Jump to content

Diy Co2


eja

Recommended Posts

to exw ftiaxei apo tis 5:30 kai akoma tpt , ti ginete? ( sorry gia ta greeklish den grafei to pc mou kati exei pathei)

το έχω φτιάξει από τις 5:30 και ακόμα τίποτα, τη γίνετε; (συγγνώμη για τα γκρεκλις δεν γράφει ο υπολογιστής μου κάτι έχει πάθει.)

Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι...αν και στοις επομενες πχ 2 ωρες δεν ξεκινησει κατι εγινε λαθος,η μπορει να σου ξεφυγε περισσοτερη μαγια,η εβαλες πιο ζεστο η κρυο νερο απο το προβλεπομενο χλιαρο.....

ΥΓ.θα σε συμβουλευα ασχετως αν εχεις η οχι προβλημα? να μην συνεχισεις με greeklish καθως συμφωνα με τους κανονες του φορουμ θα διαγραφουνε.

Link to comment
Share on other sites

η μπορει να σου ξεφυγε περισσοτερη μαγια,η εβαλες πιο ζεστο η κρυο νερο απο το προβλεπομενο χλιαρο.....

ή μπορεί να μην έχεις στεγανοποιήσει καλά το καπάκι του μπουκαλιου και να έχεις διαρροή αερίου

Link to comment
Share on other sites

ή μπορεί να μην έχεις στεγανοποιήσει καλά το καπάκι του μπουκαλιου και να έχεις διαρροή αερίου

:ninja: σαφως,και αυτο ειναι απο τα βασικα.
Link to comment
Share on other sites

tha koitaxw mipos ftaiei to kapaki, pantos sorry gia ta greeklidh tha koitaxw ti ftaiw , kai tha diorthwsw oso pio grigwra ginete

θα κοιτάξω μήπως φταίει το καπάκι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ δεν το ήξερα ότι υπάρχει αυτό , από greeklish ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σε ενδιαφερει νομιζω ειναι να γυρισεις τη γλωσσα στο πισι σε ελληνικα και οχι να μεταφραζεις τα greeklish.

Το 5 και το 6 δλδ.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

όχι , το θέμα είναι ότι έγγραφα κανονικά και μια μέρα stop δεν πείραξα κάτι, μου κάνει κάτι τρελα το πληκτρολόγιο τελευταία αλλα δεν ξέρω αν φταίει αυτό

Y.Γ το diy πάει καλά , του άλλαξα καπάκι αλλα πόσες φυσαλίδες θα πρέπει να βγάζει για 170 περίπου λύτρα?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα και τα φυτα και το ποσο καλα διαχεεται το co2.....

Για 170 λιτρα θελεις οσο περοσσοτερο μπορει να βγαλει ενα diy συστημα.

Εγω εβαζα 90 το λεπτο.

Αν δεν αλλαζεις τη ανθρακικη σκληροτητα του νερου με καποιο μπαφερ με φωσφορικα ή τυρφη κλπ μπορεις να υπολογισεις τη ποσοτητα του διοξειδιου με καποιο calculator co2. http://www.theaquatools.com/co2-calculations

Οσο πιο απαιτητικα τοσο πιο κοντα στα κοκκινα στο χαρτη να εισαι. (και μεσα στο πρωτο κοκκινο θα ελεγα)

Παντα τσεκαρεις και τα ψαρια τις ανασες τους και αν ανεβαινουν στην επιφανεια συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να αυξήσω τόν αριθμό τον φυσαλίδων?

Link to comment
Share on other sites

Στα DIY δεν μπορείς να αυξήσεις τον αριθμό των φυσαλίδων (ούτε και να τον μειώσεις εδώ που τα λέμε), ό,τι βγάζει βγάζει. Εκτός αν βάλεις καινούργιο μείγμα. Οι φυσαλίδες πάντα θα τείνουν να μειώνονται όσο θα εξασθενεί το μείγμα σου.

Link to comment
Share on other sites

το λέω γιατί είναι καινούργιο το μείγμα , τι μπορώ να κάνω πχ (πιο πολύ μαγια η θερμοκρασία) αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Με τοση ζεστη που κανει αυτο τον καιρο σιγουρα δεν ειναι το προβλημα η θερμοκρασια.

Μηπως να δοκιμαζε να λιωσει λιγη μαγια σκονη (στη μυτη του μικρου κουταλιου) με ενα κουταλακι ζαχαρη σε χλιαρο νερο και να την προσθεσει στο μπουκαλι?

(να μεινει 10-15 λεπτα πρωτα το νεο μειγμα/συμπληρωμα σε ενα ποτηρι για να αρχισει η ζυμωση)

Φυσικα ετσι θα τελειωσει νωριτερα η δραση του μειγματος (πχ αν κρατουσε 10-15 μερες μπορει να πεσει στις 5-10 μερες ή αναλογα και λιγοτερο).

Επισης αν χρειαζεται, πρεπει να αφαιρεθει πρωτα λιγο απο το παλιο υγρο στο μπουκαλι, για να κρατηθει στη σωστη σταθμη το υγρο και να μη ξεχειλίσει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ψιλοφοβάμαι τα πειράματα με τις αναλογίες μήπως μας ξεφύγει μετά το υλικό μέσα στο ενυδρείο (από προσωπική εμπειρία).

Δοκίμασε αυτό που λέει ο Σπύρος με προσοχή και μικρές ποσότητες επιπλέον υλικών και παρακολούθα το. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ok θα το επιχειρήσω σήμερα και σασ ενημερώνω , ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ψιλοφοβάμαι τα πειράματα με τις αναλογίες μήπως μας ξεφύγει μετά το υλικό μέσα στο ενυδρείο (από προσωπική εμπειρία).

Δοκίμασε αυτό που λέει ο Σπύρος με προσοχή και μικρές ποσότητες επιπλέον υλικών και παρακολούθα το. :bowdown:

Πώς μπορεί να σου ξέφυγε υλικό μέσα στο ενυδρείο? Είναι ποτέ δυνατόν αυτό? Για πες περισσότερα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί να σου ξέφυγε υλικό μέσα στο ενυδρείο? Είναι ποτέ δυνατόν αυτό? Για πες περισσότερα. :bowdown:

η αντιδραση που παραγει το co2 αυξανει οπως ξερεις και την πιεση στο μπουκαλι...αν προσθεσεις τα υλικα σε λαθος αναλογια και αυξηθει γρηγορα και η πιεση μπορει και να παρει το σωληνακι και αλλα πραγματα εκτος απο το co2 στο ενυδρειο... μαλλον αυτο εννοει ο φιλος λογικα...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

μηπος ξερετε γιατι μου πιανει κατι σαν πεπλο το diffuser ?

Link to comment
Share on other sites

η αντιδραση που παραγει το co2 αυξανει οπως ξερεις και την πιεση στο μπουκαλι...αν προσθεσεις τα υλικα σε λαθος αναλογια και αυξηθει γρηγορα και η πιεση μπορει και να παρει το σωληνακι και αλλα πραγματα εκτος απο το co2 στο ενυδρειο... μαλλον αυτο εννοει ο φιλος λογικα...

Άλλα πράγματα?

Μήπως φουσκώνοντας το μείγμα εάν το μπουκάλι είναι ψιλότερα απο το ενυδρείο μπορεί να επιστρέψει μέσα μείγμα? Γιατί εάν είναι χαμηλότερα νομίζω είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθούν τέτοιες πιέσεις που να στείλουν το μέιγμα επάνω.

Link to comment
Share on other sites

μηπος ξερετε γιατι μου πιανει κατι σαν πεπλο το diffuser ?

Είναι η αντίδραση μαγιάς-ζάχαρης. Δεν είναι τίποτα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αλλα ειναι λογικο να μου μειωνει και το ανοιγμα του diffuser οποτε το καθαριζω για να βγαινουν ανετα οι φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...