Jump to content

Τα ψαρια στον αφρο....


Recommended Posts

Γεια σας. Από χτες έχω παρατηρήσει ότι όλα τα ψάρια μου ανεβαίνουν στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνουν τα στόματα τους σαν να αναπνέουν. Τους έκανα μια αλλαγή νερού εχτες , έκανα μετρήσεις και το μονό που έχω είναι αυξημένα νιτρικά αλλά αυτό είναι καιρό και η θερμοκρασία λόγο ζεστής είναι στους 28 βαθμους. Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δειχνει ελειψη οξυγονωσης.

Εχεις αρκετη αναταραξη στην επιφανεια;Δουλευει καποια αεραντλια;

Πες μας περισσοτερα πραγματα για το ενυδρειο σου...................

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το φιλτρο σου να κανει αναταραξη στην επιφανεια και αν εχεις και αεραντλια βαλτη στο full.

Link to comment
Share on other sites

καλο εξαερισμο,αν εχεις καμμια αεραντλια βαλτην .θα βοηθησει αρκετα.

μικρες αλλαγες νερου θα φρεσκαρουν και προσπαθησε να ψυξεις το ενυδρειο σου βαζοντας ανεμιστηρακια να χτυπανε την επιφανεια.....

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 350 λίτρα με αφρικανες. Το πρόβλημα το εστιάζω στο ότι είχα ξεχάσει το ένα φίλτρο το εξωτερικό κλειστό και δούλευε μονό το εσωτερικό και εχτες που το πήρα χαμπάρι όταν πήγα να αλλάξω το νερό είδα ότι λογω τον στάσιμων νερών μύρισε. Όπου το έπλυνα και έφυγε η βρωμά και μετά το έβαλα να δουλέψει. Αεραντλία έχει και δουλεύει στο φουλ. Όσο για τα ανεμηστηρακια θα του βάλω 2 το έχω προβλέψει μιας και το ενυδρείο είναι ιδιοκατασκευη. Ρώτησα και κάποιον γνωστό και μου είπε να ρίξω και 3 κουταλιές αλάτι στο ενυδρείο. Αυτό που βοηθαει?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 350 λίτρα με αφρικανες. Το πρόβλημα το εστιάζω στο ότι είχα ξεχάσει το ένα φίλτρο το εξωτερικό κλειστό και δούλευε μονό το εσωτερικό και εχτες που το πήρα χαμπάρι όταν πήγα να αλλάξω το νερό είδα ότι λογω τον στάσιμων νερών μύρισε. Όπου το έπλυνα και έφυγε η βρωμά και μετά το έβαλα να δουλέψει. Αεραντλία έχει και δουλεύει στο φουλ. Όσο για τα ανεμηστηρακια θα του βάλω 2 το έχω προβλέψει μιας και το ενυδρείο είναι ιδιοκατασκευη. Ρώτησα και κάποιον γνωστό και μου είπε να ρίξω και 3 κουταλιές αλάτι στο ενυδρείο. Αυτό που βοηθαει?

Ποσο καιρο ηταν κλειστο το φιλτρο και πες μου οτι δεν το επλενεις με νερο βρυσης?

Για το αλαλτι δεν ισχυει, δεν το εχω ακουσει ποτε.

Καλυτερα μην το ριξεις γιατι περισσοτερο κακο θα προκαλεσεις παρα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο ηταν κλειστο το φιλτρο και πες μου οτι δεν το επλενεις με νερο βρυσης?

Για το αλαλτι δεν ισχυει, δεν το εχω ακουσει ποτε.

Καλυτερα μην το ριξεις γιατι περισσοτερο κακο θα προκαλεσεις παρα καλο.

[/quote

δεν το ανοιξα το φιλτρο απλα του ανοιξα της βανες και εφυγε το νερο και μετα το ξανα γεμησα με νερο και το συνδεσα. Τωρα του εκανα μια αλλαγη νερου και τα ψαρια κινουντε φυσιολογικα δεν ειναι στην επιφανεια.. Οσο για το αλλατι μου το ειπε ατομο που εχει μαγαζι με ενυδρεια.. για να το πει μαλλον κατι θα ξερει πιστευω?

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπε καποιο συγκεκριμενο αλατι?

οχι απλα 2-3 κουταλιες αλατι

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα 2-3 κουταλιες αλατι

Υπαρχει ενυδρειακο αλατι για αλλες ομως περιπτωσεις.

Μην βαλεις αλατι, απλως κανε κατι με την οξυγονωση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο να κανω εχω μια αεραντλια της eheim μεγαλη και μια μεγαλη πετρα οπου βγαζει αερα. Τα ψαρια μετα την αλλαγη που τους εκανα πριν καμια ωρα ειναι μια χαρα δραστηρια. Τωρα φτιαχνω μια κατασκευη ωστε να χτυπανε 2 ανεμηστηρες 120χ120 απο υπολογιστη το νερο ωστε να εχω και ψυξη και πιο μετα θα βαλω και αλλους δυο για κυκλοφορια του αερα στο χωρο του ενυδρειο ετσι οπου ο ενας θα φυσαει στον χωρο του ενυδρειο και ο αλλος προς τα εξω.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ενημερωσε μας για την εξελιξη.....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...