Jump to content

Κλήση παράνομης στάθμευσης


Recommended Posts

Διαβάζω σε άλλα φόρα οτι είναι καθαρά ψαρωτική και αυτή και τα μηνυματάκια που σου έρχονται σε κάποιους μήνες και οτι απλά κάποια στιγμή παραγράφεται χωρίς αντίκτυπο σε εκκαθαριστικά εφορίας κλπ, γνώμες?

Να τους το σκάσω το 40άρι ή να πάρω κανα ψάρι?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν την πληρωσα πριν απο καμποσα χρονια ( 2001 ) και ακομα δεν εχει γινει κατι .... ουτε στην εφορια εχει παει τιποτα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω σε άλλα φόρα οτι είναι καθαρά ψαρωτική και αυτή και τα μηνυματάκια που σου έρχονται σε κάποιους μήνες και οτι απλά κάποια στιγμή παραγράφεται χωρίς αντίκτυπο σε εκκαθαριστικά εφορίας κλπ, γνώμες?

Να τους το σκάσω το 40άρι ή να πάρω κανα ψάρι?

Εχω παρα πολλες τετοιες απο δημοτικη αστυνομια. Ερχονται που και που ξανα με το ιδιο ακριβως προστιμο μετα απο χρονια. Πριν μια εβδομαδα μου ηρθε μια απο το 2007... Δεν εχω πληρωσει καμια...

Link to comment
Share on other sites

Τον περασμένο Οκτώβριο είχα αυτό...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32211

Δεν την πλήρωσα και μέχρι τώρα όλα καλά... Βέβαια ήταν και εταιρικό αμάξι και πλέον δεν είμαι στην εταιρεία :ninja:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω οτι το σκηνικό με το κρυφτούλι πετύχαινε πριν 1-2 χρόνια, είπα να ρωτήσω μήπως έχει αλλάξει κάτι λόγω... κρίσης! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τι να αλλαξει ρε Γιωργο ....

Στην Ελλαδα δεν ζεις και εσυ ??

Τα ιδια Παντελακι μου τα ιδια Παντελη μου

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ την προηγούμενη μέρα ακούω από έναν αστυνομικό που μιλούσε στον ασύρματο: "Θέλω 5-10 κλήσεις δεν ξέρω που θα τις βρεις" και γέλαγα... την επόμενη μέρα τους το έφερα δίπλα τους μην τους κουράζω... Λουκάρεως στα δικαστήρια γίνεται η πλάκα και δυστυχώς δεν το ήξερα και την πάτησα.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ την προηγούμενη μέρα ακούω από έναν αστυνομικό που μιλούσε στον ασύρματο: "Θέλω 5-10 κλήσεις δεν ξέρω που θα τις βρεις" και γέλαγα... την επόμενη μέρα τους το έφερα δίπλα τους μην τους κουράζω... Λουκάρεως στα δικαστήρια γίνεται η πλάκα και δυστυχώς δεν το ήξερα και την πάτησα.

δεν υπαρχει μεγαλυτερη παγιδα απο αυτο το δρομο , εκει που βλεπεις οτι δεν εχει καμια κληση μετα απο λιγο βλεπεις ολος ο δρομος γεματος με ροζ χαρτακια ....

αντι να φτιαξουν καποιο παρκιν οι κοπριτες ....... καθονται και ξυνονται

Link to comment
Share on other sites

απο δημοτικη αστυνομια ραφηνας εφαγα 2 κλησεις το καλοκαιρο του 2007 και μου ηρθαν τον οκτωμβρη του 2009......

Link to comment
Share on other sites

απο δημοτικη αστυνομια ραφηνας εφαγα 2 κλησεις το καλοκαιρο του 2007 και μου ηρθαν τον οκτωμβρη του 2009......

Τι εννοείς σου ήρθαν?

Link to comment
Share on other sites

γραμματακι απο τον δημο ραφηνας στο σπιτι που ελεγε οτι πρεπει να πληρωθει εντως καποιου οριου αλλιως θα παει στην εφορια....

Link to comment
Share on other sites

Καλά επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και στην τελική στο λαιμό του κάνείς δεν μπορεί να με πάρει θα πάω να τους τα σκάσω και έληξε το θέμα, άλλωστε το αμάξι δεν είναι στο όνομά μου και άλλον θα τρέχουν μετά...

Ως συμπέρασμα μην παρκάρετε επί της Λουκάρεως γιατί είναι στέκι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι αναλογα την υπηρεσια. Μπορει ο ενας προισταμενος να εχει ιχνος τσιπας και να κανει την δουλεια του μπορει καποιος αλλο σε αλλη περιοχη να εχει αραξει.

Γιωργο αυτο δεν παει για εσενα αλλα αυτο το θεμα δειχνει γιατι αυτη η χωρα δεν θα παει ποτε μπροστα. Ολοι κοιταμε να γλιτωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι κλησεις την ημερα που κοβονται πανε στα κεντρικα.

Εκει μενουν μεχρι να πληρωθουν τις πρωτες 10 μερες,αν πληρωθουν καλως ,αλλιως μετα φευγουν και πανε στην εφορια.Τωρα τι γινετε στην εφορια,......ενας θεος ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι αναλογα την υπηρεσια. Μπορει ο ενας προισταμενος να εχει ιχνος τσιπας και να κανει την δουλεια του μπορει καποιος αλλο σε αλλη περιοχη να εχει αραξει.

Γιωργο αυτο δεν παει για εσενα αλλα αυτο το θεμα δειχνει γιατι αυτη η χωρα δεν θα παει ποτε μπροστα. Ολοι κοιταμε να γλιτωσουμε.

Αν επρόκειτω για ένα κράτος με ίχνος σεβασμού προς τους πολίτες θα ήμουν πολύ ξεφτύλας που πάω να γλυτώσω αλλά τώρα είμαι λίγο ξεφτύλας. :ninja:

Και ελπίζω με αυτά που έχουν γίνει τελευταία να έχουμε καταλάβει οτι όχι το κράτος δεν είμαστε εγώ και εσύ, εμείς είμαστε αυτοί που ψηφίζουμε τα ζώα... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αυτο δεν παει για εσενα αλλα αυτο το θεμα δειχνει γιατι αυτη η χωρα δεν θα παει ποτε μπροστα. Ολοι κοιταμε να γλιτωσουμε.

Συμφωνώ... Όλοι κοιτάμε να την γλιτώσουμε. Το θέμα είναι γιατί γίνεται αυτό? Τα όποια λεφτά κι αν δώσεις θα πιάσουν τόπο ή θα μπουν στην βαθιά τσέπη κάποιου?

Οπότε λογικό είναι να θέλω όχι να γλιτώσω να δώσω χρήματα, αλλά να μη θέλω να φτιάξω την ζωή κάποιου/κάποιων που με κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα μου!

Η φορολογία και οι κλήσεις στην Γερμανία, απ'όσο μου έχουν πει (δεν έχω πάει ποτέ), είναι υψηλές, αλλά οι υπηρεσίες που λαμβάνει ο πολίτης δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που έχουμε εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Αν επρόκειτω για ένα κράτος με ίχνος σεβασμού προς τους πολίτες θα ήμουν πολύ ξεφτύλας που πάω να γλυτώσω αλλά τώρα είμαι λίγο ξεφτύλας. :ninja:

Και ελπίζω με αυτά που έχουν γίνει τελευταία να έχουμε καταλάβει οτι όχι το κράτος δεν είμαστε εγώ και εσύ, εμείς είμαστε αυτοί που ψηφίζουμε τα ζώα... :helpsmilie:

αμα σου κανουν παρκινγκ και προς εσενα ειναι ενταξει, και δεν το βαλεις στο παρκινγκ αλλα στο δρομο, ναι να την πληρωσεις... αν οχι μην εχεις και τυψεις για τους αχορταγους...

εγω ειχα φαει μια κληση δημοτικης αστυνομιας το νοεβρη, την πεταξα και δεν εχει γινει ακομα τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Απ' όπου και να το πιάσουμε στα ίδια θα καταλήξουμε, οι μισοί πιστεύουμε οτι μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας όντας Ελληνάρες και οι άλλοι μισοί οτι θα μας τα βγάλουν ότι και να κάνουμε οπότε ας προστατευτούμε όσο μπορούμε...

Προσωπικά δεν με έχουν πείσει οτι η Ελλάδα είναι έτσι επειδή δεν πληρώνουμε φόρους και κλήσεις... αν και προσπαθούν συνεχώς να μας γεμίσουν ενοχές, βλέπε καταδότες φοροδιαφυγής, δωρεά για δημόσιο χρέος και άλλα συγκινητικά, συγγνώμη αυτά για εμένα είναι προσβολή της ευφυίας μας και χαζοί δεν είναι οι Έλληνες, απλά ξεχνάνε γρήγορα και δεν μαθαίνουν σωστή ιστορία στο σχολείο.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

οτι ψεμα ειναι τα διοδια ....

το ιδιο ψεμα ειναι και η δημοτικη αστυνομια ......

Link to comment
Share on other sites

Σας εκτροχιασα λιγακι, ελπιζω να μην πειραζει πολυ αυτο.

Εχετε δικιο και οι δυο σας, οταν πριν απο καποια χρονια ειδαμε διαφημιση για φορολογικη συνειδηση, ενας υπουργος εργασιας ειχε ανασφαλιστους εργατες σπιτι του, αλλος υπουργος ιδρυε off-shore για να μην πληρωνει φορους λεγοντας μαλιστα οτι "το νομιμο ειναι και ηθικο" τοτε εγραψα καπου "τιμη και δοξα στους φοροφυγαδες".

Αντιλαμβανομαι οτι εγω και εσυ δεν φταιμε για αυτην την κατασταση αλλα ειμαστε και εμεις μερος του φαυλου κυκλου, καποιος πρεπει να ξεκινησει να κανει το σωστο με την ελπιδα οτι θα τον δουν και αλλοι για να κανουν και αυτοι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σας εκτροχιασα λιγακι, ελπιζω να μην πειραζει πολυ αυτο.

Εχετε δικιο και οι δυο σας, οταν πριν απο καποια χρονια ειδαμε διαφημιση για φορολογικη συνειδηση, ενας υπουργος εργασιας ειχε ανασφαλιστους εργατες σπιτι του, αλλος υπουργος ιδρυε off-shore για να μην πληρωνει φορους λεγοντας μαλιστα οτι "το νομιμο ειναι και ηθικο" τοτε εγραψα καπου "τιμη και δοξα στους φοροφυγαδες".

Αντιλαμβανομαι οτι εγω και εσυ δεν φταιμε για αυτην την κατασταση αλλα ειμαστε και εμεις μερος του φαυλου κυκλου, καποιος πρεπει να ξεκινησει να κανει το σωστο με την ελπιδα οτι θα τον δουν και αλλοι για να κανουν και αυτοι το ιδιο.

σε μια χωρα 11.000.000 κατοικων

Περιμενουμε να δουμε πρωτα τους 300 της βουλης να κανουν το σωστο και εμεις θα ακολουθησουμε ..

Link to comment
Share on other sites

σε μια χωρα 11.000.000 κατοικων

Περιμενουμε να δουμε πρωτα τους 300 της βουλης να κανουν το σωστο και εμεις θα ακολουθησουμε ..

Ούτε καν!

Οι 300 ήταν είναι και θα είναι ελεγχόμενοι από την πιάτσα που είναι πλέον πολύ δυνατή και δεν αφήνει περιθώρια για ουσιαστική πολιτική πρόοδο.

Περιμένουμε εδώ και πολλέεεεες 10ετίες...

Κάτι άλλο χρειάζεται πλέον αλλά απαιτεί αφύπνηση και συνειδησιακή εγρήγορση κάτι που έχουν φροντίσει να βρίσκεται σε καταστολή.

Το όλο κόλπο είναι παλιά Αμερικάνική συνταγή και η μόνη ελπίδα είναι να θυμηθούμε τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος και ποια είναι τα δικαιώματά σου.

Αξίζει να αναφερθεί η σπηλιά του Πλάτωνα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry404467

Έως τότε καλό shopping, ποδόσφαιρό, μπουζούκια και όνειρα γλυκά σε όλους μας μαζί και εγώ. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

και τωρα με πατησατε στο καλο!!! λογω επαγγελματος (οδηγος ΕΘΕΛ για οσους δεν γνωριζουν) να μην πω τι τραβαω και τι σουρνω καθε μερα για 8 και βαλε ωρες...

κατ' αρχας οταν κανω παραβαση πρεπει να πληρωσω τη κλιση, ασχετα αν θα παει ή οχι στην εφορια και αν κλεβουν αλλοι, ξυπνιοι, το ελληικο δημοσιο. εγω δεν ειμαι "ξυπνιος" αλλα συνεσταλμενος πολιτης. τουλαχιστον ετσι θελω να αυτοαποκαλουμαι και επειτα να εχω δικαιωμα κριτικης στους αλλους ακομη και στο δημοσιο γενικοτερα. και ας με λενε καποιοι βλακα.

δεν ξερω αν παραγραφονται ή σβηνονται οι κλισεις. καποτε ειχα ενα ιχ στο ονομα της μητερας μου, η οποια απεβιωσε το 2003. το ιχ πουληθηκε καπου το 2004-2005. δεν μπορω να θυμηθω αν ημουν εγω ο παραβατης ή καποιος απο τους γονεις μου, αλλα το 1994 καποιος παρκαρησε παρανομα στο πειραια και δεν μπορουμε να θυμηθουμε τι καναμε με την κλιση. μας ηρθε υπενθιμιση το 2007!! και λεω: να τσιγκουνεφτω τα 30,40,50 € για κατι χειροτερο? φυσικα την πληρωσα και υσηχασα. στο παρελθον ερχοταν παλι η ιδια υπενθιμηση αλλα πηγαινε στο "αρχειο"!!!

το αν δεν παει στην εφορια δε σημαινει οτι ειναι παρανομη η κλιση απο τη δημοτικη αστυνομια. απλα ειναι μια χρονοβορα και δαπανηρη διαδικασια για το ελληνικο δημοσιο καθως και αδιαφορια των υπευθυνων για το θεμα του πολιτικου κοστους. εμεις στην εθελ, αν και εγραφε η κλιση οτι παει στη δου, δεν πηγαινε. τωρα ομως εδω και ενα χρονο περιπου, οχι μονο παει αλλα πηγαν και κλισεις των 2 περασμενων ετων. και εκει ξερετε 10 πλασιαζεται. δηλαδη: εισητηριο 1€, κλιση 60€, δου 600€. θα το ρισκαρεις λοιπον? αν βρεθει καποιος και το διαψευσει αυτο που ειπα, λεω οτι ειναι τυχερος και δεν μπορεσαν να κανουν διασταυρωση των στοιχειων του. τα γνωριζω απο πρωτο χερι (για την εθελ). τωρα για τη δημοτικη αστυνομια δεν ξερω αλλα δεν το ρισκαρω, ειδικα αυτη την εποχη.

το παρκινγ δεν χρειαζεται να μας το φτιαξουν. μπορουμε να το κανουμε και μονοι μας οταν χτιζουμε τα σπιτακια μας και οχι να δηλωνουμε στη πολεοδομια 4 θεσεις παρκινγκ και οι 3 να γινονται γκαρσονιερα ή καταστημα. επισης μπορουμε να μην κυκλοφορουμε με ιχ στα δυσκολα σημεια. καποιοι μπορουν αλλα δεν το κανουν. τωρα που η βεζινη ακριβηνε αναγκαστηκαν και το κανουν ορισμενοι. φυσικα υπαρχουν και ανθρωποι που ειναι αδυνατον να μετακινηθουν με αλλο τροπο, ειτε γιατι ειναι η δουλειατους τετοια ειτε γιατι εχουν σοβαρο λογο. οχι ομως οτι "μενω μακρια απο τη δουλεια μου".

επισης δεν χρειαζεται να παρκαρουμε εξω απο το μαγαζι που θα ψωνισουμε ή να βαριομαστε να το βαλουμε στο υπογειο παρκινγκ του καταστηματος. δεν χρειαζεται να αφηνουμε ντενεκεδες ή παλια μηχανακια για ενα 24ωρο για να καβατζοσουμε μια θεση που θα χρειαστει μια ωρα. δεν χρειαζεται να εχουμε 2 και 3 αυτοκινητα ο καθενας (ή αλλιως δεν ξερω ποσα € στο δρομο). δεν χρειαζεται να μην αποσυρουμε τα παλια και εγκατελημενα αυτοκινητα. με μια συνοψη των παραπανω: δεν χρειαζεται να περιμενουμε τα ΠΑΝΤΑ απο το κρατος. μπορουμε να κανουμε κι εμεις κατι.

γιωργο... πληρωσε την και παιρνεις αργοτερα το ψαρακι. αν φυσικα δεν πεινασουμε. και οταν παρκαρεις να σκεφτεσαι: μηπως ενοχλω καποιον? και οχι: θα κανω ενα λεπτο. απο ενα λεπτο 10 ατομα ειναι 10 λεπτα. και συνηθως δεν κανουν ολοι ενα λεπτο μονο και γινουνται 1 ωρα. μια ωρα να κλεισει ενας δρομος στην αθηνα, εκλεισε το συμπαν και ταλαιπωρουνται χιλιαδες ανθρωποι. κριμα ειναι.

δεν λεω οτι το κανεις εσυ, μην με παρεξηγησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

σιγα σιγα βλεπω οτι το εργο αρχιζει να επιτυγχανεται... μας βαζουν σιγα σιγα στη λιτοτητα και δεν καταλαβαινουμε το σκοπο τους... δεν κανουν παρκινγκ, για να μην περνουμε το αυτοκινητο αλλα τα μεσα μαζικης μεταφορας, για τον ιδιο λογω ακριβινε και η βενζινη. για αυτο ακριβαινουν ολα και μειωνονται οι μισθοι, για να αρκουμαστε στα λιγα και να σωθει το περιβαλλον. το καλο μας θελουν τελικα :ninja:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...