Jump to content

τι χαλικι?


Recommended Posts

χαιρετω την ομορφη παρεα!

θα ηθελα την βοηθεια σας....

εχω ενα ενυδρειακι 60 λιτρων το γνωστο της juvel ,αποφασισα να το βαλω στο χωρο εργασιας μου(στο γραφειο μου)

το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσο χαλικακακι να βαλω ,γιαυτο αρχικα θα ηθελα να μου πειτε ποσα περιπου κιλα χαλικι περνει ενα 60λιτρο ενυδρειο....

το δευτερο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης,μου προτεινετε λεπτοκκοκο χαλικι ή αμμο?(το ενυδρειο δεν προκειται να φυτευτει,)ρωταω για την αμμο γιατι εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολη στο καθαρισμα με σκουπα βυθου...

ευχαριστω πολυ παιδια :ninja: (προκαταβολικα)

Link to comment
Share on other sites

10 κιλα.Παρε ασπρη αμμο charat 6 ειναι η καλυτερη αμμο και την συνιστω ανεπυφυλευκτα .Την συγκεκριμενη αμμο την εχω στα 3 ενυδρεια.Εγω την καθαριζω με ευκολια.

Link to comment
Share on other sites

10 κιλα.Παρε ασπρη αμμο charat 6 ειναι η καλυτερη αμμο και την συνιστω ανεπυφυλευκτα .Την συγκεκριμενη αμμο την εχω στα 3 ενυδρεια.Εγω την καθαριζω με ευκολια.

+1 :ninja: Πάρε carat 6 και θα μας θυμηθείς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια θα παρεις?

:ninja:

μαλλον γκαπακια λεω να βαλω που δεν εχουν τρελες απαιτησεις ,εσεις εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο σε αυτα τα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

κοπαδακι ποσων ατομων μπορω να βαλω απο αυτα τα ψαρακια?

και να ρωτησω και κατι ακομη,(sorry αν σας κουραζω), ξερετε αυτα τα ψαρακια -Iriatherina werneri- ?

γιατι μου φαινονται πολυ ομορφα αλλα δεν ξερω πολλα για αυτα οπως συμεριφορα,συνθηκες ,λιτρα που χρειαζονται και τ κυριοτερο αν μπορεις να τα βρεις ευκολα......εε τωρα που το σκευτομαι δεν ξερω τιποτα για αυτα τα ψαρια :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για τα ψαράκια που θέλεις κοίτα εδώ.

Για τα CPD, μπορείς στο ενυδρείο σου να βάλεις ένα κοπαδάκι 10 ατόμων.

Ομώς ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεφύγαμε μπορεί ο τίτλος να έχει την αρχική απορία του αλλά σίγουρα θα του εμφανιστούν και άλλες όπως σε όλους γιατί να μην τον βοηθήσουμε βρε ψαρούκλα :ninja:

Πολύ καλή κίνηση αυτή που προτείνει ο γιώργος..

Πιστεύω άψογη για ένα πανέμορφο ενυδρείο!

1 χαρέμι guppακια (σύντομα θα έχεις και γεννες)

Μια σμήνη με 6 cpd ...

Πολλά φυτά (εύκολα αν δεν θες να ταλαιπωρηθείς με λιπασματα Co2 κλπ) ξύλα πέτρες έναν καλό φωτισμό και θα έχεις ένα υπέροχο ενυδρείο πιστεύω! :helpsmilie:

Επίσης αν δεν θες ντε και καλά guppies μπορείς να δοκιμάσεις cpd με:

Tetra (black tetra ή neon tetra) Δηλαδή να έχεις 1 κοπάδι cpd και 1 tetra (μικρο κοπάδι ε.. )

Ή zebra danio ή 1 χαρέμι endlers

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεφύγαμε μπορεί ο τίτλος να έχει την αρχική απορία του αλλά σίγουρα θα του εμφανιστούν και άλλες όπως σε όλους γιατί να μην τον βοηθήσουμε βρε ψαρούκλα :ninja:

Πολύ καλή κίνηση αυτή που προτείνει ο γιώργος..

Πιστεύω άψογη για ένα πανέμορφο ενυδρείο!

1 χαρέμι guppακια (σύντομα θα έχεις και γεννες)

Μια σμήνη με 6 cpd ...

Πολλά φυτά (εύκολα αν δεν θες να ταλαιπωρηθείς με λιπασματα Co2 κλπ) ξύλα πέτρες έναν καλό φωτισμό και θα έχεις ένα υπέροχο ενυδρείο πιστεύω! :helpsmilie:

Επίσης αν δεν θες ντε και καλά guppies μπορείς να δοκιμάσεις cpd με:

Tetra (black tetra ή neon tetra) Δηλαδή να έχεις 1 κοπάδι cpd και 1 tetra (μικρο κοπάδι ε.. )

Ή zebra danio ή 1 χαρέμι endlers

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια !

Μεχρι να στρωθει το νερακι εχω καιρο να σκεφτω τι ψαρακια θα βαλω αν και μαλλον προς cpd το βλεπω.....παντως με βοηθησατε πολυ και παλι ευχαριστω :ninja:

οσο για το χαλικι ή αμμος θα σας ακουσω και μαλλον θα επιλεξω αμμο.... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

απλά ενημερωτικά η carad που σου προτείνουν τα παιδιά, είναι τέλεια ,

αλλά έχει 17 ευρώ ( αν θυμάμαι καλά) το 5κιλο .

Link to comment
Share on other sites

Μην την φοβασε την αμμο ειναι πολυ ευκολη και ομορφη αισθητικα!!!!! :ninja::helpsmilie: Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο????? :lmao:

60 λιτρων ειναι το ενυδρειο

εχεις pm απο εμενα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...