Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι...

Εχω ενα 20λιτρο ενυδρειο στο οποιο αποφασισα να βαλω γαριδες μιας και δεν μπαινουν και πολλα αλλα πραγματα.Οταν πηγα στο πετ σοπ ειχα στο νου μου κατι σε red cherry αλλα μετα απο παροτρυνση του πετσοπα κατελειξα να εχω 4 bamboo shrimps μεσα στο εικοσαρι...το βασικο προβλημα ομως ειναι οτι μου εδωσε να τις ταιζω με ταμπλετες κατι που καταλαβα οτι δεν κανει.Τωρα και οι 4 γαριδες ειναι στο βυθο και ψαχνουν τροφη, ΠΕΙΝΑΝΕ και εγω δεν ξερω τι να κανω :bowdown: δεν θελω να πεθανουν

Link to comment
Share on other sites

μπορείς τις ταμπλέτες να τις διαλύσεις, να τις κάνει ψιχουλάκια και να τις αφήσεις χύμα στο ενυδρείο σου, οι bamboo τρώνε αιωρούμενα σωματίδια πιάνοντάς τα όπως τα παρασύρει η ροή.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς τις ταμπλέτες να τις διαλύσεις, να τις κάνει ψιχουλάκια και να τις αφήσεις χύμα στο ενυδρείο σου, οι bamboo τρώνε αιωρούμενα σωματίδια πιάνοντάς τα όπως τα παρασύρει η ροή.

:bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους τροφη θελουν?Κατι συγκεκριμενο η κανει και καμια απο αυτες που δινουν στα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Οι bamboo shrimp είναι γαρίδες αρκετά μεγάλου μεγέθους : μέχρι 10 εκατοστά οι αρσενικές και 8 εκατοστά οι θηλυκές.

Όπως θα ξέρεις, οι γαρίδες αυτές για να τραφούν, χρησιμοποιούν τα μπροστινά τους πόδια σαν απόχες - βεντάλιες για να συλλέγουν μικροοργανισμούς, αιωρούμενες άλγες, βακτήρια κλπ που παρασέρνει το ρεύμα του νερού. Τους αρέσει, αλλά είναι και απαραίτητο για την επιβίωση και διατροφή τους, να κάθονται σε μέρη με ισχυρό ρεύμα, ακόμα και μπροστά από το φίλτρο, ώστε να μαζεύουν με τις "απόχες" τους την τροφή τους. Έχουν οι γαρίδες σου πρόσβαση σε τέτοια σημεία; Για να καταφέρουν να τραφούν χρειάζεται το ενυδρείο που τις φιλοξενεί να είναι ώριμο. Πόσο καιρό λειτουργεί το δικό σου; Αν δεν υπάρχουν οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις (ώριμο ενυδρείο και ισχυρό ρεύμα) οι γαρίδες δεν θα επιβιώσουν...

Αν θες να βοηθήσεις λίγο στην διατροφή τους, μπορείς να τους ριχνεις λιγη σκονη για νεογνα, η να τριψεις πολυ καλα λιγα φλεικς και να αφησεις να τα παρασυρει το ρευμα προς το μερος τους. Ότι τροφή πέσει στο βυθό νομίζω πως παύει να αποτελεί τροφή για τις bamboo. Δεν ξέρω όμως αν θα καταφέρεις να της σώσεις δίνοντας μόνο τέτοια τροφή.

Η επιλογή των συγκεκριμένων γαρίδων για το ενυδρείο σου, είναι κατά την γνώμη μου λάθος. Τόσο για το μέγεθος τους όσο και για την ιδιαιτερότητα που έχουν στην διατροφή τους. Να σκεφτείς πως γενικά προτείνουν γύρω 30 λίτρα καλά στρωμένου ενυδρείου για κάθε τέτοια γαρίδα.

Link to comment
Share on other sites

Οι διατροφικές συνήθειες των συγκεκριμένων γαρίδων θα σε αναγκάσουν με τις κινήσεις σου να ανεβάσεις αρκετά τα ποσοστά αμμωνίας στο ενυδρείο σου,Θα πρότεινα να τις μεταφέρεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο άμεσα ή να τις χαρίσεις/πουλήσεις σε κάποιον χομπίστα που θα μπορέσει να τις διατηρήσει ιδανικά.Υπάρχουν πολλά είδη γαριδών που μπορούν να ζήσουν αρμονικά στο ενυδρείο σου.Ενημερώσου μέσω του Aquazone και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Αν και σκοπευω να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο σε λιγο καιρο,θα μου παρει αρκετο χρονο μεχρι να το στησω ,οποτε ισως χρειαστει να τις δωσω.Αλλα προς το παρον τουλαχιστον τωρα ξερω πως να τις ταιζω... ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...