Jump to content

Ξεκόλημα κόντρας.. και τώρα τι κάνουμε?


stred

Recommended Posts

λοιπόν εχω ενα ενυδρείο καρφουρίσιο 120λ = 100*30*40 και μόλις ξύπνησα σήμερα αντικρίζω αυτο :bowdown::bowdown: :

2wggady.jpg

η μια απο τις 2 πάνω κόντρες εσπασε και εχει βυθιστεί μέσα στο ενυδρείο..

τώρα τί κάνω? πως την κολάω?

απ'οτι διάβασα κατάλαβα πως πρέπει να αδείασει το ενυδρείο με τα ψάρια, να στεγνώσει,να καθαρίσω την παλια σιλικόνη και να την κολήσω με ενυδρειακη σιλικόνη και κάποιο σφιχτήρα..

το πρόβλημα ειναι πως δεν εχω τι να κάνω τα ψάρια.. το καλύτερο που σκέφτηκα ειναι να παρω μια μεγάλη λεκάνη και να τα βάλω με το εξωτερικό φίλτρο μεσα.. αλλα πόσο θα αντέξουν?

αλλη λύση υπάρχει λιγότερο μπελαλίδικη?

πχ να μισοαδειάσω το ενυδρείο.. να καθαρίσω οσο μπορώ καλύτερα με κάποια ξύστρα την παλια σιλικόνη.. να στερεώσω την κόντρα με κάποια πατέντα και να την κολήσω με νεα σιλικόνη και σφιχτήρα... και ολα αυτα να γίνουν με το ενυδρείο εν λειτουργια.. τι λέτε? θα πιάσει?

αλλιως αν το αφήσω έτσι με μια κοντρα? είναι πολυ επικίνδυνο? αν αδειασω 25λιτρα μειώνω τον κίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Η κοντρα η πανω ειναι μεσα στο νερο?

οχι μεσα, ειναι 5-6 εκατοστα πάνω απο το νερο..\

προς το παρων τη στερέωσα στη θέση της με 2 μανταλάκια που τα έπιασα πάνω στο καπάκι!!! :bowdown::bowdown:

309qah5.jpg

δε μπορω να καταλαβω πως ξεκόλησε, υποτίθεται πως υπάρχει πίεση προς τα μέσα σε κείνο το σημείο γι'αυτο και μπαίνουν οι κόντρες.. ίσως η πολύ ζέστη..

Link to comment
Share on other sites

Πιεση υπαρχει προς τα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ειδικη κολλα για ενυδρεια?

σιλικόνη εννοείς? ή κάτι άλλο?

οπως και να'χει δεν εχω.. γενικά δεν εχω ασχοληθεί ποτε με κατασκευή ενυδρείου, ωστώσο πιάνουν τα χέρια μου και αν ειναι κατι απλο θα το φτιάξω..

το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η έλλειψη χρόνου.. γι'αυτο και θέλω να τη σκαπουλάρω όσο πιο έυκολα γίνεται.. αν ειναι δυνατόν δηλαδη μια μια κόλλα και ενα σφιχτήρα να κάνω δουλεια θα ηταν το ιδανικό για μένα!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο αυτο εχει και κοντρες κατα μηκος του ενυδρειου; Δηλαδη στο μπροστινο και πισω τζαμι, εχει ενα τζαμι 4-5 εκατοστα που τρεχει απο την μια εως την αλλη μερια καθετα;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο αυτο εχει και κοντρες κατα μηκος του ενυδρειου; Δηλαδη στο μπροστινο και πισω τζαμι, εχει ενα τζαμι 4-5 εκατοστα που τρεχει απο την μια εως την αλλη μερια καθετα;

δεν ειμαι 100% σίγουρος τι με ρωτάς φίλε μου,

το ενυδρείο εχει μήκος 100 πλατος 30 και ύψος 40 εκατοστα..

εχει 2 κόντρες 30 εκατοστων(4-5cm η καθεμια) στο πανω μέρος πανω απο το νερο..

αλλη κοντρα δεν βλέπω.. σίγουρα δεν εχει κατα μήκος(100cm) αν με ρωτας αυτο..

πάιδες σε μια ωρα κλείνει το πράκτικερ που ειναι διπλα μου(μεταμόρφωση).. είναι κάτι που πρέπει να τρέξω να πάρω ή να μη βιαστω και να το κοιτάξω απο αυριο πρωι που θα εχουμε περισσότερες γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παρεις ενα πιστολι σιλικονης και μια bison σιλικονη διαφανη ειδικη για ενυδρεια. Συνολικο κοστος 5-6€.

Εαν δεν εχει αλλες κοντρες θα ανυσηχουσα πολυ, δεν κατεβαζεις την σταθμη καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παρεις ενα πιστολι σιλικονης και μια bison σιλικονη διαφανη ειδικη για ενυδρεια. Συνολικο κοστος 5-6€.

Εαν δεν εχει αλλες κοντρες θα ανυσηχουσα πολυ, δεν κατεβαζεις την σταθμη καλυτερα;

θα πεταχτω να πάρω, οπως παει το πραγμα κατα 99% θα τα χρειαστω..

οσον αφορα τη σταθμη με προβληματιζει το γεγονος πως θεωρητικα οι κόντρες κρατάνε τις προς τα μέσα πιέσεις.. αν χαμηλώσω τη στάθμη και εκει που ήταν νερο είναι αέρας φοβάμαι μήπως τις αυξήσω αντι να τις μειώσω.. (μήπως δλδ δημιουργήσω τίποτα ροπες προς τα μέσα με το άδειασμα του νερου!)

παρακαλω κάποιος με μαστερ στην φυσικη και ειδίκευση στα ενυδρεία να βοηθήσει! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε τη σταθμη του νερου, οσο σε παιρνει και παρε σιλικονη. εχει το πρακτικερ. αν δεν εχεις παρε και ενα μεγαλο σφικτηρα να πιασει τη μπροστινη πλευρα με την πισω και τα λεμε. θα χρειαστεις και ενα ξυραφι για να καθαρισεις τη παλια σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

Στο ειπε και καποιος παρακατω, μαλλον το προσπερασες.

ΟΙ ΚΟΝΤΡΕΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΣΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ, το νερο σπρωχνει με το βαρος του τα τζαμια προς τα εξω, οχι προς τα μεσα. Με μειωση σταθμης θα μειωθει η πιεση στα τζαμια σου μειωνοντας σημαντικα την πιθανοτητα αστοχιας (ξερεις τι σημαινει αυτο, πισινα στο σπιτι, νεκρα ψαρια και ανελεητο σφουγγαρισμα).

Link to comment
Share on other sites

η πιεση που ασκειται απο το νερο τεινει να σπρωξει τα τζαμια του ενυδρειου προς τα εξω.οι κοντρες που εχεις εφελκυονται,δηλαδη τεινουν να σπασουν στην μεση.η συγκολητικη δυναμη της σιλικονης ομως,στην προκειμενη περιπτωση ειναι μικροτερη απο την αντοχη της γυαλινης κοντρας,γιαυτο αστοχησε η σιλικονη και ξεκολλησε η κοντρα.αν προσεξεις,τα μεγαλα τζαμια του ενυδρειου σου ,αν τα κοιταξεις απο πανω,εχουν τωρα μια αδιορατη καμπυλη προς τα εξω.αυτο που σου συνεβη ειναι συχνοτατο οταν η αρχικη εφαρμογη της σιλικονης στην γυαλινη κοντρα δεν εγινε οπως επρεπε,η (ακομα χειροτερο) το ενυδρειο δεν ειναι επαρκως μελετημενο και χρειαζεται περισσοτερες κοντρες.στην δευτερη περιπτωση,το να ξανακολλησεις την κοντρα δεν αρκει,πρεπει να βαλεις και αλλες.

χαμηλωσε οπωσδηποτε την σταθμη του νερου για να ανακουφισεις τις πιεσεις,μεχρι να δεις τι θα κανεις.υπαρχει κινδυνος να αστοχησει και η αλλη κοντρα και να βρεθεις με τα ψαρια στο πατωμα.

Link to comment
Share on other sites

ειπα να μην γραψω αλλα,αλλα μπορει να βοηθησω καποιους φιλους,σορυ για το οφ τοπικ.

να γνωριζετε οτι τα γεματα ενυδρεια ειναι παντα υπο ταση και καποιες φορες επερχεται και <<κοπωση>> των υλικων(συνηθως της σιλικονης) μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα.γιαυτο και οποιαδηποτε τετοια εκδηλωση αστοχιας,ειδικα αν το ενυδρειο δεν ειναι πολλων χρονων,πρεπει να σας βαζει σε προβληματισμο,πολλες φορες η απλη αποκατασταση δεν αρκει γιατι το προβλημα μπορει να ξαναβγει αλλου,αφου το ενυδρειο ειναι σαφως κακως μελετημενο η προχειροκατασκετασμενο.ενδεικτικα,ενυδρεια τετοιων διαστασεων των καλων εταιρειων δεν εχουν καν αναγκη απο κοντρες,γιατι το παχος των τζαμιων τους και η διαδικασια κατασκευης ειναι εντος προδιαγραφων.αυτο ειχε δυο μαμισιες κοντρες και μαλιστα η μια αστοχησε.

στα ενυδρεια,οπως και σε ολα τα πραγματα στην ζωη,οτι πληρωνεις παιρνεις..(οχι,δεν ειμαι εκπροσωπος εταιριων,ουτε επαγγελματιας,ΚΑΜΜΕΝΟΣ απο φτηνοκατασκευες ειμαι...)

Έγινε επεξεργασία - haros
Link to comment
Share on other sites

στα ενυδρεια,οπως και σε ολα τα πραγματα στην ζωη,οτι πληρωνεις παιρνεις..(οχι,δεν ειμαι εκπροσωπος εταιριων,ουτε επαγγελματιας,ΚΑΜΜΕΝΟΣ απο φτηνοκατασκευες ειμαι...)

Με ενα Μ βρε χαρε, αφου τα ειπαμε :bowdown:

Κ-Α-Μ-Ε-Ν-Ο-Σ

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις γύρισα απο ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ!

ευχαριστω για ολες τις απαντήσεις.. οσο για τις κόντρες κάπου διάβασα οτι είναι για τις προς στα μέσα πιέσεις και γι'αυτο με προβλημάτισε..

τελος αυτα, εχουμε και λεμε.. εχω στη διαθεσή μου:

1. 3 μπιτόνια 25λιτρα (καπου 90λιτρα χωραει καθαρα το ενυδρείο)

2. σιλικονι για ενυδρεία

3. σφιχτήρα κατάλληλο

4. ξύστρα για τζάμια

5. σεσουαρ 2000W!!!

να σημειωθει πως αν χαμηλώσω την στάθμη σταματαει να λειτουργει το φίλτρο πλάτης και μένει μόνο με το εξωτερικό eheim.. κριμας να μου πεθάνει η βιολογία του ετσι?

σκέφτομαι λοιπον τα εξής βήματα:

1. βγάζω το βιολογικο υλικο απο το φιλτρο πλάτης και το βάζω μεσα στο ενυδρείο

2. βγάζω 50 λιτρα απο το νερο

3. ξύνω με προσοχη μη πεσει μεσα τιπότα με την ξύστρα την παλια σιλικόνη και απο τις 2 πλευρες ή μόνο απο κει που εχει ξεκολησει (μαλλον και απο τις 2)

4. στεγνώνω οσο μπορω με το σεσουαρ το σημείο πριν κολήσω

5. βάζω σιλικόνη στις 2 ακρες τις κόντρας και την στερεωνω κάπως (αυτο δεν εχω βρει)

6. κάθομαι με το πιστολάκι και τη θερμαίνω για κανα μισαωρο με σκοπο να δέσει οσο γίνεται πιο γρήγορα

7. βάζω 25 λίτρα και αφηνω αλλα 25 λιτρα να τα βάλω αυριο απο την ωσμωση

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

1. το βιολογικο υλικο απο την πλατη,ιδανικο θα ηταν να το εβαζες σε ενα δυχτακι η ενυδρειακη καλτσα και να το τοποθετουσες μεσα στο νερο,ακριβως στην εξοδο του εξωτερικου φιλτρου,ετσι ωστε να διατηρηθει η βιολογια σου ανεπαφη για οσες μερες χρειαστει η επισκευη.

6.δεν ξερω κατα ποσο ο ζεστος αερας θα βοηθησει στην γρηγορη σκληρυνση της σιλικονης,προσωπικα θα εβαζα το σεσουαρ στην ουδετερη θερμοκρασια.(αν διαβαζει κανενας κατασκευαστης,ας απαντησει)ομως εχω εξαιρετικες αμφιβολιες αν η μια μερα που αναφερεις αρκει για να αποκτησει η σιλικονη τις αντοχες της για να δεχθει δυναμεις οταν βγαλεις τον σφιγκτηρα και το ξαναγεμισεις.εγω θα την αφηνα ετσι τουλαχιστον μια εβδομαδα και μετα θα το ξαναγεμιζα μεχρι πανω.

θα σου πω ομως οτι ετσι απλως επαναφερεις το ενυδρειο στην προτεραια κατασταση,αυτη που οδηγησε στην αρχικη αστοχια.

Link to comment
Share on other sites

1. το βιολογικο υλικο απο την πλατη,ιδανικο θα ηταν να το εβαζες σε ενα δυχτακι η ενυδρειακη καλτσα και να το τοποθετουσες μεσα στο νερο,ακριβως στην εξοδο του εξωτερικου φιλτρου,ετσι ωστε να διατηρηθει η βιολογια σου ανεπαφη για οσες μερες χρειαστει η επισκευη.

6.δεν ξερω κατα ποσο ο ζεστος αερας θα βοηθησει στην γρηγορη σκληρυνση της σιλικονης,προσωπικα θα εβαζα το σεσουαρ στην ουδετερη θερμοκρασια.(αν διαβαζει κανενας κατασκευαστης,ας απαντησει)ομως εχω εξαιρετικες αμφιβολιες αν η μια μερα που αναφερεις αρκει για να αποκτησει η σιλικονη τις αντοχες της για να δεχθει δυναμεις οταν βγαλεις τον σφιγκτηρα και το ξαναγεμισεις.εγω θα την αφηνα ετσι τουλαχιστον μια εβδομαδα και μετα θα το ξαναγεμιζα μεχρι πανω.

θα σου πω ομως οτι ετσι απλως επαναφερεις το ενυδρειο στην προτεραια κατασταση,αυτη που οδηγησε στην αρχικη αστοχια.

1. εχεις δικιο, καπου εχω καλτσες για ενυδρειο.. θα τα βαλω εκει.. τουλαχιστον το σιποραχ.. δε ξερω αν χωραει και το πρασινο σφουγγαρι

2. τον σφιχτηρα δε με νοιαζει ποτε να τον βγαλω, τον αφηνω και 2 βδομαδες δε τρεχει κατι.. το θεμα ειναι να προλαβω με το σεσουαρ να σφιξει λιγο η σιλικονη πριν η υγρασια του νερου μπει μεσα

3. απ'οτι ξερω(μιας και το πηρα μεταχειρισμενο) το ενυδρειο εχει αντεξει ετσι κοντα 3 χρονια.. οποτε δεν ειναι τοσο κακο να το επαναφερω εκει.ισως το γεμιζω λιγο λιγοτερο απο δω και μπρος.

4. ειμαι σε αδιεξοδο πως να στερεωσω τη κοντρα... μια σκεψη ειναι οτι εχω κατι σωλήνες απο PVC που εφτιαχνα τον απορροφητηρα.. να κοψω 2 στο καταλληλο υψος και να στερεωσω την κοντρα πανω τους... δε ξερω αν το PVC μου βλαψει τα ψαρια μιας και ασπρο.

αλλη λυση ειναι να την κραταω με το χερι και να τη θερμαινω με το σεσουαρ οση ωρα αντεξω μηπως και σκληρηνει αρκετα και κρατιεται μονη της μετα.

ω ρε μπλεξιμο παρασκευιατικα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειχε κανει την κατασκευη του ενυδρειου αρχικα?

ιδεα δεν εχω, το αγορασα απο κάποιον που το είχε αγοράσει απο κάποιον.. παντως πάνω εχει ταμπελακι pet city και απο το pet city βρήκα και τραπεζακι ακριβως στις διαστασεις του.. αρα ειναι κάποια εισαγωγη του μαγαζιου πιθανοτατα..

οπως και να΄χει μιας και δε βρίσκω τροπο να στηρίξω τη κοντρα για να τη κολήσω σκέφτομαι απλα να βαλω το σφιχτηρα εκει που ειναι η σπασμενη κοντρα και αυριο να το επιχειρησω..με καθαρο μυαλο επιπλεόν.

επίσης αυριο θα ειναι και αλλα ατομα στο σπιτι ενω τωρα ειμαι μονος και αν πάει κατι στραβα δε θα εχω καμία βοήθεια..

ο σφιχτήρας είναι αρκετός λέτε για να περάσει η νύχτα ή να βγάλω και νερο? απλα μετα πρεπει να απενεργοποιήσω και το φιλτρο πλάτης.

Link to comment
Share on other sites

οπως και να΄χει μιας και δε βρίσκω τροπο να στηρίξω τη κοντρα για να τη κολήσω

καλημέρα σε ολους

μετα απο μερικές δοκιμές εχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως κατα 90% μόνο με το σφιχτηρα η κόντρα μένει στη θέση της και δε χρειάζομαι αλλο στήριγμα..αρα θα πιω κανα καφέ και θα το επιχειρήσω..

Link to comment
Share on other sites

δες λιγο και αυτο! απλα για να δεις πως ειναι καλυτερα να στηριξεις τη κοντρα. φυσικα, εσυ θα τη βαλεις στη μεση, οπως δηλαδη ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...