Jump to content

φρακαρει η εισοδος του νερου στο φιλτρο


pateras

Recommended Posts

καλησπέρα, ειμαι σε φάση αλλαγής και αντιμετοπιζω το εξης προβλημα .

το ενυδρειο θα φιλοξενησει αφρικάνες και έβαλα άμμο θαλάσσης..Έχω εσωτερικο βιολογικο φιλτρο και η "είσοδος" του νερου απο το κυριως μερος του ενυδρειου στα διαμερισματα του φιλτρου είναι δυο στρογγυλα ανοιγματα διαμετρου περιπου 4 cm. απο αυτα τα ανοιγματα μπορουν ευκολα να περασουν ψαρια οποτε τα 'εκλεινα με πλακακι βυθου που έχει ανοιγματα στενα και αφηνουν να περνα το νερο , όχι ομως τα ψάρια....

Έβαλα σε λειτουργια τον κυκλοφορητη και σε 15 λεπτα υπηρχε προβλημα....η άμμος γέμισε τα ανοιγματα στο πλακακι και περνουσε ελαχιστο νερο.....

Σκέφτηκα να αραιωσω τα ανοιγματα στο πλακακι ώστε να μη φρακαρει αλλα θα μπορουν να περνουν ανετα μελλοντικα μωρα ,,,,(την εχω πατησει στο παρελθον με άλλες γένες)

Τι μπορω να βάλω ώστε να περνα νερο μόνο χωρις άμμο και ψάρια..?

επισυναπτω φοτο για να καταλαβετε καλυτερα......

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

sory ξεχασα τις φοτο....

post-11425-1276611147_thumb.jpg

post-11425-1276611195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή είναι λάθος. Ποτέ δεν έχουμε την εισαγωγή του νερού στη φίλτρανση σε τόσο χαμηλό σημείο.

Τα προβλήματα πολλά και μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, γνωριζω οτι ειναι λάθος , αλλα ειναι κάτι που δεν αλλάζει (ενοω η κατασκευη..)

Τωρα μπορω να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις ένα χοντρότρυπο σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο, στο σημείο της εισαγωγής του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις ένα χοντρότρυπο σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο, στο σημείο της εισαγωγής του νερού.

έκλεισα τελικα τις τρυπες με συρμα για κουζινα που ειναι σαν (συρματινο δυχτακι τυλιγμενο) και μεχρι στιγμης ολα καλα.......θα φανει....

Link to comment
Share on other sites

έκλεισα τελικα τις τρυπες με συρμα για κουζινα που ειναι σαν (συρματινο δυχτακι τυλιγμενο) και μεχρι στιγμης ολα καλα.......θα φανει....

Αυτο το συρμα της κουζινας σκουριαζει; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

έκλεισα τελικα τις τρυπες με συρμα για κουζινα που ειναι σαν (συρματινο δυχτακι τυλιγμενο) και μεχρι στιγμης ολα καλα.......θα φανει....

Το συρμα κουζινας θεωρω οτι ειναι ακαταλληλο για ενυδρειακη χρηση,επισης μπορει να δημιουργησει τραυματισμους ακομα και αν ηταν καταλληλο.

Ενυδρειακο μπλε σφουγγαρι πιστευω θα ηταν η καλυτερη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα στον φίλο να βγάλει το συρμάτινο σφουγγαράκι και να βάλλει κάτι παρόμοιο όπως είναι η μεσινεζα ώστε να μην σκουριάσει το μεταλλικό μέρος και δημιουργηθεί πρόβλημα στα ψαράκια... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα στον φίλο να βγάλει το συρμάτινο σφουγγαράκι και να βάλλει κάτι παρόμοιο όπως είναι η μεσινεζα ώστε να μην σκουριάσει το μεταλλικό μέρος και δημιουργηθεί πρόβλημα στα ψαράκια... :ninja:

σε ευχαριστω για τη συμβουλη,

το έχω ήδη κάνει...............έβγαλα το σύρμα και έβαλα κάτι ανάλογο σε σχήμα αλλα πλαστικό...'

όλα πηγαίνουν μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τη συμβουλη,

το έχω ήδη κάνει...............έβγαλα το σύρμα και έβαλα κάτι ανάλογο σε σχήμα αλλα πλαστικό...'

όλα πηγαίνουν μια χαρα....

:ninja::helpsmilie::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Απο μεταλλα στο ενυδρειο, μονο ανοξειδωτα (που δεν τα πιανει ο μαγνητης).

Ουτε κι αυτα θα ελεγα εγω σπυρο μου.... ιδιαιτερα στο αλμυρο νερο... τιποτα εκει δε γλιτωνει.

Εχω μια ερωτηση να κανω?? Το πλαστικο που ειπες εβαλες τι ειναι?? Ειναι ενυδρειακο? Τιο πηρες απο ενυδρειακο καταστημα ή ειναι ενα πλαστικο που βρηκες ευχερο σπιτι??

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι αυτα θα ελεγα εγω σπυρο μου.... ιδιαιτερα στο αλμυρο νερο... τιποτα εκει δε γλιτωνει.

Εχω μια ερωτηση να κανω?? Το πλαστικο που ειπες εβαλες τι ειναι?? Ειναι ενυδρειακο? Τιο πηρες απο ενυδρειακο καταστημα ή ειναι ενα πλαστικο που βρηκες ευχερο σπιτι??

το πλαστικο που ειχα βάλει ήταν απο παλια γενήστρα που είχα κάποτε όταν διατηρουσα Cryptoheros nigrofasciatus.

Τελικά όμως δε μου "έκατσε" και έκανα το εξής : ακριβως μπροστα στην εισοδο του νερου στο κυριως ενυδρειο, απομακρυνα λιγο την άμμο και έβαλα βοτσαλακια ώστε να μην τραβάει μαζι με νερο και άμμο.

απο την πλευρα του φιλτρου έκλεισα τις τρυπες με πλακακι φιλτρου βυθου (αραιωσα λιγο τα ανοιγματα) και όλα είναι μια χαρα (και ελπιζω να συνεχισουν να ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...