Jump to content

Θορυβος απο το εσωτερικο φιλτρου του Juwel


tazman.se

Recommended Posts

Kalimera se olous...!!

Basika den eimai sigouros oti einai to swsto simeio gia auto pou thelw na rwtisw alla gia na kaneis tis katastkeves pou blepw mallon to exeis me to Juwel to 60!!

Pira prosfata ki egw ena kai twra to strwnw alla to thema mou einai oti apo to kouti tou fyltrou akougetai enas bombos sa na syntonizoun ta plastika...

Sto fyltro exw bgalei to teleutaio sfougari kai exw balei kamia 30aria makaronia!!

Akougetai arketa eidika to brady pou epikratei nekriki sigi... :thumbup:

Einai fysiologiko??kamia protasi???

Eyxaristw poly kai sorry gia to megalo post!!! (pou isws einai kai se lathos simeio :bowdown: )

Καλημέρα σε όλους...!!

Βασικά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το σωστό σημείο για αυτό που θέλω να ρωτήσω αλλα για να κανεις τις "κατασκευες" που βλέπω μάλλον το έχεις με το Juwel το 60!!

Πήρα πρόσφατα κι εγώ ένα και τώρα το στρώνω αλλα το θέμα μου είναι ότι από το κουτί του φίλτρου ακούγεται ένας βόμβος σαν να συντονίζουν τα πλαστικά...

Στο φίλτρο έχω βγάλει το τελευταίο σφουγγάρι και έχω βάλει καμια "30αρια" μακαρόνια!!

Ακούγεται αρκετά ειδικά το βραδυ που επικρατεί νεκρική σιγή... :bowdown:

Είναι φυσιολογικό?? καμια πρόταση???

Ευχαριστώ πολύ και sorry για το μεγάλο post!!! (που ίσως είναι και σε λάθος σημείο :hysterical: )

***Mod Note***

Το ποστ μεταφραστηκε στα Ελληνικα και μεταφερθηκε στη σωστη κατηγορια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24122

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36642

Ευχαριστω για την κατανοηση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

1. Το φιλτρο το δουλεψες καθουλου πριν του αλλαξεις υλικα?

Θελω να πω, εκανε θορυβο και πριν την αλλαγη υλικων?

2. Ποια ειναι η σειρα υλικαων απο πανω προς τα κατω, και τι ακριβως υλικα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δουλεψα καθόλου με το σφουγγαρι...σωστη ερωτηση ομως...

Βασικα ομως νομιζω να ειναι θεμα σφουγγαριου διοτι δεν ο ηχος μοιαζει σαν συντονιζοθν τα πλαστικα η να ακουγεται πολυ το μοτερ!!

Τα υλικά απο πανω προσ τα κατω ειναι τα εργοστασιακα:

1. Pre-Filter Wool Pad (white)

2. Active Carbon Sponge (black)

The black activated carbon sponge sits on top of the blue coarse filter sponges, and

removes chemical impurities from the water, which cannot be removed biologically.

3. Nitrate Removal Sponge (green)

4. Filter Sponge Fine (blue) το οποιο μου ειπαν απο το pet shop να βγάλω αν θελω και να βάλω το μακαρονι!!

απο οτι εχω ψαξει και εχω διαβασει θα πρεπει και θα ηταν καλυτερα να αλλξω και το Active Carbon Sponge (black) σχετικα αμεσα και να βάλω κανονικο ανθρακα...σωστα???

Τι γινεται ομως με το θορυβο??παιζει να ακουγεται τοσο πολυ το μοτερακι??

ολα λειτουργουν κανονικοτατα και ηδη εχω σωστες μετρησεις (εχω και 1 20l οποτε ξερω λιγο απο μετρησεις κλπ...)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλυτερα να εβγαζες ανθρακα και πρασινο σφουγγαρι και να εβαζες μακαρονι.

Να ειναι δλδ στη μεση το βιολογικο υλικο (filter pad, μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι, μακαρονι, μπλε ψιλοτρυπο σφουγγαρι)

Δοκιμασε σε μια λεκανη την αντλια να δεις αν κανει μονη της θορυβο.

Δες αν εχει μαζεψει μεσα σκουπιδι και καθαρισε τη.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι χαλαρα τα υλικα τοποθετημενα μεσα στο φιλτροκούτι και να συντονιζει το μακαρονι?

Μου το εκανε μια φορα σε ενα μικρο φιλτρακι και εβαλα ενα σφουγγαρι να "σφιξουν" τα υλικα και σταματησε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δουλεψα καθόλου με το σφουγγαρι...σωστη ερωτηση ομως...

Βασικα ομως νομιζω να ειναι θεμα σφουγγαριου διοτι δεν ο ηχος μοιαζει σαν συντονιζοθν τα πλαστικα η να ακουγεται πολυ το μοτερ!!

Τα υλικά απο πανω προσ τα κατω ειναι τα εργοστασιακα:

1. Pre-Filter Wool Pad (white)

2. Active Carbon Sponge (black)

The black activated carbon sponge sits on top of the blue coarse filter sponges, and

removes chemical impurities from the water, which cannot be removed biologically.

3. Nitrate Removal Sponge (green)

4. Filter Sponge Fine (blue) το οποιο μου ειπαν απο το pet shop να βγάλω αν θελω και να βάλω το μακαρονι!!

απο οτι εχω ψαξει και εχω διαβασει θα πρεπει και θα ηταν καλυτερα να αλλξω και το Active Carbon Sponge (black) σχετικα αμεσα και να βάλω κανονικο ανθρακα...σωστα???

Τι γινεται ομως με το θορυβο??παιζει να ακουγεται τοσο πολυ το μοτερακι??

ολα λειτουργουν κανονικοτατα και ηδη εχω σωστες μετρησεις (εχω και 1 20l οποτε ξερω λιγο απο μετρησεις κλπ...)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Καλησπερα και καλως ηρθες στη παρεα μας,

Το μπλε σφουγγαρι ειναι το μονο σφουγγαρι που πρεπει να αφησεις, ειναι για να κραταει τα υπολοιματα τροφων,τα αποριματα των ψαριων και τυχων φυλλα που μπορει να περασουν.

Αυτα που πρεπει να αφερεθουν ειναι το μαυρο και το πρασινο οπου τα αφηνουμε μεσα μονο τις πρωτες 4-5 μερες του στρωσιματος για να κρατησουν ανεπιθυμητες ουσιες που ισως υπαρχουν.

Αρα τα υλικα που θα πρεπει να εχεις μετα απο 4-5 μερες ειναι το λευκο κομματι υαλοβαμβακα,το μπλε σφουγγαρι και στον υπολοιπο χωρο οσο περισσοτερο "βιολογικο" μακαρονι χωραει(πχ siporax mini η' siporax).

Στο pet shop μαλλον εννοουσαν οτι αν θες μπορεις να αντικαταστησεις το μπλε σφουγγαρι με "μηχανικο" μακαρονι που δεν νομιζω να χρειαζεται σε τετοια φιλτρα με μικρο ογκο υλικων,το μπλε σφουγγαρι κανει πολυ καλη δουλεια και ποιανει πολυ λιγοτερο χωρο με αποτελεσμα να κερδιζεις χωρο για βιολογικο υλικο.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μου λετε οτι κανονικα δε θα επρεπε να ακουγεται τιποτα σε φυσιολογικες συνθήκες??

Το μοτερακι δλδ ειναι εντελως αθορυβο?? :bowdown:

Μαλλον με βλεπω να δοκιμαζω το μοτερακι εκτος για να τσεκαρς τον ηχο... :thumbup:

Σχετικα με τα υλικα που θα ππεπει να αφησω και να αφαιρεσω...αν καταλαβα σωστα, για να μην κανω και καμια πατατα,

1. Αφηνω το μπλε σφουγγαρι μονο (στη μεση)??

2. γεμιζω τα υπολοιπα μερη με μακαρονι??

3. Να μη βαλω καθόλου ενεργό ανθρακα?? τετοιου τυπου δλδ... (http://www.cheapet.gr/catalog/product_info.php/cPath/112_114_155/products_id/435)

προτεινετε κατι εξτρα??

Link to comment
Share on other sites

Η ροη στο φιλτρο ειναι απο πανω προς τα κατω.

Βαζεις (απο πανω προς τα κατω) filter pad (μηχανικο) > μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι (μηχανικο) > μακαρονι (βιολογικο) > μπλε ψιλοτρυπο σφουγγαρι (μηχανικο-βιολογικο)

Τα εχεις αυτα τα υλικα?

ΥΓ ανθρακας δεν ειναι απαραιτητος συν οτι θελει συχνα αλλαγη. Αν εχεις φυτα ή τυρφη δεν θελει καθολου. Ειναι για ειδικες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω αυτα:

- 1 white filter wool

- 1 carbon sponge, packaged

- 1 green nitrate remover sponge

- 1 blue filter sponge fine

Που ειναι κι αυτα που εχει μεσα το πακετο... ( http://www.juwel-aquarium.de/data/Pdf/GBW-.../Rekord_600.pdf )

Αν χρειαζεται κατι ακομα μπορει να αγοραστει απο το pet shop ομως... :thumbup:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

Πανω πανω το filter pad,

βγαλε τον μαυρο του ανθρακα και ανεβασε στη θεση του το πρασινο (θα εκτελει χρεη μπλε χοντροτρυπου).

Μετα βαλε το μακαρονι.

Κατω κατω ασε το μπλε σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Σα να μειωθηκε λιγο ο θορυβος οποτε νομιζω οτι ετσι ειναι και δε θα πρεπει να περιμενω να σταματησει να ακουγεται εντελως....

Τωρα ανεβαζουμε θερμοκρασιες ομως οποτε...ετσι κι αλλιως θα εχω θορυβο απο τα ανεμιστηρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...