Jump to content

Αρχαριος για βοηθεια!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Έχω ένα ενυδρείο 100 L το έστρωσα με άμμο την οποία την πήρα από θάλασσα και αφού την καθάρισα περισσότερες από 5 φορές την έβαλα στο ενυδρείο μου, στη συνέχεια τοποθέτησα μεγάλες πέτρες, κάποια κοχύλια, μία στάμνα(διακοσμητική) και μία σκάλα... Εχω τοποθετησει το οξυγονο αλλα και το φιλτρο και το θερμομετρο!!!

Ενεργοποιησα το ενυδρειο μου στις 7/6/2010 και έβαλα Γκαππυ στις 11/6/2010...

Δυστυχώς επειδή ως αρχάριος βιάζομαι έμαθα στην συνέχεια πως έπρεπε για να φυτεψω φυτά ότι έπρεπε να βαλω στρωση λιπασματος απο κατω απο την άμμο(κατι που δεν εκανα)...Το εχω μετανοιωσει!!! Επίσης το ενυδρειο μου το σκεπαζω την ημερα με ενα λευκο σεντονι και το βραδυ(αφου δηλαδη πεσει ο ηλιος) αναβω και το φως για περιπου 8 ωρες!!!

Εχω πολλες ερωτησεις...

Η λαμπα που εχω ειναι φθοριου και ειναι 18w...Ειναι η σωστη;

Πόση ώρα να αναβω το φως;

Το θερμόμετρο το έχω βάλει στους 27 βαθμούς. Είναι σωστη η θερμοκρασια;

Μπορω να φυτεψω χωρις λιπασμα και αν ναι ποια ειναι η καλυτερη επιλογη φυτων;

Θα αναρτησω και φωτο να μου πειτε εσεις καλυτερα εαν εχω κανει καποιο λαθος...!!!

Καποιος μου ειπε να δωσω πισω τα ψαρακια και να τα κανω ολα πιο σωστα(εννοουσε το στρωσιμο) αυτο ομως τωρα ειναι δυσκολο, φανταζομαι πως θα υπαρχει μια λυση!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=43869&hl=

MOD NOTE***

εαν πιστευεις οτι ανοιγωντας το ιδιο θεμα που ηδη σου εχει απαντηθει,και προφανως γιατι δεν σου ''αρεσαν'' οι απαντησεις,τοτε φιλε μου,τι να σου πω.....

παρακαλω πολυ οσοι θελουν να απαντησουν ας το κανουν στο λινκ που αναγραφω παραπανω,και οχι εδω μεσα.

ευχαριστω πολυ.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...