Jump to content

ανεμιστηράκια!!!!! Sos!


Recommended Posts

post-16598-1276631745_thumb.jpgpost-16598-1276631710_thumb.jpgΈχω μια απορία με τη θερμοκρασία.

Στο θαλασσινό ενυδρείο (130Λ) που έχω, έβαλα 3 ανεμιστηράκια όπως φαίνονται στις φωτό.

Τα δύο δεξιά κτυπάνε πάνω στην επιφάνεια και το τρίτο αριστερά, είναι ανάποδα, βγάζοντας το ζεστό αέρα έξω. Το μετασχηματιστή τον ανέβασα σχεδόν στα 10V.

Το καπάκι του ενυδρείου μου, έχει άνοιγμα μπροστά και είναι λίγο ανοιχτό και στο πίσω μέρος. Από εξάτμιση δόξα το Θεό έχω μπόλικη.

Επειδή έχω αμφιβολίες έχω δύο θερμόμετρα μέσα στο ενυδρείο, ένα ψηφιακό και ένα κανονικό.

Τα δεδομένα που έχω είναι: Στις 22:30 το βράδυ με τα φώτα σβηστά από τις 20:30, (και στις 06:00 το πρωϊ πάλι 27,8 έχω) η θερμοκρασία στο ενυδρείο είναι 27.9, η θερμοκρασία στο χώρο είναι 30 βαθμούς και η θερμοκρασία στο ενυδρείο γλυκού νερού που δεν έχει καθόλου ψύξη είναι 31 βαθμούς.

Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι όταν τα φώτα είναι αναμένα, ας πούμε στη μέση της φωτοπεριόδου όπου λογικά έχω τη ψηλότερη θερμοκρασία της μέρας, έχω ανώτατη θερμοκρασία 28. Το βράδυ και ενώ τα φωτά είναι σβηστά η κατώτατη είναι 27.7 ή 27.8. Πιο κάτω δε πέφτει με τίποτα.

Μου φαίνεται λίγο παράλογο να έχω σχεδόν απόλυτη τιμή στη θερμοκρασία κατά τη διάρκεια του 24ου. Και με φώτα αναμένα και με φώτα σβηστά.

Εσείς τι λέτε???????????????

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμιστηρες σου λειτουργουν συνεχως,με χρονοδιακοπτη ή με controller?

Εγω και τον τριτο θα εβαζα να φυσαει στην επιφανεια γιατι αν τραβαει αερα,η υγρασια θα τον χαλασει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν επί 24ώρου βάσεως και δεν έχω controller. Εδώ η θερμοκρασία μένει αμετάβλητη (αυτή είναι η απορία μου), αν τους σβήσω κι όλας σκέψου τι θα γίνει. Τον ένα τον έχω σκόπιμα να βγάζει έξω τον αέρα γιατί από ότι ξέρω κι από πολλά παιδιά που το λένε στο φόρουμ χρείάζεται και ένας να βγάζει τον ζεστό αέρα έξω.

Τους έχω φτιάξει έτσι ώστε αν χαλά ένας να αλλάζεται εύκολα και γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

η υψηλοτερη θερμοκρασια του ενυδρειου σου πρεπει να ειναι μολις σβησουν τα φωτα και οχι στη μεση της περιοδου.

τον ανεμηστηρα της εξαερωσης βαλε τον αντιθετα. ο αερας θα διαφευγει απο τα κενα στο καπακι και τις τρυπες που μπαινουν οι σωληνες του φιλτρου σου. επισης τα ανεμηστιρακια πρεπει να ειναι κοντα στο νερο. σε τι αποσταση τα εχεις? τα δυο που φυσανε περνουν τον αερα απο εξω?

Link to comment
Share on other sites

η υψηλοτερη θερμοκρασια του ενυδρειου σου πρεπει να ειναι μολις σβησουν τα φωτα και οχι στη μεση της περιοδου.

τον ανεμηστηρα της εξαερωσης βαλε τον αντιθετα. ο αερας θα διαφευγει απο τα κενα στο καπακι και τις τρυπες που μπαινουν οι σωληνες του φιλτρου σου. επισης τα ανεμηστιρακια πρεπει να ειναι κοντα στο νερο. σε τι αποσταση τα εχεις? τα δυο που φυσανε περνουν τον αερα απο εξω?

Πολυ σωστη παρατηρηση :ninja:

Το σκεπτικο της ανακυκλωσης του αερα προυποθετει να μπαινει φρεσκο αερας απο εξω και ο ζεστος να βγαινει απο εναν αλλον ανεμιστηρα αντιθετης τοποθετησης η' απο τις τρυπες παλι εξω.

Αν οι 3 ανεμηστηρες ειναι τοποθετημενοι αναμεσα στη επιφανεια του νερου και κατω απο το κλειστο καπακι,χωρις να παιρνουν αερα απο εξω, δεν γινετε σωστη κυκλοφορια του αερα.

Σκεψου ενα δωματιο που δεν αεριζετε και ενα δωματιο με ανοιχτη πορτα στη μια πλευρα και ανοιχτο παραθυρο στην αλλη πλευρα οπου δημιουργειται ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, για αυτό έβαλα τις φωτό. Αφού φαίνονται τα 3 ανεμιστηράκια και από πάνω τους είναι ανοιχτό το καπάκι για να πέρνουν αέρα απ' έξω όπως και για να διαφεύγει από κεί ο ζεστός αέρας. Επίσης τα ανεμιστηράκια είναι 2-3 cm πάνω από την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει στο δικο μου, οτι το ποση εξατμιση εχω(αρα και απαγωγη θερμοτητας) ειναι συναρτηση οχι μονο της θερμοκρασιας του χωρου αλλα και της υγρασιας στον χωρο.

Οταν ο αερας ειναι ξηρος εχω μεγαλυτερη εξατμιση και οταν ειναι υγρος λιγοτερη.

Για αυτο τον λογο βαζω το αιρκοντισιον να δουλευει κανα 2 ωρο την ημερα οχι μονο για να ριξω την θερμοκρασια του χωρου αλλα και την υγρασια στον αερα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, για αυτό έβαλα τις φωτό. Αφού φαίνονται τα 3 ανεμιστηράκια και από πάνω τους είναι ανοιχτό το καπάκι για να πέρνουν αέρα απ' έξω όπως και για να διαφεύγει από κεί ο ζεστός αέρας. Επίσης τα ανεμιστηράκια είναι 2-3 cm πάνω από την επιφάνεια.

Δεν κανουν την ιδια δουλεια που θα κανανε με κλειστο καπακι,προσαρμοσμενα στο καπακι παιρνοντας τον αερα απο εξω.

Η ιδια διαδικασια γινετε και στα pc με τους πυργους.(χωρις βεβαια την εξατμηση καθαρα για ανακυκλωση αερα)

Αν εχεις ενα πυργο που ανοιγει το πλαινο καπακι και το ανοιξεις τελειως θα εχεις πχ 40c.

Aν κλεισεις το πλαινο καπακι και οι ανεμιστηρες του πυργου απο τη μια εισαγουν αερα και απο την αλλη αποβαλουν αερα ΧΩΡΙΣ να φευγει ο αερας απο αλλου(ανοιχτο καπακι πυργου) τοτε πετυχαινει χαμηλοτερες θερμοκρασιες.(απο 40c-30c)

Ετσι πιστευω οτι γινετε και στο ενυδρειο,αν δεν εχεις ανεμιστηρες αφηνεις ολο το καπακι ανοιχτο για να αεριζετε και να επιταχυνεται η εξατμηση,αν εχεις ανεμιστηρες εχει κλειστο το καπακι και η εισαγωγη-εξαγωγη αερα γινετε απο συγκεκριμενα σημεια(τρυπες στο καπακι που εφαρμοσαμε τους ανεμιστηρες),ετσι δημιουργουμε ενα ρευμα κρυου αερα που εισαγεται απο εξω και ενα ρευμα ζεστου αερα που αποβαλετε απο μεσα.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω γιατι εδω εχουμε να κανουμε με εξατμιση και οχι με μειωση της θερμοκρασιας του αερα που υπαρχει στο χωρο.Οσο πιο πολυ ειναι ανοιχτο το ενυδρειο και εχουμε σε καποια σημεια ανεμιστηρακια να χτυπανε την επιφανεια,τοσο πιο ευκολα εχουμε εξατμιση και αρα χαμηλες θερμοκρασιες

@fitos100.Η θερμοκρασια που πετυχαινεις ειναι μια χαρα.Εγω την εχω στους 28 βαθμους το καλοκαιρι σταθερη με ανεμιστηρακια.Ειναι μια τιμη που εχω βρει οτι μπορω να κρατησω σταθερη με την ελαχιστη δυνατη εξατμιση.Μαλιστα οσους ανεμιστηρες και να βαλω δεν θα κανουν κατι παραπανω.Αντε να παει στους 27,5.Βεβαια σε εμενα λειτουργουν με controller και αναβουν μονο οταν ξεπερναει στο νερο η θερμοκρασια που εχω ορισει.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω γιατι εδω εχουμε να κανουμε με εξατμιση και οχι με μειωση της θερμοκρασιας του αερα που υπαρχει στο χωρο.Οσο πιο πολυ ειναι ανοιχτο το ενυδρειο και εχουμε σε καποια σημεια ανεμιστηρακια να χτυπανε την επιφανεια,τοσο πιο ευκολα εχουμε εξατμιση και αρα χαμηλες θερμοκρασιες

@fitos100.Η θερμοκρασια που πετυχαινεις ειναι μια χαρα.Εγω την εχω στους 28 βαθμους το καλοκαιρι σταθερη με ανεμιστηρακια.Ειναι μια τιμη που εχω βρει οτι μπορω να κρατησω σταθερη με την ελαχιστη δυνατη εξατμιση.Μαλιστα οσους ανεμιστηρες και να βαλω δεν θα κανουν κατι παραπανω.Αντε να παει στους 27,5.Βεβαια σε εμενα λειτουργουν με controller και αναβουν μονο οταν ξεπερναει στο νερο η θερμοκρασια που εχω ορισει.

Θα το δοκιμασω συντομα και θα σας πω,αν και πιστευω οτι εστω και ενα μικρο πλεονεκτημα θα υπαρχει.

Σημασια δεν εχει μονο να εχουμε μεγαλυτερη εξατμηση αλλα και να μην γεμιζουμε καθε μερα το μισο ενυδρειο.

Το χειμωνα δεν εχουμε καθολου εξατμηση αλλα το νερο λογο της κρυας ατμοσφαιρας πρεπει να ζεσταθει με το θερμαντικο σωμα.

Αρα και η θερμοκρασια του χωρου παιζει πολυ μεγαλο ρολο.

Αποβαλοντας το ζεστο αερα και ανανεωνοντας τον με κρυο εχουμε ενα παρεμφερη αποτελεσμα με λιγοτερη εξατμηση.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βρω την άκρη. Γύρισα τούμπα όλα τα ανεμιστηράκια και έτσι έχω δύο που βγάζουν αέρα και ένα που κτυπά στην επιφάνεια. Με το σβήσιμο των φώτων έχω 27.9 και τις πρωϊνές ώρες έχω 26,5.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βρω την άκρη. Γύρισα τούμπα όλα τα ανεμιστηράκια και έτσι έχω δύο που βγάζουν αέρα και ένα που κτυπά στην επιφάνεια. Με το σβήσιμο των φώτων έχω 27.9 και τις πρωϊνές ώρες έχω 26,5.

Τωρα αποβαλεις περισσοτερο ζεστο αερα απο πριν και επειδη φυσαει 1 ανεμιστηρας αντι για 2, λογικα θα εχεις και λιγοτερη εξατμηση.

Αν μπορεις παρακολουθησε λιγο την εξατμηση και ενημερωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω συντομα και θα σας πω,αν και πιστευω οτι εστω και ενα μικρο πλεονεκτημα θα υπαρχει.

Σημασια δεν εχει μονο να εχουμε μεγαλυτερη εξατμηση αλλα και να μην γεμιζουμε καθε μερα το μισο ενυδρειο.

Το χειμωνα δεν εχουμε καθολου εξατμηση αλλα το νερο λογο της κρυας ατμοσφαιρας πρεπει να ζεσταθει με το θερμαντικο σωμα.

Αρα και η θερμοκρασια του χωρου παιζει πολυ μεγαλο ρολο.

Αποβαλοντας το ζεστο αερα και ανανεωνοντας τον με κρυο εχουμε ενα παρεμφερη αποτελεσμα με λιγοτερη εξατμηση.

Το χειμωνα εχουμε εξατμιση απλα ειναι συγκριτικα πολυ μικροτερη σε σχεση με το καλοκαιρι. Και τον χειμωνα στεγνωνουν τα ρουχα μας, η στεγνωνουν τα πιατα μας.

Link to comment
Share on other sites

Το χειμωνα εχουμε εξατμιση απλα ειναι συγκριτικα πολυ μικροτερη σε σχεση με το καλοκαιρι. Και τον χειμωνα στεγνωνουν τα ρουχα μας, η στεγνωνουν τα πιατα μας.

Παναγιωτη το εθεσα λαθος,ηθελα να πω ελαχιστη,γιατι αλλο ειναι να εχεις πχ 1 λιτρο εξατμηση την ημερα και αλλο να εχεις 30 λιτρα.

Ειναι σαν τη φραση που χρισιμοποιουμε και λεμε "1 ευρω εχει μορε, τιποτα" αλλα και το 1 ευρω δεν ειναι 0.

Παντος η αντιστροφη τοποθετηση ανεμιστηρων στη παρουσα φαση(1 φυσαει 2 ρουφανε) αποδυκνειει οτι η εξατμηση ναι μεν βοηθαει για ενα καλυτερο αποτελεμα αλλα και η αποβολη του ζεστου αερα εχει και αυτη τη σημασια της για ενα καλυτερο αποτελεσμα και με λιγοτερη αναπληρωση νερου.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

. Με το σβήσιμο των φώτων έχω 27.9 και τις πρωϊνές ώρες έχω 26,5.

Φιλε Fito πιστυεω οτι η διαφορα θερμοκρασιας αυτη και σε καθημερινη βαση δεν ειναι και οτι καλυτερο για το ενυδρειο σου (+- 1,5 βαθμος).

Προσπαθησε να εχεις μικροτερα σκαμπανεβασματα.

Επισης εγω με το ιδιο ενυδρειο εχω ενα αναμιστηρακι στο ιδιο σημειο και εχω τη θερμοκρασια στους 27 βαθμους (27,2 ξεκιναει το ανεμιστηρακι). Βεβαιως εδω πανω εχουμε και μικροτερες θερμοκρασια απο Πατρα.

Και μια φωτο απο το ανεμιστηρακι στο δικο μου...

post-6963-1276805328_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - konchrist
Link to comment
Share on other sites

Κώστα άστα να πάνε. Εδώ ψήνεται ο τόπος και πάλι καλά που έχω αυτή τη διαφορά. :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...