Jump to content

Χελώνακι Red Eared


Recommended Posts

Γεια σας!!!!!!!!!!!

Έχω ένα χελωνάκι red eared περίπου ενός έτους και μάλλον θηλυκό!!!! Από τότε που το αγόρασα είναι σε ένα ενυδρείο 22 λίτρων με λάμπα για ερπετά, χοντρό χαλίκι κάτω, και ένα ξύλο στο οποίο ανεβαίνει και "λιάζεται"!!!!

Τρώει γαρίδες, sticks, μια φορά την εβδομάδα βιταμίνες και τελευταία άρχισα να της δίνω καρότο, το οποίο τρώει με μεγάλη χαρά!!

Τώρα που καλοκαίριασε την βγάζω στο μπαλκόνι με όλο το ενυδρείο. (Μόνο το πρωί που πέφτει ήλιος)!! της αρέσει πιο πολύ απ' ότι η λάμπα!!! Έτσι σκέφτηκα να φτιάξω κάποια κατασκευή που να έχει χώμα και κάτι σαν λιμνούλα!!!

Η απορία μου όμως είναι η εξής: Κάνει να της βάλω χώμα που χρησιμοποιούμε για γλάστρες ή θα πάθει τίποτα?

Βασικά όποιος έχει κάποια ιδέα και γνώση για την όλη υπόθεση ας βοηθήσει παρακαλώωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι χωμα δεν μπορεις να βαλεις,αλλα μπορεις να του βαλεις ψιλλη ενυδρειακη αμμο.βεβαια να ξερεις πως ετσι θα κανεις δυσκολοτερο τον σωστο καθαρισμο της κατασκευης σου.

Link to comment
Share on other sites

Τότε να βάλω καλύτερα βότσαλα και κανένα ξύλο?

Τι μπορώ να κάνω για να περνάει καλά... χωρίς ιδιαίτερα πολλά λεφτά καθ' ότι είμαι φοιτήτρια... :/

Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενηηη!!!

Ευχαριστώωωωω

Link to comment
Share on other sites

Λύσε μου όμως την απορία... Πως καθαρίζεις το ενυδρείο με το χαλίκι κάτω? Στο δικό μου ενυδρείο δεν έβαλα χαλίκι μόνο γι'αυτό! Μια απλή λύση για το χελωνάκι και μόνο είναι και μια μεγάλη λεκάνη με ένα χώρο στην μέση να λιάζεται... Εγώ πάλι έπεσα σε 2 αρσενικα :S Αν και δύσκολο να η γέννα σε ενυδρειο... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σουρωτήρι μόνο για αυτή τη δουλειά βάζω μέσα τα χαλίκια και ρίχνω πολύ νερό με πίεση!!! Κάθε 2-3 μήνες παίρνω καινούρια!!!

Ωραία η ιδέα σου για τη λεκάνη!!!! Απλό και δεν το χα σκεφτεί καθόλου!!! :helpsmilie:

Ναι η γέννα σε ενυδρείο πρέπει να είναι δύσκολο πράγμα... Είχα παλιότερα 2 αρσενικά και ένα θηλυκό αλλά δεν έγινε ποτέ τίποτα... και τα είχα αρκετά χρόνια...

Τελικά λόγω μεγέθους τα έδωσα σε κάποιον με λίμνη... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικοτερα που θα πρεπει να εξασφαλίσεις είναι να έχει αφθονο καθαρό νερό να κάνεις τις βουτιες του και ενα σταθερό και άνετο basking point όπου θα λιάζεται και θα συνθέτει ασβέστιο.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε ποταμισιο υλικό επιθυμείς,αρκει να καθαρίζεται ευκολα και να μην είναι αιχμηρό.Ο φελλός είναι υλικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πέτρες οχι ιδιαίτερα λειες ωστε να μπορει να σκαρφαλώνει πιο ανέτα.

Link to comment
Share on other sites

Για να επιτευθει γεννα χρειάζεται χώμα στεγνό για να κρατάει και τα αυγά ζεστά... Είναι δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Για να επιτευθει γεννα χρειάζεται χώμα στεγνό για να κρατάει και τα αυγά ζεστά... Είναι δύσκολο...

ναι ειναι δυσκολο,αλλα εχει γινει εδω στη θεσ/νικη απο χομπιστρια και μαλιστα πετυχε τα καλυτερα αποτελεσματα με ενυδριακη αμμο.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να το δοκιμάσω σε κάποια στιγμή όταν μεγαλώσουν λίγο... Και βρώ και γυναίκα! Γιατί τώρα μόνο bachelor μπορώ να τους κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει για κατασκευές με πλεξι γκλας... αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να το φτιάξω μόνη μου... Πάντως λίγο που την αφησα στο μπαλκόνι ελευθερη φανηκε να της αρεσει αλλά την έχανα πίσω από της γλάστρες άρα θέλει σίγουρα περιορισμό...

Link to comment
Share on other sites

δωσε να σου φτιαξουν μια γυαλινη χελωνιερα.δεν ειναι τοσο ακριβη η κατασκευη της....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να το δοκιμάσω σε κάποια στιγμή όταν μεγαλώσουν λίγο... Και βρώ και γυναίκα! Γιατί τώρα μόνο bachelor μπορώ να τους κάνω...

Εμενα είναι εξιμιση χρονων και 99% θυληκια. Πόσο χρονών είναι τα δικά σου; Ψηνεσαι να το προσπαθήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...