Jump to content

Αύξηση νιτρικών (ΝO3)


kixlidatos

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους ΚΙΧΛΙΔΑΤΟΥΣ. Το ενυδρειο μου τρεχει εδω και 5 μηνες με κανενα προβλημα.Χθες μετρησα Ν 3 στο 20 περιπου με υγρα τεστ.Εκανα την ρουτινα το 20% αλλαγη και σημερα θα ξαναμετρισω.Το ερωτημαμου ειναι γιατι αυξηθηκε,και εαν ειναι προβλημα,και τι πρεπει να κανω? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα φίλε μου,

μέτρησες ΝΗ3 ή ΝΟ3?

κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου,

μέτρησες ΝΗ3 ή ΝΟ3?

κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού?

Αλαγες κανω καθε εβδομαδα.Ειναι τα nitrate To No 3

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας και σημερινή μέτρηση μετά την αλλαγή. Επίσης πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο, πόσες φορές μέσα στην μέρα και τι ποσότητα ταΐζεις.

:ninja:

mod note

Ο τίτλος στο θέμα άλλαξε, για να περιγράφει ακριβώς το περιεχόμενο της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας και σημερινή μέτρηση μετά την αλλαγή. Επίσης πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο, πόσες φορές μέσα στην μέρα και τι ποσότητα ταΐζεις.

:ninja:

mod note

Ο τίτλος στο θέμα άλλαξε, για να περιγράφει ακριβώς το περιεχόμενο της συζήτησης.

Καλημερα φιλε ΚΑΡΥΔΑ.Το ενυδρειο ειναι περιπου 600 λτ καθαρο.Λογο δουλειας δεν ειναι τακτικο.Το σιγουρο ειναι πρωι στης 7,30 και βραδι 21,00.Αλλα μερικες φορες και το μεσιμερη.Ας πουμε 2,5 φορες την ημερα.Θα μετρη :helpsmilie: σω το απογευμα και θα σας πω.Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας και σημερινή μέτρηση μετά την αλλαγή. Επίσης πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο, πόσες φορές μέσα στην μέρα και τι ποσότητα ταΐζεις.

:ninja:

mod note

Ο τίτλος στο θέμα άλλαξε, για να περιγράφει ακριβώς το περιεχόμενο της συζήτησης.

Ξεχασα να αναφερω οτι το ενυδρειομου εχει απο 2 γενες μετριμενα 16 μωρα Lapido yellow (σιγουρα ειναι πιο πολλα) και οταν ριχνω σπιρουλινα το παρακανω λιγουλακι.(Να τα αφησω νηστικα τα διαβολακια :helpsmilie: )

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν ανέβει πολύ πάνω από 20, δε βρίσκω λόγο να ανησυχείς. 20 νιτρικά είναι φυσιολογικό επίπεδο, ειδικά αφού μιλάμε για ενυδρείο χωρίς φυτά. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν ανέβει πολύ πάνω από 20, δε βρίσκω λόγο να ανησυχείς. 20 νιτρικά είναι φυσιολογικό επίπεδο, ειδικά αφού μιλάμε για ενυδρείο χωρίς φυτά. :helpsmilie:

Ευχαριστω ΜΙΛΤΟ.Θα μετρισω και σημερα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους ΚΙΧΛΙΔΑΤΟΥΣ. Το ενυδρειο μου τρεχει εδω και 5 μηνες με κανενα προβλημα.Χθες μετρησα Ν 3 στο 20 περιπου με υγρα τεστ.Εκανα την ρουτινα το 20% αλλαγη και σημερα θα ξαναμετρισω.Το ερωτημαμου ειναι γιατι αυξηθηκε,και εαν ειναι προβλημα,και τι πρεπει να κανω? :ninja:

Χθεσινη μετριση¨= Παραμενει το 20,αλλα με πτωτικη ταση.Αυριο θα κανω αλλαγη το 20%.Αν εβαζα μερικες anubies θα βελτιωνα την κατασταση ?Αν και προτιμω τα βραχια αλλα στην αναγκη? :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως ελέχθει και πιο πάνω δεν ανησυχώ με 20 νιτρικά.Να προσέξεις τις ποσότητες στις τροφές σου ,να την τρώνε τα ψάρια ,να μην μένουν υπόλοιπα - πράγμα δύσκολο στους αφρικάνους :helpsmilie: - και να κάνεις τις αλλαγές σου.Εγώ είχα φτάσει μέχρι 40 ,μετά την αλλαγή 30 % έπεφτε στα 10.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως ελέχθει και πιο πάνω δεν ανησυχώ με 20 νιτρικά.Να προσέξεις τις ποσότητες στις τροφές σου ,να την τρώνε τα ψάρια ,να μην μένουν υπόλοιπα - πράγμα δύσκολο στους αφρικάνους :lmao: - και να κάνεις τις αλλαγές σου.Εγώ είχα φτάσει μέχρι 40 ,μετά την αλλαγή 30 % έπεφτε στα 10.

:helpsmilie:

Σε εμενα με την αλλαγη του 20% δεν επεσε πολυ.Το καλο ειναι απο οτι καταλαβα δεν ειναι τραγικο. :ninja: Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τρωνε πολυ,αρα λερωνουν πολυ.

Δε χρειαζεται να ανησυχεις,το μονο που πρεπει να κανεις,ειναι να εχεις ενα σταθερο προγραμμα στις αλλαγες,ωστε να κρατας τις συνθηκες σταθερες οσο μπορεις. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να εχετε τα στοιχεια δεν ανοιγω νεο θεμα.Χθες εκανα την ρουτινα και ολα ηταν οκ.Εκτος το ΝΟ 3 που ηταν 20(πορτοκαλι).Κανω αλλαγη του 30% νερου και περιχαρεις λεω να κανω και ενα δευτερο μετρημα. :) .Αντι να κατεβει ανεβηκε προς το κοκινο (40).Τι συμβενει ρε παιδια? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκευτομαι,απο την ρουτινα που εκανα εχω κανει δυο αλλαγες.

1ον δεν συμπληρωνω βακτηριδια.

2ον Δεν βαζω σκουπα πλεον

Σημειωτεον εχω χοντρο βοτσαλο λευκο διαφορης κοκομετριας εως και 3cm.

Εχω και αλλη μια γεννα.(3 συνολο)αλλα ειναι πολυ μικρα.Τα φωτα σας παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Για μετρα τη βρυση.

Εχω στερνα.αλλα τωρα τελευταια δεν βαλαμε νερο.Δεν το σκεττηκα,θα μετρισω και θα σου πω.Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω στερνα.αλλα τωρα τελευταια δεν βαλαμε νερο.Δεν το σκεττηκα,θα μετρισω και θα σου πω.Ευχαριστω :)

χμμμ....είμαι πολύ περίεργος να δω τα αποτελέσματα των μετρήσεων νερού στέρνας.....για να δούμε...!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ....είμαι πολύ περίεργος να δω τα αποτελέσματα των μετρήσεων νερού στέρνας.....για να δούμε...!

Οχι ρε συ μι με τρομαζεις. απο γεωτρηση ειναι.Λες? :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ μι με τρομαζεις. απο γεωτρηση ειναι.Λες? :)

περίεργος είπα, όχι απαισιόδοξος!! :buttrock::hysterical: , αλλά ας μην το γκαντεμιάζω!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::ninja:

περίεργος είπα, όχι απαισιόδοξος!! :):buttrock: , αλλά ας μην το γκαντεμιάζω!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:):buttrock::hysterical:

δε θέλω να σε τρομάξω αλλά άμα με 30% αλλαγή στο ενυδρείο μέτρησες 40 (και το ενυδρείο είχε 20) η στέρνα θα έχει παραπάνω από 40! Άλλη πηγή για να παίρνεις νερό έχεις; Εάν όχι σκέψου κάποια στιγμή την αγορά όσμοσης και αλατιού για αφρικάνες :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να σε τρομάξω αλλά άμα με 30% αλλαγή στο ενυδρείο μέτρησες 40 (και το ενυδρείο είχε 20) η στέρνα θα έχει παραπάνω από 40! Άλλη πηγή για να παίρνεις νερό έχεις; Εάν όχι σκέψου κάποια στιγμή την αγορά όσμοσης και αλατιού για αφρικάνες :buttrock:

Εχω αλλη πηγη.Λιγο κουραστικο μεν,αλλα στην αναγκη.Και την προηγουμενη εβδομαδα αλλαξα απο την ιδια πηγη και μεχρι σημερα δεν πηρα καινουργιο νερο.Τι αλλαξε?Θα δω το βραδυ και θα σας πω. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα.Λοιπον εκανα στην βρυση το τεστ και ειναι πολυ ανοιχτο πορτοκαλι.10 και λιγο κατω.Εκανα και στο ενυδρειο και ειναι 20 +.Το ερωτημαμου ειναι αν στην βρυση πρεπει να ειναι 0.Το χθεσινο τεστ οπος κουναγα τον δοκιμαστικο σωληνα πριν βαλω της δευτερες σταγωνες ,εσταξε λιγο και ισως γιαυτο πηρα μεγαλη ενδειξη.Και ενα δευτερο ερωτημα.Υπαρχει τεστ που βιδωνουν τα καπακια στους δοκιμαστικους σωληνες? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Με τι test μετράς? Σε ρωτάω γιατί εγώ που μετράω με υγρά της tropic marin, το καπάκι κλείνει στο σωληνάκι και επίσης σε μένα οι βαθμίδες του ΝΟ2 και ΝΟ3 είναι σε κλίμακα του ροζ.

Anyway, το ΝΟ3 θα έπρεπε να είναι 0 από τη βρύση κανονικά ή έστω στο σημείο που λέει <1.

Τελικά μέτρησες νερό βρύσης ή στέρνας?

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Μετραω την στερνα η οποια καταληγει σε βρυση. Ε δεν βγαζω και το νερο με κουβαδες :buttrock::hysterical::hysterical::hysterical::ninja: Φιλεμου Μαλλον ειναι της sera αλλα θα παρω τηλ το μεσιμερακι και θα σου πω.Παντος σεμενα ειναι διαφορετικα.Εχει καπακια πλαστικα ενω τα σωληνακια ειναι γιαλινα.Το ενα καπακι ειναι προβληματικο.Σευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...