Jump to content

Δειλο ξεκινημα


saradoulis

Recommended Posts

Λοιπον να με και εγω!

Εχω ενα ενυδρειο 230 περιπου λιτρων με διαστασεις 65/60/70.

Το ενυδρειο τρεχει 39 μερες και 12 μερες με τυρφη.

Υπαρχουν 2 φιλτρα eheim ενα 2215 με substart,siporax και τυρφη και ενα 2211 με siporax.Συνολικα 4 λιτρα βιολογικου.

Στο ενυδρειο μεχρι στιγμης απο ψαρια υπαρχουν 10 ροδοστομοι,2 sp3,5 corrydoras nina(αν θυμαμαι καλα),απο φυτα λιγη valisneria ενα αλο φυτο αγνωστου ονοματος,μια ριζα με java moss,μια χωρις,ενα φυτο με λεπτα φυλαρακια και μερικα νουφαρα στην επιφανεια.

Οι τιμες που μετραω ειναι : ph 6.5-6.8 ,kh 8,no3 0,no2 0,nh3/nh4 0,θερμοκρασια στους 28 βαθμους.

Και επειτα απο τα στρωσιματα αποφασισα να βαλω 5 δισκακια.Τεινω προς τους blue diamond η αλλιως προς τους leopard.Προτιμω να βαλω ενα ειδος.Τι προτεινετε?

ΥΓ:υπαρχει καραντινα/γεννηστρα 80 λιτρων στο μπαλκονι και οι τιμες Ph/Kh ειναι μετρημενες σε χημειο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης υπαρχει και παροχη οξυγωνου απο μια Aquarium systems αεραντλια και απο το diffuser της eheim.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και καλη αρχη σου ευχομαι!!!

Ειναι αληθεια οτι ειναι λιγο περιεργες οι διαστασεις του ενυδρειου σου,το εφτιαξες μονος σου?

Αν θυμαμαι καλα καπου ειχα διαβασει οτι ειναι καλο να εχει υψος το ενυδρειο για δισκους οποτε εισαι καλα για το μηκος δεν ξερω να σου πω την αληθεια.

Οι μετρησεις φαίνονται ενταξει ομως καλο θα ηταν να μετρησεις και gh αν και με τις μετρησεις που εχεις θα ειναι και αυτο σε καλα επιπεδα.Απλα να ξερεις οτι δεν εχουν σημασια τοσο οι μετρησεις (σε λογικα πλαισια μιλαω)οσο τα να τις κρατας σταθερες,να βρεις δηλ την ακρειβη ποσοτητα τυρφης που χρεαζεται το νερο σου και να το κανεις ρουτηνα.

Δεν ξερω αν πηρες αλλα αν δεν καλα θα ηταν να παρεις και ενα βαρελι προετημασιας νερου ουτος ωστε να κανεις τις αλλαγες σου με ετοιμο νερο.

Για την αεραντλια απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι δεν θα σου χρειαστει μιας και το εχεις φυτεμενο το ενυδρειο σου,αν και εδω οι γνωμες διίστανται.

Για τα υλικα που εχεις στα φιλτρα δεν εχω να σου πω τιποτα γιατι δεν νοιωθω και πολυ απο αυτα.

Για τα ψαρια ομως που λες οτι θα παρεις ενος χρωμαρισμου πολυ καλα θα κανεις μιας και εγω πηρα ενα απ ολα και δεν με καληψε το αποτελεσμα οσο θα ηθελα.Τωρα για blue diamond η leopard εδω κωλαει το περι ορέξεως...

Να ξερεις οτι αυτα που σου γραφω ειναι αποτελεσματα 4μηνης εμπειρια μονο οποτε καλο θα ειναι ναδουμε και τι θα συμβουλεψουν και τα υπολοιπα παιδια.

Φωτο ελπιζω να εχουμε συντομα για να παρουμε μια ιδεα απο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να με και εγω!

Εχω ενα ενυδρειο 230 περιπου λιτρων με διαστασεις 65/60/70.

.

.

Και επειτα απο τα στρωσιματα αποφασισα να βαλω 5 δισκακια.Τεινω προς τους blue diamond η αλλιως προς τους leopard.Προτιμω να βαλω ενα ειδος.Τι προτεινετε?

ΥΓ:υπαρχει καραντινα/γεννηστρα 80 λιτρων στο μπαλκονι και οι τιμες Ph/Kh ειναι μετρημενες σε χημειο.

Ξεκινα με ποιο απλά ψάρια τα leopard μεγαλώνουν ποιο δύσκολα και θέλουν ποιο πολύ προσοχή το ίδιο και τα blue diamond

Σε τετοιο ενυδρειο κρατησα leopard περίπου 5 μήνες με καθημερινές αλλαγές και τα ψάρια κόλησαν σε αναπτυξη . Θες αρκετή δουλειά σε αυτά τα λίτρα ( αλλαγές αρκετες) ΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

gh μετρησα και εχω περιπου στο 6.

το μηκος δεν ειναι και οσο θα ηθελα αλλα λεω να το επιχειρισω.

Αλλαγη εκανα πριν μια ωρα με 1/3 ΑΟ και 2/3 βρυση.

Link to comment
Share on other sites

To τι ψάρια θα βάλεις είναι προσωπικό σου γούστο τι θές εσυ.Θα συμφωνήσω με τον Φίλο Pollato θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 με 3 αλλαγές την βδομαδά στα υπάρχουσα λίτρα και ειδικά αν πάρεις τα δισκάκια μικρά που θα ταίζεις πολύ.Το μόνο που θα σου επιστούσα την προσόχη να μην βάλεις και τα 5 δισκάκια μαζί ή αν τα βάλεις για την πρώτη βδομάδα με 10 μέρες να ταίζεις μια φορά την ημέρα και απο ελάχιστο μιάς και θα επιβαρυνθεί αποτόμα η βιολογία σου και εκεί είναι που θέλει προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Απο θέμα βιολογίας τώρα είσαι μια χαρά, οι δίσκοι είναι ψάρια που θέλουν πολύ φαί καθαρό νερό και είναι κατα πολύ πιο μεγαλά ψάρια απο αυτά που έχεις ήδη άρα με απλά λόγια θα πάθει ένα σόκ η βιολογία σου και θα θές 10 με 15 ώστε να συμβαδίσει με την ιχθυοφόρτιση σου πλήρως ,για αυτό σου είπα ότι σου είπα πιο πάνω και 3 να βάλείς πάλι θα πρέπει να είσαι προσεκτικός δηλ να κάνεις καθημερίνες μετρήσεις για 10 με 15 μέρες και ανάλογα θα πράτεις με τις αλλαγές σου.Μην σε τρομάζουν τα παραπάνω απλα θέλει λιγο προσοχή στην αρχή αυτό μόνο

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι τρομαξα καπως :ninja:

Αλλα ενταξει.Αυτα περι μετρησεων ενοουνται.Και τωρα με τα αμελειταιας ποσοτητας ψαρια που εχω καθε 4 μερες μετραω.

Link to comment
Share on other sites

Θα επισημανω το καθαρο νερο...

Και καθε 2 μερες αν μπορεις να κανεις και αλλαγη... ιδιαιτερα τωρα που ειναι αρχη μεχρι να σταθεροποιηθουν οι μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και στο 1ο ποστ δεν αναφερεις κατι για Α/Ο στο 5ο εχεις βαλει 1/3 απο Α/Ο.

Εχεις απλα ξεχασες να την αναφερεις;

Eχεις αλλα ειναι σε αλλο ενυδρειο;

η' πηρες απο καποιο φιλο συνχομπιστα νερο απο τη δικη του A/O;

Διαβαζοντας προσφατα θεματα με δισκους καταλαβα οτι ειναι απαρετητη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και στο 1ο ποστ δεν αναφερεις κατι για Α/Ο στο 5ο εχεις βαλει 1/3 απο Α/Ο.

Εχεις απλα ξεχασες να την αναφερεις;

Eχεις αλλα ειναι σε αλλο ενυδρειο;

η' πηρες απο καποιο φιλο συνχομπιστα νερο απο τη δικη του A/O;

Διαβαζοντας προσφατα θεματα με δισκους καταλαβα οτι ειναι απαρετητη.

ΔΕΝ ειναι απαραιτητη.... αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Oντος δεν ειναι απαρετητη αλλα σε γλυτωνει απο το μπλεξημο με τυρφες.

Κοιτα εγω εχω 5 δισκους σε 180 λιτρα και κανω αλλαγες μια φορα την βδομαδα μετα απο μετρησεις που κανω,θελω να σου πω με αυτο οτι δεν ειναι τραγικα τα πραγματα και να ξερεις οτι θα ακουσεις πολλες διαφορετηκες αποψης αλλα στο τελος πρεπει να παρεις εσυ την αποφαση για τις ρουτινες που θα ακολουθησεις.

Οι αλλαγες καλο κανουν κακο δεν κανουν ειδικα σε ενα ενυδρειο με δισκους.

Θα σου προτεινα κι εγω οπως οι φιλοι παραπανω να εισαι πολυ προσεκτικος στην αρχη μεχρι να αρχισει το ενυδρειο σου να τσουλαει μονο του.

Να πω την αληθεια δεν ηξερα οτι οι δισκοι εχουν κλημακες δυσκολιας αναλογα με τον χρωματισμό τους(εκτος τους αγριους).

Παντος μην μασας εχεις κανει πολυ καλη επιλογη στα ψαρια που θα φιλοξενησεις,ορεξη για διαβασμα να εχεις και ολα θα σου πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...