Jump to content

Ξήλωμα ή Ταμπλέτες ???


coffeman

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου κοντεύει τα 2 χρόνια και βλέπω ότι τα φυτά ενώ δεν έχω αλλάξει τίποτα από το πρόγραμμα συντήρησης, ταΐσματος και λίπανσης έχουν κόψει να αναπτύσσονται και πιάνουν λίγη μαύρη άλγη.

Είχα αλλάξει λάμπες πάνω στον χρόνο και δεν είχα προβλήματα, λίπανση με flourish μια φορά την εβδομάδα το 1/3 δοσολογίας της εταιρίας.

Φωτισμός μέτριος (0.5w/l) 36w σε 80 λίτρα περίπου.

Φυτά εύκολα, μέτριας και γρήγορης ανάπτυξης.

Θερμοκρασία 26C με eliwell.

Co2 50 φυσαλίδες το λεπτό.

Αλλαγές νερού 30% την εβδομάδα με προετοιμασμένο νερό.

Τώρα το υπόστρωμα είναι της Dennerle και κοντεύει 2 χρόνια που το έχω βάλει.

Πιστεύω πως έχει λήξει και ότι είχε να δώσει... τελείωσε και δεν τρέφονται οι ρίζες.

Τι λέτε? μπορεί να ναι αυτό?

Και τι είναι καλύτερο...

Να το ξηλώσω και να βάλω καινούργιο ή να παίξω με ταμπλέτες?

Πάντως στο χαλίκι πρέπει να έχω πολλές σάπιες ρίζες από φυτά που είχα αλλάξει στις αρχές μέχρι να καταλήξω πως μου αρέσει....

Sorry για το κατεβατό.... :ninja::helpsmilie::lmao:

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα,παιξε με ταμπλετες(και μαλιστα χαλαρα,οχι πολυ πραμα),και αυξησε χ2 το διοξειδιο....το προβλημα δεν ειναι απαραιτητα στο βυθο σου...

νιτρικα και φωσφορικα τι εχεις.....?

Link to comment
Share on other sites

Με υγρά test API

Νο3 0 πάντα τόσο είχα και πολύ σπάνια να έχω 5

Ρο4 το έκανα 2 φορές και μου βγαίνει θολό 0 έως 0.25, δε ξέρω μήπως έχει λήξει κιόλας.

Έχω όλη την σειρά λιπασμάτων της Seachem.

Τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

αφου λοιπον δεν εχεις νιτρικα,τι θα φανε τα φυτα σου..?απλως τρωνε τα ''κοκκαλα'' τους..!!!

ριξε το nitrogen σε μικροτερες απο την προτεινομενη ποσοτητα δοσεις και παρατηρεις....μπορερι επισης να χρειαστει να ''τρεναρεις'' λιγο τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου αφου εχεις μηδενικα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

Απλά δεν πίστευα πως φταίνε τα 0 νιτρικά γιατί ποτέ δεν είχα και είχαν φουλ ανάπτυξη , 1 χούφτα κλαδέματα την εβδομάδα και τώρα τίποτα. .:ninja:

Θα ενημερώσω όταν δω αποτελέσματα.

Ευχαριστώ Klaz

Link to comment
Share on other sites

:helpsmilie: σε καθε αλλαγη που κανεις σε σχεση με τα φυτα σου θα περιμενεις τουλαχιστον 20 μερες για να δεις αλλαγες.

για τωρα ριξε νιτρικα,και αυξησε το επιπεδο του διοξειδιου.

τα ξαναλεμε στην πορεια.... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

αφου εχει μπουκαλα co2 το excel ειναι περιττο (να μην πω αχρηστο)

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα και μετρια φυτα που αναφερεις και ηδη παροχη diy co2 (με προοπτικη αυξησης οπως προτεινε ο vicious) δεν χρειαζεται το excel κατα την γνωμη μου.

Θα προτεινα ταμπλετες για το βυθο και προσθηκη θρεπτικων στο νερο αν και θα ελεγα να μειωσεις (εως αφαιρεσεις τελειως) τα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να μενει τροφη για ολα.

ΥΓ Αν εχεις egeria densa ή vallisneria απεκλεισε τελειως την χρηση excel.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Με 2 φορές που έριξα Seachem Nitrogen βλέπω μεγάλη αλλαγή στα φυτά μου, έχουν ξαναπάρει τα πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...