Jump to content

Ελεκτης σταθμης νερου


Recommended Posts

Απο αυτο το θεμα κανω εδω μια συντομη παρουσιαση ενος απλου κυκλωματος για ελεγχο της σταθμης νερου στο ενυδρειο μας.

Το παρακατω κυκλωμα ειναι ενας βασικος ελεγχος της σταθμης, ειτε θελουμε να ελεγξουμε εαν η σταθμη ανεβαινει πολυ (κινδυνος υπερχειλισης) ειτε εαν η σταθμη πεφτει πολυ (κινδυνος να αδειασει εντελως, με συνεπεια ζημια στην αντλια). Χρησιμοποιει μια μπαταρια 9V και εχει οπτικη και ηχητικη ενδειξη για το προβλημα που υπαρχει.

Ειναι τελειως ακινδυνο για τον χομπυστα που θα επιχειρησει να το κατασκευασει, καθως δεν εχει πουθενα επικινδυνη ταση. Εχει πολυ ευκολη υλοποιηση, το μονο που χρειζεται εινα ενα κοφτακι για τα καλωδια.

Τα υλικα ειναι

ενα φλοτερ, θα το βρειτε ειτε στο ebay , ειτε στο καταστημα της Sure electronics , διαλεξτε απο οπου βγαινει φτηνοτερα μαζι με τα μεταφορικα.

μια μπαταρια 9V και το κλιπ συνδεσης της

ενα buzzer 12V

ενα LED 3mm και βαση για τρυπημα σε κουτι

μια αντισταση 470Ω.

IMG_3255800x600.jpg

Το πιο ακριβο ειναι το φλοτερ που μπορει να κοστισει πανω απο 4-5€, εχει δυο τροπους για να τοποθετηθει το δαχτυλιδι ωστε να ανιχνευει πτωση η ανοδο σταθμης αναλογα την θεση του.

IMG_3256800x600.jpg

IMG_3257800x600.jpg

CS-CO057_3_b.jpg

Η συνδεσμολογια φαινεται στο παρακατω σχημα, ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα πιστευω οτι ειναι κατανοητο. Οι συνδεσεις γινονται ειτε με κολητηρι, ειτε απλα στιβωντας τα καλωδια μεταξυ τους. Το μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι οι πολικοτητες. Πολικοτητα εχει το LED (το πιο κοντο ποδαρακι συνδεεται στο -) η μπαταρια και το buzzer. To φλοτερ και η αντισταση μπαινει χωρις πολικοτητα.

IMG_3259800x600.jpg

Στο τελος θα εχουμε κατι σαν και αυτο παρακατω. Θα ηταν καλο να μονωθουν τα καλωδια στις συνδεσεις με μονωτικη ταινια η ακομη καλυτερα θερμοσυστελομενο μακαρονι.

IMG_3261800x600.jpg

IMG_3262800x600.jpg

IMG_3264800x600.jpg

Το φλοτερ στο πανω μερος του εχει ενα παξιμαδι, αυτο το βιδωνουμε σε ενα κοματι πλεξιγκλας η οποιοδηποτε αλλο υλικο το οποιο θα κολησουμε στο εσωτερικου του ενυδρειου η sump ωστε να τοποθετηθει το φλοτερ στην θεση του.

Να σημειωσω οτι εχω τα φλοτερακια εδω και ενα χρονο χωρις να τα εχω χρησιμοποιησει. Ενα πιθανο μειονεκτημα ειναι το να φρακαρει το δαχτυλιδι απο τα αλατα. Ισως να χρειαστει μηχανικο καθαρισμο καθε ενα-δυο χρονια.

Θα το φερω στην AquaZone-φωλια σημερα να το δειτε απο κοντα.

Σας εχω φτιαξει και μια υπερπαραγωγη στο youtube, απολαυστε υπευθυνα!

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Παναγιώτη...

Μια πολύ απλή, αλλά πολύ χρήσιμη κατασκευή...

Εμπρός όλοι με τα μούτρα να την φτιάξουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Αθανατη Ελληνικη πατεντα ....

Ωραιο Παναγιωτη

Φανταζομαι οτι για καποιον που θα θελει να βαλει και buzzer και για μειωση και για την αυξηση της σταθμης θα μπορουσε να το κανει βαζωντας 2 διαφορετικα buzzer το καθε ενα να βγαζει διαφορετικο ηχο για να ξερει τι του γινεται ,

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο Παναγιωτη πολυ καλη ιδεα και με ελαχιστο κοστος,και πανω απο ολα δεν μπλεκουμε με 220V :ninja::helpsmilie:

Geosid ενδεχομενος να γινετε με 2 διαφορετικα buzzer αλλα ποιος ο λογος να εχουμε 2 με διαφορετικο ηχο και οχι τον ιδιο,ειτε το ενα προβλημα προκυψει ειτε το αλλο θα πρεπει να επεμβουμε, οποτε δεν υπαρχει λογος να ξερουμε ηχητικα ποιο απο τα 2 ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος. η καλητερη λυση ομως πιστευω πως εινα εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19050

το εκανα με κοστος καπου στα 50-60 ευρο αλλα αξιζει! στην εξοδο του αν θέλουμε βαζουμε και ενα μπαζερ αν θελουμε αν και δεν υπαρχει λογος.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια μπορειτε να φτιαξετε οτι θελετε. Εδω δειχνω μια εναλλακτικη στο θεμα του Νικου. Το γραφω εξαλου οτι ειναι ενα βασικο κυκλωμα που δουλευει και κανει μια και μοναδικη δουλεια. Μπορει να το φτιαξει ο καθενας.

Εαν μιλαμε για αναγκη ελεγχου σταθμης με αντλιες, ηλεκτροβανες, διπλο ελεγχο σε καθε σημειο πιστευω και εγω οτι δεν ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να προσβάλω την κατασκευή του Salvador, (είναι και διαφορετικής φιλοσοφίας) η κατασκευή του Παναγιώτη είναι προσιτή και εύκολη στη υλοποίηση από τους περισσότερους που δεν πιάνουν τα χεριά τους.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου φιλε.ωραιο το βιντεακι σου.πολυ καλη και η ιδεα σου.

Link to comment
Share on other sites

το project του Παναγιώτη είναι απλό, γρήγορο, ακίνδυνο (12v) που μπορούμε όλοι μα όλοι να υλοποιήσουμε!

το project του φίλου salvator είναι επίσης πολύ καλό και πιο ολοκληρωμένο επειδή αναφέρεται σε διαφορετικό κοινό, με διαφορετική!

Νομίζω ότι και οι 2 έχουν επιτύχει στο σκοπό τους 100%

:ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη τα ειπαμε κι απο κοντα....

Πολυ καλη η κατασκευη σου!!!

Τωρα... δεχεσαι παραγγελειες?? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

πολλά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον φίλο μας :ninja::helpsmilie::lmao: ...........θα ήθελα να μας πεις που μπορούμε να βρούμε το φλοτερακι(κατάστημα...) και πάλι μπράβο,μπράβο,μπράβο.

εγώ θα το κάνω με μετασχηματιστή από 220 βολτ σε 12 βολτ για μόνιμο ρεύμα!!!!

πόσο κρατάει η 9 βολτ μπαταριά????ευχαριστω...

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

πολλά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον φίλο μας :bowdown::bowdown::bowdown: ...........θα ήθελα να μας πεις που μπορούμε να βρούμε το φλοτερακι(κατάστημα...) και πάλι μπράβο,μπράβο,μπράβο.

εγώ θα το κάνω με μετασχηματιστή από 220 βολτ σε 12 βολτ για μόνιμο ρεύμα!!!!

πόσο κρατάει η 9 βολτ μπαταριά????ευχαριστω...

Φλοτερ:

http://cgi.ebay.co.uk/New-Liquid-Water-Lev...=item29ff8a0f09

Eπειδη πολλοι οπως και εγω,δεν κατεχουμε ουτε τις βασικες γνωσεις, αν θες κατι ετοιμο και οικονομικο:

http://cgi.ebay.co.uk/WATER-SENSOR-SWITCH-...=item19bd25046c

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

πολλά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον φίλο μας :bowdown::bowdown::bowdown: ...........θα ήθελα να μας πεις που μπορούμε να βρούμε το φλοτερακι(κατάστημα...) και πάλι μπράβο,μπράβο,μπράβο.

εγώ θα το κάνω με μετασχηματιστή από 220 βολτ σε 12 βολτ για μόνιμο ρεύμα!!!!

πόσο κρατάει η 9 βολτ μπαταριά????ευχαριστω...

Το φλοτερακι και εγω το πηρα απο ebay. Αντιγραφω απο το πρωτο ποστ "Τα υλικα ειναι

ενα φλοτερ, θα το βρειτε ειτε στο ebay , ειτε στο καταστημα της Sure electronics , διαλεξτε απο οπου βγαινει φτηνοτερα μαζι με τα μεταφορικα."

Προσεξε οτι και στο πρωτο ποστ και εδω που το αντεγραψα εχω βαλει λινκ που σε οδηγουν κατευθειαν στο ebay με αναζητηση τις λεξεις κλειδια, ολα ετοιμα δηλαδη, εσυ απλα διαλεγεις. Αποφευγω να δινω λινκ με συγκεκριμενες δημοπρασιες γιατι μετα απο μια εβδομαδα ληγουν και καταληγουν σε νεκρο λινκ.

Η 9V θα σου κρατησει πανω απο χρονο. Αναλογα ποσες φορες χτυπησει και εαν το παρατας να σφυραει χωρις λογο. Η λογικη λεει οτι οταν χτυπησει πας αποσυνδευεις την μπαταρια (η το κλεινεις απο τον διακοπτη) προσθετεις το νερο και το ξανανοιγεις. Να προσεξεις οτι για 12V ισως να ειναι καλυτερη μια 560Ω 1/4W και το buzzer στα 12V και οχι στα 9V.

Ειμαι πολυ φτωχος για να δωσω 20€για ενα πραγμα που κοστιζει 4€ (μαζι με ρελε και κουτι).

Link to comment
Share on other sites

Το φλοτερακι και εγω το πηρα απο ebay. Αντιγραφω απο το πρωτο ποστ "Τα υλικα ειναι

ενα φλοτερ, θα το βρειτε ειτε στο ebay , ειτε στο καταστημα της Sure electronics , διαλεξτε απο οπου βγαινει φτηνοτερα μαζι με τα μεταφορικα."

Προσεξε οτι και στο πρωτο ποστ και εδω που το αντεγραψα εχω βαλει λινκ που σε οδηγουν κατευθειαν στο ebay με αναζητηση τις λεξεις κλειδια, ολα ετοιμα δηλαδη, εσυ απλα διαλεγεις. Αποφευγω να δινω λινκ με συγκεκριμενες δημοπρασιες γιατι μετα απο μια εβδομαδα ληγουν και καταληγουν σε νεκρο λινκ.

Η 9V θα σου κρατησει πανω απο χρονο. Αναλογα ποσες φορες χτυπησει και εαν το παρατας να σφυραει χωρις λογο. Η λογικη λεει οτι οταν χτυπησει πας αποσυνδευεις την μπαταρια (η το κλεινεις απο τον διακοπτη) προσθετεις το νερο και το ξανανοιγεις. Να προσεξεις οτι για 12V ισως να ειναι καλυτερη μια 560Ω 1/4W και το buzzer στα 12V και οχι στα 9V.

Ειμαι πολυ φτωχος για να δωσω 20€για ενα πραγμα που κοστιζει 4€ (μαζι με ρελε και κουτι).

Παναγιωτη εχεις δικιο,οντος η δικη σου κατασκευη ειναι αρκετα οικονομικη και λειτουργικη για αυτο και σου εδωσα και συγχαριτηρια.

Σκεψου ομως οτι αρκετοι δεν εχουν εμπιστοσυνη στα χερια τους και προτιμουν κατι ετοιμο με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος.

Οποτε τα 20 ευρω που κοστιζει η συσκευη σε συγκριση με τα 100-200 που κοστιζουν τα ετοιμα επωνυμα ειναι μια αισθητη διαφορα και παλι.

Σιγουρα στα λινκς πρεπει να εχουμε επιλογες απλα επειδη αρκετοι δεν γνωριζουν πολλα για το ebay,φροντισα να δωσω την οικονομικοτερη επιλογη με τις περισσοτερες πωλησεις του προιοντος ωστε να εχουμε ενα φθινο και αξιοπιστο αποτελεσμα με ελαχιστα μεταφορικα και φυσικα να υπαρχει η δυνατοτητα αποστολη στην Ελλαδα.

Για να εχει πουλησει 600+ φλοτερ δεν ειναι καποιος που του περισευαν 2-3 φλοτερακια και τα εβαλε στο ebay να τα πουλησει,αρα καθε φορα που θα τελιωνει η δημοπρασια θα την ανανεωνει.

Με μια γρηγορη αναζητηση το ιδιο water alarm δεν το βρηκα σε αλλο πωλητη που να το στελνει Ελλαδα.

Για οσους δεν γνωριζουν τι κανουμε οταν ληγει μια δημοπρασια,κανουμε κλικ στο ονομα του πωλητη,μετα επιλεγουμε το items for sale και τελος στη μπαρα αναζητησης προιοντων του "καταστηματος" πληκτρολογουμε το ονομα του προιοντος που εληξε για να δουμε την νεα ανανεωμενη προσφορα του ιδιου προιοντος.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Το φλοτερακι και εγω το πηρα απο ebay. Αντιγραφω απο το πρωτο ποστ "Τα υλικα ειναι

ενα φλοτερ, θα το βρειτε ειτε στο ebay , ειτε στο καταστημα της Sure electronics , διαλεξτε απο οπου βγαινει φτηνοτερα μαζι με τα μεταφορικα."

Προσεξε οτι και στο πρωτο ποστ και εδω που το αντεγραψα εχω βαλει λινκ που σε οδηγουν κατευθειαν στο ebay με αναζητηση τις λεξεις κλειδια, ολα ετοιμα δηλαδη, εσυ απλα διαλεγεις. Αποφευγω να δινω λινκ με συγκεκριμενες δημοπρασιες γιατι μετα απο μια εβδομαδα ληγουν και καταληγουν σε νεκρο λινκ.

Η 9V θα σου κρατησει πανω απο χρονο. Αναλογα ποσες φορες χτυπησει και εαν το παρατας να σφυραει χωρις λογο. Η λογικη λεει οτι οταν χτυπησει πας αποσυνδευεις την μπαταρια (η το κλεινεις απο τον διακοπτη) προσθετεις το νερο και το ξανανοιγεις. Να προσεξεις οτι για 12V ισως να ειναι καλυτερη μια 560Ω 1/4W και το buzzer στα 12V και οχι στα 9V.

Ειμαι πολυ φτωχος για να δωσω 20€για ενα πραγμα που κοστιζει 4€ (μαζι με ρελε και κουτι).

Παναγιωτη εχεις δικιο,οντος η δικη σου κατασκευη ειναι αρκετα οικονομικη και λειτουργικη για αυτο και σου εδωσα και συγχαριτηρια.

Σκεψου ομως οτι αρκετοι δεν εχουν εμπιστοσυνη στα χερια τους και προτιμουν κατι ετοιμο με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος.

Οποτε τα 20 ευρω που κοστιζει η συσκευη σε συγκριση με τα 100-200 που κοστιζουν τα ετοιμα επωνυμα ειναι μια αισθητη διαφορα και παλι.

Σιγουρα στα λινκς πρεπει να εχουμε επιλογες απλα επειδη αρκετοι δεν γνωριζουν πολλα για το ebay,φροντισα να δωσω την οικονομικοτερη επιλογη με τις περισσοτερες πωλησεις του προιοντος ωστε να εχουμε ενα φθινο και αξιοπιστο αποτελεσμα με ελαχιστα μεταφορικα και φυσικα να υπαρχει η δυνατοτητα αποστολη στην Ελλαδα.

Για να εχει πουλησει 600+ φλοτερ δεν ειναι καποιος που του περισευαν 2-3 φλοτερακια και τα εβαλε στο ebay να τα πουλησει,αρα καθε φορα που θα τελιωνει η δημοπρασια θα την ανανεωνει.

Με μια γρηγορη αναζητηση το ιδιο water alarm δεν το βρηκα σε αλλο πωλητη που να το στελνει Ελλαδα.

Για οσους δεν γνωριζουν τι κανουμε οταν ληγει μια δημοπρασια,κανουμε κλικ στο ονομα του πωλητη,μετα επιλεγουμε το items for sale και τελος στη μπαρα αναζητησης προιοντων του "καταστηματος" πληκτρολογουμε το ονομα του προιοντος που εληξε για να δουμε την νεα ανανεωμενη προσφορα του ιδιου προιοντος.

ευχαριστώ πολύ παιδιά....δν ξέρω από ebay τόσο καλά κάτι από ελληνικό κατάστημα υπάρχει?????και πάλι 1000 ευχαριστώ...... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παντως για οικονομια, το πιο οικονομικο αλαρμ ειναι το αυτι μας.

Με το που ακουω πλιτσι πλιτσι εχω καταλαβει οτι εχει βγει το spraybar εξω και θελει αναπληρωση.

:bowdown:

Η αυτοματη αναπληρωση ειναι ολη η δουλεια, για οταν λειπουμε και οχι το αλαρμ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά....δν ξέρω από ebay τόσο καλά κάτι από ελληνικό κατάστημα υπάρχει?????και πάλι 1000 ευχαριστώ...... :bowdown:

Καταστημα στην Ελλαδα ενδεχομενος θα βρεις αλλα δεν ξερω σε τι κοστος,μπορεις να περιμενεις καποιο φιλο απο την παρεα του aquazone να παραγγειλει και για εσενα μαζι με τα δικα του και να στα δωσει σε καποια συναντηση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για οικονομια, το πιο οικονομικο αλαρμ ειναι το αυτι μας.

Με το που ακουω πλιτσι πλιτσι εχω καταλαβει οτι εχει βγει το spraybar εξω και θελει αναπληρωση.

:bowdown:

Η αυτοματη αναπληρωση ειναι ολη η δουλεια, για οταν λειπουμε και οχι το αλαρμ.

Σπυρο η συσκευη που βρισκεται στο λινκ δεχεται και 12V αντλια για αναπληρωση. :bowdown:

Τωρα η επιλογη της αντλιας ειναι αναλογα με τα λιτρα που θελουμε να αναπληρωσουμε και το μανομετρικο που θελουμε αναλογα με το υψος.

Αυτη ειναι μια λιστα με αντλιες 12V για να διαλεξουμε τη καταλληλη στα μετρα μας.

Η λιστα ειναι με επιλογη αναζητησης για αποστολη σε Ελλαδα απο τη φθινοτερη στην ακριβοτερη(τιμη+μεταφορικα).

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_kw=water%20...tpos=&gbr=1

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο η συσκευη που βρισκεται στο λινκ δεχεται και 12V αντλια για αναπληρωση. :bowdown:

Μιλας για συσκευη που ειναι οφτοπικ και αφορα αναπληρωση. (Την ειδα. Πολυ καλη και αναφερθηκα στην χρησιμοτητα της)

Εγω μιλησα για τη συσκευη απλου ελεγκτη σταθμης νερου με αλαρμ που ειναι το θεμα του τοπικ.

Και επαλαναλαμβανω αν δεν εγινε κατανοητο, οτι ειναι μια εξυπνη απλη και οικονομικη συσκευη αλλα δεν τη βλεπω ως απαραιτητη ή εστω απλα χρησιμη τουλαχιστον σε καποιον χομπιστα που ριχνει μια φορα την ημερα εστω μια ματια στο ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για συσκευη που ειναι οφτοπικ και αφορα αναπληρωση. (Την ειδα. Πολυ καλη και αναφερθηκα στην χρησιμοτητα της)

Εγω μιλησα για τη συσκευη απλου ελεγκτη σταθμης νερου με αλαρμ που ειναι το θεμα του τοπικ.

Και επαλαναλαμβανω αν δεν εγινε κατανοητο, οτι ειναι μια εξυπνη απλη και οικονομικη συσκευη αλλα δεν τη βλεπω ως απαραιτητη ή εστω απλα χρησιμη τουλαχιστον σε καποιον χομπιστα που ριχνει μια φορα την ημερα εστω μια ματια στο ενυδρειο του.

H συσκευη δεν αποτελει πληρες συστημα, ειναι μια συσκευη που θα μας εξυπηρετησει αναλογα με το τι θελουμε.

Αλλοι θα βαλουν αντλια για αναπληρωση,αλλοι θα βαλουν buzzer για ειδοποιηση αλλοι μπορει να βαλουν και τα 2 μαζι.

Δεν ειναι απαρετητα συσκευη αναπληρωσης και οχι ειδοποιησης.

Και ο eliwell πριν τον ανακαλυψουμε ηταν για αλλες χρησεις και οχι απαρετητα για ενυδρειακη,παρολα αυτα τον προσαρμοσαμε για τις αναγκες μας.

Η συσκευη φυσικα και δεν ειναι απαρετητη για τον χομπιστα που ριχνει μια ματια καθε μερα αν και θα του εκανε τη ζωη πιο ευκολη,αλλα ειναι απολυτος αναγκαια για καποιον που θα λειψει 1-2 μηνες και δεν θελει να δει το ενυδρειο αδειο με τετοια ζεστη και εξατμηση.

Ηθελα να βοηθισω καποιους που ενδεχομενος να τα βλεπουν κινεζικα οπως εγω, και οχι για να χαλασω τη παρουσιαση του Παναγιωτη,αν κρινετε οτι συνεχιζει να ειναι offtopic θα παρακαλουσα να μεταφερθουν αν ειναι δυνατον σε ενα νεο θεμα.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...