Jump to content

νεο μεσογειακό ενυδρείο...


Recommended Posts

γειά σας και πάλι απο θεσνίκη με μερικές ερωτήσεις....ξεκίνησα με το καινούριο,΄τελικά με βυθό σπασμένο κοράλι....έβαλα λίγο βράχο στην αρχή,και καναδυό τραγάνες,,έχω βάλει μιά πέρκα,που τρέφεται κανονικά απο την αρχή,και τον σκορπιό που είχα στο μικρό και δείχνει να το απολαμβάνει...μερικούς ερημίτες,και ένα κομάτι κοράλι,που εδώ και δυό βδομάδες που το έχω δέν δείχνει να έχει πρόβλημα,παρά τους 26 βαθμούς που έχει το ενυδρείο μου μόνιμα τώρα με τις ζέστες.στέλνω φωτό,αν ξέρει κανείς τίποτα για αυτό να μου πει ...χρειάζεται επιπλέον τάισμα;το έχει κανεις άλλοσ στο ενυδρείο του και του δημιούργησε πρόβλημα;περιμένω απάντηση ,ευχαριστώ εκ των προτέρων...τιμές κανονικές,θερμοκρασία 26.σκίμερ ακόμα δεν έβαλα.post-793-1153674119_thumb.jpgpost-793-1153674237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε kantsi

Το κοράλλι που ψάρεψες ανήκει στα σκληρά LPS κοράλλια της Μεσογείου, που τα συναντούμε σε πολλές περιοχές της χώρας μας.

Είναι συγγενές είδος με την Galaxea. Η βασική διαφορά, με το αντίστοιχο τροπικό, οφείλεται στο ότι δεν είναι φωτοσυνθετικό κοράλλι.

Απ΄ότι καταλαβαίνεις χρειάζεται συστηματική χορήγηση τροφής, υπο μορφή πλαγκτονικού αιωρήματος.

Η θέση που το έχεις δεν είναι η ιδανική, γιατί δεν θέλει απ' ευθείας φωτισμό. Πρέπει να τοποθετηθεί στη σκιά μεγαλύτερων βράχων ή σε σπηλιά με μεγάλη ροή νερού.

Ανοίγει τους πολύποδές του, κατά τη διάρκεια της νύχτας και μόνο, όπου και αναζητεί τροφή. Όταν υπάρχει έστω και ελάχιστος φωτισμός, παραμένει κλειστό. Οι πολύποδες αναπτύσσονται σε κάθε κεφαλή-κορώνα και είναι λεπτοί και διάφανοι. Σε πλήρη έκταση το κοράλλι μοιάζει με μαλλιαρή μπάλα. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, όπου το κοράλλι είναι κλειστό η κάθε κεφαλή εμφανίζει μια άσπρη- ροζ μεμβράνη.

Αν δεν υπάρχει η μεμβράνη αυτή και το χρώμα των κεφαλών είναι σκούρο καφέ, τότε το κοράλλι είναι νεκρό. Αν είναι άσπρη δηλώνει ότι η συγκεκριμένη κεφαλή νεκρώθηκε πρόσφατα.

Για να βεβαιωθείς ότι είναι ζωντανό, θα πρέπει να το παρατηρήσεις τη νύχτα στο απόλυτο σκοτάδι, με τη βοήθεια φακού.

Το περιβάλλον του ενυδρείου σου είναι απίθανο να διατηρήσει τέτοιου είδους ευαίσθητα κοράλλια.

Αν θέλεις να προσπαθήσεις να διατηρήσεις ζωντανά τέτοια ή παρόμοια κοράλλια, τότε θα πρέπει να βελτιώσεις κατά πολύ το σύστημά σου. Μεγαλύτερη ποσότητα ζωντανού βράχου, δημιουργία σκιερών περιοχών, μεγάλη κυκλοφορία, skimmer και πλήρη απουσία νιτρικών αλάτων όπως και συστηματικό τάισμα με πιπέτα στο ενυδρείο ή ακόμη καλύτερα εκτός ενυδρείου, είναι από τα πιο βασικά.

Εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου. Αν δεν πάνε, όμως τα πράγματα και τόσο καλά αυτή τη φορά, θα σε συμβούλευα να βελτιώσεις πρώτα το σύστημά σου, όπως προανέφερα και κατόπιν να ξαναπροσπαθήσεις.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι καλό ξεκίνημα στο μεσογειακό σου ενυδρείο. :lmao:

Σχετικά με τα ψάρια που έχεις επιλέξει με φοβίζει αρκετά η πέρκα μιας και συγκαταλέγεται στους θηρευτές κάτι που σε περιορίζει αρκετα.Ασπονδυλα όπως οι γαρίδες αλλά και μικρότερα ψάρια μπορεί να καταλήξουν στο στόμα της.

Για το setup σου τώρα εφόσον θέλεις να κρατήσεις και κοράλλια από την μεσόγειο μας θα πρέπει άμεσα αρχικά να προσθέσεις μπόλικο ζωντανό βράχο όσο μπορείς πιο πορώδες έτσι ώστε αφενός να ενισχύσεις την βιολογία σου αλλά και αφετέρου να δημιουργήσεις θέσεις για τα κοράλλια σου και κρυψώνες για τα ψάρια σου.Μεχρι να βάλεις skimmer κάτι που είναι απαραίτητο έτσι ώστε να έχεις ένα επιτυχημένο ενυδρείο θα πρέπει να πραγματοποιείς μεγάλες αλλαγές νερού και στο φίλτρο σου να υπάρχει η παρουσία αρκετής ποσότητας ενεργού άνθρακα καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο που διαθέσατε,ήσασταν πλήρως κατατοπιστικοί,συγνώμη αν λόγω άγνοιας δημιούργησα πρόβλημα στο forum.Πιστεύω ότι με την βοηθεια σας θα βελτιωθεί το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε νέο μεσογειακό ενυδρείο συμβάλει έμμεσα στο να ξεδιαλύνουμε όλοι μας αυτό το αδικημένο κομμάτι του Θαλασσινού ενυδρείου που όμως είναι μοναδικό και με καλό στήσιμο δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα αντίστοιχο τροπικό είτε σε ψάρια είτε σε κοράλια. Είναι χαρά μας να μοιράζεσαι της απορίες σου αλλά και την εξέλιξη του ενυδρείου σου μαζί μας και όπου μπορούμε να βοηθάμε. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γειά σας και καλή χρονιά σε όλους.....λόγω πολλών υποχρεώσεων και αρκετής αμέλειας απουσίασα αρκετά απο το φόρουμ...παραθέτω εδώ την πορεία του ενυδρείου μου...το κοράλι πέθανε τελικά,τα ψάρια δεν παρουσίασαν πρόβλημα,παρόλο που σε κάποιο σημείο το καλοκαιράκι η αλατότητα μου ξέφυγε λόγω εξάτμισης...δείχνουν και τρέφονται καλά...σκίμερ ακόμα δεν έχω,αλλαγές κάνω περίπου μιά φορά το μήνα γύρω στα 40 λ'ιτρα,θάλασα.εδώ και κανα δυό βδομάδες μου εμφανίστηκε μοβ άλγη και μου κάλυψε τον ένα βράχο.ειναι επικίνδυνο για τα ψάρια; άν ναι πώς θα το καταπολεμήσω;ενεργό άνθρακα έβαλα στο σαμπ πρίν κανα μήνα.χαιρετώ και καλή χρονιά,και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις αποντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας και καλή χρονιά σε όλους.....λόγω πολλών υποχρεώσεων και αρκετής αμέλειας απουσίασα αρκετά απο το φόρουμ...παραθέτω εδώ την πορεία του ενυδρείου μου...το κοράλι πέθανε τελικά,τα ψάρια δεν παρουσίασαν πρόβλημα,παρόλο που σε κάποιο σημείο το καλοκαιράκι η αλατότητα μου ξέφυγε λόγω εξάτμισης...δείχνουν και τρέφονται καλά...σκίμερ ακόμα δεν έχω,αλλαγές κάνω περίπου μιά φορά το μήνα γύρω στα 40 λ'ιτρα,θάλασα.εδώ και κανα δυό βδομάδες μου εμφανίστηκε μοβ άλγη και μου κάλυψε τον ένα βράχο.ειναι επικίνδυνο για τα ψάρια; άν ναι πώς θα το καταπολεμήσω;ενεργό άνθρακα έβαλα στο σαμπ πρίν κανα μήνα.χαιρετώ και καλή χρονιά,και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις αποντήσεις.

καλή χρονιά!!!

αν είναι σαν <σουβάς > και δεν μοιάζει με φύκι είναι ασβεστιακή άλγη κοραλίνη και μας αρέσει στα θαλασσινά ενυδρεία.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς επανήλθες αγαπητέ Φίλε kantsi και καλή χρονιά.

Χαίρομαι ιδιαίτερα, που το Μεσογειακό σου ενυδρείο συνεχίζει την πορεία του. Ελπίζω και εσύ να επανέλθεις ζεστά στο χόμπι μας.

Όσον αφορά το κοράλλι σου, ήταν σίγουρο ότι θα έχει άσχημο τέλος, αν δεν ήταν νεκρό από την αρχή, γιατί όπως έχουμε ξαναπεί, πρόκειται για ετερότροφο κοράλλι, που απαιτεί τάισμα αλλά και πολύ καλές συνθήκες και παραμέτρους νερού.

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ για να εντοπίσουμε το είδος της άλγης. Αν πρόκειται για χτισμένη άλγη, όπως προανέφερε ο Φίλος μας salTasos, τότε πρόκειται για είδος ασβεστιακής άλγης και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, εκτός αν σου φαίνεται άσχημη από αισθητικής πλευράς.

Αν, όμως, είναι σαν μαλακό επίχρισμα, που διαλύεται εύκολα με λίγη παραπάνω ροή νερού ή και με το χέρι σου, πιθανά να οφείλεται σε κάποιο άλλο είδος άλγης, λόγω της παραμέλησης του ενυδρείου σου για κάποιο διάστημα.

Αν έχει πέσει η ένταση των λαμπών ή της είχες κλειστές για αρκετό διάστημα ή με μικρή φωτοπερίοδο, είναι πιθανό να εμφανιστεί τέτοιου είδους άλγη.

Θα σου πρότεινα εκτός από τον ενεργό άνθρακα που έβαλες, να προσθέσεις και αντι P-Si, να βελτιώσεις όσο γίνεται την κυκλοφορία του νερού γύρω από το βράχο και στην επιφάνεια και να ανάβεις κανονικά τις λάμπες ή και να τις αντικαταστήσεις αν είναι πολύ παλιές.

Καλό θα ήταν να προχωρήσεις στην εγκατάσταση ενός skimmer, ώστε να τελειοποιηθεί το σύστημά σου.

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την εξέλιξη του ενυδρείου σου και φωτογραφίες.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλη χαρα ειδα την επιστροφη σου στο forum...

Περιμενουμε φωτογραφιες και την ενεργη συμμετοχη σου !

Link to comment
Share on other sites

post-793-1168013027_thumb.jpgΣας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το ενδιαφέρον σας.σας στέλνω μιά φωτό με την άλγη και επιφυλάσσομαι και για άλλες αργότερα.το ενυδρείο μου θέλει ακόμα πο΄λλή δουλειά και προπάντων πολλύ βράχο,αλλα αυτά τη άνοιξη.για σκίμμερ ακούω ιδέες,νομίζω ότι έφτασε ο καιρός να πάρω.και πάλι καλή χρονιά και ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι ακόμα στην κατάσταση της φωτογραφίας, στις 13/7/06, τότε θα χρειαστείς πολυυυυύ βράχο ακόμα.

Μην κάθεσαι λοιπόν και άρχισε τις βουτιές.

Το νεκρό κοράλλι, μην το πετάξεις είναι πολύ καλής ποιότητας ζωντανός βράχος.

Τα ψάρια σου δείχνουν στρεσαρισμένα και δικαιολογημένα, αφού βρίσκονται σε ένα άδειο ενυδρείο χωρίς κρυψώνες.

Το skimmer, είναι βασικό εργαλείο για όλα τα θαλασσινά ενυδρεία. Εφόσον διαθέτεις sump, μην αργήσεις να το βάλεις.

Τέλος προσπάθησε να φτιάξεις μια καλή κυκλοφορία νερού.

Link to comment
Share on other sites

+1 refugium με μακροάλγη στο sump θα είναι ότι πρέπει

αφού χώρος υπαρχει μην το αφήνεις καιο πάει χαμένο!

Link to comment
Share on other sites

στη φωτογραφία αυτό που έχει καλύψει το βράχο μοιάζει κυανοβακτήριο..

.. πρέπει να φροντίσεις τη καθαριότητα και την καλή κυκλοφορία του νερού. :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
post-793-1178393228_thumb.jpgνάμαι πάλι με χαιρετισμούς απο θεσνίκη....παρακολουθώ τις προσπάθειες των φίλων στο forum,και μαθαίνω απο τις δικες τους ερωτήσεις και απαντήσεις...σε γενικές γραμμές ειμαι ευχαριστημένος απο την εξέλιξη του ενυδρείου μου,παρ όλες τις αδυναμίες που έχει ακόμα το σύστημα μου...έλειψη σκίμερ,και ψυκτικού.Απώλειες δεν ειχα σχεδόν καθολου στα ψάρια και τους οργανισμούς που έβαλα,παρ όλη την έλειψη πείρας,και μερικές φορές και σωστής φροντίδας.Θεωρώ το πειραμα μέχρι στιγμής επιτυχημένο,και συνεχίζω....ευχαριστώ για την βοήθειά σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας,,παραθέτω και μιά φωτόγραφία του ενυδρείου,και πάλι ευχαριστώ,Κανάρης.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαίτερα αγαπητέ Φίλε kantsi, που δεν εγκατέλειψες την προσπάθεια.

Όσο ασχολείσαι, τόσο περισσότερα θα μαθαίνεις και σίγουρα το αποτέλεσμα θα σε ανταμείβει.

Φρόντισε να έχεις καλή κυκλοφορία νερού και να κάνεις συστηματικές αλλαγές, ώστε να καλύψεις το κενό της έλλειψης skimming.

Καλή συνέχεια και περιμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

.. η εικόνα που βλέπω είναι μεσογειακός βυθός και αυτό είναι επιτυχία ;):angry2: ..

.. .. πες μας τι μετρήσεις κάνεις στο νερό σου .. και τι πρόγραμμα συντήρησης ακολουθείς ..

καλή συνέχεια . :) .

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προσπαθεια...

Η Πινα ζει ?? Αν ναι ποσο καιρο την εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλή η προσπάθεια σου ;)

Τα ζωντανά και το υπόστρωμα, τα μάζεψες από την ίδια περιοχή όλα;

Προσοχή στη θερμοκρασία τώρα. Αρχίσαν οι ζέστες και άνετα θα σου πιάνει κάνα 27άρι :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ καλό !!!

Κάθε τέτοια προσπάθεια θα πρέπει να αναδεικνύεται και να κάνουμε όλο και περισσότερους να έχουν τέτοια ενυδρεία σπίτι τους ώστε σιγά σιγά να αποκτήσουμε και την γνώση επάνω σε αυτό το είδος του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

post-793-1178712494_thumb.jpgpost-793-1178712527_thumb.jpgpost-793-1178712560_thumb.jpgpost-793-1178712665_thumb.jpgκαλησπέρα απο θεσσαλονίκη,ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές,θα προσπαθήσω εν συντομία να δώσω απαντήσεις στους φίλους που ρώτησαν...οι μετρήσες μου μέχρι στιγμής ειναι ph 8.5 nh3 0 και αλατότητα μετά απο μιά μεγάλη αύξηση πέρυσι την έφερα σιγά σιγά σε φυσιολογικά επίπεδα,1029/30.

οι οργανισμοι έχουν συλεχθει όλοι απο την ίδια περιοχή,συγκεκριμένα απο νέα καλικράτεια.αλλαγές νερό το χειμώνα έκανα μιάφορά στις 40 μέρες περιπου γύρω στα 40λίτρα απο την ίδια περιοχή,άνοιξη πιό συχνά,περίπου μιά φορά στις 20 μέρες.ο σκορπιός και ο κάβουρας που θα δειξω πιό κάτω στις φωτό συμπληρώνουν τρία χρόνια μαζί μου,ένοικοι του παλιού ενυδρείου μου των 70 λίτρων που τώρα το κρατάω για καραντίνα και φιλοξενώ μέσα μόνο καμμιά δεκαριά γυάλινες γαρίδες που ειναι πολύ ανθεκτικές τελικά....η πέρκα και ο σπαρος ειναι μαζί μου απο την αρχή νέου ενυδρείου,κοντευει χρόνος.έχω επίσης δυό μικρές σαλιάρες,έναν μεγάλο ερημίτη με ανεμώνες φωρτομένες στην πλατη του,και δυό καβουρες τσαγανους.η πίνα ειναι άδεια,την έβαλα για διακόσμηση,αλλα έγινε σύντομα κατοικία της μιάς σαλιαρας...απο διάφορους μικροοργανισμους όπως κοχυλάκια και ανεμώνες έχει ένα σωρό,που έρχονται κατα καιρόυς μαζί με τον βράχο που προσθέτω συνεχώς για να έχουν και τροφή οι ένοικοι μου που δειχνουν να απολαμβάνουν την φρέσκια άλγη...κατα τα άλλα ταίζω όσο τρώνε και προσεκτικά,αν και τα καβουρια ειναι πολύ καλοι καθαριστές των υπολοιμάτων.απώλειες μέχρι στιγμής εκτός απο κάτι μικρά καβουράκια που κατέληξαν τροφή των άλλων ειχα μόνο έναν κοκοβιό,ο οποίος απο τον πρώτο μήνα ειχε κάνει μιά αφύσικη καμπούρα και τελικά πέθανε μετά απο έξι μήνες.παραθέτω και μερικές φωτό,δεν ξέρω αν σας κάλυψα,θέλω τις παρατηρήσεις σας και τις συμβουλές σας,ευχαριστώ και πάλι κανάρης.

Link to comment
Share on other sites

υγ.απο θερμοκρασία ξέχασα να σας πώ οτι το ενυδρείο το έχω σε υπόγειο και πέρυσι ακομα και στις μεγάλες ζέστες δεν ξεπέρασα τους 28 βαθμους,και δεν έδειξαν να υποφέρουν τα ψάρια μου.στο μικρότερο ενυδρείο πήγαινε η θερμοκρασία και 30,χωρίς καμμιά απώλεια.στους 30 έβαζα τότε παγωμένα μπουκάλια με νερό,.το ίδιο λέω να κάνω και στο μεγάλο αν ανέβει κάποια στιγμή τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται το όλο εγχείρημα.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Για τον έλεγχο της θερμοκρασίας, μπορείς να βάλεις κάποιο ανεμιστηράκι, αλλά θα πρέπει να προσθέτεις νερό, γιατί θα έχεις μεγάλη εξάτμιση. Ο πάγος δεν είναι λύση.

Θα πρότεινα να αυξήσεις την κυκλοφορία του νερού με κάποιον επί πλέον κυκλοφορητή και να βάλεις περισσότερους ερημίτες.

Τέλος καλό είναι να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο με ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο ή να αλλάξεις τα υλικά στο ήδη υπάρχον.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πραγματικα πολυ!! Ακομα περισσοτερο μου αρεσει οτι απο οτι φαινεται φροντιζεις ιδιαιτερα τα ψαρια σου και ξερεις πως να το κανεις! Η σκορπινα ειναι αστερι...φτου φτου να σου ζησει !!

Για τη θερμοκρασια ενα απλο, μικρο και φθηνο ανεμιστηρακι θα σε βοηθησει να κρατησεις το νερο σε πιο νορμαλ θερμοκρασιες..

Να μας ενημερωνεις συχνα και να μας βαζεις πολλες πολλες φωτογραφιες! Καθε λεπτομερεια που μπορεις να μας πεις θα μας βοηθησει παρα πολυ!!!! :);)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

υγ.απο θερμοκρασία ξέχασα να σας πώ οτι το ενυδρείο το έχω σε υπόγειο και πέρυσι ακομα και στις μεγάλες ζέστες δεν ξεπέρασα τους 28 βαθμους,και δεν έδειξαν να υποφέρουν τα ψάρια μου.στο μικρότερο ενυδρείο πήγαινε η θερμοκρασία και 30,χωρίς καμμιά απώλεια.στους 30 έβαζα τότε παγωμένα μπουκάλια με νερό,.το ίδιο λέω να κάνω και στο μεγάλο αν ανέβει κάποια στιγμή τόσο.

Ανεμιστηράκι και άγιος ο θεός. Δεν αντιδρούν πολύ καλά στις απότομες μεταπτώσεις θερμοκρασίας τα ζωντανά (το έκανα κι εγώ κάποτε)...

Η πέρκα εξακολουθεί να είναι κάτοικος του ενυδρείου σου? Όταν είχα εγώ μία τέτοια ήταν ιδιαίτερα... αντικοινωνική με του υπόλοιπους ενοίκους... Θα σου πρότεινα να βάλεις κανένα μπαρμπούνι ή μια ομάδα από γαρίδες για τον φυσικό καθαρισμό του βυθού. Βέβαια η Πέρκα θα δεί με άλλο μάτι τις γαρίδες αυτές αλλά... Τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...