Jump to content

πρόβλημα με τον μονομάχο μου


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : το αρσενικό μου betta splendens επιπλέει στην επιφάνεια και ανασαίνει ανοιγοκλείνοντας και το στόμα και έχει ελάχιστη ουρά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 54

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): περίπου 2 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 3 θηλυκά betta splenden και ένα αρσενικό

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάϊσμα 1 φορά την ημέρα τροφή για μονομάχους σε κόκους αλλαγές νερού κάφε 2η εβδομάδα μία ποσότητα νερού.με σκουπα βυθού γίνεται ο καθαρισμός.προετιμασία νερού με αντιχλωριακό και υγρο βιολογικό υλικό φίλτρου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: ?

- KH: ?

- GH: ?

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 28 βαθμούς κελσίου

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι

-Strips: όχι

-Ηλεκτρονικά:όχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:betta splendens

- Ιστορικό Ψαριού:τον μονομάχο μου τον έχω περίπου 7 μήνες.πριν τους 2 τελευταίους που τον έβαλα στο ενυδρείο (τις πρώτες 40 μέρες μόνος του και μετά έβαλα τις θηλυκές).Τώρα μάλλον του έκαναν ντου η θηλυκες και τον έφεραν σε αυτήν την κατάσταση.Ετοιμαζόμουν να τις δώσω πίσω αλλά δεν τον πρόλαβα.και απ'ότι φαίνεται του έφαγαν την ουρά. Γι'αυτόν το λόγο τον έβγαλα απο το ενυδρείο και με νερό απο το ενυδρείο τον έχω βάλει στην γυάλα του μαζί με το διακοσμητικό φυτό για να το χρησιμοποιεί και να στέκεται σε μια πιο όρθια στάση.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):το χρώμα του εξακολουθεί να είναι μπλέ ίσως στην κοιλιά να είναι λίγο πιο άσπρος και αναπναίει κάπως περίεργα ανοιγοκλείνει δλδ και το στόμα του λίγο.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:μετά από κάποιες αλλαγές νερού όταν τον είχα στη γυάλα κολυμπούσε με δυδκολία και κάπως στο πλάι στην επιφάνεια του νερού.αλλά μετά απο λίγο χωρίς κάποια θεραπεία(μόνος του σφήνωνε και ξεκουράζοταν ανάμεσα στο τζάμι και ένα διακοσμητικό φυτό) το ξεπερνούσε.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) καμία θεραπεια ως τώρα

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Link to comment
Share on other sites

Να τον αφήσεις μόνο του με προσθήκη Εκτοζόν και αντιχλώριο .

Καθημερινή παρακολούθηση .

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα στο pet shop εκτοζόν δυστυχώς ρώτησα και για melafix αλλά ούτε.Μου έδωσε ένα που λέγεται myxazin της Waterlife.Και στις οδηγίες διάβασα ότι είναι μια θεραπεία ευρέως φάσματος για έλκη, σάπισμα πτερυγίων, σάπισμα του σώματος, εξοφθαλμία, θολωμένα μάτια, κόκκινες γραμμές στο σώμα και στα πτερύγια.Λέει ότι δεν είναι βλαβερό για τα ψάρια, τα φυτά ή τα φίλτρα για χρήση σε τροπικά ενυδρεία γλυκού και ψυχρού νερού. θα τον βοηθήσει αυτό τον μονομάχο μου; Και μου είπαν ότι την θεραπεία πρέπει να την κάνω μέσα στο ενυδρείο.Αλλά ο μονομάχος θα την παλέψει με το ρεύμα μου δημιουργεί το φίλτρο; :ninja: Τα καλά νέα είναι ότι την έβγαλε την νύχτα και τώρα μπορεί και στέκεται σε όρθια στάση και να κολυμπάει ελαφρά.έχει τον έλεγχο του σώματός του.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου έχει φυτά? Γιατί αν δεν έχει, και μάλιστα πολλά και γρήγορης ανάπτυξης, κάτι δεν μου αρέσει στις μετρήσεις σου! Με ποιας εταιρίας υγρά τεστ μετράς και τι χρώματα σου βγάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Έχει φυτά... έχει αλλά όχι γρήγορης ανάπτυξης..!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα τα σωστά αποτελέσματα των τεστ πιο πάνω.Είχα κάνει μόνο τέστ για αμμωνία αλλά τώρα εξοπλίστηκα και με Test strips για όλα τα υπόλοιπα και:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6

- KH: 6

- GH: >7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0,5

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 28 βαθμούς κελσίου

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι (για την αμμωνία)

-Strips: ναι (για όλα τα υπόλοιπα)

-Ηλεκτρονικά:όχι

Σωστά τα λέει ο jimakosR21 Για τα φυτά μου.

Ο μονομάχος μου είναι χειρότερα...Τώρα τον έβαλα στο ενυδρείο πάλι με το φάρμακο, μόνο του χωρίς τις θηλυκές... τον τάισα κιόλας λίγο αλλά μάλλον δεν έπρεπε γιατί είδα ότι φούσκωσε η κοιλιά του.θα προσπαθήσω να ανεβάσω καμια φωτογραφία :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος μου είναι χειρότερα...Τώρα τον έβαλα στο ενυδρείο πάλι με το φάρμακο, μόνο του χωρίς τις θηλυκές... τον τάισα κιόλας λίγο αλλά μάλλον δεν έπρεπε γιατί είδα ότι φούσκωσε η κοιλιά του.θα προσπαθήσω να ανεβάσω καμια φωτογραφία :ninja:

Δεν κάνουμε τίποτα με τις μετακομίσεις , του αυξάνουμε το στρες και δεν τον αφήνουμε να συνέλθει για να μπορέσει να φάει και να δυναμώσει .

Link to comment
Share on other sites

Melean μην τον πειράζεις καθόλου.. Να του έχεις στο ενυδρείο καθαρό νεράκι.. Με μπόλικο αντιχλώριο θα τον βοηθήσει πολύ...

Να τον ταίζεις μην τον αφήνεις νυστικό αλλά πολύ μικρές ποσότητες αρκετές φορές την μέρα.. Βούτα την τροφή του σε βιταμίνη

Link to comment
Share on other sites

Α και βλέπω έχεις νιτρώδει αυτό δεν είναι καλό.. Για 2 μηνων ενυδρείο.. Ρίχνεις κάποιο ζουμί για να διατηρήσεις την βιολογία του ενυδρείου σου?? του φίλτρου σου

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε αναγκαστηκά να τον βάλω πάλι στο ενυδρείο για να του ξεκινήσω την θεραπεία.Αλλά τον άφησα μετά ήσυχο χωρίς φως και φαγητό (γιατί είχε πρηστεί η κοιλιά του). Βρήκε ένα σημείο πίσω απο το φίλτρο που στηριζόταν σε όρθια στάση και κάθησε έτσι για ώρες και ξεκουράστηκε.(νομίζω πως έχω ένα έξυπνο ψαράκι) :bowdown: . Τώρα έχει αρχίσει και δείχνει θετικά σημάδια μπορεί και στέκεται ίσια κολυμπάει και όταν κουράζεται επιστρέφει στη θέση του να στηριχτεί.Η κοιλιά του έχει ξεπρηστεί έτσι σήμερα τον ταίσα λίγο. Για τον καθαρισμό του ενυδρείου χρησιμοποιώ σκούπα (gravel washer). Να μπώ σε αυτήν την διαδικασία καθαρισμού ή θα του κάνω κακό; Πώς να του αλλάξω το νερό δλδ; Για τα νιτρώδη να ρίξω μαζί με το αντιχλώριο και ένα υγρό βιολογικό υλικό φίλτρου που έχω (sera bio nitrivec)?

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμή που το ενυδρείο σου δεν ειναι στρωμένο, ναι, να ξεκινήσεις bio nitrivec και να ακουλουθήσεις τις οδηγίες που γράφονται σε αυτο για τις δοσολογιες κτλ κτλ

Λες οτι πρήστηκε η κοιλιά του? Βγάλε μας μια φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμή που το ενυδρείο σου δεν ειναι στρωμένο, ναι, να ξεκινήσεις bio nitrivec και να ακουλουθήσεις τις οδηγίες που γράφονται σε αυτο για τις δοσολογιες κτλ κτλ

Λες οτι πρήστηκε η κοιλιά του? Βγάλε μας μια φωτογραφία

Η πρησμένη κοιλιά ήταν κάποιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας αλλά τώρα του έχει περάσει.Τον έχω ταίσει κιόλας και όλα δείχνουν καλά.Προσπαθώ γενικώς να τον βγάλω μια φωτογραφία αλλά δεν έχω μπορέσει να τον βγάλω μια καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Ο μονομάχος μου ακόμα ζει!Τελείωσα την θεραπεία με το Myxazin εδώ και 48 ώρες.(την έκανα για πέντε μέρες όπως διάβασα στις οδηγείες) Η ουρά του, που την είχαν φάει η θηλυκές, μεγαλώνει ξανά σιγά σιγά. Δεν ξεπεράσαμε τον κίνδυνο ακόμα όμως γιατί όπως κολυμπάει συνεχίζει να πλαγιάζει καμιά φορά (και προσπαθεί να ισοροπίσει) και έτσι κάθεται σε μια γωνία του ενυδρείου ακίνητος για αρκετή ώρα.(σε αυτήν την θέση στηρίζεται στο καλώδιο του φίλτρου για να μην πλαγιάζει) Επίσης είχε βγάλει στο σώμα του άσπρα μικρά στίγματα και το χρώμα του στα βράνχιά του ήταν κάπως πιο ανοιχτό μπλέ(γαλάζιο), ενώ το χρώμα του κανονικά είναι σκούρο μπλέ. Ρύθμισα την θερμοκρασία του ενυδρείου μου στους 29 βαθμούς κελσίου και τώρα έχει αρχίσει να φτιάχνει και το χρώμα του και έχουν μειωθεί τα άσπρα στίγματα. Οι μετρήσεις μου έδειξαν

- PH: 7,2

- KH: 6

- GH: >7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 29 βαθμούς κελσίου

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι (για την αμμωνία)

-Strips: ναι (για όλα τα υπόλοιπα)

-Ηλεκτρονικά:όχι

Όλες αυτές τις μέρες έτρωγε κανονικά. Την μια μέρα βούτηξα και την τροφή του σε βιταμίνη.Κάθε δύο μέρες συμπλήρωνα νερό με μπόλικο αντιχλωριακό και Bio nitrivec γιατί εξατμίζεται το νερό. Εμμ τι άλλο χρειάζεστε να σας πω για να με βοηθήσετε;; Τί πρέπει να κάνω τώρα για να βοηθήσω τον μονομάχο μου?? Προσπάθησα να τον βγάλω και μια φωτογραφία θα ανεβάσω την καλύτερη που κατάφερα να βγάλω...

post-20232-1277390433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνεις? Συνεχή παρακολούθηση ! Να τον παρακολουθής όσο πιο πολύ μπορείς για να παρατηρείς αντιδράσεις κινήσεις βελτίωση αν εμφάνισε τίποτε άλλο στην εξωτερική του εμφάνιση κλπ..

Δεν χρειάζετε τίποτε άλλο από φροντίδα..

Κάνε ότι κάνεις (Τροφή με βιταμίνες , αλλαγές νερού με μπόλικο αντιχλώριο) χωρίς να τον στρεσαρεις. Δηλαδή μην βάζεις χέρια στο ενυδρείο μην χτυπάς τζάμια κλπ. Εσύ κάνε την ρουτίνα σου και απλά παρατήρησε τις κινήσεις του!

Όλα θα πάνε καλα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:) Ευχάριστα νέα!!! Ο μονομάχος μου αρχίζει και βγάζει την ουρά του πάλι και πάνε όλα καλά! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...