάνου;

Τωρα να είναι το μισο ποστ εδω και το μισο σε pm ειναι μπερδεμα, μέσω του θεματος αυτού είναι πολυ πιο ευκολο.

To μπερδεμα ποιος το ξεκινησε για να καταληξει το θεμα ετσι;

Για αγορες,πληροφοριες για κοστος ψαριων,και οτιδηποτε σχετικο,παρακαλω πολυ μονο μεσω πμ.

Ολες οι τετοιου ειδους δημοσιευσεις θα διαγραφουν

Link to comment
Share on other sites

Sorry απλα εφοσον δεν έχει να κάνει μόνο για δοσοληψιες νομιζα οτι...

Π.χ. ηξερες πως ερχεται ψάρι απο άλλη χώρα μέσω αεροπλάνου;

Τωρα να είναι το μισο ποστ εδω και το μισο σε pm ειναι μπερδεμα, μέσω του θεματος αυτού είναι πολυ πιο ευκολο.

Ναι ήξερα ότι έρχονται ψάρια με αεροπλάνο, χαίρομαι που εσύ δεν το ήξερες και το έμαθες αλλά όπως και να έχει δεν με πείραξε αυτό. Μάθε ότι πληροφορίες θέλεις από τον Αντώνη (καλά θυμάμαι? :ninja: ) αλλά δεν έχει νόημα να τον ρωτάς πόσο εκείνο και πόσο το άλλο. Καταστάλαξε στο τι θες να κάνεις μέσω των πληροφοριών και στο τέλος στείλε ένα ΠΜ.

Δεν θέλω να το συζητήσουμε περισσότερο. Απλά κόψτε το chat-άρισμα... Απλά!

*edit* Ή στην τελική έχουμε και chat στο φόρου... Χρησιμοποιήστε το!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

:ninja: ..... Περιμενε να τα αποθυκευσω τουλαχιστον...
Link to comment
Share on other sites

Τελοσπαντω, σορρυ για την αναστατωση και παλι.

Μπαινουν ολα μαζι αυτα; L-071 L-066 L-270?

Μπορει να ζευγαρωσουν μεταξυ τους (να υβριδισουν) τα L-066 L-270; Επειδη μοιαζουν και είναι απο την ιδια οικογένεια...

Εδώ τι απαντάτε;

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε;; Τελικα υβριδιζουν ή όχι τα L-066 k ta L-270

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...