Jump to content

Μια ερώτηση στα γρήγορα


g_konstantinos

Recommended Posts

Φτιάχνω ένα συστηματάκι για αναπλήρωση του νερού τώρα που θα φύγω για διακοπές.

Και μαζί με αυτό και ένα σύστημα για υπερχείλιση σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά στην αναπλήρωση. Πήρα σωλήνες από ένα μαγαζί με υδραυλικά και μαζί μου έδωσε και κόλα. Η κόλα γράφει ότι κάνει για συστήματα ύδρευσης (σε σωλήνες δηλαδή που θα περνάει νερό πόσιμο), Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να την εμπιστευτώ; Ή να πάω πάλι σε σιλικόνη για ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω ένα συστηματάκι για αναπλήρωση του νερού τώρα που θα φύγω για διακοπές.

Και μαζί με αυτό και ένα σύστημα για υπερχείλιση σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά στην αναπλήρωση. Πήρα σωλήνες από ένα μαγαζί με υδραυλικά και μαζί μου έδωσε και κόλα. Η κόλα γράφει ότι κάνει για συστήματα ύδρευσης (σε σωλήνες δηλαδή που θα περνάει νερό πόσιμο), Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να την εμπιστευτώ; Ή να πάω πάλι σε σιλικόνη για ενυδρείο;

Δεν νομίζω ότι είναι ασφαλές (ως προς την ποιότητα της κόλλησης) να κολλήσεις με σιλικόνη ενυδρείου σωλήνες pvc. Θα ανοίξουν στο πι και φι. Τώρα για τη κόλλα που σου δώσανε βάλε και τη μάρκα ή μια φωτογραφία για να απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

αν οχι ολοι , οι περισσοτεροι σωληνες pvc που ειναι σε φτιαχτα ενυδρεια απο και προς το σαμπ ειναι κολλημενοι με κολλα pvc .

Οποτε με βαση το παραπανω δεν νομιζω να εχεις προβλημα .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...41927&st=20

δες τις φωτο .....

ποστ #34

Φωτο 14

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Να αυτή είναι που έχει πάνω στο τραπέζι (το μεταλλικό κουτί με το άσπρο γκρι χρώμα) (geosid ευχαριστώ για το link)

post-13853-1276670557_thumb.jpg

Και ένα δεύτερο αν θέλω να βάψω το σωλήνα για ομορφιά, μπορώ και με τι χρώμα;

Έγινε επεξεργασία - g_konstantinos
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις προβλημα εφοσων αφησεις την κολα να στεγνωσει και να ξεθυμανει για περιπου 1/2 με 1 μερα πριν κυκλοφορησεις νερο απο μεσα.

Έγινε επεξεργασία - vroutzounis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το χρώμα, ξέρει κανει αν μπορω να βάψω το σωλήνα και με τη μπογιά που να μην βλάπτη το νερό

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το χρώμα, ξέρει κανει αν μπορω να βάψω το σωλήνα και με τη μπογιά που να μην βλάπτη το νερό

τη σωληνα μην τη βαψεις....τι σε πειραζει αν μεινει γκριζα οπως ειναι δηλαδη..?
Link to comment
Share on other sites

Η σωλήνα ειναι ασπρη και η κόλα γκρί (και είναι καπως).

Δεν λεω οτι είναι και απαραίτητο αλλά αν μπορω να το κάνω γιατί οχι;

Link to comment
Share on other sites

Στην υγρασία αντιστέκονται μόνο ακριβά χρώματα.Επίσης το PVC δεν είναι και ότι ευκολότερο στο βάψιμο λόγω πρόσφυσης.Ίσως χρειαστεί αστάρι (πλαστικοποιητής) πρώτα.Πολύς κόπος...Αξίζει; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Στην υγρασία αντιστέκονται μόνο ακριβά χρώματα.Επίσης το PVC δεν είναι και ότι ευκολότερο στο βάψιμο λόγω πρόσφυσης.Ίσως χρειαστεί αστάρι (πλαστικοποιητής) πρώτα.Πολύς κόπος...Αξίζει; :ninja:

Ναι εεεε :lmao: ….. τώρα που το ξαναβλέπω νομίζω ότι αυτές οι εναλλαγές στο χρώμα άσπρο γκρι άσπρο, είναι φανταστικές, θα το αφήσω έτσι. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το ντυσεις με κατι (πχ με θερμομονοτικο υλικο)

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι μέσα στο νερό Chris.Τα θερμομονωτικά δεν είναι ουδέτερα υλικά.Όλο και κάτι θα περιέχουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...