Jump to content

Προσθήκη εξωτερικού φίλτρου σε Tanganyika 112lt


bartemderas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλον τον κόσμο!

είμαι κάτοχος του Record 800 της Juwel, το οποίο τρέχει εδώ και 2,5-3 μήνες με 7 multies.

αναλυτική παρουσίαση έχω κάνει εδώ

Ως τώρα λειτουργεί το εσωτερικό φίλτρο με μοναδική αλλαγή την αντικατάσταση του πράσινου σφουγγαριου με mini siporax.

Έχω ήδη αγοράσει το εξωτερικό Eheim 2034.Είναι νωρίς να το βάλω σε λειτουργία?

Σε πρώτη φάση θα λειτουργεί παράλληλα με το εσωτερικό (για 1 μηνα διάβασα περίπου).

Μετά θα χρειάζεται το εσωτερικό ή είναι υπερβολή?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτα να δουλεύουν μαζί, και τα 2 και άστα έτσι για τουλάχιστον 1 μήνα για να αποκτήσει βιολογία και το εξωτερικό.

Μπορείς και να μπολιάσεις το νέο με μεταφορά μέρους των υλικών και μούργας από τα σφουγγάρια του παλιού.

Εγώ θα τα άφηνα μόνιμα και τα 2, αλλά αν θέλεις να βγάλεις το εσωτερικό, αρκεί να μεταφέρεις τα υλικά του (και την βιολογία) στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο λογο που θες κι αλλη φιλτρανση σε αυτο το στησιμο?

Δεν παει κατι καλα?

Οι μετρησεις?

Νομιζω ... μαλλον ειμαι σιγουρος οτι φτανει το εσωτερικο φιλτρο.

Αν θελεις να βαλεις εξωτερικο, καντο μονο για εμφανισιακους λογους ή εξοικονομισης χωρου (που δεν νομιζω και παλι να υπαρχουν λογοι χωροταξιας σε τετοιο στησιμο)

Link to comment
Share on other sites

Eχω ακριβως το ιδιο ενυδρειο με ενα 2213 και χωρις το εσωτερικο.

Ο μονος λογος που αφερεσα το εσωτερικο ηταν γιατι δεν μου αρεσε να το βλεπω και να πιανει χωρο και οχι γιατι δεν μπορουσε να υποστηριξει τα λιτρα.

Τωρα επειδη ηδη αγορασες το 2234 και δεν μπορεις να αποφυγεις τα εξοδα, θα σου προτινα να βαλεις μονο το 2234 και να αφερεσεις το εσωτερικο.

Δεν υπαρχει λογος να εχεις 2 τετοια φιλτρα σε τοσα λιτρα και με αυτη την ιχθιοφορτιση.

Τωρα για το αν πρεπει να δουλευουν 1 μηνα και τα 2 η' θα μπολιασεις το νεο φιλτρο με τη βιολογια του παλιου συμπληρωνοντας επιπλεον βιολογια ειναι δικη σου επιλογη.

Εγω εκανα το εξης:

Πηρα μπολι απο αλλο φιλτρο(πολυ λιγοτερο απο οτι εχεις εσυ στο εσωτερικο,ισως και το 1/4),συμπληρωσα με νεο βιολογικο υλικο(οπως θα χρειαστεις και εσυ για να γεμισει το 2234),πηρα τα σφουγκαρια απο το παλιο καδο και τα εστιψα στο νεο καδο,γεμισα με νερο τον νεο καδο απο το νερο του παλιου καδου και το ετρεξα.

Με λιγα λογια εσυ δεν θες να μπολιασεις ενα νεοστιμενο ενυδρειο οπως εγω, αλλα να μεταφερεις ολη τη βιολογια σου απο το εσωτερικο στο εξωτερικο, σε ενα ενυδρειο που ηδη τρεχει και εχει αποκτηση βιολογια ακομα και ο βυθος του.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου για την ώρα είναι ιδανικές. Και η αλήθεια είναι ότι έχω κρύψει αρκετά καλά το εσωτερικό φίλτρο. Το εξωτερικό το πήρα, αφενός για να μην τρέχω τελευταία στιγμή, άμα συμβεί κατι, αφετέρου επιδή το παράγγειλα σε προσφορά μαζί με άλλα πράγματα από Γερμανία.

οπότε με βλέπω, αν και εφόσον προκύψουν και άλλα ψαράκια (από γέννες) , να βάλω μόνο το εξωτερικό, λόγω ευκολίας στον καθαρισμό (φαντάζομαι) και εειδή με εκνευρίζουνκαι τα σαλιγκαράκια που χώνονται και πολλαπλασιάζονται στο εσωτερικό φίλτρο. (ανκαι τελευταία παρατηρώ τα μουλτάκια να τα έχουν βάλει στο μάτι για τροφή!)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε εγω θα εβαζα στην ντουλαπα το εξωτερικο φιλτρο για καποιο μελλοντικο προτζεκτ.

Σε περιπτωση που κατι παει στραβα (πχ χαλασει η ανλτια του juwel - κατι που το κανουν καμια φορα :ninja: θα φανε το κεφαλι τους στη juwel με αυτες τις ανλτιες αν και τις εχουν αλλαξει τωρα με νεα μοντελα που δεν εχει ακουστει κατι αρνητικο) θα το εβαζα σε λειτουργια με τα υλικα του juwel.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε εγω θα εβαζα στην ντουλαπα το εξωτερικο φιλτρο για καποιο μελλοντικο προτζεκτ.

Σε περιπτωση που κατι παει στραβα (πχ χαλασει η ανλτια του juwel - κατι που το κανουν καμια φορα :ninja: θα φανε το κεφαλι τους στη juwel με αυτες τις ανλτιες αν και τις εχουν αλλαξει τωρα με νεα μοντελα που δεν εχει ακουστει κατι αρνητικο) θα το εβαζα σε λειτουργια με τα υλικα του juwel.

Ok. Μια ερώτηση μόνο ακόμα. Τα τοιχώματα του εσωτερικού φίλτρου, αφαιρούνται ή θα πρέπει να το χαλάσω για να πω ότι το βγάζω?

Thanks και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ok. Μια ερώτηση μόνο ακόμα. Τα τοιχώματα του εσωτερικού φίλτρου, αφαιρούνται ή θα πρέπει να το χαλάσω για να πω ότι το βγάζω?

Thanks και πάλι

μπορείς να το ξεκολλήσεις με μια φαλτσέτα σιγά-σιγά....και έτσι να το έχεις ολόκληρο χωρίς να του κανείς ζημιά και να το επαναχρησιμοποιησεισ σε άλλο πρότζεκτ....πολλή προσοχή και καλή συνεχεία :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τελικά το Σαββατοκύριακο τοποθετήθηκε το εξωτερικό Eheim 2034 (ecco pro 200).

Χρειάστηκαν κάποιες τρύπες στο πίσω μερος του καπακιού για να μπουν τα σωληνάκια (in & out)

Αν και όπως είχα πει οι μετρήσεις μου ήταν ιδανικές, τα 2φίλτρα είναι ασύγκριτα μεταξύ τους, ως προς την ποσότητα των υλικών που χωράνε, την ανατάραξη επιφάνειας και την εξαιρετική κυκλοφορία νερού που επιτυγχάνεται.

Στα + και η ευκολία ανοίγματος κλεισίματος του φίλτρου και η ευκολία που παρέχει η ύπαρξη των καλαθιών.

Η εγκατάσταση ήταν πανεύκολη (με το manual ανα χείρας βέβαια).

αυτή τη στιγμή λειτουργούν και τα 2 παράλληλα, σε κάνα μηνα θα σταματήσω το εσωτερικό. Μακάρι να μπορούσα να το αφαιρέσω κιόλας , ώστε να κερδίσω χωρο, αλλά μου φαίνεται πως είναι καλά κολλημένο.

Καλή εβδομάδα σε όλους...!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ξηλωσεις, αστο να καθαριζει κι αυτο με οτι εχεις απο υλικα.

Oταν και an το βγαλεις, φυλαξε το καπου για ωρα αναγκης.

Σε μια στραβη που μπορει να σε οδηγησει σε μη λειτουργια του εξωτερικου πανω απο 8 ωρες, βαζεις τα υλικα μεσα στο εσωτερικο και το πετας προχειρα καπου μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς χτες -Κυριακή- το εγχείρημα επετεύχθη!

Αφού έβαλα σε λειτουργία για μια εβδομάδα το εξωτερικό φίλτρο να λειτουργεί παράλληλα με το εσωτερικό, χτες μετέφερα αρκετό siporax απο το εσω στο εξω-τερικό φίλτρο, έστειψα και λίγο το μπλε σφουγγάρι πάω στο νέο και μετά από πολύ κόπο για μένα και ελπίζω όχι πολύ στρες για τα αφρικανάκια μου, το εσωτερικό φίλτρο αφαιρέθηκε με πετονιά και φαλτσέτα.

Έκανα και μια αλλαγή νερού 50%, και οι μετρήσεις που ακολούθησαν, έδειξαν πως όλα πηγαίνουν περίφημα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Το εξωτερικό 2034 που τώρα δουλεύει μόνο του, κάνει έναν ήχο σαν να "τρέχει" το καζανάκι, ξέρετε αυτόν τον ήχο της ροής που γαργαλάει τα αυτιά. Όταν χαμηλώνω τη ροη out από το βανάκι, ο ήχος δεν ακούγεται. Υπάρχει κάτι που έχω κάνει λάθος?

Ευχαριστώ και καλή εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

:(

πιθανοτατα να εχει κρατησει αερα μεσα. κουνα το λιγο αριστερα δεξια ενω δουλευει μηπως και τον βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

οκ ! λύθηκε !! όλα οκ, πλέον είναι απολύτως αθόρυβο !!

Σας ευχαριστώ!!!

off topic: και τώρα έχω τρελαθεί από τη χαρά μου γιατί είδα ένα μωράκι να κυκλοφορεί!!!

Link to comment
Share on other sites

προφανώς είχε μείνει αέρας μέσα και με την κυκλοφορία του νερού "έκατσαν" καλύτερα τα υλικά. σήμερα το βράδυ έκανε 2-3 φορές έντονο φύσημα έξοδος του νερού και μετά όλα ήταν ήρεμα. :(

Link to comment
Share on other sites

μην μασάς όλα θα πάνε καλά.... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...