Jump to content

προβλημα με Fungus...


Recommended Posts

το ψαρι (damsel domino) ειναι καινουργιο στο ενυδρειο μπηκε πριν 3 μερες και εμφανησε ασπρα σημαδια στην ουρα σαν βαμβακι....σημερα παρουσιαστικε ασπρισμα στο δευτερο ψαρι στην περιοχη της κοιλιας....φενεται να ειναι εσωτερικο ακομα καθοτι σημερα παρουσιαστικε

τι φαρμακο να χρεισιμοποιησω? επειδη δεν εχω καραντηνα θα μπορουσα να το ριξω κατευθειαν στο ενυδρειο η θα εχω προβλημα με την βιολογια? αν βαλω τα ψαρια σε ενα βαρελι προετοιμασια νερου που εχω θα εκανα δουλεια η θα γινοντουσαν χειροτερα τα πραματα λογω στρες?

Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρειο εχεις?

Εχεις κοραλια,ζωντανο βραχο,ασπονδυλα?Ολα αυτα θα επιρρεαστουν απο την θεραπεια.

Ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο σου?

τι φαρμακο θα χρησιμοποιησεις?

Το ψαρι που το εχεις τωρα?

Απαντησε στα παραπανω για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.Επισης μια φωτογραφια που θα δειχνει το προβλημα θα βοηθουσε.

Τελος το ψαρι δεν μπορεις να το εχεις σε βαρελι ή ενυδρειο που δεν εχει στρωμενη βιολογια.Θα το χασεις απο την αμμωνια που θα δημιουργηθει.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42991

το ενυδρειο τρεχει κοντα στον 1,5 μηνα και πριν τρεις μερες μπηκα οι πρωτοι δυο κατοικοι damsel domino, σημερα μπηκαν ενα occelaris ενα goby και ενα σαλιγκαρι.

αμμωνια-νιτρωδη 0 νιτρικα 10

τα ψαρια ειναι μεσα στο ενυδρειο δεν τα εχω πειραξει......φαγανε κανονικα και τις δυο φορες που τα ταισα σημερα. το μεσημερι μουλιασα τα flakes σε σκορδοζουμι seachem.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος τι φαρμακο να χρεισιμοποιησω και αν ειναι ασφαλες να μπει μεσα στο ενυδρειο?

επειδη εχω ενα 100λιτρο και καθετε λεω να το κανω καραντινα.....τι χρειαζεται απο θεμα φιλτραρισματος αλλα και εξοπλισμου μια καραντινα στο αλμυρο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρειο εχεις?

Εχεις κοραλια,ζωντανο βραχο,ασπονδυλα?Ολα αυτα θα επιρρεαστουν απο την θεραπεια.

Ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο σου?

τι φαρμακο θα χρησιμοποιησεις?

Το ψαρι που το εχεις τωρα?

Απαντησε στα παραπανω για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.Επισης μια φωτογραφια που θα δειχνει το προβλημα θα βοηθουσε.

Τελος το ψαρι δεν μπορεις να το εχεις σε βαρελι ή ενυδρειο που δεν εχει στρωμενη βιολογια.Θα το χασεις απο την αμμωνια που θα δημιουργηθει.

μπορει καποιος τι φαρμακο να χρεισιμοποιησω και αν ειναι ασφαλες να μπει μεσα στο ενυδρειο?

επειδη εχω ενα 100λιτρο και καθετε λεω να το κανω καραντινα.....τι χρειαζεται απο θεμα φιλτραρισματος αλλα και εξοπλισμου μια καραντινα στο αλμυρο νερο?

Aν απαντησεις στο παραπανω θα μπορει καποιος να σε βοηθησει με το θεμα της θεραπειας

Την καραντινα θα πρεπει να την στησεις σαν μικρο θαλασσινο ενυδρειο.Θελει δηλαδη στρωσιμο πριν το χρησιμοποιησεις.Μπορεις να βαλεις βιολογικο υλικο.Για να στρωσει πιο γρηγορα,μπορεις να βαλεις το βιολογικο αυτο υλικο (ή καποιο σφουγγαρι) στο φιλτρο του ενυδρειου σου,ωστε να γεμισει πιο γρηγορα βακτηρια και μετα να τα μεταφερεις στην καραντινα.Επειτα,οσο η καραντινα μενει αδεια απο ζωντανα,θα πρεπει μια στο τοσο να ριχνεις πολυ λιγη τροφη ωστε να συντηρεις τη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω ακη για τον διαφωτισμο τις καραντινας. θα φτιαξω ενα diy 50 λιτρο να το χρησιμοποιω για καραντινα γιατι το 100λιτρο μου φενεται μεγαλο.

οσο αφορα τωρα την θεραπεια πηρα pimafix και ηδη εχω αρχισει την θεραπεια απο εχθες.....δεν εχω στοκαρει ακομα απο κοραλια, εχω μονο 3 μανηταρακια μια xenia και ενα αλλο πορτοκαλι που δεν γνωριζω ονομασια καθως τα πειρα μαζι με τον βραχο απο χομπιστα.

τα μανηταρια και η xenia φενονται να ενοχλουντε ελαχιστα για τι κλεινουν οταν ριχνω το φαρμακο αλλα μετα απο κανα μισαωρο ανοιγουν και παλι κανονικα....

τα ψαρια ηδη εδειξαν βελτιωση αλλα ειναι και νωρις ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...