Jump to content

Ψύξη με ανεμιστηράκια


steve4

Recommended Posts

Τι έγινε ρε παιδιά με το eshop?? Μου φαίνεται ότι τρέξατε όλοι για ανεμιστηράκια και δεν αφήσατε τίποτα για εμάς τους τελευταίους??? :lmao::lmao::hysterical:

Είπα και εγώ να κάνω την πατέντα του φίλου delta66 στο RIO 125 μου, γιατί η θερμοκρασία άρχισε να ξεφεύγει από τον έλεγχο (τριανταρήσαμε!!! :lmao::lmao: ). Μπαίνω λοιπόν σε αυτό το γνωστό κατάστημα υπολογιστών, και τι να δω?? Τα καλύτερα κομμάτια δεν είναι διαθέσιμα!!! Μήπως ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ανεμιστηράκια 60mm καθώς και βάσεις σιλικόνης, φίλτρα σκόνης κτλ???

Δώστε μου τη βοήθειά σας γιατί αλλιώς μας βλέπω από βδομάδα να τρώμε ψαρόσουπα!! Αν και οι καρδινάλιοι θα μου κοκκινίσουν τη σούπα!!! :ninja::helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - steve4
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά με το eshop?? Μου φαίνεται ότι τρέξατε όλοι για ανεμιστηράκια και δεν αφήσατε τίποτα για εμάς τους τελευταίους??? :lmao::lmao::hysterical:

Είπα και εγώ να κάνω την πατέντα του φίλου delta66 στο RIO 125 μου, γιατί η θερμοκρασία άρχισε να ξεφεύγει από τον έλεγχο (τριανταρήσαμε!!! :lmao::lmao: ). Μπαίνω λοιπόν σε αυτό το γνωστό κατάστημα υπολογιστών, και τι να δω?? Τα καλύτερα κομμάτια δεν είναι διαθέσιμα!!! Μήπως ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ανεμιστηράκια 60mm καθώς και βάσεις σιλικόνης, φίλτρα σκόνης κτλ???

Δώστε μου τη βοήθειά σας γιατί αλλιώς μας βλέπω από βδομάδα να τρώμε ψαρόσουπα!! Αν και οι καρδινάλιοι θα μου κοκκινίσουν τη σούπα!!! :ninja::helpsmilie:

Βασεις σιλικονης και φιλτρα για 60mm ανεμιστηρακια ειναι πολυ δυσκολο να βρεις.

Συνηθως υπαρχουν για 80mm και 120mm και αυτα υπο εξαφανιση σε πολλα καταστηματα.

Eδω θα βρεις φιλτρα σκονης αλλα οχι με αλουμινενια σιτα.

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=2

Kοστος 1.40 euro

Στις προσφορες εχει ανεμιστηρακια:

Dimensions (mm)

80x80x25

Voltage (VDC)

12

Current (Amp)

0.06

Speed (R.P.M)

1600

Air Flow (CFM)

27

Noise (dB-A)

20

Κοστος 2.5euro

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Αν ασχολεισαι με ebay φιλτρα σκονης για 60mm : εδω

Για βασεις σιλικονης δεν εψαξα (αν βρεις κατι σφυρα :ninja: )

Στα μαγαζια εδω πολυ δυσκολα να βρεις σε αυτη τη διασταση

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας προτεινω να δοκιμασετε χωρις βασεις σιλικονης. Εαν δειτε κραδασμο απλα σφιξτε λιγο τις βιδες. Εαν παλι εχει προβλημα τοτε βαλτε τις βασεις σιλικονης. Οποιος κανει την δοκιμη ας γραψει τι παρατηρησε.

Link to comment
Share on other sites

Αν ασχολεισαι με ebay φιλτρα σκονης για 60mm : εδω

Για βασεις σιλικονης δεν εψαξα (αν βρεις κατι σφυρα :ninja: )

Στα μαγαζια εδω πολυ δυσκολα να βρεις σε αυτη τη διασταση

Καλο το ebay αλλα θελει κατι αμμεσα,μεχρι να ερθουν απο ebay θα μυριζει ολη η γειτονια κακαβια.

Εφοσον στο rio 125 χωρανε 80mm ανεμιστηρακια γιατι να μην βαλει 80mm,θα εχει και καλυτερη αποδοση σε λιγοτερες στροφες και λιγοτερο θορυβο απο οτι με τα 60mm.

To μονο που μπορει να περιμενει ειναι οι βασεις σιλικονης,να τα βιδωσει ετσι να δουλευουν και μετα οταν ερθουν οι βασεις τις βαζει.

Αν και εγω θα προτιμουσα λαστιχενιες βιδες η' πλαστικες η' καλο σφιξιμο και δοκιμη οπως λεει και ο Παναγιωτης.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.. Δυστυχώς όμως μόλις μπήκα σπίτι και αντιλήφθηκα ότι χώρος για ανεμιστηράκια δεν υπάρχει καθόλου!!!! Από τη μία οι σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου, από την άλλη οι ανακλαστήρες στα φώτα, δεν μου μένει κενός χώρος παρά μόνο 5-6 εκατοστά!! Αν βάλω ανεμιστηράκια των 80mm, θα πρέπει να βγάλω και τους ανακλαστήρες για να κλείνει το καπάκι!!! Μάλλον με βλέπω για κρεμαστά (έτοιμα) για να βγάλουμε το καλοκαιράκι!!!

Κάτι σαν αυτό βλέπω...

fan1

ή αυτό

fan2

Υ.Γ. Υπάρχουν στιγμές που καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που δεν πήρα το rio180 για να έχω μεγαλύτερη άνεση.. Φοβόμουν, βλέπετε, ότι ήταν πολύ μεγάλο!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.. Δυστυχώς όμως μόλις μπήκα σπίτι και αντιλήφθηκα ότι χώρος για ανεμιστηράκια δεν υπάρχει καθόλου!!!! Από τη μία οι σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου, από την άλλη οι ανακλαστήρες στα φώτα, δεν μου μένει κενός χώρος παρά μόνο 5-6 εκατοστά!! Αν βάλω ανεμιστηράκια των 80mm, θα πρέπει να βγάλω και τους ανακλαστήρες για να κλείνει το καπάκι!!! Μάλλον με βλέπω για κρεμαστά (έτοιμα) για να βγάλουμε το καλοκαιράκι!!!

Κάτι σαν αυτό βλέπω...

fan1

ή αυτό

fan2

Υ.Γ. Υπάρχουν στιγμές που καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που δεν πήρα το rio180 για να έχω μεγαλύτερη άνεση.. Φοβόμουν, βλέπετε, ότι ήταν πολύ μεγάλο!!

Mε κλειστο καπακι ουτε αυτα θα ειναι λειτουργικα,αν σκοπευεις να λειτουργεις τα ανεμιστηρακια με ανοιχτο καπακι τοτε παρε ενα μετρο μετρα ακριβως το μηκος σου και αγορασε ενα κομματι plexyglass λιγο μεγαλυτερο πχ 85cmx10cm και πες του να σου κανει τρυπες απο εκει που θα το παρεις,οποτε βιδωνεις τα ανεμιστηρακια στο plexiglass και τα εχεις να λειτουργουν με ανοιχτο καπακι τις ωρες που οι λαμπες ειναι κλειστες.

Δεν υπαρχει λογος να παρεις και φιλτρα σκονης με αυτη τη μεθοδο.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...