Jump to content

Uv και δισκοενυδρειο


Δίας

Recommended Posts

Θα ηθελα τη γνωμη σας για τοποθετηση λαμπας UV σε ενυδρειο με δισκους.

Συμφωνειτε η διαφωνειτε;

Ποια τα υπερ,και ποια τα κατα,αν αυτα υπαρχουν;

Ευχαριστω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα 100% οτι ειναι οτι λεει.

σαφως βοηθαει,και βασικο ειναι και η επιλογη των βατ που θα κανουμε για τα λιτρα μας.

προσωπικα οταν ειχα δισκους ειχα βαλει λαμπα περισσοτερο για τα ψυχολογικα μου..... :bowdown:

ενας αλλος τομεας επισης που χριζει προσοχης ειναι το ποσες ωρες θα την αναβουμε.προσωπικα εγω την λειτουργουσα σε 24ωρη βαση καθως αυτο βοηθουσε στην συντηρηση της λαμπας αφου ειναι γνωστο πως οι λαμπες ''υποφερουν'' και χανουν πολυ απο την δυναμη τους με το ανοιξε-κλεισε.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα βατ σε σχση μες τα λιτρα παιζει ρολο και η ροη του νερου.

Οικονομικα ειναι ασυμφορη για τα λιτρα μας σε σχεση με αυτα που προσφερει.

Δεν τη θεωρω απαραιτητη. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω παντως απο τοτε που την εβαλα εχω σωθει,δεν εχει αρρωστησει κανενα εκτος απο κατι σβουρες που μου εκανε ενας δισκος μου αλλα μιλαμε σε διαστημα 1,5 χρονων.......ποιο πριν καθε τρεις και λιγο ειχα αρρωστιες και θανατους........νομιζω οτι κανει δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Ειτε ειναι ψυχολογικη βοηθεια, ειτε πραγματικα κανει δουλεια, εγω την δουλευω πολλα χρονια και πιστευω οτι κατι κανει :(

Link to comment
Share on other sites

Ειτε ειναι ψυχολογικη βοηθεια, ειτε πραγματικα κανει δουλεια, εγω την δουλευω πολλα χρονια και πιστευω οτι κατι κανει :)

Nινταλ ποια πιστευεις οτι ειναι καλή αναλογια στη σχεση βατ και λιτρα του ενυδρειου? :(

Link to comment
Share on other sites

Nινταλ ποια πιστευεις οτι ειναι καλή αναλογια στη σχεση βατ και λιτρα του ενυδρειου? :(

Εντελως εμπειρικα, θα ελεγα 1W/20-25Lt.............

Link to comment
Share on other sites

Ειτε ειναι ψυχολογικη βοηθεια, ειτε πραγματικα κανει δουλεια, εγω την δουλευω πολλα χρονια και πιστευω οτι κατι κανει :(

συμφωνώ...και έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια απο τον stendker για την χρήση uv σε δίσκους της φάρμας του...

και εκτός τα watt ...μεγάλο ρόλο παίζει και η ροή (οπως ειπε και ο Βασίλης παραπάνω)αλλά και ο χώρος που περνάει το νερό και βρίσκεται η λάμπα

παρόλο λοιπόν που υπήρχαν "απόλυτες" γνώμες με τα σχόλια "πεταμένα λεφτά" η χρήση της λάμπας σε μεγάλο βαθμό πιστευω οτι βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

Εντελως εμπειρικα, θα ελεγα 1W/20-25Lt.............

με τι ροή;

Link to comment
Share on other sites

με τι ροή;

Συνηθως αναφερεται πανω στη συσκευη της λαμπας :)

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αναφερεται πανω στη συσκευη της λαμπας :)

ψάχνω για να πάρω αυτόν τον καιρό και ο καθένας λέει πάνω τα δικά του γιαυτό ρωτάω... έχω δει στα ίδια βάτ ο ένας να λέει μέχρι 200 λ/ω και ο άλλος μέχρι 1800 λ/ω πράγμα περίεργο μιας και δεν είναι πυρηνική φυσική για να έχουν τόσο μεγάλες διαφορές, μια λάμπα είναι που γύρω της περνάει το νερό...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ...και έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια απο τον stendker για την χρήση uv σε δίσκους της φάρμας του...

και εκτός τα watt ...μεγάλο ρόλο παίζει και η ροή (οπως ειπε και ο Βασίλης παραπάνω)αλλά και ο χώρος που περνάει το νερό και βρίσκεται η λάμπα

παρόλο λοιπόν που υπήρχαν "απόλυτες" γνώμες με τα σχόλια "πεταμένα λεφτά" η χρήση της λάμπας σε μεγάλο βαθμό πιστευω οτι βοηθάει

Κατι εχει αλλαξει πανω σου??

Η Uv κανει δουλεια αν βρεις την σωστη κυκλοφορια. Ειναι δυσκολο γιατι οι κυκλοφορητες εχουν απωλειες. Προσωπικσ ειχα δει μεγαλη αλλαγη οταν ειχα οζον. Προσοχη στην χρηση του βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...