Jump to content

αγορα φωτιστικου με Led


τραπεζιτης

Recommended Posts

παιδια καλησπερα μετα και το σημερινο λογαριασμο της ΔΕΗ δεν παει αλλο 460 ευρω ο εκκαθαριστικος .Παω για φωτιστικο με led εχω βρει ενα της pacific sun το ξερει κανεις η γνωριζει κανεις κατι αλλο :thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ποσες λαμπες των ποσων βατ και ποσες ωρες αναβεις φιλε μου...?

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω, αλλά πρόσφατα και εγώ έβαλα Led ταινίες, αντικαθιστώντας τις 2 λευκές προβληματικές Τ5 (39 watt έκαστη)

Τα led που έβαλα είναι τρεις ταινίες του ενός μέτρου με ψυχρό λευκό 14,4 watt ανά μέτρο, 6000-7000Kelvin, 1080-1270 lumen και δυο μπλε, πάλι στα 14,4 watt, 450-450 lumen. H γωνία φωτισμού είναι 120 μοίρες.

Αν και είναι σχετικά πρόσφατη η αλλαγή, από το λίγο που παρατήρησα στη συμπεριφορά των κοραλλιών είναι πολύ καλύτερα απ ότι με τις Τ5.

Υπ όψιν έχω επί το πλείστον μαλακά κοράλλια και πολύ λίγα εύκολα σκληρά.

Όλα ανοίγουν καλύτερα και περισσότερο.. και ο φωτισμός μου οπτικά τουλάχιστον δείχνει πιο ισχυρός.

Κάποια άλλα θετικά στοιχεία που παρατήρησα είναι ότι μειώθηκε αισθητά το κυανοβακτύριο που έκανε την εμφάνισή του... και φυσικά την διάρκεια ζωής των led... 50.000 ώρες !!!

Ένα άλλο στοιχείο άξιο προσοχής είναι ότι ναι μεν παράγουν περισσότερη θερμότητα απ ότι οι Τ5 που είχα, αλλά αυτή η θερμότητα δεν εκπέμπετε !!!

Και το διαπίστωσα αυτό από τη θερμοκρασία του ενυδρείο και τη λειτουργία των ανεμιστήρων.

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος και την ίδια αίσθηση έχουν μάλλον και τα κοράλλια μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο στοιχείο άξιο προσοχής είναι ότι ναι μεν παράγουν περισσότερη θερμότητα απ ότι οι Τ5 που είχα, αλλά αυτή η θερμότητα δεν εκπέμπετε !!!

Και το διαπίστωσα αυτό από τη θερμοκρασία του ενυδρείο και τη λειτουργία των ανεμιστήρων.

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος και την ίδια αίσθηση έχουν μάλλον και τα κοράλλια μου !!!

Αυτο που γραφεις δεν στεκει λογικα. Πως γινεται να παραγουν περισσοτερη θερμοτητα αλλα να μην εκπεμπεται;

Μηπως εννοεις οτι η θερμοτητα φευγει προς την πισω (προς τα πανω) και οχι προς το ενυδρειο;

Ποια LED-ταινια αγορασες; Κοστος;

Πολυ θα ηθελα να εβλεπα απο κοντα το φωτιστικο σου, εχεις κανει καποια παρουσιαση;

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις ενα λινκ επειδη ενδιαφερομαι και εγω?

Link to comment
Share on other sites

εγω γνωριζω ολα τα θετικα που ανεφερε ο φιλος αιολος απλως να επισημανω οτι τα λεντ υποφερουν στην πλακετα τους η οποια ''πυρωνει'' και ευκολα καιγεται,τουλαχιστον σε πολλα φωτιστικα πρωτης γεννιας.....

αν διορθωθει αυτο τοτε ολοι βουρ για φθηνα φωτιστικα και χωρις τις ετησιες αλλαγες σε λαμπες....

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω, αλλά πρόσφατα και εγώ έβαλα Led ταινίες, αντικαθιστώντας τις 2 λευκές προβληματικές Τ5 (39 watt έκαστη)

Τα led που έβαλα είναι τρεις ταινίες του ενός μέτρου με ψυχρό λευκό 14,4 watt ανά μέτρο, 6000-7000Kelvin, 1080-1270 lumen και δυο μπλε, πάλι στα 14,4 watt, 450-450 lumen. H γωνία φωτισμού είναι 120 μοίρες.

Αν και είναι σχετικά πρόσφατη η αλλαγή, από το λίγο που παρατήρησα στη συμπεριφορά των κοραλλιών είναι πολύ καλύτερα απ ότι με τις Τ5.

Υπ όψιν έχω επί το πλείστον μαλακά κοράλλια και πολύ λίγα εύκολα σκληρά.

Όλα ανοίγουν καλύτερα και περισσότερο.. και ο φωτισμός μου οπτικά τουλάχιστον δείχνει πιο ισχυρός.

Κάποια άλλα θετικά στοιχεία που παρατήρησα είναι ότι μειώθηκε αισθητά το κυανοβακτύριο που έκανε την εμφάνισή του... και φυσικά την διάρκεια ζωής των led... 50.000 ώρες !!!

Ένα άλλο στοιχείο άξιο προσοχής είναι ότι ναι μεν παράγουν περισσότερη θερμότητα απ ότι οι Τ5 που είχα, αλλά αυτή η θερμότητα δεν εκπέμπετε !!!

Και το διαπίστωσα αυτό από τη θερμοκρασία του ενυδρείο και τη λειτουργία των ανεμιστήρων.

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος και την ίδια αίσθηση έχουν μάλλον και τα κοράλλια μου !!!

Aν και δεν εχω παρει ακομα led,μετα απο διαβασμα σε διαφορες ερωτησεις και θεματα περι led θυμαμαι χαρακτηριστηκα οτι θα πρεπει να ειναι υπο γωνια 60 μοιρες περιπου,λογικα για να αποδιδουν καλυτερα στα φυτα η' τα κοραλια,μαλλον η διαφορα στις μοιρες ειναι σαν τους ανακλαστηρες στις Τ5 και Τ8,κλεινεις τη δεσμη και τη κατευθυνεις εκει που θες χωρις να χανετε δεξια αριστερα εκτος ενυδρειου.

Οι 120 μοιρες ηταν επιλογη σου για καποιο λογο η' απλα ετυχε να παρεις 120 μοιρες;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη από φυσική δεν γνωρίζω αλλά αυτό που λες μου φαίνεται λογικό...ότι φεύγει προς τα πίσω.. στο καπάκι κρατάς ζεστό φαγητό !!!

Από τα elektronik.gr έχει πολλούς τύπους, τα δικά μου είναι των 14.4watt

Στην ουσία απλά κόλλησα τις ταινίες led στο καπάκι. (είναι από αλουμίνιο)

Αν θέλεις να ανεβάσω κάποιες φώτο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσαν ώστε να καταλάβει κάποιος τον φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Θα καταλαβαιναμε πολλα εαν μπορουσες να βαλεις δυο φωτογραφιες με τον παλιο και τον καινουργιο φωτισμο. Για να υπαξουν συγκρισιμα αποτελεσματα χρειαζεται φωτογραφικη μηχανη που μπορεις να ρυθμισεις τις παραμετρους (κλειστρο, ISO, χρονο εκθεσης) για να ταβηξεις δυο ακριβως ιδιες φωτογραφιες ωστε να μπορεσουμε να συγκρινουμε την φωτεινοτητα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο παλιός φωτισμός δεν υφίσταται πια και ότι φωτογραφίες είχαν τραβηχτεί ήταν στο αυτόματο οπότε δύσκολα να συγκρίνει κάποιος τρίτος που δεν το έχει δει "ζωντανά" πριν και μετά...

Πάντως ένα σχόλιο του Andrea Kika που είχε αυτή τη ευκαιρία ήταν, ότι όντως είναι πιο φωτεινό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο παλιός φωτισμός δεν υφίσταται πια και ότι φωτογραφίες είχαν τραβηχτεί ήταν στο αυτόματο οπότε δύσκολα να συγκρίνει κάποιος τρίτος που δεν το έχει δει "ζωντανά" πριν και μετά...

Πάντως ένα σχόλιο του Andrea Kika που είχε αυτή τη ευκαιρία ήταν, ότι όντως είναι πιο φωτεινό.

κανεις καλο καφε για να περασω απο βδομαδα...?? :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτό που αναφέρει ο klaz για την πλακέτα είναι όντως έτσι... σε μια ταινία δημιουργήθηκε πρόβλημα καίγοντας τα 3 πρώτα led.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης λεντοταινίας είναι ότι έχει 4 ακροδέκτες.... η κάθε μονάδα Led αποτελείται από 3 λεντάκια και από τους ακροδέκτες επιλέγεις αν θα συνδεθούν όλα (14.4 watt) ¨η μέρος απ αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Πως τον πίνεις να τον ετοιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι θα βγει κάποιο συμπέρασμα από τη φωτογραφία που ανεβάζω, απλά να δείτε τη τοποθέτηση.

Μια λευκή από τις ταινίας δεν ανάβει.. έχει αρχίσει ο κύκλος ανατολής - δύσης !!!

post-13206-1276281522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποσες λαμπες των ποσων βατ και ποσες ωρες αναβεις φιλε μου...?

παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον ,λοιπον το φωτιστικο εχει 3 mh 14.000 που αναβουν 10 ωρες και 2 μπλε 80w η καθε μια που αναβουν μαζι αλλα και δυο ωρες παραπανω. εχω μετρησει την καταναλωση και ειναι περιπου 70 ευρω το μηνα επι 12 μηνες 840 ευρω.το φωτιστικο που λεω κοστιζει 1700 ευρω με καταναλωση 240w για 4 ωρες και μετα κανει διαφορα συννεφιες κυκλο φεγγαριου κλπ και πεφτει περιπου στο μισο εαν βαλεις την μειωση του ρευματος το οτι δεν αλλαζεις led παρα μονο εαν καουν οτι η θερμοκρασια που βγαζουν ειναι περιπου το 1/3 απο τις mh δεν το συζηταμε.αυτο που δεν ξερω ειναι εαν εχουν προβλημα τα κοραλλια με το φωτισμο led και εαν υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα απο αυτο το pacific sun.

Link to comment
Share on other sites

καλη η σχεψη σου για οικονομια αλλα πιστευω πως αναβεις παρα πολλες ωρες τις μεταλλου.εγω που εχω 2χ150 μεταλλου και 2χ54τ5,αναβω 6 ωρες τις μεταλλου και 10 ωρες τις τ5 με καλα αποτελεσματα.το δε ρευμα που φοδευω ειναι μακραν χαμηλοτερο αποπ το δικο σου.....

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η καλύτερη πρόταση αυτή τη στιγμή στη αγορά ολοκληρωμένου φωτιστικού με leds είναι το κινέζικο maxs

αξιοπρεπής κατασκευή και επαρκής δυνατότητα προγραμματισμού

εύκολα αντικαταστήσιμα leds

αν θέλεις <τα χώνεις > παραπάνω και το παραγγέλνεις με cree leds 50000 ώρες λειτουργίας

τα κινέζικα leds έχουν 10000 ώρες λειτουργίας ( περίπου* ) είναι λίγο πιο αδύναμα σε απόδοση από τα cree αλλά είναι στα 14000Κ

τα cree ειναι 7500Κ και για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα σε Κ με το κινέζικο ,αναγκαστικά μπαίνουν πιο πολλά μπλε leds οπότε δεν επωφελείσαι τη παραπάνω δύναμη των cree

* 1. Tα 3 Watt White θέλουν αλλαγή μετά από 24 μήνες

2. Tα 3 Watt Blue >> 30 >>

3. Tα 30 Watt White >> 18 >>

οι τιμές για τα ανταλλακτικά είναι 15 ευρώ περίπου για τα 3 watt και 35 ευρώ για τα 30 watt

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"νομίζω ότι η καλύτερη πρόταση αυτή τη στιγμή στη αγορά ολοκληρωμένου φωτιστικού με leds είναι το κινέζικο maxs"

εχεις λινκ φιλε salTasos ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω το pasific sun εδώ και δύο μήνες (120 w σε ενυδρείο 100*50*55 με sps και lps )και είμαι αρκετά ικανοποιημένος

Link to comment
Share on other sites

Τα led που έβαλα είναι τρεις ταινίες του ενός μέτρου με ψυχρό λευκό 14,4 watt ανά μέτρο, 6000-7000Kelvin, 1080-1270 lumen και δυο μπλε, πάλι στα 14,4 watt, 450-450 lumen. H γωνία φωτισμού είναι 120 μοίρες.

Καλησπέρα.

Το ενυδρείο μου είναι παρόμοιο με το δικό σου σε απαιτήσεις

120χ40χ50

Τώρα έχει 4χ54 Τ5

Έχω βρει τα αντίστοιχα led που έχεις και εσύ....25€/μ

1m = 14Watt

6400-7000k

5050 SMD Ευκαμπτη ταινια Led Aδιάβροχη-Αυτοκολιτη

Χρώμα: Ψυχρο Λευκο 7000k

Ποσότητα LED: 60 Leds - SMD 5050 / μέτρο

Διαστασεις L × W (mm): 1000 * 10

Τάση Driver: 12v

Φωτεινότητα (LM / Meter): 240Lm

Γωνία Φωτισμου: 120 °

Μήκος Κύματος: 6400-7000Κ

Κατανάλωση ισχύος (W) :4.08-4 0.56

Υλικό:Αυτοκολιτη ταινια 3Μ- FPC + PVC

Αδιαβροχη: IP65

Κοβεται ανα 3 led

Αρχικη συσκευασια: 5 μετρα

Σκέφτομαι σοβαρά να το επιχειρήσω μετά την 370€ ΔΕΗ.

Δεν κατάλαβα ακριβός την σύνθεση σου...ποσά λευκά, ποσά μπλε και ποσά ζεστά (κιτρινωπά)??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...