Jump to content

Επαγγελματικοί ψύκτες νερού !!!


Naias

Recommended Posts

Με αφορμή την πολύ ζέστη άρχισα να ψάχνω για κάποιο φθηνό chiller. Οι τιμές όμως είναι απαγορευτηκές !!! Για ένα καλό Ιταλικό ξεκινάμε απο τα 500 !!!

Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε εταιρεία με επαγγελματικούς ψύκτες που κάνουν μέγιστο 300. Όπως για παράδειγμα ο παρακάτω. http://www.aqualife.gr/vmchk/Ψύκτες-Νερού/...ucts.html?vmi=0.

Βρήκα τέτοιους όμως και με 100.

Έχει κάποιος ιδέα για το πως λειτουργούν και αν μπορούμε να τα πατεντάρουμε έτσι ώστε να τα βάλουμε στο ενυδρείο μας;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο, το έχουν επιχειρήσει κάποιοι, αλλά κολλάμε στο υλικό των σωληνώσεων (ο χαλκός δεν είναι ότι καλύτερο για ενυδρείο)

και στον χρόνο παραμονής του νερού στο σύστημα ψύξης που είναι μικρός για να προλάβει να κρυώσει αρκετά και να επιτευχθούν οι επιθυμητές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο, το έχουν επιχειρήσει κάποιοι, αλλά κολλάμε στο υλικό των σωληνώσεων (ο χαλκός δεν είναι ότι καλύτερο για ενυδρείο)

και στον χρόνο παραμονής του νερού στο σύστημα ψύξης που είναι μικρός για να προλάβει να κρυώσει αρκετά και να επιτευχθούν οι επιθυμητές θερμοκρασίες.

Δεν ξέρω τι σωληνώσεις έχει αλλά πιστεύω πως είναι ασφαλείς γιατί είναι για ανθρώπους... Και για το θέμα ψύξης δεν λειτουργούν με τον κλασικό τρόπο του κομπρεσέρ...

Θέλει ψάξιμο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκός μπορεί να θεωρηθεί ασφαλής για τους ανθρώπους αλλά σίγουρα δεν είναι για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται λογο σωληνωσεων..... αν γινοταν θα βρησκαμε σηγουρα και πιο φτηνες λυσεις.... οι σωληνες απο αλουμινιο επιρεαζουν τα ψαρια μιας που το εφερε η κουβέντα?

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται λογο σωληνωσεων..... αν γινοταν θα βρησκαμε σηγουρα και πιο φτηνες λυσεις.... οι σωληνες απο αλουμινιο επιρεαζουν τα ψαρια μιας που το εφερε η κουβέντα?

Είμαι κατά 95% σίγουρος πως έχω δεί τέτοιο ψύκτη με πλαστικές σωλήνες ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο σαν υλικό !!! Θα προσπαθήσω να ξαναβρώ την foto.

Link to comment
Share on other sites

οι σωληνες απο αλουμινιο επιρεαζουν τα ψαρια μιας που το εφερε η κουβέντα?

Γενικοτερα, οχι αλλο μεταλλο στο νερο (γλυκου ενυδρειου) εκτος απο ανοξειδωτο 304, με καλυτερη επιλογη το 316.

Για θαλασινο μονο 316 ή τιτανιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη παντα ειχα αυτο το θεμα στο μυαλο μου, απο ενα σημειο και μετα, εβαδα το ενυδρειο μου παντα απεναντι απο ενα aircondition :(

Οποτε θες το "σημαδευεις"... οποτε δεν θες, σημαδευεις εσενα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σας δείξω λοιπόν τι βρήκα, και οι γνωρίζοντας ας απαντήσουν!

Αυτό το στο σουπερμάρκετ που συστεγάζεται στα Practiker της Αγίας Βαρβάρας

post-16211-1277928514_thumb.jpg

Ακόμα ένα φορητό κλιματιστικό που το βρήκα στα Makro

post-16211-1277928802_thumb.jpg

Καταρχάς να ξεκινήσω απο την τιμή και των δύο.

Συμφέρουν τρελά σε σχέση με ένα chiller.

Δεύτερον τον μικρό ψύκτη, προσπάθησα να δω μέσα τον μηχανισμό και κατά 90% χρησιμοποιεί peltier, σαν αυτά δηλαδή που χρησιμοποιούν στους υπολογιστές για ψύξη.

Δεν ξέρω αν μπορούσε να γίνει κάποια αλλαγή σε συνεχή ροή. Ά και το σημαντικότερο είναι πως, οπτικά τουλάχιστον δεν υπήρχε πουθενά χαλκός !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας δείξω λοιπόν τι βρήκα, και οι γνωρίζοντας ας απαντήσουν!

Αυτό το στο σουπερμάρκετ που συστεγάζεται στα Practiker της Αγίας Βαρβάρας

post-16211-1277928514_thumb.jpg

Ακόμα ένα φορητό κλιματιστικό που το βρήκα στα Makro

post-16211-1277928802_thumb.jpg

Καταρχάς να ξεκινήσω απο την τιμή και των δύο.

Συμφέρουν τρελά σε σχέση με ένα chiller.

Δεύτερον τον μικρό ψύκτη, προσπάθησα να δω μέσα τον μηχανισμό και κατά 90% χρησιμοποιεί peltier, σαν αυτά δηλαδή που χρησιμοποιούν στους υπολογιστές για ψύξη.

Δεν ξέρω αν μπορούσε να γίνει κάποια αλλαγή σε συνεχή ροή. Ά και το σημαντικότερο είναι πως, οπτικά τουλάχιστον δεν υπήρχε πουθενά χαλκός !!!

Τα peltier ξεχνα τα. Θα σου κοστισει τοσο πολα χρηματ στην ΔΕΗ που σε συμφαιρει καλυτερα να παρεις chiller και να το πας για επιχρυσωση.

Διαβαζοντας αυτην την συζητηση εχω μια απορεια (εαν εχει απαντηθει βαρατε ελευθερα) τα chiller τι σωληνες εχουν;

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας αυτην την συζητηση εχω μια απορεια (εαν εχει απαντηθει βαρατε ελευθερα) τα chiller τι σωληνες εχουν;

Τιτανιου

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκε ο geosid στο http://www.caudata.org/cc/articles/cooling.shtml

Get an aquarium chiller. There are 2 basic types of chillers: refrigerated chillers, and thermoelectric (Peltier effect) chillers. Refrigerated chillers are very expensive, but also very effective. Thermoelectric chillers (for example, the Ice Probe) are less expensive but also much less effective. In a tank over 10 gallons in size, the Peltier cooler may be able to reduce temperature by only a few degrees, which is not much better than you can do with evaporation

Water cooler

A water cooler can be used to cool aquarium water. If an aquarium pump is used to push water directly into the water bottle, the flow rate is too fast and the bottle could overflow. Instead, the water from the pump goes into a reservoir inside the tank (excess water can simply overflow within the tank). The water from the reservoir moves by simple gravity (siphon flow) into the water bottle, and then back into the tank.

post-16211-1278237877_thumb.jpg

Αν εμπιστευτούμε αυτά που λέει δεν αξίζει ο κόπος ειδικά για μεγάλο ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

καλη η σκεψη αλλα τι σωλινες εχει ο ψυκτης? αν δουλευει με πετλιερ πηγα να το επιχηρισω και γω αλλα δεν αξιζει γιατι εχει τρελη καταναλωση σαν ρευμα, και σκεψου πως εχω 700 λιτρα ενυδριου καθαρα :)

Link to comment
Share on other sites

μια ποιο extreme λυση ειναι η παρακατω :)

http://www.3reef.com/forums/i-made/diy-chiller-42547.html

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

ναι να εχουμε και κρυες μπυρες :) το θεμα ειναι να εχουμε κατι ομως μικρο και βολικο και οχι να πιασουμε χωρο οσο ενα ενυδριο, εχει χαρη που το δικο μου ειναι στα 4 μετρα αποσταση αλιως θα το τρυπουσα χαλαρα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ναι να εχουμε και κρυες μπυρες :) το θεμα ειναι να εχουμε κατι ομως μικρο και βολικο και οχι να πιασουμε χωρο οσο ενα ενυδριο, εχει χαρη που το δικο μου ειναι στα 4 μετρα αποσταση αλιως θα το τρυπουσα χαλαρα :buttrock:

εαν προσεξεις στη φωτο ο τυπος εχει βαλει το ψυγειακι στο επιπλο απο κατω , υπαρχουν ψυδεια 17-20 λιτρων απλα το ψαχνω τωρα λιγο στο google σχετικα με την καταναλωση ρευματος που εχουν αυτα τα ψυγεια , σαν τιμη κοστιζουν κοντα στα 60 - 70 ευρο .

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκε ο geosid στο http://www.caudata.org/cc/articles/cooling.shtml

Get an aquarium chiller. There are 2 basic types of chillers: refrigerated chillers, and thermoelectric (Peltier effect) chillers. Refrigerated chillers are very expensive, but also very effective. Thermoelectric chillers (for example, the Ice Probe) are less expensive but also much less effective. In a tank over 10 gallons in size, the Peltier cooler may be able to reduce temperature by only a few degrees, which is not much better than you can do with evaporation

Water cooler

A water cooler can be used to cool aquarium water. If an aquarium pump is used to push water directly into the water bottle, the flow rate is too fast and the bottle could overflow. Instead, the water from the pump goes into a reservoir inside the tank (excess water can simply overflow within the tank). The water from the reservoir moves by simple gravity (siphon flow) into the water bottle, and then back into the tank.

post-16211-1278237877_thumb.jpg

Αν εμπιστευτούμε αυτά που λέει δεν αξίζει ο κόπος ειδικά για μεγάλο ενυδρείο

Θα μπορούσες να κάνεις μια μετάφραση στο κείμενο που παραθέτεις;Υπάρχουν χρήστες που δε γνωρίζουν Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Φωτη ξεκινησα να μεταφραζω αλλα δεν εχει νοημα. Ειναι μια σαχλαμαρα το κειμενο.

ΞΕΧΝΑ τα peltier εινα ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ στην χρηση (πολυ ρευμα, πραγματικα πολυ ρευμα)

επι της ουσιας λεει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις ψυχτη νερου για το ενυδρειο, εμεις εδω λεμε οτι αυτο δεν κανει γιατι εχει μεσα σωληνα χαλκου. Οι μονες διαθεσιμες λυσεις, κατ' εμενα, ειναι το chiller, το κλιματιστικο και τα ανεμηστηρακια. Πιστεψε με καθε ανοιξη (5 συνεχομενες χρονιες) διαβαζω ιδεες για καλυτερα αποτελεσματα τελικα ποτε δεν εχω δει καμια παρουσιαση που να δουλευει, δεν εχω δει καν παρουσιαση.

Εαν θες μεταφραση βαλε αυτο εδω και διαβασε.

http://translate.google.com/?hl=el#en|el|

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να μη παραθετονται μεταφρασεις απο μηχανη.

Κουραζουν πολυ και χαλανε το θεμα.

Αν δεν μπορειτε να κανετε μεταφραση γραφτε μια περιληψη με την ουσια το κειμενου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε δοκιμάσω κάτι δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.Κάθε κατασκευή έχει τα υπέρ και τα κατά της.Αν η απόδοση και το κόστος κατασκευής είναι χαμηλό μπορούμε να αντισταθμίσουμε την υψηλή κατανάλωση και το αρχικό υψηλό κόστος.Τις απόψεις στα διάφορα Forum του εξωτερικού τις έχω δει επανειλημμένα.Ο καθένας σε αυτά γράφει ότι να'ναι χωρίς να υπάρχει κάποιος που πραγματικά να γνωρίζει και να μπορεί να δώσει πορεία στη συζήτηση.Προσωπικά στηρίζομαι στα χέρια μου και στη σκέψη μου και προτιμώ να πετάξω 100 και 200 ευρώ αλλά να μπορέσω να δώσω μια απάντηση πρώτα στον εαυτό μου και μετά σε όποιον έχει την απορία.

Σκέψου μόνο οτι ιδέες που εμείς απορρίπτουμε άλλοι τις υλοποιούν και τις πουλούν για χρυσάφι... :)

Link to comment
Share on other sites

τετοιο ψυκτη εχω στο σπιτι μου πολη διαμονης μυρινα λημνου νερο ακαταληλο πρως πωση οποτε υποχρεωτικα πηνουμε μονο εμφιαλομενο.τον συγκεκριμενο ψυκτη μας τον παρεχει η καβα και αγοραζουμε μονο τις μπουκαλες τον εχω σε λητουργια 24 ωρες την μερα και τι ενοω οβραστηρας δουλευει με το που θα παισει η θερμοκρασια του νερου που εχει μεσατου οπως και ο ψυκτης με το που θα ζεσταθει το νερο του τον δουλευω πανω απο 2 χρονια χειμωνα καλοκαιρι και η καταναλωση δεν ειναι τοσο τρελη οπως περιγραφετε δεν εχω παρατηρησει μια τετοιοα αυξηση στον λογαριασμο της δεη η οποια να μου προκαλεσει καποια εντυπωση και το ειχα στο μυαλο μου τους πρωτους μηνες που τον νοικιασα αλλα δεν παρατηρησα μια αξιοσημιωτη αυξηση στον λογαριασμο μου το μυονεκτημα του ειναι οτι παρολο που βαζουμε μονο μπουκαλες με εμφιαλομενο νερο βγαζει καποια αλατα στο νερο τα οποια τα βλεπεις και με γυμνο ματι μεσα στο πωτηρι και τοτε θελει καθαρισμα σε μας ερχετε καποιος υπαληλος της καβας και τον καθαριζει αλλα ειναι κατι ποιστευω που αν το δεις μια φορα πως γυνετε μπωρεις να το κανεις και μονος σου εγω απλα δεν εχω μπει σαυτην την διαδηκασια γιατι ειναι κατι που μας το πρσφερει δωρεαν η καβα ( τον καθαρισμο ενοω )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εγώ έχω βάλει ένα ανεμιστηράκι κινέζικο 7 Watt των 15 ευρώ και έχω βρει την υγειά μου. Έχει ελάχιστη κατανάλωση και η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 25 βαθμούς κελσίου. Το αρνητικό είναι ότι κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω το ενυδρείο και επίσης λόγω εξάτμισης η στάθμη πέφτει 1-2 cm κάθε 4 μέρες. Όμως είναι πολύ οικονομική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...